Dieťa mi “zničilo” život

19. apr 2022

Áno viem ,niektoré by dali milióny za to aby mali to šťastie mať svoje vysnívané dieťa ...Ja som to malé percento ,čo deti nemalo rado .Otehotnela som mladá (už dospelá),ochrana bola ...Neriskovali sme.Priateľ bol dlhoročný vzťah.Ako som otehotnela ,nemala som na výber ako si malé nechať .Nechcela som ho ,mala som viac pokusov o samovraždu,problémy s jedením .Psychiku som mala strašnú.Podpora rodiny nebola ,nemohla som ísť svojvolne na interrupciu,kedze som nemala na dieťa peniaze ani dostatočne zariadený život .Anonymny porod ,nešiel u rodiny a priatela na úvahu .Keď sa malé narodilo ,mala som popôrodné depresie ,neskutočný tlak okolia ,odlúčenie kamarátov ,posmechy...Sama seba som nenávidela ,po nejakom čase som sa o malé starala ,s plačom ,neni to to čo ma napĺňa ,vôbec nie ,keby som mohla dať dar iným ženám aby boli na mojom mieste ,neprijala som to ...Mali sme donútenú svadbu ,ktorú som nechcela tak skoro ...Uplakané noci a hádky s manželom ,odsudzovanie od rodiny ako sa spravam ako matka .Dietatu som nikdy od narodenia neublížila .Ani teraz by som mu neublížila ,ale mám stav kedy s ním nechcem byť,hnusí sa mi byť mamou ,a mám strašné výčitky ako ma ľudia musia brať.Z každej strany počuvam ,ako som si zničila život ,a že by takto žiť nechceli ...Ani ja som nechcela ,odsťahovali sme sa daleko od rodiny ,kde nepoznám nikoho ,nemám s kým ísť kočíkovať a kecanie s mamičkami ,o deťoch ,ma absolútne nebaví počúvať...Do práce mi manžel zakazal chodiť aby ľudia nevideli,že je take dieťa 9mes.V jasličkách a že sa to nepatrí...Už som znechutená ,unavená ,dieťa je strašne náročné a uplakané .Nikdy to už iné nebude ,nemám možnosť.Vety typu,nemala si s ním spať ,a že dnešná generácia ,si nechajte vo svoj názor ,takých priblbých poznámok som sa napočúvala už dosť.

zildo
19. apr 2022

Nerozmýšľala si,že ho dáš na adopciu? Takto ničíš život nie len sebe ale aj tomu malému bábätku.

lucia147852
19. apr 2022

Navštevujes psychiatra?

autor
19. apr 2022

@lucia147852 nie ...nemôžem lebo nemám vôbec čas ,a manžel to nechce prijať že to tak mám.

saxana000
19. apr 2022

Myslim ze dieta citi tvoju nervozitu a z toho dovodu moze byt narocne.poporodna depresia uz uplne odznela?liecba bola nastavena spravne? Bolo by fajn tieto pocity prebrat s psychologom..aky ma s dietatom vztah muz?aky mate vy dvaja vztah?
Ak ta odvliekol na druhy koniec republiky od znamych rodiny a si doma zavreta s babetkom este k tomu narocnym vela moznosti na unik z tejto krutej reality asi nebude.skus toho psychologa aspon kym babo podrastie a pojde do akolky a ty cim skor medzi ludi.

autor
19. apr 2022

@zildo manžel dieťa nechce dať na adopciu

miadi
19. apr 2022

Jasne Ty si nesvojpravna. Mas na vsetko vyhovorku na potrat ti nedovolili ist svadba z donutenia a muz ti nedovoli ist do prace.

lavinis
19. apr 2022

Toto je na psychiatra, trpis ty aj dieta urob s tym nieco.

miadi
19. apr 2022

Si plnoleta mozes robit co chces. Mozes ist do prace dieta do jasli. Si v nanutenom manzelstve? Rozved sa a dieta nech si necha muz. Ty chod do prace a budes posielat vyzivne a Snad budes stastna.

kitycat
19. apr 2022

Mozno to je krute, ale snad sa da zriect rodicovskych prav v prospech otca a ked je taky hrdina nech sa postara on. Nechcene otehotniet je jedna vec, ale byt donutena do svadby, odlucena a mat zakazane ist do prace aby si robila nieco co nechces? Ver tomu, ze stale na vyber mas aj moznost mas dat novy zaciatok ci tomu dietatku, ci sebe. Alebo aj jednoduchy rozvod a zverenie otcovi.. A ty posles vyzivne

Nech si vravi kto chce co chce, na co takto trapit nie jednu dusu, ale hned dve duše? O postoji tvojho partnera k tomu vsetkemu... Je to zvlastne, ze sa tvari, ze kompletna a nestastna rodina mu je postacujuca..

klarolinne
19. apr 2022

Smer psychológ 🤷‍♀️ túto univerzálnu radu píšem prvý krát, pretože tu myslím, že naozaj nič nepomôže. Ak sa to nezlepší, rozveď sa, dieťa nechaj v starostlivosti otca. Ľutovať ťa nebudem, mudrovať, ako ti poradiť tiež nie. Ale osobne si nemyslím, že máš inú možnosť. Takto budete nešťastní všetci. Keď sa rozídete, je šanca dať si život do poriadku, byť šťastná a to isté pre dieťa. Držím palce.

lucia147852
19. apr 2022

Ale v tomto je problém. Očividne máš psychicky problém. Nejakú depresiu alebo niečo take. Podľa mna nastavením správnej liečby by sa ti veľmi uľavilo. Aj by si sa na materstvo s všetko okolo pozerala úplne inak.

alienkami
19. apr 2022

Na tvojom mieste idem za psychiatrom. Hoci s malým. Ak nemáš malé s kým nechať, proste ho ber so sebou na terapie. Potrebuješ to! Adopcia sa môže zdať na prvý pohľad ako dobré riešenie, ale nemyslím si, že je v tvojom prípade vhodná. Si na tom psychicky veľmi zle - takéto rozhodnutie chce chladnú hlavu. Aby to nenarobilo viac škody ako úžitku (teraz hovorím hlavne o tvojom psychickom zdraví).

lily246
19. apr 2022

Robíš jedno blbé rozhodnutie za druhým, čo si nesvojprávna, keď všetko zvaluješ na iných? Rozveď sa a dieťa nechaj mužovi, nech s ním a jeho novou ženou má šancu na lepšiu budúcnosť. Takúto matku si nezaslúži, každé dieťa má byť ľúbené.

altair
19. apr 2022

úplne v prvom rade, https://ipcko.sk/ - je to internetová psychologická poradňa pre mladých, ale myslím, že veľmi akútne sa potrebuješ porozprávať so psychológom, ktorý ťa nasmeruje niekam ďalej. Po ďalšie, to dieťatko vyrastie, NAOZAJ, aj keď ti teraz pripadajú dni nekonečné a o chvíľku budete parťáci. Ide jar a leto, bábo začne chodiť, vypadnete niekam na ihrisko, výlet a bude ti ľahšie.

macik166
19. apr 2022

Toto je popôrodna depresia ako vyšitá.

selest
19. apr 2022

Zaraz pojde dieta do skolky, zbehne to ver mi, ty do prace a vsetko sa utrasie. Ak teda budes miesto lamentovania o znicenom zivote hladat pozitiva. Nepocuvaj hlavne hlupe reci hlupakov..

roja01
19. apr 2022

Dietatko citi, ze je nechcene a preto je uplakane. Az bude vacsie pochopi a bude mat traumu na cely zivot. Kez by mu jeho otec denne dokazoval lasku a stastie, ze ho ma. Aspon trocha by zmiernil jeho pocit mamou nelubeneho.
Az budes starsia, resp. stara budes lutovat, ale bude neskoro.
Lutujes sebe sama a mas za to, ze ti vsetko a vsetci ublizuju. Ego v tvojom zivote je silne a prvorade. Davas pozornost tymto negativnym myslienkam, ktore ti podsuva vedomie. Kez by si pochopila, ze treba negativne myslienky nepocuvat a naopak cielene sa zaoberat len tym peknym a pestovat v sebe lasku k dietatku a vsetkym blizkym. Ja ta vobec neodsudzujem, naopak chapem, ze to inak nevies, pretoze nemas znalosti o fungovani vedomia u cloveka. Ale su dostupne na YT, napr. relacia Vedomie a osobnost a mnoho inych. Ja ti velmi drzim palce a prajem ti len dobro a lasku.

diamond007
19. apr 2022

Prvé mesiace sú najťažšie... Po roku je to lepšie tak snáď ti to pomoze

alienkami
19. apr 2022

Ženy, skôr ako sem niečo napíšete, dvakrát (aj 5x) si to rozmyslite. Píšete niekomu, kto trpí depresiou a je možné, že má samovražedné sklony. Aby ste ju nepoštuchli nesprávnym smerom.

lucia147852
19. apr 2022

Presne ako píše
@alienkami. Ona ke psychicky chorá. Potrebuje odbornú pomoc a nie takéto trápne komentáre

danieli
19. apr 2022

Urcite psycholog/psychiater vramci prechadzky s babom, tu je tolko neodkomunikovanych a nedoriesenych trapeni, ze to je aj na slona vela, neostavaj v tom sama, urcite toto treba s niekym postupne rozlozit na drobne a znovu poskladat, momentalne ta valcuje aj kazdy novy den a preto cim skor o tomto komunikovat, pomozes sebe a pritom sa vela veci zmeni k lepsiemu, drzim palce

reanda
19. apr 2022

a kym si neotehotnela, bola si spokojna? ako by vypadal tvoj zivot, keby si to dieta nemala?
nie je to koniec sveta, vzdy mozes od muza odist a dietata sa vzdat, nikto ta nemoze prinutit sa on starat proti svojej voli.. otazka je, ci to dieta je jediny problem v tvojom zivote

kitycat
19. apr 2022

@alienkami mna zase fascinuje, ze tu niektore vedia zene v takomto stave povedat, ze sa ma aj nadalej starat, ze z toho vyrastie a bude to partak...

alienkami
19. apr 2022

@kitycat asi pred pol rokom v neďalekej dedine sme mali prípad samovraždy. Mladá mamička, dieťa asi 6 mes., "všetko v pohode", prerábali si dom... pred manželom si pichla nožom do srdca. Asi nebolo všetko také OK ako sa zvonku javilo. Popôrodná depresia je sviňa!

kitycat
19. apr 2022

@alienkami prave, ludiia budu radsej zatvarat oci alebo vnucovat taky ten standard, co sa ma, co sa od zeny ocakava. Ani neviem, ze sa take nieco udialo.. Pred tyzdnom tu bola mamicka a premyslala tu nahlas, ci ci majubdruhe babo nechat alebo prerusit, ze chcela len jedno. Podpora od manzela nech sa akokolvek rozhodne. A tak ju to zvozili a prikazali, ze ma porodit a vychovat. Naozaj nechapem, kde to spejeme, ked sa treba drzat "brozurky"

miadi
19. apr 2022

@alienkami sto x to mam premyslene. Ked si mysli ze dieta jej znicilo zivot nie ona sama svojimi volbami.. nikto nechce aby si zobrala zivot ci ublizila dietatku. Je dost mozne ze jej viac pomoze Ked odide. Otec dietata bude nuteny sa postarat kedze on dieta chcel. A chce . Nemoze cakat ze nasilu bude matkou. Nemusi mat ani poporodnu depesiu psychicke problemy mala este pred tym. Keby som nerozmyslala xx krat nez som napisala tak by som ju v niecom odsudila. Ale nikde som ju nesudila Iba uviedla fakt ze nie je nesvojpravna a moze zit ako chce.

lavinis
19. apr 2022

@alienkami jediny smer, kde ju tu postuchavame je, aby vyhladala odbornu pomoc

heleninamama
19. apr 2022

@kitycat Lebo pre väčšinu tu predstavuje dieťa jediný zmysel ich inak prázdneho a smutného života. Nedokážu si predstaviť, že to môže byť u niekoho inak. Ja jej verím,že si dieťa pod tlakom chlapa a rodiny musela nechať - stačí čítať, aké morálne supy sa vzlietnu, keď ti nejaká žena napíše, že uvažuje o potrate. Pre väčšinu ľudí stále existuje v prípade neplánovaneho tehotenstva pre ženu 0len jediná možnosť - obetovať sa, porodiť a vychovať.
Už pár dní mi v hlave rezonuje tá téma:Čo najhoršie Vám povedali rodičia a niektoré príbehy z nej. Všetko napohľad sporiadane životy, často manželstvá uzatvorené kvôli tehotenstvu, kvôli zvykom, viere, ľuďom... len ženy sa akosi ani po rokoch nedokázali vyrovnať so svojimi zničenými životmi a odniesli si to práve tie nechcené deti.

miadi
19. apr 2022

@lavinis na to povedala ze nema cas a muz take netoleruje. Urcite by mohla zajst aj s babom ak ho nema kto postrazit. Alebo zohnat online cez lockdown tak fungovali.

maminkadeticiek
19. apr 2022

Ja vam neviem...Dnes som sa docitala o chlapcekovi, ktory "za ziva" zomrel v hniezde zachrany,lebo nevedeli ze je.tam,teraz mamickanl ktora nenavidi byt mamou...ja viem ze tymto mojim prispevkom mamicke nepomaham,ale je mi dnes sialene do placu.Babanka nevinne 😥😥😥Myslim,se jeho matka sa musi teraz urcite zblaznit od pocitov viny.Strasne