Nenávidím sa za výchovu svojho syna

24. jan 2024

Ahojte,

Este ored tehotentsvom som bola u psychologicky, pretoze som nevedela otehotniet... Zistila, ze vlastne som nemala nejake dobre detstvo, teda, velakrat na mna kricali, bili, pozornost minimalna, empatia 0, plakat som nemohla, a pamatam sa, ako som si ublizovala.
Kedze som si tychto veci vedoma, velmi, naozaj velmi sa snazim o to, aby moj syn odomna z toho nedostal nic.
V poslednom case ale stracam svoje nervy, ked som nahnevana, velmi skaredo mu odpovedam: vypadni odtial, chod prec, teraz nie, atd. Aj ked ich vyslovujem, strasne ma to boli a urcite aj jeho.
Kompenzujem mu to potom laskou a pozornostou, ale aj tak.... Boli ma to. Velakrat si uvedomim, co som chcela povedta, a vidim uplne svojho otca v sebe. A je mi zle. 😔😔😔
Velakrat som dostala facky od otca pre to, ze som nechcela jest. Tak som sa ho bala, ze mi ani jeden hlas nevysiel z hrdla. A v poslednom case som mala velakrat aj ja nervy na syna, ze nechce jest. Kricala som, a opat, ked si uvedomila na vychovu svojho otca, stopla som.

Co sa tyka sucasneho vztahu s rodicmi, tak sme v dobrom vztahu. Sice maju kixy, napriklad som poziadala svoju mamu, aby neposielal nikomu fotku o mojom synovy, tak na mna zjapla, ze doooooobre uz, robis sa, ako keby bol svaty. 😳 Takze ak pichnu do mna, tak takymto stylom. Je to ale zriedka kedy.

K teme. Co robit, podla vas, aby som v sebe nevidela svojho otca a mamu?

Dakujem!

veronika_sk000
24. jan 2024

zmier sa s tym, su to tvoji rodicia, budes ich tam vidiet vzdy

dadis
24. jan 2024

Kazdy rodic robi vo vychove chyby, ty si dalej ako tvoji rodicia, ty si uvedomujes, ze ten krik a facky su zle. Tvoji rodicia su zase lepsimi rodicmi, ako boli pravdepodibne ich rodicia, im sa nielenze zdala takato vychova v poriadku, ba bola vyzadovana vseobecnou spolocnostou. Snaz byt co najlepsi rodic, akym vies byt a bude to dost. Pre tvoju deti si najdolezitejsi clovek, urcite citia tvoju lasku a na svojich chybach pracuj.

zorkahorka
24. jan 2024

Kazdy robi chyby, neda sa to bez nich..aj tvoji rodicia ich robili a nikdy sa ti nepodari nerobit vsetky "ich chyby", ale je super, ze ich minimalizujes. Budes robit "svoje" nove, ktore si raz tvoje dieta bude pamatat. Vychovaj z neho silneho cloveka, ktory sa dokaze neskor s tvojimi chybami vyrovnat, nie v nich zit. A ty sa spravaj tak, aby tie chyby neboli pre syna az bolestive

cookie29
24. jan 2024

Rodicia su aki su. A zauzivane vzorce funguju. Mas moznost ich opakovat, pretoze je to zvycajne prvotna reakcia. Alebo to zastavit a zmenit pristup. Preco si zase nezajdes k psychologovi? Mozno by Ti pomohol.
Neviem ake stare mas dieta, ale sama pises, ze naziapanie na Teba Ti nepomohlo, zaplavi to telicko zlymi hormonmi a uplne ho tetanizuje. Takze ked Ta najblizsie syn zacne vytacat, skus sa najprv nadychnut. Mozes potom napocitat do 10, mozes na chvilu odist... to uz musis vediet Ty a mozes si potom predstavit na jeho mieste seba ked si bola dieta. Co by Ti bolo pomohlo? Co si od rodicov cakala/potrebovala? A reaguj podla toho. Nepojde to okamzite, je to dlha cesta, ale uz to ze si to uvedomujes je super

fotoarch
24. jan 2024

Otca a mamu v sebe uvidis este mnohokrat ... ako my vsetci ... Gena a vzorce spravania proste neodzubes ... Toxicke rodiny tu zazil kadekto ... K teme ..dolezite je to ze TY si to uvedomis, a konas slabsie ako poznas, kontrolujes svoje spravanie a konas lepsie ..Ked to zvladnes pride este tahsia uloha, odpustit rodicom ...Pomaha na to bajna veta , vychovavali ako vedeli ako mali sil , velkarat ich rodicia ich vychovavali este besnejsie .. Myslsim si ze je to urcita evolucia aj v rodicovskej vychove, medziludskych vztahoch ... Snad nase vnucence uz zaziju normo rodiny 🙂 ...

kacena4
24. jan 2024

kazdy z casu na cas ked je v strese zlyhava zo svojich predsavzati. mne velmi pomohlo ospravedlnit sa svojmu dietatu vzdy ked som si dane spravanie uvedomila - narovinu poviedz dietatu ze ta to mrzi ze si na neho zvysila hlas, ale necitila si sa v tej chvili dobre lebo.... - casom som sa naucila predchadzat vybuchom alebo som mala na pamati tie ospravedlnenia a ako som sa hrozne pri nich citila. drzim palceky

hariet
24. jan 2024

Ist vo vychove na autopilota si mozu dovolit ludia, ktori mali normalnych milujucich rodicov. My s tymi toxickymi si tej prace na sebe musime urobit dost vela, aby sme svoje deti nedodzubali tak, ako oni nas. Len si spomen, ake nasledky mala ta vychova na teba a cely tvoj zivot a hned budes motivovana prehodnotit svoje automaticke reakcie. Je dobre, ze podvedome citis, ze je to zle. Ale postupnou pracou na sebe a zvladani svojich emocii to pojde, ver mi. Najdi si napr. profil Deti jsou taky lidi na insta alebo fb, tam najdes kopec dolezitych veci k teme.

karolinakr
24. jan 2024

stačí si uvedomiť, že čo u druhych odsudzujeme, sami robime..maš geny z oboch rodičov, i ked vychova ma velky vplyv na spravanie..podla mna ti nejake knihy o vychove pomôžu, alebo aj knihy o vztahoch s rodičmi, a nejak to spracovat a urobiť otočku a robiť to inak pomlčka správne

bubuzu
24. jan 2024

Tiež to tak mám, pomáha mi sa zastaviť skôr, ako idem niečo v zlosti povedať. Jednoducho sa vtedy zhlboka nadýchnem a nevyslovím to. Je to ťažké, ale keď si odsleduješ, ktoré situácie to sú, budeš sa na ne vedieť dopredu pripraviť a napr. keď príde čas na jedlo, už keď budeš nakladať na tanier,si povieš, že dobre, asi to nebude chcieť, nechcem mu ale urobiť traumu, takže budem reagovať takto a takto...

adelamodrykonik
29. jan 2024

Ahoj, mne veľmi pomohli knihy o detskej psychológii, napr. Ako rozprávať s deťmi, aby nas počúvali; Toto mali čítať naši rodicia, Detsky mozog vysvetleny rodičom, Psychologia pre milujucich rodičov... ale tiež psychologicke profily na insta, Marina s hranicami, Eli pre deti... A podcast Nevychova. Čítala som tak dlho, aż to začalo meniť spôsob môjho myslenia a komunikacie. Stojí to za každú minutu obetovaneho času. Veľmi ti držím palce 🙂

autor
29. jan 2024

DAKUJEM MAMINY! ❤️❤️❤️ Detsky mozog vysvetleny rodicom je fajn, citala som ju. Zacnem aj dalsie.