Manžel mi nepomáha s bábätkom

21. máj 2021

Ahojte, potrebujem trosku povzbudit, ci je sanca, ze sa manzel zmeni, a bude sa rad starat o nase babatko. S manzelom sme sa snazili o dieta 5 rokov, a velmi chcel dietatko. Prve 2 tyzdne po narodeni velmi pomahal so vsetkym, aj prebalil pocikanu plienku, nakrmil, pomohol skupanim atd. No uz vtedy nikdy nezobral na ruky nase babatko, ktore ma uz 2 mesiace, vraj sa boji. Doteraz ho preniesol asi 7 krat na rukach, viac nie, ani nikdy neprebalil ked sa pokakal syncek. A po 2 tyzdnoch utalo, a uz nepomaha, vraj je unaveny z prace. Jedine sa prihovara babatku, pohladka, pusu mu da, a to je vsetko..

autor
21. máj 2021

Dohovarala som manzelovi, na to povie, ze je unaveny z prace, a ze bude pomahat, ale nic sa nemeni. Po robote este ide s nami na prechadzku kazdy den, ale tam jeho starostlivost konci...

terezka1947
21. máj 2021

Nekritizujes ho vzdy za vsetko?

aknamorka22
21. máj 2021

U nas pomahal muž prvý mesiac a potom utalo. Ale ked sa nad tým zamyslis tak nemá veľmi co s tým dieťaťom robiť. Môj mi hovoril, ze ked bude starší tak sa s ním rád bude hrať a je to tak. Teraz sa s ním denne hrá, dokonca viac ako ja. Takže by som to až tak veľmi neriešila. S takým miminom toho veľa ešte nenarobí a možno sa naozaj bojí, že mu ublíži 🙂

dollyzv
21. máj 2021

No to si teda neviem veľmi predstaviť že by si môj chlap vlastného syna nebral na ruky...veď ten malý keď ho vidí tak začne so sebou metat ako ryba na suchu od šťastia a teda neviem čo by bolo keby ho len pohladka a nechá tak,teda že by ho nevzal k sebe..(na ňom sa vie tak parádne uložiť ako na nikom inom a najspokojnejší je práve na ňom) to by sme mali asi peknú scénu od malého 🙈 malý má pol roka a keď chlap nieje v robote(robí v automobilke) tak sa mu venuje skoro stále...jediné ho nekupe,to sa bojí,ale nemá problém prebalit,nakŕmiť, ponosiť pohrať sa...okrem toho kúpania ma vie zastúpiť na 100%

mogaa
21. máj 2021

veľa mužov sa nevie starať o bábo, bojí sa lebo je to drobučké krehké stvorenie ktoré stále plače.....neboj, bude pomáhať, ale keď bude dieťa staršie, do 2rokov veľkú pomoc nečakaj....teda ak nerátaš za pomoc že to ho pokočíkuje alebo urobí nákup či umyje riady...prioritne je to vždy na žene

pininka1
21. máj 2021

Presne,vela muzov sa boji babatiek, ja by som miesto kritizovania skusila ist nanho opacne a porozpravat s v klude. Mozno mal pocit ze nic nerobi dost dobre, resp ze nieco malemu zrobi. Ja som toto sice nezazila, mne muz pomahal so vsetkym, ale zas on ma taku robotu ze bol aj tyzden doma. Tvoj ked ma narocnu pracu, mozno ma pocit ze ide z roboty do roboty.

terezka1947
21. máj 2021

Urcite su muzi a muzi. Je to o povahe,aj o vychove doma,ale....bohuzial,aj o msmickach. Ak davaju oteckom najavo,ze toto nie je ich parketa,nech zarabaju,staraju sa o penoaze,deti ked podrastu,budu AJ ich.
Mam v okoli muzov,kt.maju narmalne zienky a su obaja zapojeni do starosivosti od malicka.
Okrem kojenia.
Skus porozmyslat,ci to nie je kvoli tomu,ze mu neveris,vsetko skomentujes,ze to nevie,atd.

autor
21. máj 2021

Nikdy som muza za nic nekritizovala, je to nase prve, takze aj ja som sa vsetko ucila, a teda ani ma nenapadlo kritizovat muza. Praveze som bola hrda, ze mi tak prve 2 tyzdne pomaha. Ale potom utalo, a nepomaha. A jedine co mu teraz vravim, ze by mohol maleho nakrmit, prebalit, a budovat si s babatkom vztah. A nato povie, ze bude viac pomahat, ale ziadna zmena. A to ma mrzi, ze ho nevezme na ruky, a nepomojka, lebo ze sa boji. A vzdy mi povie, ze ked bude starsi, ze ho vezme na ruky, ale ze sa teraz boji, aby mu neublizil.

autumm
21. máj 2021

To co je za výhovorku 😂Tak keď najbližšie bude plakať povedz ze aj ty ho chytis na ruky až keď bude mať 2 roky 🤣 ja sa tiež niekedy bojim nosiť moju 3 mesačnú. Lebo sa uz začína hádzať, ale musím, ved je to moje dieťa 🙂 muz tiež musí. U mňa by taka výhovorka neprešla. Ked si ho vedel vyrobit, vie sa aj postarať.

autor
21. máj 2021

@autumm A co by si robila na mojom mieste?

aknamorka22
21. máj 2021

No môj, tiež tak, ako som spomínala vyššie a potom mi poradili, že mu treba určiť jednu vec, ktorú bude robiť len on a ty nie. Tak som mu určila kúpanie a malého až do teraz kúpe len on (samozrejme, že keď nie je náhodou doma tak ja). Aj keď chce ísť večer na pivo alebo niekde tak až po kúpaní. Ja som bola rada aj za to, že išiel napríklad s nami na prechádzku, ze cez zimu ho nosil on v nosiči lebo ja som sa bála, ze spadnem a od roka sa mu nazoaj plne venoval. Prebaľuje, oblieka, kúpe, stará sa. Samozrejme to nešlo len tak, musela som si dupnúť ale naučil sa. Chce to len čas 🙂

autor
21. máj 2021

@autumm Vies, babatko za to nemoze, a keby nevezmem na ruku nasho synceka, ked bude plakat, robila by som zle syncekovi. A uz takto mam vycitky, ze iba mama ho na rukach pomojka, a ze tato ho na rukach nepomojka.

autor
21. máj 2021

@aknamorka22 Nuz moj by sa bal kupat nase babatko, lebo on by sa bal ho pri kupani drzat. A teda neviem, aku cinnost by mohol robit len manzel, ked ma problem aj preniest nasho synceka. Vzdy ked uz ho prenasa (urobil to fakt 7 krat za dva mesiace), tak potom mi rozprava, ze fu to bolo hrozne ho preniest, ze taky stres..

miriam11
21. máj 2021

Nechaj mu babo na hodku samého, že si musíš ísť niečo vybaviť. Bude musieť svoje kvality prehodnotiť.

zuzliq
21. máj 2021

Ja odporúčam to tak neriešiť. Aj môj sa najskôr bál, nevedel, ako na to. Užívaj si s ním kočíkovanie, spoločné sledujete pokroky, tá starostlivosť a vzťah príde. Odporúčam netlačiť na pílu, nezbavovať ho zodpovednosti, ale ani to nesiliť. Skoro všetci muži, čo poznám najskôr nevedeli ako na to, báli sa a nechceli prevalcovať, nosiť deti. Zvlášť, ak nezažili bábätko v rodine. Napríklad u súrodenca, alebo omnoho mladšieho brata, sestru. Môj teraz pri štvrtom pôsobí ako profesionál, ale tiež to nebolo tak od začiatku.

aknamorka22
21. máj 2021

Tak nech ho chodí napríklad kocikovat poobede aby si ty mala kus kľud. Ale to kúpanie u nás v rodine robia všetci chlapi. Jasné, ze boli reči okolo toho ako sa boja a podobne. Ale ja som na to proste trvala. Nijak inak sa svojho strachu nezbaví len tým, ze ho bude brať. Vždy je to len o cvičení a návyku 🙂 držím palce aby sa ti podarilo ho presvedčiť. Je to predsa len aj jeho dieťa a nemôže sa ho báť. Nech si ho v perinke prenesie ku vanicke a potom len preloží. Alebo si kúpte do vaničky také látkové lehátko, kde ho položi. My sme to mali a používali sme až pokiaľ nevedelo bábo samo sedieť 🙂

aknamorka22
21. máj 2021

Alebo, ak máte možnosť, sú také kurzy babyhandlingu, kde ho naučia ako má manipulovať s bábätkom 🙂

alaguema
21. máj 2021

Treba zahodiť romantické očakávania. Bábätko je do roka v podstate úplne závislé hlavne na mame. Otec nosí domov peniaze - to je tiež starostlivosť. A podstatná, netreba na to zabúdať. Mnohé matky pochytí pocit, že sú pupkom sveta, lebo porodili a nikto to nevie lepšie ako ony. Chlap sa pri nich začne cítiť ako nemehlo, ktoré nič nevie. Toto je neskôr často zdrojom obrovských problémov vo vzťahu. On nemôže cítiť to, čo ty, Neporodil, nekojí, celý jeho hormonálny systém je iný, nie je matkou. Je otcom. Dnešné mladé ženy majú absurdné predstavy o tom, ako si muž bude "budovať vzťah" pomaly s novorodencom, aké bude všetko ružovučké. Pravda je taká, že väčšina chlapov to s malinkým bábätkami proste fakt nevie. Príroda ich vybavila na iné funkcie. 2 mesačné bábo potrebuje hlavne kontakt koža na kožu s mamou, to je zásadné. Nič komplikované zatiaľ nepotrebuje. Kontakt, ľudské teplo a bezpečné prostredie. V tejto fáze nie je vôbec nevyhnutné, aby ho otec prenášal z miesta na miesto, na tom žiadne budovanie vzťahu nestojí a nepadá. Úplne stačí, ak sa mu prihovára, ak s vami chodí na prechádzky, je s vami, pohladí bábätko, to je všetko úplne dostačujúce pre samotné bábo. Problém sú tvoje predstavy a očakávania. Uvoľni sa, začni mužovi viac dôverovať a všetko bude dobré.

janush
21. máj 2021

Ja som mala doma to iste pri obidvoch detoch... Do 3 rokoch pomahal s detmi minimalne, takmer vobec... Po 3 rokoch utalo a uz je s detmi ovela viac, pekne sa stara. Je skupina muzov, ktori to to s malymi detmi nevedia, boja sa... Tak treba asi zatat zuby, nenutit ho, ked bude citit, ze je pripraveny sa postarat potom sa to zmeni 😉

lenkakravcova
21. máj 2021

Keď nechce, tak nechce.
Môj taktiež nič také nerobil a nerobí.
Do pol roka sa dieťaťa doslova nechytil. Jedine podržal na rukách keď som potrebovala.
Nekrmil, lebo som dojcila. Neprebaloval. Nekupal.
Po pol roku, odkedy boli deti také viac už vnimave tak sa s nimi začal hrať večer (usmievať sa, nosiť na rukách). Syn má skoro 4 roky a šálka sa spolu celý víkend... Od fyzických blbosti (pretláčanie sa, hranie sa), k zaujmovym (ukážky srubovania atď), odnesie ho a donesie zo škôlky keď treba, ide s ním na nákup (malý ma výlet), posedi pri nom kým sa naje.. Atď.
Niektorí chlapi nie sú na bábätká.
Ak sa o vás dobre stará, tak to nerieš. Môžeš tým situáciu len zhoršiť, keď ho budeš nútiť.

stanulienkat
21. máj 2021

Mate doma hnilych, lenivych chlapov a ako si to viete vsetky pekne a romanticky zdovodnit.🤣🤣

luccija
21. máj 2021

2m bábätko už nie je malé, aby sa ho bál chytiť na ruky a preniesť.Aj ty si unavená ako on z práce😉jednoducho mu ho daj na hruď, keď leží na gauči, alebo nech sedí vedľa neho a rozpráva mu, hrka hrkalkou.Ked ho nezapriahnes teraz zvykne si, že všetko okolo dieťaťa robíš ty.Neviem si predstaviť, že by žena povedala, že sa boji a ....

zuvelyn
21. máj 2021

V prvom rade by ženy mali prestať konečne normalizovať to, že chlap sa do určitého veku o dieťa nestará. Syn má rok myslíš že ja celý ten rok viem co robím? Neviem. Nevedela som co mam s ním robiť keď sa narodil, nevedela som čo mám robiť keď mal 6 mesiacov a neviem to niekedy ani teraz. To som mala aj ja mužovi povedať že joj ja sa bojím chytiť dieťa staraj sa oňho ty a ja si prevezmem starostlivosť keď bude mať 3 roky? 😅 Však otec je to presne taký istý 50 percentný rodič ako aj matka, nevidím jeden jediný dôvod prečo by sa nemal starať o svoje vlastné dieťa a nevidím jeden jediný dôvod prečo by to ženy mali ospravedlňovať je to normálne. Nie, nie je to normálne a nie je to v poriadku a normálne pre mna nie su ani tie matky ktoré toto ospravedlňujú so slovami "veď máloktorý chlap vie...." Matka nie je o nic viac rodič nez otec, v zdravej rodine su si role rovnocenné. Áno môj muž chodí do práce, nosí domov peniaze a ja som doma, preto nemusí variť nemusí, vysávať nemusí sa starať o poriadok v domácnosti. Ale aby sa stranil vlastného chceneho dieťaťa, tak to by som bola radšej slobodná matka.

Autorka ty mužovi strč dieťa do ruky odíd na hodinu - dve hodiny a nech sa stará. A ze nevie? Naučí sa, nebude mat na výber.

elisebah91
21. máj 2021

Necitala som odovde,u nas mi mm tiez nepomahal,nenosil ,nekupal drobce,neprebaloval prazenicky a ine exktemnty,nevstaval k malym...proste na to neni,zato ze teraz muzi sa maju k cinu a pomahaju s babom neznamna ze to musia robit vsetci muzi...sestra ma tri a tiez jj muz takto nepomhal...a mame dobre vztahy,ziadna ticha domacost,vycitky....nasi na to nie su

elizita
21. máj 2021

skus to trochu podrobnejsie napisat.. ty mas plne ruky prace, ruky zababrane od cesta, maly sa v tom zobudi a stareho ani nehne? ci chces aby ho prebalil len z principu, ze aby sa aj on staral?

mamamasama
21. máj 2021

@terezka1947 tým to nebude...ja som kritizovala mojho stale ak nechcel pomahat.. proste som mu nechala maleho, zaťala zuby a aj ked so mnou az trhalo , nechala som ich dvoch a odisla na nakup... a aj ked tazko, manzel sa naucil starat o maleho... on totiz nema pomahat.. on sa ma starat.. je to taky isty rodic ako ty.. pomahat moze babka, sestra, svokra... manzel je otec...

terezka1947
21. máj 2021

@mamamasama ....poznam mnoho zien,kt.sa stazuju na manzela,ze nepomaha,ale same ho od dietata odstavili.
Cize kto vie,co je pripad autorky.
Moj mi casto aj v noci na kojenie nosil maleho z postielky,ci castokrat,ked boli aj vacsi sam v noci vstal,dal napit,ci liek...ani som sa nestihla zobudit.
A chodil do prace,cize nikdy som nepocula,ze chce spat,atd.
Vedel,ze aj ked sombola doma,mali sme tazke dni,nedovolenkovala som.
Ale kto vie,mozno ten muz bol tak doma vedeny npomhat,nestarat sa,deti su zenina starost,muz zaraba.
Mali by sa navzajom doplnat,pomahat si,spolocne sa starat o deto,rodinu.
A obzvlast,ked uz aj zena pracuje.

mamamasama
21. máj 2021

@terezka1947 presne... ,lebo zrazu nastane den, kedy sa zena vrati do prace a manzel aj napriek tomu s nicim nepomoze... takze potom ostane cela domacnost, starostlivost o deti aj zarábanie na zene... videla som to cely zivot u nas doma.. moja mamka je taka.. a vlastne teraz vidim, ze aj svokra... dreli cely zivot... starali sa o nas.. ucili sa s nami, pomáhali nam s úlohami niekedy aj neskoro do noci, vzdy bolo navarene a vzdy upratane... chodili do prace a na ne nikdy nezvýšil cas, ani peniaze... lubim svojho ocka, ale odmalicka som vedela ako to doma mat nechcem.. a vdaka Bohu, moj muz sa pri mne naucil prat, upratovat, zehlit a starat sa o maleho... do kuchyne ho nepustam, lebo varenie milujem, ale inak je to plnohodnotný rodic... Autorke radim, aby ho zapájala do vsetkeho cim skor, aby uz neskor nebolo neskoro...

mamamasama
21. máj 2021

@stanulienkat presne 🤣 tak som sa nasmiala na jednej co tu pisala, ze chlap na to nie je od prirody vybavený 😅😅😅 asi mu po porode odpadnú ruky... 😂🤣🤣🤣 koniec toto 😅

mamamasama
21. máj 2021

@alaguema tak toto ma tak rozosmialo 🤣🤣🤣🤣Dakujem 😂