Každý mi hovorí, aby sme mali druhé dieťa. Vraj budú parťáci

15. nov 2023

Ahojte, nezvyknem sem prispievat ale potrebujem sa vyrozpravat. Uz neviem ani kolkaty clovek mi vravel, aby sme si spravili co najskor druhe, nech su partaci. Ja uz som na to slovo alergicka. Pritom vacsina vie, ze o prve sme sa dlho snazili, navyse prvy rok bol narocny koli spankovemu deficitu, zrejme miernej poporodnej depresii, ledva som sa z toho spamatala. To mam mat vycitky, ze jej nedoprajem surodenca? Myslela som, ze na toto je este cas, ci s 3 rocnym rozdielom sa mi uz nepohraju? Ja som prekvapena kolko ludi ma 2 deti do 2 rokov, to je nejaky novy trend? Hlavne vsetci hovoria aky je to zaberak, tak to ta zena musi uplne obetovat psychicke aj fyzicke zdravie, aby malo dieta kamosa? Ved si treba trochu aj vydychnut. A ked ma niekto kludne spave dieta doma, nech si spravi aj 4 ale nie kazdy a nie pri kazdom dietati sa toto da zvladat. Normalne by som nadtym mavla rukov, ale tym ze sme sa roky borili s IVF mam stale pocit, ze nieco nestiham, nepadne mi to dobre.

gejb
15. nov 2023

To ze budu deti vekovo blízko nezaručí ze budu aj kamoši, hlavne ak budu dievca a chlapec...partakov si mozu nájst v škôlke,skole, vo vedľajšom vchode, na kruzkoch...nie ste povinní mu "vyrábať" partaka.
Môj muž má napríklad staršieho brata o 6 rokov a boli nerozlučni aj napriek väčšiemu rozdielu. Takze je to velmi individualne. Kašli na reči, jedným uchom dnu, druhým von....

januska12323
15. nov 2023

To sú také reči keď nie je o čom. Vôbec sa nad tým nemusíš zamýšľať.

anjelicek26
15. nov 2023

Mame rozdiel 4-3-2 roky... takze odskusane rozne rozostupy... ono co sa tyka "partaka" tak zavisi len a len od povahy dietata, ci si budu-nebudu rozumiet alebo pojdu do vlasov 24/7 a budes robit pol dna len rozhodcu...su surodenci, co su si oporou cely zivot, a aj taki, co sa nevidia aj par rokov a absolutne ich to nezaujima.

Kazdopadne nedaj do seba hucat, dalsie dieta mas kvoli svojej tuzbe mat dalsie dieta, to, ze sa spolu pohraju, budu travit cas, pokecaju, to je uz taky ten bonus k tomu. My sme mali tri velmi kludne deti a medzi tym jedno tornado, co nam dodnes stavia svet hore nohami, to proste nevymyslis a nenaplanujes...

hederamonstera
15. nov 2023

Ludia budu mat reci ku vsetkemu, takze je len na tebe ako sa k tomu postavis. Je len na tebe s manzelom kolko deti si spravite, nikoho do toho nic.

reanda
15. nov 2023

to kde sa s tolkymi ludmi stretavas, aby ti uz neviemkolky clovek hovoril, ze si mas 'spravit' druhe dieta? to ta s tym zastavuju ludia na ulici? asi treba trochu ubrat z kontaktov, alebo co 😀 .. alebo ti to zas az tolki nehovoria, len je to tvoja 'tema', tak si na to citliva.. tak si to proste nevsimaj.. nie, vobec nemusis mat druhe dieta, nie, nemusis ho mat do dvoch rokov, aby mal starsi "partaka', nie, nemas zarucene, ze ked bude maly vekovy rozdiel medzi surodencami, budu 'partaci' .. su to proste iba reci.. tak si ich vyhod z hlavy a mas po probleme

maryetta
15. nov 2023

To ze ti to kazdy hovori by som do uvahy nebrala. Ty budes (mozno) jedina kto bude s dietatom nonstop.
Ty mas surodencov? Partner? Ake ste mali detstvo boli ste partaci? V dospelosti to totiz pravidlo byt nemusi.
Ja som si hovorila ze mam narocne dieta. Z narocneho porodu sme sa spamatavali pol roka. Ked konecne bolo dobre ze aj spal uz mal 2roky a to som uz bola tehotna s druhym babom 😂 kazdopadne az pri druhom teda pri dcere som si uveodmila ze vlastne to prve nebolo narocne. Ona bola horsia.
Maju od seba skoro 3 roky a za mna fajn. Treti je chlapec a uz medzi najstarsim je 6rokov rozdiel. Ako hej pohraju sa ale… uz vidiet ze kazdy ma ine zaujmy.
Ja som z 3surodencov. Muz je jedinacik a sam povedal ked sme sa dali dokopy ze chce aspon 2-3deti. Ze on nechce aby dieta bolo same ako bol on.

amelia89
15. nov 2023

mna uz unavuju tieto milionkrat zakladane temy - zeny,ked nechcete mat deti/2 deti/3 deti normalne odpovedajte: my nechceme partakov,my nechceme deti,my nepotrebujeme mat za sebou deti a podobne. Naco sa tu rozculujete a potom tu klasicky pise 800 mam jedinacikov ako im druhe dieta nechyba a 890 mam 2 deti ake je to perfektne a blaaaablaaaaablaaaaaa. Kazdy to ma doma inak. Kazdy to chce inak. Reči ostatnych asertivne zastavis len ty sama ak ti to zle padne a nie zalozena tema na konovi.

la_dolce_vita
15. nov 2023

Mam rozdiel 7 rokov medzi synmi a maju sa radi. Najskor bol starsi ochranca, od malicka chcel bratceka. Teraz ako dospeli uz su na jednej vlnovej dlzke. Ludia by nemali davat nevyziadane rady...

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
rivini
15. nov 2023

Ak sama aktualne po druhom dietati netuzis, tak to proste takto komunikuj. Ludia ako keby tym, ze splodia prve dieta, dokazali, ze su „navzdy plodni“ a okolie sa nestiti vypytovat sa. Nase dieta ma dva roky a tiez to pocuvam z kazdej strany…poznamky, otazky narazky. No mam to v sebe spracovane, po druhom momentalne netuzim. Cize to vacsinou bud takto rovno poviem, ze ved my sme uz kompletni, alebo sa proste milo spytam, ze preco to toho cloveka zaujima. Vacsina to potom necha tak. Otazka je, preco to vadi tebe…ak si s vasou situaciou ok…

anna_anicka83
15. nov 2023

Ale veď si to nepripúšťaj. To je len a len tvoja vec. Keď povieš, že nechceš, tak nie si ani zlý človek, ani zlá mama. Ja tiež nechápem tomu trendu do 3 rokov ďalšie. Ja som mala druhé po 6 rokoch. Medzitým som bola 4 roky v práci. Ja by som nedokázala mať ani reťazovú materskú, aj pri druhom som išla do práce, keď mala dva roky. Nerobím si deti, aby mali parťákov, ale robím si ich vtedy, keď to ja cítim. A ešte k tým mojim, prvordenú už ani doma nevidím, čo má pol dediny za kamošky a druhorodená má kamošky v škôlke, kopeckrát sa dohodneme s maminami a stretnú sa aj po školke alebo návšteva. A vieme aj pekne fungovať všetci. A necítim sa zle, že nie sme rodina podľa predstáv.

cakanka22
15. nov 2023

Rozumiem ti úplne. U nás v rodine mali všetci deti skoro, a hned po roku ďalšie, len nám sa ešte nežiadalo mať. A do toho sme s mužom vedeli, že prirodzene nemôžem otehotnieť, ze sme odkazaní na ivf. Každý vkuse mudroval a tlačil nas do toho, az sme museli zacat byt priamy a na rovinu hovoriť, ze je to len a len nasa vec, kedy sa rozhodneme pre dieta. Je mi jedno ci sa dakto urazí za to, alebo nie.
Povedz na rovinu kazdemu.kto sa bude starat, ze je to vasa vec. Ja nerozumiem absolutne tomu novemu trendu, vypytovat sa ostatných, kedy chcu mat deti. Nerozumiem ludom niekedy 😑
Prajem ti dusevnu pohodu autorka 😉

rebrambora
15. nov 2023

Kazdeho osobna vec deti nemat, mat jedno co sedem, pokial na to clovek ma.
Dalsi absolutne nezmysel je to, ze nezavisle od veku surodenci si mozu a nemusia rozumiet, mozu sa lubit, ale aj neznasat alebo nemat ziaden vztah.
Nerozculuj sa.

autor
15. nov 2023

@amelia89 ved si kup knihu, ked chces zabavnejsie citanie. Nie kazdy visi na koni a cita kazdu temu. Forum tu nieje primarne od toho, aby zabavilo citatela

autor
15. nov 2023

@reanda nemyslim, ze sa stretavam s velkym poctom ludi, len som sa asi prvykrat ocitla vo svete matiek a rodicov a soklo ma to. Roky sme sa snazili o prve a tiez boli samozrejme 'reci' uz od svadby, ale s tym clovek rata a nejak som to uz vytesnila. Ale som prekvapena, ze toto je vobec tema, ze kedy druhe a aky vekovy rozdiel. Tak ma zaujima, ci je to fakt take dolezite alebo len ja mam v okoli kult matiek s x detmi po sebe

amelia89
15. nov 2023

Knizku mam dakujem, ja som komentar pisala preto ze ma zaraza aky pocet ludi nevie komunikovat svoje pocity ale vylieva sa na koni akokeby tu sa jeho problem s tym ze sa ho budu dotazovat ini ludia na druhe dieta vyriesi. Mozes teda povedat: prve bolo z ivf,nevieme kedy sa zadari druhe a navyse nechceme taky maly vekovy rozdiel. Akoze aky je problem s touto odpovedou? Ved tym kazdemu zavreš usta a ideš dalej.

autor
15. nov 2023

@rivini ja to nemam v sebe spracovane, samozrejme inak by som to neriesila, tak ako ma napriklad netrapi moj geriatricky vek : D ale toto ma z osobnych dovodov trapi a mrzi ma, ze aj ludia, ktori o mne vela veci vedia, maju potrebu sa chvalit ako stihli 3 deti po sebe a ako z nich budu teraz skveli partaci, a z mojich teda asi nebudu lebo som leniva a neschopna ich spravit. Proste som si vsimla, ako vela ludi v okoli tlaci na to, aby stihli co najviac deti s malym rozdielom. To su nejake nove zavody?

nivea777
15. nov 2023

ja som na tieto otázky začala odpovedať blizším kamarátom " čo ak sa snažíme a nedarí sa? Čo ak som bola tehotná a potratila som?" Kolegom a ľuďom,ktorých je fakt hovno do toho som začala hovoriť " keď sa muž do mňa vystrieka alebo keď ma muž oplodní " nie je to pekné,ale každý pochopil :D

autor
15. nov 2023

@amelia89 pochybujem, ze niekto caka, ze najde riesenie jeho problemu na MK. Verejne forum je o tom, podelit sa s pocitmi, problemami a ziskat ine pohlady a nazory. Vacsina ludi sa chce len vypisat aby to nedusili v sebe alebo neplatili draheho psychologa, ktory ma rovnaky efekt. Nikto ta to nenuti citat

veronika1754
15. nov 2023

Ja za mňa poviem medzi chlapcami mám rok rozdiel a veľa sa mi spolu vyhrali keď boli menší v podstate aj teraz keď sú starší sú spolu ok, dievčatá mám 4 roky rozdiel a tie boli vždy úplne niekde inde, najskôr staršia by sa hrala, mladšia bola malá, potom neskôr už by sa hrala mladšia staršia už mala iné záujmy. Ale poznám deti čo sú rok, dva po sebe a teda parťaci nie sú že vôbec. Takže určite malý vekový rozdiel nezaručuje že sa ti vyhrajú a je to aj náročné mať dve deti po sebe.

janinah
15. nov 2023

Pokiaľ sa pohybujes v komunite s malymi detmi,tak sa nebudete baviť o recenziach divad.predstaveni ani o poslednej urode orechov.Si zbytočne precitlivela a robíš somara z komára.

k47
15. nov 2023

Myslim, ze je to teraz popularne preto, lebo je popularne mat hobby, cestovat, mat "vlastny", "dospelacky" zivot, takze cim rychlejsie si "odkrutis" deti, tym rychlejsie sa k tomu mozes vratit. A tiez je pomerne uzke okno medzi typickym vekom prvorodiciek a klesanim plodnosti. A k tomu este optimalizacia nadvazovania rodicovskych a materskych dovoleniek.
Ale hej, najlepsie, co mozes urobit, je bud otvorene odpovedat, ako to vidite, alebo otvorene odpovedat, ze je ti ta otazka neprijemna.

diewcatqoo
15. nov 2023

Normalne povedz, ze sex mate radi, tak si urobit mozete, ale ze na vychovu ho date im. Na blbu otazku blba odpoved. Ja som po case odpovedala uz takto.

mamutka
15. nov 2023

Povedz im, že vy máte doma aj inú robotu, nie len deti robiť 😁 proste, aka otázka, taká odpoved. Máme inak dve deti s rozdielom devat rokov a blbnu spolu od začiatku. Ja som mala po prvom veľké problémy zdravotne, plus dieťa bolo veľmi náročné ( reálne, nie ako v okoli počujem niekedy “ten môj je taky hyperaktívny” 😌), takže z môjho pohľadu majú ľudia naozaj veľa casu a pohody, keď si môžu deti robiť s takým malým rozdielom. Musis to len ignorovať a byt v klude a asertívna.

denisah6
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
reanda
15. nov 2023

ja neviem, ci je to momentalne trend, lebo ja sa v spolocnosti skoro vobec nepohybujem, ale ja som napr. vzdy chcela deti s rozdielom max cca 2 roky - lebo ja ako dieta by som velmi prijala takto stareho surodenca.. mala som sestry starsie o 7 a 9 rokov a brata mladsieho o sest, ale to bolo ine, najlepsie som si rozumela so sesternicami, co boli o dva roky starsie, tak som si uz v detstve povedala, ze ja ked budem mat deti, tak s dvojrocnym rozdielom 😀 .. ale kazdy to ma, samozrejme, inak a vzdy treba pocuvat svoj vnutorny hlas a to ako to ty citis a nedat sa spochybnit nejakymi recami a trendmi.. lebo kazdy to vzdy citi tak, ako to on potrebuje a ked aj skopirujes, co funguje niekomu inemu, tebe to tak fungovat nebude.. takze sa treba usadit v tej istote, ze tak, ako to citis, je to pre teba na sto percent spravne a potom ta nerozhodia ziadne reci a mozes si z toho trebars robit srandu s nejakou z vtipnych odpovedi, co ti radili vyssie 🙂

reanda
15. nov 2023

a aby si si nemyslela, blbe reci by mali ludia k comukolvek.. ja ked som bola v porodnici s druhym (mam rozdiel medzi detmi 18mesiacov), tak sa ma rovno nejaky zdravotak opytal, ze ci teraz budem mat dieta zakazdym, ked sa zadari 😝

zorkahorka
15. nov 2023

Druhe dieta som sprvu zvladala lahsie a lepsie. Dobry spachtos, jedak, menej som riesila. Cim je starsi, tym to je narocnejsie 😀 Ano, su partaci. Par minut 😁 inak stale do seba zaparaju a vrestia. Ale raz to prejde, bude to lepsie 😀 vsetci mi to tvrdia 😆

kluska
15. nov 2023

No ja mam rozdiel 2 roky, chlapci, maju teraz 10 a 8 a su partaci uz asi od kedy Mal mladsi 3 roky, su najlepsi kamarati. A maju rozne povahy, neviem ake to Bude v puberte a v dospelosti, ale podla skusenosti to ci budu partaci alebo nie, nie je ani tak o povahe ako o pristupe rodicov k nim. Hlavne je nerobit z toho prvorodeneho starsieho mudrejsieho brata a z druhorodeneho zase maznacika, nerobit policajta. A ano 3 roky je uz velky vekovy rozdiel, teraz to vidim, ze uz 2 roky robia to, ze JEDEN je uz v predpuberte a druheho Este bavia ihriska. Pisem ohladom partakov, ze je lepsie mat Maly vekovy rozdiel, ohladom toho, ze chces mat pokojnejsi rodicovsky a partnersky zivot, tak potom velky vekovy rozdiel jee lepsi. Vsetko zalezi od vas.

romi2706
15. nov 2023

Aký nový trend, odjakživa sa takto do rodín rodili deti, málokedy s väčším vekovým rozdielom. Tak snáď hádam ty vieš či a kedy chceš druhé dieťa nie?