Kedy ste si zvykli na to, že ste mama?

lenagawel
5. aug 2022

Ahojte 🙂 Som po porode presne 4 tyzdne s mojou prvou dcerkou. Chcem sa opytat ako dlho vam trvalo kym ste si zvykli na to ze ste mamou a nastavili si nejaky rezim? Tento prvy mesiac bol pre mna velky tazky, neprespate noci plus hormony a este k tomu mala sa nechcela prisat tak nonstop odsavanie krmenie sterilizovanie plakanie….A ja som sa dostala do bodu ze sa neviem tesit z toho a nejak mi to nedopina vsetko…som vycerpana a tak jak som sa tesila ze budem chodit kocikovat atd tak teraz fyzicky nemam ani sil ist von a to som byvala dost aktivna…prejde vobec tento stav beznadeje? 🥹

marsmykkok
5. aug 2022

@lenagawel Podľa mňa musíš vedieť ty, či si len vyčerpaná alebo depresia. Ak len vyčerpaná, nech ti niekto pomôže, ak nie tak si aj nájdi pani na upratovanie napríklad (lebo bordel ti na psychike nepridá) , nech sa stará chvíľku aj partner a ty si urob na pár minút relax. Je iné žiť pre seba a starať sa pre seba a iné je ak zrazu tvoje potreby idú bokom a všetko sa točí okolo dieťaťa a nemáš ani ty ani dieťa ešte spoločný režim. Kým sa zladíte a ty si zvykneš, môže mať malá kľudne aj 5-6 mesiacov. Nie je to tak ako sa prezentuje že príde prvé bábätko a zrazu matka najsťastnejší človek na svete plný energie, ktorý nepotrebuje ani spať ani si oddýchnuť a aj tak funguje na 200 percent.

evkamotka
5. aug 2022

Ja tak po 9m prveho syna som si našla rezim, system. Ked prisiel druhy syn, vsetko sa rozhasilo a trvalo to tak pol roka az rok. A ze som mama....system mam ale po 5r a dvoch detoch stale nemam nejaky mama pocit :D

emuemu
5. aug 2022

@lenagawel Ja asi po ôsmom tyzdni…pridali sme umele mlieko a zrazu som mala spokojne dieta a ja som sa tiez upokojila (samozrejme, nechcem zovseobecnovat). Presne si pamatam obdobie, ktore opisujes, aj pocity, ktore teraz mas…je to normalne, chce to cas, je to obrovska zmena v zivote na ktoru sa neda predpripravit. Drzim palce, dobre bude ;)

thoughtfulweirdo
5. aug 2022

Po roku a pol pri prvej dcére 🤭 dovtedy som sa cítila ako jej opatrovateľka.

domak2
5. aug 2022

@lenagawel mne sa často ešte pol roka po pôrode stalo, že som sa zobudila na plač a sekundu rozmýšľala kto to je??? 🤣
A áno toto obdobie prejde, ako aj všetky ostatné. Znie to strašne ale uži si aj toto, puberta bude horsia😅
Inak ja som za dojčenie, vyriešenie prisatia by bolo vyriešenie aj väčšiny ostatných problémov ale ísť až do krajnosti ze si tým pádom nevieš užiť tie začiatky s ňuňu babatkom, kaslala by som na to a dala um. Drz sa, bude lepšie...sem tam 😁

diewcatqoo
5. aug 2022

Ked som sa konecne suvisle vyspala dlhsie ako 3 hodiny. Bolo to niekedy po druhych narodeninach. Dovtedy som fungovala ako stroj, v podstate od porodu na autopilota. Mala som velmi narocne dieta, ktore nespalo ani vo dne, ani v noci, casto plakal, mal zdravotne problemy. Sme v zahranici, bez akejkolvek pomoci. Bolo velmi narocne nastavit akykolvek rezim.

ivangeline
5. aug 2022

3m

konikkon
5. aug 2022

@lenagawel určite to prejde, väčšina žien to má takto 😉 dcéra bola vysnívaná, vymodlena a ja som mala aj tak prvý mesiac plný stresu a vyčerpania napriek tomu, že dcéra nebola zlý novorodenec. Presne ako píšeš, aj hormóny robia svoje. Ja som cítila len neustálu zodpovednosť a strach, z korých sa nedala zobrať ,,dovolenka". Potom sme si postupne urobili režim, zvykli si. Každým mesiacom to bolo lepšie. V 6. mesiacoch dcéry som schudla na pôvodnú váhu, ona začala lepšie spávať, začala lepšie vnímať. Má 8 mesiacov a môžem povedať, že materstvo je najkrajšia vec na svete a tá láska je neopísateľná. Ja si už ani neviem spomenúť, ako som mohla žiť pred tým 😊 uvidíš, keď sa začne na teba usmievat, vnímať ťa a ty si uvedomis, že pre to malé bábätko si ty celý jeho vesmír.

marianarem
5. aug 2022

@lenagawel 3 mesiace po porode som sa zacala citit zase ako ja. Rezim to az niekedy v 8m, to mi dost odlahlo. Ale ine to uz bude vzdy, moj ma teraz 2.5r a stale som si uplne nezvykla na to, ze musim byt permanentne v strehu, aspon jednym okom sledovat, kde je a co robi. A ze to je kazdy den, vikendy nie su vikendy a sviatky nie su sviatky. Ale zivot bez neho sa uz len velmi tazko da predstavit, skor na to by sa tazko zvykalo.

janickacrazy
5. aug 2022

@lenagawel ono veľa záleží od dieťaťa, ja som mala prvé dieťa ideálne, rezimove, veľa spalo, málo plakalo, dobre papalo, ráno sa zobudil o 7, nakojila som a hneď zaspal do 9, ja som spala s ním, čiže bola som v pohode, no druhý syn bol urevany, náročný, tak som bola ako zombie prvé mesiace, skús poprosiť niekoho o pomoc, nech ti pokocikuju cez deň, ty si pospi, aby si mala energiu

luccija
8. aug 2022

@lenagawel asi po 3 m, ked som prestala odsavat a zacala kojit.Dovtedy vzdy stres ci bude dost mlieka, aka bude noc.Po pol roku bola jar a ja som ozila mat novorodenca v zime bolo pre mna velmi zle.Zima, nikde nikoho, ulice prazdne...aj to bola dobra vela spala, ale bola som unavena z noci a cez den som nevedela spat to som si vynahradila neskor, ze sme spavali spolu poobede.Vsetko bude len to chce cas este sa nachodis s kocikom je to velka zmena psychicka, fyzicka
Nie si anemicka?

kukulienka999
11. aug 2022

Neboj sa. Všetko je v najväčšom poriadku. Ja si popravde nepamatam ani nejaké udalosti z toho obdobia/aká suseda zomrela, kto si kúpil psa a podobne udalosti mám na mysli/ bola som taká zošokovana, že ta predstava o dieťatku bola u mna úplne iná a realita bola jedna veľká katastrofa. Plač, kojenie, bordel, únava…ja som ešte v 2 mesiaci nevidela systém v ničom. Od pôrodu sme mali len jednu rutinu a to večerné kúpanie. To sme sli jak hodinky, ale deň bol každý iný. Niekedy spal viac inokedy menej… v 3mesiaci už sme mali naozaj režim, mne pomáhalo si zapisovať čas. Kedy zaspi a kedy vstane. Mne prislo, že spi 10 minút, ale v skutočnosti spinkal hodinu a pol… čas plynie inak lebo sa snažíš dobehnúť zameškané, chceš pustiť pracku, najesť sa,
Poskladať plienky a keď si vyložia nohy dieťa vstane a tebe to príde ako chvíľka. Tak ja by som začala sledovaním spánku počas dňa a podľa toho si vieš aj zariadiť režim. Skús pozrieť lepší spánok babatiek. Má tam takú tabuľku aká doba bdenia by mala byt na daný mesiac bábätka/ja som si kurz ani nič podobne neplatila. Len som kukala, čo bolo dostupne/ Toto som ja objavila až v 3 mesiaci a odvtedy sme si našli úžasný režim a zlepšil sa spánok😊

petkavka
11. aug 2022

@lenagawel - no ale ved ty uz si prava mama 🙂 Zaklad je dat dole ruzove okuliare. Realita je uplne obycajna. Tie nase zlaticka casto nespia, mliecko nechcu, s kojenim tazko, placu, zubky idu, jedlo odmietaju a zase zubky .....no a potom povedia to zazracne slovo MAMA 🙂