Mali by sme mať druhé dieťa?

26. feb 2023

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať žien, ktoré riešili podobnú situáciu, mám jedno dieťa, ktoré nie je úplne zdravé. Avšak nie je možné urcit, ako sa bude choroba vyvíjať. Môže nastať situácia, že celý život mu v podstate nič nebude, ale aj presný opak. Vždy som si myslela, že budem mat deti dve, aj napriek pôrodu a jeho následkov, z ktorých som sa zdravotne davala dokopy skoro 2 roky. Ale teraz neviem, na jednej strane by bolo super, keby mal súrodenca, mohli by si v ideálnom prípade aj dobuducna pomáhať, ale na druhej strane, ak by sa choroba zhoršila, to druhé dieťa by bolo dosť ukrátené. A bola by aj náročnejšia liečba, keď mladšie by bolo treba tiez strážiť.
Je niekto kto riešil niečo podobne? Podľa čoho ste sa rozhodovali? Povedala som si, že ešte počkám na ďalšie vyšetrenia a potom to s manželom uzatvorime, ale bojím sa, že keby sme sa rozohodli už dalsie dieťa nemať, že to nakoniec budeme ľutovať.

pupivrca
26. feb 2023

Neriesila som nic podobne. Ale podla mna maj druhe dieta. Neboj sa zbytocne, ako bude tak bude a ked budu dvaja bude im lepsie ci uz zdravi alebo nie, budu si oprou. Jedinacik je podla mna tiez o vela ukrateny....

pupivrca
26. feb 2023

A samozrejme drzim palce nech je mali uplne zdravi

autor
26. feb 2023

@pupivrca Ďakujem, tiež si myslím, že vo dvojici by mu bolo ešte lepšie. Keďže deti zbožňuje.

thereisabear
26. feb 2023

Naše prvé dieťa nie je zdravé. Vždy som chcela dve deti, máme druhé a zatiaľ to vyzerá ze tiež tam čosi bude. Ale neľutujem, viem, že by som viac ľutovala keby sme do toho nešli.

autor
26. feb 2023

@thereisabear držím palce, nech to nie je nič vážne. A nech sa majú detičky len dobre

thereisabear
26. feb 2023

Ďakujem. Aj vy sa držte.

hopeja
26. feb 2023

Ja mam prve zdravé a druhe je "inak obdarene" a je to určite lepšie ako mat len jedno dieťa s diagnózou...a su si aj oporou a verím ze aj v budúcnosti bude dcerka nad synom aspoň trochu držať ochrannú ruku...aj pre nas ako rodičov je lepšie ze neriešime len zdravotne problémy ale aj bežné starosti a radosti zdravého dietata ...tvoje druhe dieta to bude mat tazsie ale zase je predpoklad ze z neho vyrastie empaticky človek, ono to človeka aj vela nauci...každopádne prajem nech sa u tvojho dieťatka choroba nerozumie, treba veriť 🙂

drzaopica
26. feb 2023

Ano

petamich
26. feb 2023

ja osobne napr. nie - nechcela by som na druhe dieta rovno preniest zavazok starat sa o surodenca, ak by sa mu nahodou stav zhorsoval a neskor, ked uz tu my s manzelom nebudeme, je to skratka zavazok na cely zivot, ktory on/ona nemohli ovplyvnit a ani sa k nemu vyjadrit, nehovoriac o tom, ze ho to moze nie uplne pozitivne ovplyvnovat co sa tyka rodicovskej pozornosti, jeho vztahov v buducnosti a pod. ako si aj sama spomenula

mame v rodine dnes uz starsiu osobu s tazsou diagnozou a surodenci riesia, ako sa pozbierat na adekvatnu starostlivost, co ak tu uz oni nebudu a pod. a mozno aj tym sme ovplyvneni, takze mame hypoteticky v takychto veciach s manzelom "upratane"

takze za mna nie, minimalne nie v tejto chvili, kym by som nevedela prognozy a dalsi vyvoj

autor
26. feb 2023

@hopeja tamto nejako si to viem tiež predstaviť, v prípadných že prvé je zdravé, tam sa nevie, ako sa to vyvinie, ale ako píše
@petamich že tu ho do toho vedelome zaväzujeme.
Len to je to, že tu sa nedá nič predpovedať, môže byt všetko ok, a môže sa to aj kedykoľvek zvrtnúť, nevedia to ani lekári predpovedať. Niektorí o tom ani nevedia, že niečo take majú, kým sa im napr. S tým nenarodí dieťa, u ktorého už sú prejavy.

julka828
26. feb 2023

Ja poviem za seba v case ked sme mali druhe dieta prvemu bola zistena diagnoza. Casto som premyslala ze keby sme to vedeli skor druhe by sme nemali. Ale teraz su to ti najvacsi partaci na svete a ja som stastna ze jeden druheho tu budu mat v zivote

janickacrazy
26. feb 2023

Áno, riešila som úplne tu istú situáciu. Mám druhé dieťa, ktoré má rovnakú diagnózu ako to prve a dokonca mám aj tretie, ktoré je úplne zdravé. Niektorí ľudia ma zato aj otvorene odsúdili, čo bolo ozaj dosť nepríjemné, ale kto nezažije, nepochopí. Chlapci sú parťáci a sú si vzájomne oporou. Som šťastná, že ich máme.

hopeja
26. feb 2023

Ja len dodám, neočakávam od zdravého dieťaťa ze sa mi bude o to s diagnózou v budúcnosti starať, s manželom robíme všetko preto, aby sme dokázali zabezpečiť jeho budúcnosť ako aj pomôcť so štartom do života tomu zdravemu dietatu...možno len aby dohliadlo ze tam kde bude jeho súrodenec je mu tam dobre a nikto mu neublizuje...a ničím ho k tomu nezaviazeme, ale dcérka lubi veľmi svojho súrodenca a verím ze to tak aj ostane v budúcnosti....a ak to nebude dcéra, bude to niekto iný kto na neho dohliadne

autor
26. feb 2023

@janickacrazy nám povedali, že keď to my nemáme, tak je veľmi mala až mizerná šanca, aby to malo aj ďalšie dieťa, ale ktovie. Genetika nie je v tomto úplne spoľahlivá.
@hopeja tak to by sme sa snažili riešiť podobne, nechcela by som, aby tam bol nejaký tlak na druhé dieťa, aj keď to podvedome možno bude tak brať tak či tak

inana11
26. feb 2023

Za mna ano… zivot sa vyvija rôznymi smermi a tie naplánovať nevieme… ja viem o toľkých tragédiách a zmenách v rodinách,kde s nimi nikto neratal a nepredpokladal ich,že som si uvedomila že niektoré veci sa rozplánovať nedaju. Ano,samozrejme rátame že keď mame dve deti tak sa o seba budú zaujimat a “podržia” sa ale v koľkých rodinách to tak nie je…rátame že si deti vychovame a koľkým to dopriate nebolo,rátame že muž nás bude štvať aspoň do 80tky a starý rodičia budú behat s nasimi deckami do 70tky a potom im len citat rozpravky a tedit dá z pravnúčeniec… tým nechcem povedať že nemame s ničím ratat ale naopak že uzivat si čo sa nám dostáva a ak túžite po ďalšom dieťati,tak chodte do toho✊🏻a držím palce aby sa vyplnili tie optimistické prognózy ✊🏻

janickacrazy
26. feb 2023

U nás bola šanca len 25%, že druhé bude mať diagnózu. Len to sú štatistiky, realita je vždy iná.