Neviem, či chcem deti

mimi5986
4. feb 2022

Ahojte 🙂
prosím vás je tu nejaká žienka, ktorá nikdy nechcela mať dieťa a teraz ho predsa má. Zmenili sa pocity? Či ste sa len naučili fungovať, Ja si nie som istá, či ten pocit zmizne. Partner dieťa chce, sme spolu už pár rokov. Budem to ľutovať? Mám pocit, že potom už nebude žiadny partnerský život ...len záležitosti okolo detí a to ma desí. Potrebovala by som sa s niekým o tom porozprávať. Ak sa nájde nejaká dobrá duša ....budem vdačná 🙂

denden77
4. feb 2022

@mimi5986 ja 🤣 resp. vzdy som bola, ze 0 az 1.. a aj pri tom jednom som vahala, ci to nie je vela.. povedala som, ze ak raz pride den plodenia, muz ma bude musiet priviazat, lebo zdrhnem aj naha po hromozvode 🤣🤣🤣

luccija
4. feb 2022

@denden77 a, že to bolo super rozhodnutie?🙂
@mimi5986 a nebudeš ľutovať, keď sa rozhodneš byť bezdetná?ako Ta mohla napadnúť otázka či nebudeš ľutovať, že máš dieta?podľa mňa máš len strach a bojíš sa tej veľkej zodpovednosti.Kazdy ho má niekto menší niekto vacsi.Ta žena, ktorá ľutuje, že mala dieťa nemôže byť psychicky v poriadku.
Partnerský život sa zmení na rodičovský všetko sa zmení

nikasmile
4. feb 2022

@mimi5986 ty musíš vedieť ako to cítiš, partnerský život sa časom ustáli, ale bude o to krajší, že už budete rodičia, budete riešiť úplne iné problémy, inak vás to bude spájať. Za seba hovorím, neviem si predstaviť život bez detí. Sú zmyslom môjho života a rovnako to cíti aj muž. Už ako bude v tebe rásť to babätko budeš ho milovať a to ostatné už príde samo. Nie je načo čakať ak sa s partnerom ľúbite.

lenuska9999
4. feb 2022

@mimi5986 ja som nechcela mat niekedy deti. Ani som k nim nemala vztah a neroztekala som sa pri kociku pri pohľade na dieťa. Ale keď som sa dala dokopy s mojim partnerom, vtedy to na mňa nejako prišlo samé, že chcem dieťa. Aj on chcel. Teraz už máme druhé na ceste a bolo to najlepšie rozhodnutie. Co som tým chcela povedať je, že podľa mňa to musí prísť nejak samo na teba, že si povieš, že chceš. Proste keď nadíde ten čas, že sa na to budeš cítiť. Ja svoje dieťa milujem nadovšetko a teraz nechápem ako som mohla niekedy rozmýšľať, že dieťa nechcem 😀

denden77
4. feb 2022

@luccija nevravim, ze nie.. jasne, ze za nu na pockanie zabijem.. ale zaroven ma utvrdilo, ze jedno je konecny pocet 🤷‍♀️😁

mimi5986
autor
4. feb 2022

@luccija obávam sa, že už pre partnera budem len matka jeho dieťaťa. akoby som mala obavy, že ma prestane mať rád ako doteraz a už bude len to dieťa. Pre mňa je prioritou náš vzťah a nechcem aby sa všetko točilo len okolo toho čo chce dieťa.. keď sa rozprávam s kamarátkami, tak mi povedia že už nie sú príťažlivé pre svojich mužov a o intímnom živote už nehovorím vôbec..

mimi5986
autor
4. feb 2022

@lenuska9999 dakujem, trošku si ma upokojila 🙂 ako niečo cítim ale obavam sa tej veľkej zmeny...najma vo vztahu

marca12
4. feb 2022

@mimi5986 vsetko zalezi,akeho mas partnera. Ak mas dobreho muza,tak to,ze si matkou jeho deti je viac ako len jeho zena. Bude si ta vazit a je na vas dvoch,ci budete pracovat na vztahu a nenechate ho vychladnut. Ja si myslim,ze ak partneri ostanu spolu dlhe roky,tiez po rokoch prenho nebudes bohynou tak ako v prvych rokoch. Kazdopadne,ak sa aj rozhodnes nemat deti,je to tvoja volba a bude spravna. Nie je povinnostou mat deti. Ak si vies naplnit zivot inak,je to v poriadku.

luccija
4. feb 2022

@mimi5986 tak prepáč, ale s takým detinskym názorom ho radšej nemaj.Vsetko sa bude väčšinou roky točiť okolo dieťaťa.Zmenis sa ty, partner...máš len neopodstatnené obavy prečo by Ťa nemal rád

euka210
4. feb 2022

@mimi5986 tak to zavisi od toho aky je partner. Skor sa meni zena ako muz prichodom dietata, praveze zena je zamerana viac na dieta a muzi su odsuvani na druhu kolaj. Muzi chcu mat stale tu svoju ako bola predtym. Je to o zrelosti ako sa k tomu pristupuje. Ja som sa nechcela vydavat, ale ako som spoznala manzela uz som chcela, a deti boli samozrejmost. Ked je muz zatazeny na vyzor, tak mu ta zmena moze vadit, ale ked Ta lubi taku aka si, tak Ta bude lubit aj s 10kg navyse ako ten moj, a to ze som matka nasich deti jeho lasku ku mne znasobilo a vazi si ma o to viac.

travelllerka
4. feb 2022

Úprimne, je to vždy jeden velky risk. Neexistuje žiadna záruka, že budeš šťastná, ani že sa Vám vzťah nepokazí s deťmi. Tak isto nie je záruka, že sa niečo nepokazí aj bez detí. A poznám ženy, čo úprimne priznaju, že keby boli múdrejšie za mladi, deti by nemali. A to neznamená, že ich neľúbia, že sa nestaraju. Neexistuje žiadna univerzalna odpoveď. Môže sa ti stať každý jeden scenár na svete, aj scenáre, ktoré si ani nedokážeš predstaviť. Taký je život 🙂

liusa82
4. feb 2022

Mám spolužiačku zo strednej čo zaryto nechcela deti a veru názor zmenila v oktobri sa jej narodil syn.Ja som zase bola jej opak ked som bola mladšia som chcela a vekom som názor zmenila že nechcem ani jedno 😀 takže aj takto to býva takto naopak.Ale prečo tak zmenila názor neviem či ju k tomu dokopal ten jej chlap lebo dlhšie sme sa nekontaktovali

ibajaanikiny
4. feb 2022

@mimi5986 dost divne obhajujes to,preco nemat dieta. S takym nazorom by som ho asi nemala…ze nebudes pritazliva pre partnera?ved pises,ze dieta chce,tak asi aj rata s tym,ze pocas tehotenstva a chvilu po nom nebude mat doma “modelku”. A je to aj o tebe,ja som pocas tehotenstva zila ako pred nim,pribrala som do kopy 12kg,vacsina sla do brucha a po porode som do par tyzdnov vyzerala ako pred tym. Plus sa nezanedbavam,ale to len vdaka muzovi,lebo velmi rad ostane s malou a ja mam cas ist aj na nechty,ku kozmeticke,kadernicke-samozrejme nie kazdy tyzden😁 ale raz za mesiac mam na to cas a ku kadernicke raz za tri mesiace…ak som uplne nevyspata,vezme ju von a ja sa dospim. Cize je to aj o empatii a chceni pomoct ti. A po dalsie,casom Vas moze rozdelit prave to,ze on babo chce a ty nie…dieta mi dalo novy rozmer v zivote,utriedilo priority,aj ked som unavena a padam niekedy na usta,usmeje sa a ja sa roztapam…a to nie som uplna citlivka…ver,ze to nebude lahke,ale za mna,stoji to za to…vsetko je len obdobie…ale kym to tak naozaj necitis ani kusok,asi by som si nasla partnera,co deti uz ma alebo ich nechce…tu tazko radit,ale poznam pary,ktorym to krachlo presne pre to,ze jeden z nich uz dieta chcel a ten dalsi nie…no ked si vzajomne budete pomahat,ty nemusis byt zanedbana,nepritazliva a citit sa na to sama…ty musis vediet,akeho nas muza a co je ochotny aj on pre to urobit…moj urobi vsetko okolo malej,okrem dojcenia,aj uprace,urobi nakup,dokaze uvarit…proste musite byt na to dvaja…

marca12
4. feb 2022

Este ma napadlo,clovek sa prirodzene meni okolnostami,ktore sa mu v zivote stanu. Ak aj ostanete bez deti,necakaj,ze budete zit v idylke. Pridu rodinne problemy,choroby,umrtia,to ta velmi zmeni. Zmeni ta aj prostredie,v ktorom sa pohybujes,partia,kamarati a podobne. Nemysli si,ze len dieta vas moze zmenit. Vsetko,co sa vam udeje na vas zanecha stopy. My sme bez deti,ale chceli by sme. Sme spolu dlhe roky a zmenili sme sa,nas vztah sa zmenil,presiel mnohymi fazami a nie sme taki ako pred rokmi. Mali sme v zivote vela neprijemnych udalosti a aj to nas poznacilo a veruze mi je niekedy smutno za zivotom v mladosti,kedy bol clovek este neposkvrneny a kazdy problem zvladal s usmevom a lavou zadnou. Ale ako ti zivot pridava grady,tak sa aj clovek meni. Tym chcem povedat len to,ze ak sa bojis zmeny vo vztahu kvoli dietatu,tak tvoje obavy su zbytocne,lebo vztah sa vam casom tak ci tak zmeni. Vsetko je to len o tom do akej miery ste zohrati,do akej miery zivite vztah a cibste bojovne typy alebo utekate z bojiska.

denden77
4. feb 2022

@mimi5986 no ono.. ak on dieta chce, obavala by som sa skor toho, ze ak mu ho nedas ty, poberie sa dalej 🤷‍♀️😊

elly23
4. feb 2022

@mimi5986 Poznám zopár ľudí, ktorý deti nikdy nechceli a majú ;). Dieťa je tak obrovský dar. Pri dieťati sa znova vrátiš do detstva, odhalíš pri nich svoje nové schopnosti, spoznáš samu seba a prinútia ťa byť lepším človekom. Partnerský život bude taký, ako si ho spravíte.

lindusss2016
4. feb 2022

@mimi5986 tak len pre to, ze tvoje kamaratky si to nevedeli zariadit lepsie, to este neznamena, ze to tak nikto nema. My mame dve deti a denne mi manzel hovori, aka som krasna, ako po mne tuzi, pestuje si ma ako princeznicku 😁 dava mi maximum pozornosti. Ze sa tvojim kamaratkam vztah zmenil, nezavinili deti ale to, ze to nechali sklznut do stereotypu, nezaujmu atd. O vztah sa treba starat. S detmi aj bez.

zmrzlinka2021
4. feb 2022

@mimi5986
Uz si ta vzal za manzelku, takze lubi ta a bude ta lubit, aj ked budete mat dieta. Ale dieta nebudes brat ako svoju konkurenciu, a nebudes nan ziarlit, lebo ty ho budes tiez lubit.

Deti nemusis mat, nie je to povinnost, ale ber do uvahy, ze pride vek, kedy uz nebudes moct. Ak si s tym stotoznena, je to OK.
To ze budete mat dieta, predsa neznamena, ze vas manzelsky vztah pre vas nema byt prioritou. Nemusis patrit do kategorie premotivavanych matiek, co spavaju s detmi v jednej posteli a maju decko 23 hodin z 24 na cecku. Mozes byt uplne prirodzena, normalna zena, ktora je aj zaroven vasniva a milujuca manzelka, ktorej na muzovi skutocne zalezi

mamina0078
4. feb 2022

Ja sa musím priznať, že ešte pred pol rokom som tvrdila, že deti nikdy mať nebudem a ani neviem, čo presne sa zmenilo teraz som už v 2.trimestri a neskutočne sa teším z toho 😇 ale určite nasilu by som do toho nešla, v mojom prípade sa to zmenilo ale nemusí v každom prípade, treba tomu dať čas a pokiaľ nebudeš mať deti nič sa nestane...

nairia
4. feb 2022

@mimi5986 ja som mala presne take iste pocity, obavy a myslienky 😅 tiez som nebols nejako extra vyhranena na deti, vedela som si predstavit svoj zivot aj bez nich. ALE stretla som muza, ktory mi dal pociti istoty, lasku a tak nejak sa vo mne cosi zlomilo, ze som sa poddala tomu, ze bude dieta a aj uz je. moje obavy sa nenaplnili, ani jedna jedina (ze uz nebudem prenho jedina, vztah pojde do kytek, intimita detto). myslim, ze dieta nasu lasku a vztah skor utuzilo, muz je nadalej skvely partner a starostlivy otec, s dietatom mi pomaha v najvacsej moznej miere, laska sa s prichodom dietata nerozdelila, ale skor znasobila.
jasne, ze su dni, ked mi pride smutno za starym zivotom, ale vravim si, ze este je dieta male a vsetko je len do casu.
presviedcat ta, aby si mala dieta/deti ta nejdem. musis to citit sama, ze chces. pod tlakom to moze skoncit zle, ale nemusi, len dieta nevratis porodnikom, ze dakujem, toto mi nevyhovuje 🙈
ak sa rozhodnes pre deti, prajem ti, aby ste boli zdravi a stastni. ak sa pre ne nerozhodnes, nemaj ziadne zle pocity ci vycitky a uzivaj si zivot so vsetkym, co ponuka. 🍀

aliaray1
4. feb 2022

@lenuska9999 nepozname ta.

Je to asi jedna z najzasadnejsich zivotnych hodnotovych otazok. Preto sa to riesi v prvom rade sama v sebe a tiez spolu so svojim partnerom. My ta vobec nepozname a preto tu tazko cosi radit, ty si si strojcom svojho stastia 🤗

Pises, ze si nikdy nechcela deti atd...a ze partner chce - tak to si velmi neladi. Podla mna by bolo fajn byt k sebe otvoreni, fer a vyriesit si nazory na rodinu fakt najprv medzi sebou.

Prichod dietatka je velka zmena v partnerskom zivote.

lenuska9999
4. feb 2022

@aliaray1 asi si ma sem zle oznacila. Nie som autorka príspevku

aliaray1
5. feb 2022

@lenuska9999 prosim prepac, neviem to uz zmenit 🤦‍♀️

bluehorsee
5. feb 2022

@mimi5986 všetko záleží len od toho ako sa budete k svojmu vzťahu správať vy dvaja. Ci si budete všímať jeden druhého, či sa budes chciet páčiť svojmu drahému aj po pôrode, či ti bude pomáhať s detmi. Samozrejme prvé týždne sa budú točiť okolo dietatka ale nikde nieje napísané že musíš chodiť ako gajda v starých vyžmolených teplákoch, že sa nenalíčiš, že nebudeš môcť cvičiť a podobne. Navyše ak ste obaja na rovnakej vlne čo sa týka toho že si pestujete svoj vzťah tak nikde nieje napísané že si nemôžte niekam vyjsť. Trebárs na večeru, kino a podobne. Dietatko vám určite radi postrážia starkí, tetky, sesternice, alebo prinajhorsom opatrovateľka.
Pokiaľ sú vo vzťahu problémy tak ho nezachráni ani to dieťa, no ak je to naopak(napr tak ako opisuje ty svoj vzťah) tak väčšinou dietatko vzťah ešte posilní a vznikne silnejšie puto.ale to uz musis ty vedieť aký je váš vzťah. Nepíšeš koľko máš rokov, ale ak ešte nieje o 5 minút 12 ze mas krátko pred 40 tak kľudne ešte počkaj rok dva či sa v tebe neozve nejaký materinský pud.

kris_tin257
6. feb 2022

Dieťa všetko zmení, už nepôjde len o teba o vás ale pôjde už len o dieťa. Príde život prispôsobovania a obmedzovania. Veľa závisí aké bude dieťa, okolo mňa je veľa známych ktoré sa rozhodli že nechcú mať dieťa a ja ich úplné chápem. Ja dieťa mám jedno ľúbim ho a dieťa som chcela aby som si to raz nevyčítala že som dala prednosť sebe, ale úplne také ženy chápem.

zoeeoz
15. feb 2022

Partnerský život budete mat taký, aký si ho budete pestovať, ano zo zaciatku to je náročnejšie, predsa len budeš mozno vyčerpaná.. ja som po dieťati doslova netúžila nikdy ale zároveň, teraz neľutujem že jedno mám a druhe bude...život sa zmení, ale teda u mňa to nebolo ani k lepšiemu ani horšiemu, svoj život som milovala bez detí a milujem ho aj s jedným dieťaťom a určo budem aj s dvomi 🙂 jasne slabé chvíľky kedy máš chuť otvoriť okno a vyhodiť ich von oknom boli, sú aj budú ale to bolo aj s manželom bez detí 🤣

pumpkin123
4. sep 2022

@zoeeoz mozem sa opýtať ze co sa zmenilo kee vravis, ze si po detoch doslova nikdy netuzila? Riesim nieco podobne prave

zoeeoz
4. sep 2022

@pumpkin123 úprimne, nič sa nezmenilo..proste som sa vydala a ze reku tak, skúsime aj dieťa a bolo a keď už bolo jedno chcela som aby nebola sama tak sme dali aj druhé.. neľutujem ale ani som v tom nenasla zmysel života, baby obidve milujem ale vedia ma aj na*rat (teda zatiaľ len jedna) :D

zoeeoz
4. sep 2022

@pumpkin123 hlavne nikto ma neprehovaral a netlačil na mňa, ani muž ani nikto.. ešte deň pred pôrodom prvej som revala na záchode, že ako sa mam postarať o dieťa keď neviem uvariť ani dobrú sviečkovú :D

pumpkin123
5. sep 2022

@zoeeoz u mna je to take, ze take netlačí ale ja viem, ze on chce. On v tom ma jasno. Ze v budúcnosti ano. A ja nie som aktuálne v stave ani rozhodovať sa. Ja proste neviem. Viem, ze ked to tak budem citit, pojdem do toho. Ale aktuálne citim iba stres. Ja by som najradšej pocula vetu, ze budem ta milovat nech sa rozhodnes akokoľvek. A viem, ze tu tak nebude. Lubi ma. Ale deti su u neho tuzba