Neschopná fungovať ako žena/matka

18. máj 2022

Prosim neodzudzujte ma, bola som vychovavana tak,ze som nic nemusela. Ani len tanier po sebe odlozit. Teraz ako dospela zena matka rocneho dievcatka s manzelom a jeho dcerou 10 rocnou (vdovec) zijeme spolu v byte ale ja neviem co mam robit ako fungovat.
Napisem vam moj den.. bude to na hanbu,ale mozno mi pomozete.
Rano vstava muz, chysta ranajky dcere aj mne, obcas vstanem aj ja, urobim jej vlasky, oni odidu. Viem ze by som mala spratat stol, ale neurobim to..neviem preco, doobeda prezleciem malu, nakrmim, zas neodlozim. Mala by som sa jej venovat,ale neviem ako vobec, dam ju spat, mala by som navarit, ale nejde mi to, vsetko vylejem, rozlejem ,milion hrncov,tanierov, varesiek pouzivam😔,alebo nevarim. Poobede ideme von a veci uz prebera manzel,uprace, navari..ja viem hrozne.. a najhorsie je ,ze ja sa nestaram ani o seba.. mne je jedno kopec veci,..lenze nechcem taka byt, a neviem co s tym mam robit.

zdenka11081983
18. máj 2022

Si lenivá...ja som bola vychovávala ako ty. Nemusela som nič, len sa učiť. Nasla som si muža, ktorého milujem a chcem aby sme sa cítili obaja dobre. To znamená čisto, navaréne a tak všetko co k tomu patrí. Proste sa preber. Kvôli sebe, mužovi, dieťaťu... Ťažko ti radiť, ked ty vieš, ale nechceš.

nikpa
18. máj 2022

Čo s tým máš robiť? No keď zostane riad po jedle, pusti vodu a umy ho, toto nie je o tom, že ty nevieš ako len že si hnilá ako voš. Lebo jedna vec je, že za teba v detstve všetko urobili a druhá vyhovárať sa pri banalnych veciach, že nevieš ako. Nevieš ako sa venovať dieťaťu? Veď jej čítaj knižku, šúľaj loptu, spievaj... Toto je zas len o tom, že si lemra lemrava. Neviem ako chces poradiť? Čo robíš celé dni keď vlastne nič nerobíš?

liliana363
18. máj 2022

Skús najskôr pomaly krok po kroku. Pár dní Po sebe po raňajkách upratať stôl, a uvidíš že budeš mať lepší pocit zo seba. A postupne si pridávať.

andreadca
18. máj 2022

Neviem si takéto fungovanie predstaviť, ale neodsudzujem...možno si každý týždeň daj jednu dve veci za ktoré prevezmeš zodpovednosť. A posaď sa k malej na zem, ona sa bude hrať s tebou, keď sa nevieš Ty s ňou 🙂

acrobaleno
18. máj 2022

Na výchovu sa nevyhováraj si lenivá. Ja som tiež po sebe nemusela odpratať tanier a moja jediná povinnosť bola škola. No teraz som ako generál.

jaskolka
18. máj 2022

Pozri, je dobre, že si to uvedomujes a chceš riešiť.
Na začiatok si jednoducho rozkaz, že po raňajkách upraces hneď, a potom to urob. To isté po obede a podobne. Aj oblecenie, hračky, skrátka všetko.
Varenie ako také, neviem ci je problém, že nevieš variť, alebo si "nesikovna". Lebo existuje veľa návodov aj na YouTube na úplne ľahké jedlá, na cestovina h s omackami (aj hotovými) nemáš čo pokaziť. Kuracie stehná nasolis, pichnes do rúry, zemiaky v hrnci vo vode sa uvarila samy, a hotovo. Rezne na prírodno to isté, posyp korením,daj to rúry, pečú sa samy,kúp si ryžovar a aj ta ryža je bez problémov.
Ročne dieťa nepotrebuje ešte extra animáciu, zober knihu, ukazuj obrázky, vezmi plysaka, hopkaj s nim okolo nej, pripadne ju posad k sebe na deku, daj nejakú.misku a varešku, môj to zboznoval, keď videl mňa variť a on si "varil" tiež.Chodte vonku, pieskovisko lopta, hojdačka...
Ono to nepôjde všetko naraz. Ale postupne krok za krokom, ťažko naraz zmeniť niečo čo máš pestované roky

viestta
18. máj 2022

Problém nie je v tom, že nevieš. Problém je, že nevieš, nechceš sa učiť ako to robiť. Ani ja som nebola gazdiná, kuchárka, upratovačka, matka, vychovávateľka od prírody a ani som to nejak moc robiť nevedela. Ale CHCELA som to vedieť, zvládnuť. Neúspechy boli, aj sklamanie, ale nebola som leniva skúšať a nesloliehala som sa, že to niekto za mňa spraví. Ty nie ze nevieš, nemôžeš, nezvládas, ty nechces. Prečo nechceš vieš len ty sama.

jjanulienka
18. máj 2022

Bože niekde robim chybu🤦‍♀️
Poviem ti moj deň: ráno urobim raňajky malej a sebe, povysavam, navarím, upracem, operem, ideme von, prídeme naobedujeme sa, spracem kuchyňu, o 13:00 začínam pracovať z domu medzitým dam spat malu, pracujem do 18:00 medzitým sa mala zobudi dam jej olovrant pohrame sa, príde starsi zo školy učíme sa...ideme von, večera, kúpeľ, dam spat malu a sadám do polnoci k počítaču. A ráno toto iste😅
Chcela by som mat jeden deň taký ako ty😅
Tebe nieje blbe neodpratat po sebe? To je čistá výhovorka, že si k tomu nebola vychovaná. Ani ja ale chcem zit ako normálny človek a nehodim všetku starostlivosť o domácnosť na muža, ktorý chodí do prace. Prosím ta spamätaj sa kym ta muž nekopne do zadku🙏

marianarem
18. máj 2022

No tipujem, ze ani tebe sa v detstve velmi nevenovali, mama asi robila vsetku robotu a nebolo vela casu. Nemala si vzor, ako sa venovat detom a ani si nedostala pripravu na realny zivot. Nevadi, dospely clovek si za svoje fungovanie uz zodpoveda sam a moze vela veci zmenit.
Co sa tyka venovania dcere, mas v okoli ludi, od ktorych by si vedela nieco idkukat? Manzel sa vie venovat? Alebo nejake kamaratky, sesternice? Ak nie, na internete je vela tipov na aktivity s detmi, z niecoho mozno budes mat radost aj ty sama.
Co sa tyka domacich prac, zacala by som postupne. Poziadaj manzela, aby ti povedal nejaku konkretnost, ktora by mu ozaj pomohla a tu zacni robit ty. Ked sa s tym zzijes, mozes pribrat toho viac. Aj varenie, kedze on evidetne vie varit, nemozes mu pri tom asistovat? Varenie sa uci praxou, proste musis si nieco odkrajat, odmiesat, odchutnat, odpozorovat, co sa s cim spaja, co ako hustne, makkne atd.

yoxinka
18. máj 2022

Nehnevaj sa na mňa, ale môj 10ročný syn viac vecí v domácnosti spraví ako ty 🤦‍♀️. Mne sa tiež veľa vecí nechce, ale robím ich, lebo by mi bolo fakt sprosté sa najesť a nechať tanier na stole a nechať všetko robiť muža, keď ešte chodí do práce, to by som sa sama pred sebou hanbila. Tu neexistuje žiadna rada, proste dvihni zadok a rob veci.

katarinka89
18. máj 2022

Koľko máš rokov? Už by si mohla nadobudnúť pocit zodpovednosti za svoje dieťa, rodinu, ktorú tvoríte. 1.krokom je prinútiť sa každý deň urobiť aspoň niečo a postupne každý týždeň pridávať. Zajtra ráno urobím raňajky ja, upracem, pozajtra aj niečo rýchle navarím a za týždeň ti to pôjde od ruky. Nezostan v tomto necinnom stave lebo ....

simca06022011
18. máj 2022

Urob si plan, lebo v podstate nic nerobis cely den. Co robis ked ani take ze upratať po jedle nevies? Postupne si zacni napr nastavovať budik, vstavat rovnako, napr. Vzdy vstanem aj ked sa mi nechce a vysikujem dceru z dverí ked ide do skoly, robím jej desiatu. Potom postupne, upratat po ranajkach všetko, utieret plochy v kuchyni (linka stol). Vysypat smeti ked idete von. Do varenia sa nechytaj kym si nevies spratat. Max. Natriet chlieb, parky... var s partnerom zo zaciatku. To ti da podľa mna viac sko doma sa sama mordovat. Vlasnte on ti vie pomoct so vsetkyn lebo asi ta pozna 😁
A inak nic v zlom, tvoji rodičia sa môžu hanbit. Vychovať dievca co nic nemusi, nic nevie je podla mna to najhoršie. A nielen dievca. Z toho mam nočnú moru a jedine kvoli tomu sa rozčuľujem ked dcera protestuje, ze niečo nechce robit. Na druhej strane je to radost vidiet ako sa pubertacka vytesuje ze sa nieco naucila variť sama(špagety sme 2tyzdne jedli na večeru v kuse😂🤦🏻‍♀️ nedala sa zastaviť)
Mozes zacat vysavat, spratavat neporiadok... Ak treba.
A ako sa venovať dcerke... S rocnou sa normalne hrat, citat jej, rozprávať, chodit von, my sme chodili doobeda aj poobede, idu letne horúčavy čochvíľa, chodili sme vtedy sme by bývali von do tej 10tej (nakúpila som, vybavila obchody, postu atd) a poobede po 15-16 (do večera, ihrisko, káva a tak). Medzitym sa najedla, vyspala, pohrala a ja som pracovala z domu.

joesvk
18. máj 2022

Buď si len lenivá.. Alebo máš depresiu...

dusankomoj
18. máj 2022

Na tvojom mieste by ma zaujímala jedna vec: čo myslíš,ako dlho bude tvojho muža baviť starať sa o 3 deti? Nepíš,že nevieš ako. Tanier zo stola dokáže odniesť aj malé dieťa. Možno aj ročné. Vyskúšaj.

123andy123
18. máj 2022

Možno by ti pomohlo každé ráno si ísť zabehať. To by ta prebralo. Potom si naplánuj nejaký režim. Musíš sa prekonať. Nemôžeš byt taka otupena keď už máš rodinu.

luccija
18. máj 2022

A čomu sa teda celý deň venuješ?🙂nie si veľa na mobile?Psychicky sa cítiš dobre?
Čím skôr po sebe spraces umyjes tanier, alebo dáš do umývačky tým menej práce.
neviem všetci robíme aj veci, ktoré sa nám nechce.
Ako si fungovala predtým rovno od rodičov si išla k mužovi?Práca Ta bavila?či si vždy bola taká spomalená, lenivá?
Čo znamená, že sa nestaras sa o seba?
Keď Ti muž navarí, uprace tak sa aspoň dobre staraj o dieťa.Ved celé doobedie môžete byť vonku, prechadzky...nikdy som doma nevarila max.pomazamky, salaty keď som sa odsťahovala musela som začať.Dnes varím denne, obden 16 rokov🙂)
Nájdi si ľahké recepty, nemáš snahu ani malej niečo dobré spraviť?máš v poriadku štítnu zľazu, železo necitis sa unavená?
Mala by si sa zamyslieť nad sebou
Tvoja mama bola aký typ ženy?
Veď dnes je milión hračiek, nálepiek, knižiek, pečiatok aktivity od výmyslu sveta

kandelabra
18. máj 2022

tak keď sa nevieš nakopnúť, tak si večer sadni s kusom papiera a napíš si naň plán na celý deň, od koľkej do koľkej čo budeš robiť. Vylep si to niekam na chladničku alebo aby si to stále videla a odškrtávaj si, čo už máš hotové. pomaly si tak zvykneš, potom už aj popridávaš viacej vecí čo za deň postíhaš. Čo sa týka domácich prác a varenia, odporúčam učiť sa od manžela - ten očividne vie ako na to, myslím že keď budeš mať záujem rád ti ukáže čo sa ako robí.

luccija
18. máj 2022

Nájdi si na pintereste aktivity pre ročné dieťa...
A nehovor mi, že nevieš vyvariť cestovinu s tuniakom či nivovou omáčkou, alebo dať rybu na panvicu a k tomu 4 zemiaky uvariť...alebo slíže s makom, kura, kurací steak...dnes je milión videí, kuchárskych kníh tiež sa inšpirujem a tiež sa mi niečo nepodarí.Nemozes sa spoliehať na muža, ak by ste sa rozišli tak čo spravíš?

lutam12
18. máj 2022

Wau....zlatý muž + jeho trpezlivosť. Začni postupne - vstaň ráno a urob raňajky Ty všetkým a potom urob poriadok. Na začiatok stačí návyk - upratať. Deň predtým si prečitaj na nete ako zabaviť ročné dieťa - možnosti je veľa. Pred odchodom vonku - uprataj aby si sa vrátila z prechádzky s malou a neprišla do bordelu. A k tomu vareniu - keď varí muž, pridaj sa k nemu. Naučíš sa. Nič nie je stratené - moje začiatky vo varení boli katastrofálne, ale naučila som sa.🙂 ako aj všetci. Chce to len sa trošku rozhýbať 🙂. To dáš ,neboj sa.

elementissa
18. máj 2022

A zase kde je napísané, že musíš??? Ja tiež máločo manuálne robím, všetko za mňa porobia roboty. A nevarím. Viem, ale nechcem. Považujem to za stratu času. Len ja považujem za stratu času a peňazí si aj jedlo objednať :D proste to nie je moja životná priorita. Aj teraz si len zohrievam polievku, lebo som sa k tomu skôr nedostala. Ja radšej 15 hodín pracujem, akoby som mala robiť nejaké blbosti v domácnosti. Ale zasa nedá sa povedať, upratané a čisto máme vždy, lebo mám pomerne bezúdržbovú domácnosť a dobrý systém. V hociktoru dennú aj nočnú hodinu by sem mohla prísť návšteva, nikto by sa na nič nemohol sťažovať. No robím len čo chcem, kedy chcem a ako chcem. Pretože moja domácnosť je miesto kde sa cítim dobre, nie môj zamestnávateľ, aby som tam podávala výkony. Mnohé ženy tu na koni nepracujú, ich jediná životná náplň je pobehovať s mopom a metlou. Každý máme iné ciele a inet ambície. Ja makám ako fretka, ale len v práci, za čo som patrične ocenená a odmenená. Doma oddychujem a robím čo ja chcem. Keby som chcela upratovať a variť, tak to robím. Ale keďže to robiť nechcem, tak to nerobím. Ale zasa ty máš možno iný problém- ty si robíš bordel. Ja nerobím poriadok, ja som ho spravila raz a odvtedy ho udržiavam, všetko má na cm svoje presné miesto, ak sa daná vec zo svojho miesta vzdiali, hneď po dopouzivani sa na svoje miesto vráti. Každý je naučený odložiť si po sebe. Dieťa si od roka upratovalo svoje veci samé. Nerob bordel a nebudeš musieť robiť poriadok. A tie ostatné veci- variť nemusíš, prečo by si musela? Ak máte peniaze na donášku alebo manžel varí rád, tak nevidím dôvod, aby si do toho strkala nos. S dieťaťom sa nevie každý hrať. Asi nie si materinský typ a zistila si to až keď sa dieťa narodilo. Čo už. Aj to sa stáva. Ak máš prostriedky, tak daj dieťa do jaslí, kde bude mať bohatý program každý deň a ty choď naspäť do práce. Nevadí, že nie si gazdinka. Ale peniaze by si domov mala nosiť. Tak načo trápiť seba v domácnosti, dieťa nudou a byť frustrovaná. Myslím, že všetci budete spokojnejší, keď budeš chodiť do práce

ivik4
18. máj 2022

Akoze nechapem. Ved hadam niesi retardovana ze ked sama vies ze je niekde riad a treba ho odniest, tak ho proste odnesies. Podla mna si leniva jak prasa,nie ze si bola tak vychovavana. Ja som doma nemusela robit nic a sama som sa naucila vsetko odo dna ako sme zacali zit spolu v nasej domacnosti ako rodina. Niesi male soplave decko, sa zobud zenska. Chlap dojde z roboty a taha druhu sichtu. Keby si pracovala nepoviem, vsak na striedacku. Ale si doma...

Prinajhorsom hadam mas pracku,susicku,umyvacku riadu,vysavac, dnes sa da uplne pohodlne riadit

bibina32
18. máj 2022

Napíš si harmonogram na celý deň alebo týždeň. Napr . Budík o 6h
1. spravím raňajky, 2. dám prať.3. uvaríš nejaké jednoduché jedlo ( prsia s ryžou, zeleninová polievka). 4.umyješ riad 5. pôjdeš s malou von alebo ju dáš spať. A tak si naplánovať celý deň. Na druhý deň zase podobne, keď nebudeš prať tak si povysavaš. Pri varení si pozri video tam máš postup. Postupne si to rozpíš a sa do toho dostaneš. Aj dieťa zapájaj napr. pri vešaní prádla, pomôže ti utrieť prach. Držím palce.

lucka_ke
18. máj 2022

no ak toto zasa nie je vymyslená téma tak už neviem

ivangeline
18. máj 2022

Ja som tiez doma skoro nic nerobila. Ale babka a moja mama mi boli prikladom a skoro som bola samostatna. A postupne prisiel muz. Potom deti. A stale tp funguje. Naucila som sa casom a skusenlstou lepsie varit. Efektivnejsie upratat. A funguje to. Proste zacni..

ertlovik18
18. máj 2022

Rozhodne so sebou nieco sprav, kym sa manzel nepreberie a kvoli tvojej lenivosti ta neopusti. VSetko co robi on, by si mala robit ty, upratat, navarit, postarat sa o deti. Ved to je samozrejmost. Musis proste len zacat

sense
18. máj 2022

Nie je hanbou nič nevedieť, hanbou je ne chcieť sa nič naučiť.....

Keby chceš tak si po sebe spraces a nemusíš sa nič učiť, opláchnuť tanier a alebo ho dat do umycky nie je jadrová fyzika.... Ale vieš co aj môj terajší chlap bol tak vychovaný, jedináčik maminkin cecek.... A pochopil, naschvál nepíšem naučil, ze tanier sa sám od stola nesprace a ani ponožky sa sami nepoparuju, áno niekedy mu to trvá aj deň, občas niečo aj dva ale keď nerobím sluhu vlastnému dieťaťu, nebudem robiť ani jemu...
A pevne verím ze toto je len vymyslená téma, lebo keby si taka ako píšeš by žiaden normálny chlap o teba ani bicykel neoprel

dskjhfdlkdjhl
18. máj 2022

Nestazuj sa, nelamentuj nad sebou, ale zacni makat. Napis si zoznam, co mas urobit a postupne vyskrtavaj, ak Ti to pomoze. Nie je mozne, aby mlada zena bola taka leniva a neschopna.

jaskolka
18. máj 2022

Mňa teraz skôr zarazilo, že ty sa nestarás ani o seba. V akom zmysle?Co sa neumyvas, neceses, alebo ako?
Lebo to mi príde skôr už choroba ako lenivosť, keď ta nič nezaujíma.

sissy27
18. máj 2022

no kde robíš chybu... v prvom rade v tom, že nemáš záujem a nechceš nič robiť.
keď vidíš, že muž každé ráno vstáva a robí raňajky - tak si proste daj budík o 10 minút skôr ako on a sprav ich ty. Alebo aspoň cez víkend. Ak potrebuješ špeciálne školenie ako natrieť chlieb maslom a položiť tam plátok šunky, tak mi daj vedieť - príde a naučím ťa.
Riady na stole vieš, že sa samé nespracú - tak proste natiahneš obe svoje ručičky, ohneš prsty, uchopíš jeden tanier a prenesieš ho do umývačky alebo do drezu. Takto to spravíš aj s ostatnými predmetmi na stole. Postupne sa budeš zlepšovať a zvládneš aj viac vecí naraz.
Variť sa naučíš postupne - nájdi si na nete jednoduché recepty pre deti, napr. Tasty Junior. Postupne zistíš, ako funguje šporák, rúra, čo znamená varenie, dusenie, pečenie atď. Začni fakt primitívnymi vecami typu praženica, vajíčka na tvrdo, špagety, krupicová kaša, toasty... keď pochopíš, ako funguje tepelná úprava surovín, tak postupne zvládneš náročnejšie.
A čo sa týka starostlivosti o seba - no keď ti nevadí vyzerať ako z kontajnera a nepotrebuješ sa páčiť ani manželovi ani sebe, tak nechaj tak. pekných báb je dosť na svete, nemusíš byť aj ty.

simca06022011
18. máj 2022

@elementissa no porovnavas uplne dve odlisne situacie, ona totiz v podsate nic nerobi a jej chlap robi teda v domacnosti vsetko, kym onao blecie a nakrmi malu a ide s nou von. Tak to je trosku malo, aj keby roboty mala :D aj tie roboty musis sem tam vysypat a musim im veci z cesty odpravat a umyvacku taku, ze uprace zo stola a umyje a vylozi sa sama bohuzial nevymysleli (dala by som za nu hocico :D)