Frustrácia z materstva

13. mar 2023

Ahojte, nemám sa komu zdôveriť ani sa na koho obrátiť. Máme vystužené bábätko, no mam pocit, že to nezvládam. Niektorý deň je lepšie, no keď je zle, tak by som najradšej nechala doma balenie Nutrilonu a ušla, kým je manžel s dieťaťom na prechádzke. A vôbec to nie je vtip. Mam pocit, že som hrozná... Náš malý má tri mesiace, kojím ho a ľúbim najviac ako sa dá. Mal obdobie keď spával len na mne, alebo na manželovi, výhradne na rukách v nosiči nechcel. Teraz už akceptuje aj nosič, no strašne plače., teda skôr kričí.. Aj pred spánkom, aj keď sa zobudí. Vôbec ho neviem položiť, lebo začne mrncat. Kým idem ja wcko je v hojde tak ze na mňa vidí. Chvíľu tam vydrží, no nič viac neviem urobiť. Náš byt vyzerá ako keby tu žili asocialu a ja som fakt zrelá na psychiatriu. Nemám kamošky, lebo sme sa presťahovali a ťažko nadväzujem nové kontakty. Keď som mala problém s dojčením, šli sme za laktacnou, za kým ísť, keď nezvládam materstvo? Muž už týždne len mlčí... Raz som mu naznačila, že mi to prerastá cez hlavu, no podporu som nedostala. Naopak mam pocit, že som ešte viac klesla v jeho očiach. Máte niekto nejakú radu, podporu...? Možno vlastnú skúsenosť?

inak2022
13. mar 2023

Ahoj. Ak ti to pomôže, nebude to trvať už dlho. Tebe by možno pomohlo zmieriť sa s tým, a prijať to, ze nejaký čas to proste tak je, že máš dieťa, ktoré ťa nonstop potrebuje. Bábätko vyšlo z teba a ty si jeho prístav tu v tomto novom svete. Ako bude rásť, bude sa odputavat viac a viac. Teraz to ešte nedokáže. Sú deti, ktoré to potrebujú menej, a sú deti, ktoré nás potrebujú stále. Bud v pokoji, užívaj si to malé telíčko, poriadok neutečie. Odpočívaj s nim, pusti si seriál. Ujde to ako voda, a viem ze teraz sa to ťažko predstavuje, ale ešte to raz bude chýbať 🙂

lucka_ke
13. mar 2023

je to úplne normálne, takto sme sa cítili všetky s maličkými bábätkami, no možno existujú aj také zázračné čo neplačú, ale môj bol presne ako tvoj
neboj, zvyknete si na seba a malý vyrastie, začne sa hýbať a objavovať svet a vydrží bez tvojej pozornosti stále dlhšie, len vydrž! bude lepšie

jaskolka
13. mar 2023

Chápem ta, ak ti to pomôže, takto sme sa cítili takmer všetky. Ono je to riadna zmena, zo situácie, kde si mala svoj čas len pre seba, a všetko si si organizovala ako si chcela, odrazu je to tak, že 24/7ti tvoj čas organizuje niekto iný a vo je horšie, často mu ani príliš nerozumies
Ale ono to prejde, je to možno klišé, ale fakt to chce čas.

anjelicek26
13. mar 2023

Ked ma clovek narocne babatko, plan "budem dokonala matka" sice mozes mat, ale realita bude uplne volakde inde...treba to akceptovat, neriesit, neporovnavat, den po dni ist, najst si male "momenty" pre seba, spravit si make up, vlasy, dat si vanu, pripravit si dobry dezert, pozvat na pokec kamosku alebo sa stretnut pri kocikovani...drobne "radosti" kazdy den... my sme mali tri skvele a jedno brutal narocne dieta a dodnes vravim, ze moze byt rad, ze neskoncil v hniezde zachrany... ale kedze bol "az" treti, tak som vedela, ze nech je to akokolvek strasne momentalne, je to otazka dni-tyzdnov-mesiacov a bude to dobre... nechci byt dokonala...

autor
13. mar 2023

@inak2022 už zháňam niekoho na upratovanie, to viem, že dosť pomôže. Každý deň varím mužovi, berie si aj do práce. Mne nevadí, že ma potrebuje, len to ze plače a kričí, že mu nerozumiem... Raz mu spal v nosiči dve hodiny vonku a ja som sa ho večer úplne unavená spýtala, že či si myslí, že robím niečo zle, keď mne spí tak 30-45 minút. Ostal ticho... Desí ma, že ma zrejme viní z toho aký je malý placlivy. Aj náš manželský život vlastne nie je. Nespime spolu od konca tehotenstva a teraz sa už spolu ani nerozpravame. 😔

deti95060810
13. mar 2023

bábo chce cítiť tvoju blízkosť, a aj ste si ho naučili spať na tebe, alebo na rukách. Toho sa len ťažko vzdá. Jemu je tak dobre, a je mu jedno či ty niečo potrebuješ alebo nie...
už nič iné len vydržať, časom to možno prejde.... prvý rok býva troška ťažší, ale to vieme viaceré...

zuzanka.zuzu
13. mar 2023

hah... toto máme za sebou 😉 možno neuveríš, ale buď sa to zlepší, alebo ty si zvykneš, v každom prípade vydrž dievča!

autor
13. mar 2023

Vážne všetky? Kamoška, čo je tak ďalej mi vraví, že tak do mesiaca si musí matka nájsť režim, aj upratať, navariť... Nevravím, že to nerobím, no je to o drzku... Keď vezme muž malého von, behám po byte ako šialená aby som stihla navariť a co to upratať.

jaskolka
13. mar 2023

Dieta často zamáva aj tým najlepším vzťahom. Paradoxom je ze často to je práve to "vytúžené a vymodlikane" bábätko, par sa neskutočne teší a par mesiacov po narodení sú zrelí na rozvod. Áno, trochu to preháňam, ale mám také príklady aj v rodine aj v okolí. Pred rokom mi sesternica plakala v telefóne, že zosalie už, že sa zblázni, že už nevládze.ala 39,prve bábätko a realita ju doslova prefackala,už mali podaný návrh na rozvod. Našťastie to aj s pomocou oboch rodičov, a jej staršej sestry zvládli
Možno je to tým, že pár, ktorý sa extra príliš nesnažil, tak to berie, že ok, no dobre, bude tu bábätko. A pár, ktorý robil aj nemožné, aby ho mal, vymaľoval si scenáre, ako to bude suoer a dokonalé, je zaskočený krutou realitou 🙂ktorá nie je taká, akú čakali.
Neviem ako by ti poradiť, len vydržať. Prejde to. Proste to chce čas. Muž asi tiež mal svoje ružové okuliare, a teraz vidí tvrdú realitu a nevie (nechce) to pochopiť. Kludne mu povedz ze tak ako u vás je to aj v xy iných párov, ktorí majú malé dieťa. Alebo aj horšie 🙂.
Len trpezlivosť a výdrž🙏

lucka_ke
13. mar 2023

a nemôže muž prevziať domácnosť a ty sa budeš venovať malému a sebe? kým sa ustálite v režime? alebo ozaj niekoho na upratovanie

inak2022
13. mar 2023

Kamošku nepočúvaj. Každé babo je iné a ma iné nároky. Nerob si na seba tlaky. Proste všetko prijmi tak ako to je. Tým si najviac pomôžeš. Babo je ešte malé , aj intímny život sa zlepší. Ak si môžeš dovoliť pomoc na upratovanie, urob to pre seba. Muži ak si to naozaj nežijú aspoň na pár celých týždňov, ťažko pochopia aké náročné to môže byť. Ty to vieš, nepotrebuješ o tom presviedčať okolie. Nie si menejcenna žena za to, že nejaká kamarátka to zvlada lepšie. A ešte taka mala rada z mojej pracovnej skúsenosti - bábätko plakať nenechávaj, ak nemusíš. Vždy to ma príčinu, aj keď nie vždy ti musí byť jasná. Každý plač bábätko zase len dráždi a k pohode mu nepomáha. Bud tu pre bábo koľko môžeš. Raz to bude lepšie. Držím palce

autor
13. mar 2023

@lucka_ke muž upratovanie nerieši, jemu je jedno ako to tu je a variť tiež nevari. Ja každý deň vysavam, aj niekoľko krát, lebo malý mi pri tom vie zaspať... Dávam si aj také malé úlohy každý deň, napríklad ak vydrží v lehatku 15-20 min, rýchlo upracem kúpeľňu, no sú tu veci, ktoré neviem urobiť, napr okná umyť, alebo spratat skladisko v dvoch izbách. Počas tehotenstva som bola pn a teda všetko sa to nakopilo.

autor
13. mar 2023

@inak2022 ďakujem, aj vám všetkým ostatným... Verím, že je viac takých chápavych žien ❤️

simona20201309
13. mar 2023

Problém je ten, že máloktorý muž dokáže svoju ženu pochopiť a podporiť ju. Väčšinou to vidíme len vo filmoch. Bohužiaľ, cítime sa nedocenene a muži frustrovsni z novej situácie na ktorú si tiež musia zvyknúť.
Skus si kúpiť knihu mamou hrave, tam sú jednoduché hry pre babatka, ktoré ich zvyknú zaujať na dlhšie. Aspoň na to WC si skocis v kľude 🙂
Sestra tiež ma vymodlene babo, 4mes malo kolíky a prerevalo celé tie mesiace, tiež bola z toho nešťastná, ale naozaj to prešlo.
Drz sa

andreatytler
13. mar 2023

Urcite sa prestan porovnavat. To je cesta do pekla. Hrozne to podkopava sebadoveru. Moje najvacsie frustracie z materstva su vzdy vtedy ked sa zacnem s niekym porovnavat.
Kasli na to ze kamoskyne dieta neplace. Kasli na to ze s muzom dokaze spat 2 hodiny. Vobec, ale vobec to neznamena ze ty robis nejaku chybu, alebo ze si zla matka. Naopak tes sa z toho ze ju muz dokaze takto ukludnit a podporuj ho v tom. "Zlatko, ty ju vzdy dokazes tak nadherne ukludnit, mas ohromny dar, som taka rada". Uvidis, ze ked to zoberies takto, muz ju bude brat von viac a viac, lebo bude hrdy na to ze mu otcovstvo dobre ide a ty si mozes oddychnut.
Druha vec co musis urobit, je nechat dieta plakat ak potrebujes urobit nieco, co je pre teba dolezite. Nestan sa otrokom a neobetuj dietatu svoje zakladne potreby. Ak to urobis, budes sa na dieta hnevat, ze sa pri nom nevies ani najest a ucesat. Ak je pre teba bytostne dolezite mat umyte okna, nechaj dieta plakat 15 minut a umy si kazdy den jedno okno.
A fakt je ze su deti, ktore neodlozis aj cely prvy rok alebo aj viac. Ste len v 3 mesiacoch. Ked pride separacna uzkost, tak este len vtedy bude dieta vyzadovat tvoju pritomnost. Je uplne normalne ze deti robia mamam spolocnost na zachode do 3 rokov. Ak je to pre teba narocne, treba co najviac zapajat do starostlivosti otca, aby si mala pravidelne cas len na seba. Poziadaj muza aby si ju zobral na hodinu kazdy vecer a ked uz mas toho pocas dna dost, upni sa v myslienkach na tu hodinu co budes sama a nejako to vydrz.

ivangeline
13. mar 2023

Psycholog online? Kamoska na telefon? Online poradna/chat? Vsak hocico. A je to len obdobie. Prejde to. Ber to s nadhladom. Dopraj si,kde mozes. Odpocin,kedy mozes. Nauc dieta lezat na zemi a popritom porob veci okolo. ;D Ja som s 3 a 4m v nosici obehala cely byt kazdy den,plus dalsie dve vedla mna... Tak si predstav,ze niekto to ma horsie... a vzdy je niekto,kto to ma tazsie.. hned ti bude lepsie. :DD

54tinka54
13. mar 2023

Ja vidím problem aj vo vašom vzťahu. To že ťa manžel nepodporí keď to potrebuješ, že spolu nespávate, dokonca už sa ani nerozprávate.. stali ste sa rodičmi, ale netreba zabúdať aj na to, že ste partneri.
Tiež som mala náročné bábätko, hlavne ten prvý polrok bol o držku, potom sa to začalo zlepšovať. Ale keď som bola vnútorne nepokojná, tak aj malý bol horší. Bábätko to všetko vycíti, čiže ozaj aj tá blbá atmosféra u vás môže na neho negatívne vplývať.
Skús to s manželom dať nejak dokopy a treba si hlavne uvedomiť, že bábo rastie a mení sa každým dňom, nebude to takto večne… a určite si pre neho tá najlepšia matka, akú si mohol vybrať 🙂 držím palce 🍀

zobaka
13. mar 2023

ja ti len chcem povedat, ako podpora od zeny zene, ze to prejde, take pocity ma vacsina, ale ma v sebe kdesi zakodovane, ze to nie su v poriadku pocity a ok je byt vysmiata ako na titulke Mama a ja, no vobec to tak nie je, aj ja som mala vseliake divne pocity frustracie a uzkosti po porode, vysporiadala som sa s tym a vysporiadas sa aj ty, nie je vobec hanba a ist za odbornikom, kebyze mas pocit, ze uz to neunesies, materstvo je nova vec pre kazdu zenu, velmi pomaha keby sa dal stereotyp narusit, ist na wellnes, veceru, niekomu dat postrazit babatko

nwnw
13. mar 2023

Ked sa zacne dieta zaujimat o okolie viac, tak sa to zacne zlepsovat. Ked sa zacne hybat samo.

tanyag
13. mar 2023

Nečítala som všetky komentáre, len chcem napísať, že dieťa cíti aj nervozitu, nepokoj a stres rodiča...keď to utíšiš v sebe ty, môže to v sebe utíšiť aj dieťa...je to náročné obdobie...ja som s dcérou chodila aj na záchod...dala ju do autosedačky a rozprávala sa s ňou..tak isto aj do sprchy, aj keď som varila, v autosedačke (vo vajíčku) som ju mala položenú na linke...spievala jej, rozprávala sa s ňou...aj zatancovala...dieťa vycíti pohodu, šťastie a radosť rodiča a bude tiež pokojné...pokiaľ samozrejme nie je ten plač a krik z nejakého zdravotného problému (reflux, zlé odgrgnutie, nadúvanie atď.)...ja musím povedať, že ja som s dcérou bola každý deň od malička von...či fúkalo, či pršalo, snežilo...ale aj 5-6 hodín von...varenie a upratovanie počkalo...veď pri takom malom dieťati bordel určite doma nemáš 🙂...a varenie partnerovi? tak to počkalo tiež a nikdy s tým problém nebol...tiež som nemala pomoc a ani podporu od parnera...ale našla som si sama systém a všetko ostatné išlo bokom..možno manželovi neplače a nekričí a aj pospí pravé preto, že z neho cíti pohodu...u teba cíti opak

ibajaanikiny
13. mar 2023

Ked som to prijala ako fakt,ze proste tu teraz to babo je,ze nevie/nechce spat (moja ani nosic,ani kocik,ani postel,ani hojdacka prvy polrok),ze casto place,tak som sa akosi psychicky upokojila. Po 5 mesiaci sa to zlepsilo,zacala akceptovat kocik a od pol roka do roka zase spala IBA v kociku,takze ak som chcela,aby sa vyspala,isla som von a domacnost ša bokom. Mala aj 3-4 spanky a ci prsalo,snezilo,svietlo,fukalo,kazdy raz som bola von,kym sa nezobudila. A bola zavislak na prsnikoch,prvy rok som spala v dvoch polohach a pretacala sa ako opekane prasa. No ked som videla,ze kazdym mesiacom sa situacia zlepsuje a naozaj som vsetky tieto fakty prijala,prezili sme kazdy den v pohode. Muz ked mal volno,kocikoval on a ja som rychlo spratala byt,rychlo nieco uvarila a este mi trochu zvysil cas na vylozenie noh a vypitie kavy. Maleho milujes,je este maly a je to pre teba zmena,ale keby zdrhnes,rychlo sa vratis,lebo by ti neskutocne chybal. A poriadok?zapni selektivne videnie,urob najnutnejsie a vecer ak sa da,nech je s nim muz a ty si daj aspon hodinu pre seba. A ak maly nahodou zaspi,spi s nim,ci to bude 20min ci 2hod. Coskoro zacne o vela viac vnimat a cele sa to zlomi. To obdobie prehrmi a ani sa nenazdas a mas z neho partaka…

zelenakobyla123
13. mar 2023

Mohol by sa konečne v spoločnosti zmeniť stereotyp, že žena MUSÍ mať deti, inak je s ňou niečo zle. Potom by bolo ovela menej takýchto diskusii😅

terry658
13. mar 2023

Ahoj. Neklesaj na duchu. Máš bábätko s vysokými nárokmi. Nie každé dieťa je takéto náročné. Si vyčerpaná a máš toho plné zuby. A vieš čo? Máš nato nárok. Ak si chceš upratať, tak bábo daj oteckovi postrážiť a ty rýchlo uprac to najhoršie. Ostatné vydrží. Ak si unavená tak si pospi s dieťaťom. Verím, že je to na nevydržanie. Ja som svoje dieťa milovala ale niekedy som chápala ženy čo vlastným deťom ublížila. Ten plač človeku vysáva mozgové bunky. Ale toto obdobie prejde a uvidíš, ešte budeš aj s láskou spomínať.

juliet86
13. mar 2023

skusim ti dat par praktickych rad.

existuju poporodne duly. tusim 600nedelie.sk alebo tak pogugli nakdes su aj tu v poradni. myslim ze poporodna dula ked ti sadne ti doda to co potrebujes. najdi v okoli nejaku kamosku. materske centrum. detsku kaviarrn hocico. ono je neprirodzene vyt sama zavreta s dietatom. na dieta treba dedinu. village. rodinu kamaratky zachrannu siet. jasne ze ti je blbo ked si furt sama s nalym stresorom. fajn z ehaldas pomoc na upratovanie. vnimam aj ze davas vyznamy co si asi manzel myslu co a ako vnima. su to tvoje domnieky. kludne si over pdiamo. povedz mu priamo co do neho potrebujes spytaj sa priamo co potrebuje on od teba. je uplne normalne ze sa nevenujete jeden druhemu ked mate narocne dieta. skuste aspon male veci. objat sa. dat si pusu. lahnut si na chvilu k tebe. posli mu milu spravu. objednaj oblubeny zakusok. chapes a bber to tak ze si prezila 3mesiace vo vazeni s najvyssim stupnom strazenia ale teraz prechsdzas do menej drsneho rezimu a uz za 4mesiace pri prikromoch zacnes byt volnejsia este a podstatne viac. precitaj si aj vydumamky.ak tam vies najst aj kontakty na psychologicku odbornu pomoc ak usudisze ju potrebujes. vela stastia. prejde to!

autor
13. mar 2023

ĎAKUJEM vám každej jednej 🙏❤️ ani som nečakala, že tu nájdem toľko pochopenia, podpory a aj rád ❤️. Dnes som bola fakt v koncoch...
Každá ste mali kus pravdy, vždy som bola vo všetkom perfektná, všetko naplánované, myslela aj za ostatných a riadila všetko, dokým neprišiel malý. Nedala by som ho za nič na svete, no dnes to už bolo fakt náročné, už som plakala spolu s ním 😢
Tie poporodne duly vyskúšam. Predsa len by ma mohli aspoň nasmerovať ako nášmu malému lepšie porozumieť. Nevedela som, že niečo také existuje.
Majte ešte pekný večer, fakt ste mi pomohli, ďakujem ❤️

marianarem
13. mar 2023

Naozaj vela zien sa takto citi, len mne sa s tym vacsina priznala, az ked som bola po porode a sama som sa zacala priznavat s takymito pocitmi. Tiez som si pripadala uplne neschopna a chcela som ujst a vratit sa, ked bude mat maly 18 🙂 A inak ja som dost vyrazne citliva a empaticka, niekedy ma to az pretazuje, ale hovorila som si, ze vyhoda pride prave v materstve, ze sa budem vediet naladit na dieta, vycitit, co potrebuje...ale kdeze 🙈 Pri malickom babatku som velakrat fakt netusila, pripadal mi ako mimozemstan 🙂 Bude to lepsie, drzim palce.

andrea_ff
13. mar 2023

Naozaj skoro každá matka toto zažila, ver mi. Jasné, že to nevycapia na net, ani sa chváliť nebudú....drž sa 👍😀

evaachesa
13. mar 2023

@andrea_ff veru...keby mne toto niekto povedal pred pôrodom, ušetrila by som si plno nervov a výčitiek aká som na nič mama. 😏

juliet86
14. mar 2023

vela stastia dobre na to ides. kolkokrat som ja revala sama s dietatom bez dietata vo dne v noci. ja sa o tomto s kamoskami otvorene rozpravam. a je skoda ze to tak nerobia viaceri ludia. naozaj ak mas druh povahy aky mas tak mat maleho nepredvidatelneho cloveka ktoreho nevies ovladat aj ked sa rozkrajas je trauma jak svina. ubezpecujem ta ze si prenho uzasna najlepsia mama a ze postupne si k sebe najdete cestu.

drzaopica
14. mar 2023

Pri 3 m dieťati som nechcela umývať okná a upratovať skladisko v izbe.Co vlastne nestíhaš aký máš režim dňa iba cca Nechces toho stihnúť veľa?
Nemá malý nejaký zdravotný problém brucho, reflux?ja som nechcela byť perfektná stačilo mi, že si kúpim niekedy bagetu v stánku a kocikujem.Nikdy okrem tohto obdobia som nejedla 3 daňové jedlo🙂)Nachodila som kilometre a schudla za pol roka všetko a ešte 5 kg.Doma by mi preplo ráno som pospratala, dala prať, zobrala časopis, minerálku, kúpila kávu po ceste a išli sme....asi 2x som varila večer mužovi do práce.
Niečo robíš zle poďme prísť na to, že čo popis svoje dni