Deti v mladom veku a čo potom?

27. nov 2022

Ahojte. Zaujíma ma váš názor. Akurát mi tu vyskočila diskusia o starnutí. Tak pridám aj ja moje súčasné myšlienky.. som 25ročná mladá žena, mám tri deti (3ročné a 1.5 roč. dvojičky). Je to náročné, boríme sa chorobami ako sú nekonečné sople, atď atď, viete 😂 a tak si niekedy poviem že, och, už nech máte aspoň 10r. Na druhej strane.. (keďže dvojky sú fakt že antikoncepcia, ďalšie deti už neplanujeme) tak mi tak napadá, že reálne keď budú mať 12+ budú predsa už viac samostatní, čiže budem pre nich divná, trápna mama (obrazne s nadsázkou) .. tak neviem či mi ako dospelej žene nebude smutno za tým.. chápete.. príklad.. moja mamina mala v 20ke môjho brata, mňa v 25ke a keď mala 36 mala našu sestru (teraz sestra 14, mama 50).. ona ju veľmi chcela, že keď my budeme veľkí, bude mať aspoň sestru.. ja to však tak nechcem, ako píšem, dvojičky sú fakt mega, na všetko .. neviem si predstaviť dieťa neskôr, ale poznám fakt ohromne veľa žien čo majú v 40ke ďalšie bábo.. ja sa teším skôr na to že budem mať čas na seba, knihy, ísť kedy chcem kam.chcem bez detí.. ale celkovo sa toho aj desím, že s mužom nás už akosi nebude nič spájať (zasa to bertw s nadhľadom, veľa manželstiev končí práve na odrastenych deťoch )….. preto sa pýtam skúsených žien tu, že či vám vyhovuje buď mať dieťa po veľkých deťoch alebo si užívate že su už veľkí, alebo ste sa naopak rozviedli ako som dala príklad... nepozerám dopredu takto, ak by sa do toho chcel niekto obuť , chcem len skúsenosti 😊 vdakaaa

viestta
27. nov 2022

Od malička treba pracovať na tom, aby vás neorepadol syndróm prázdneho hniezda keď deti vyletí. V štyridsiatke sú partneri v najlepších rokoch, v dobrej kondícii, nemali by ostať bezradne kukať do stropu keď netreba deti obskakovat.

heleninamama
27. nov 2022

Na rovinu. Človek, ktorý prežije školské roky a pubertu svojho decka/detí a okolo 40ky ide dobrovoľne do ďalšieho “vrhu“ je blázon.

autor
27. nov 2022

@viestta veď práve, že teraz si to predstavujem že oooch to bude super čas, mať čas len pre nás dvoch, žiadne povinnosti okolo detí, ale asi to nebude také jednoduché a ružové.. mám rešpekt pred tým

@heleninamama ja to vidím rovnako, ale teraz len kvôli tomu že mám tri malé deti a ide mi niekedy odpáliť dekel, zasa na druhej strane vidím že je super, že moja mama ma ešte moju sestru, moja mama inak vyzerá na 40, krásna žena, žiadna starká, ale samozrejme ja to už nechcem nikdy, mam teliesko a budem si ho dávať navždy

doriiis
27. nov 2022

Keď budem mať 40 moje deti budú mať 20 a 15 rokov.A veľmi sa na to teším.A čo budeme s mužom robiť? Cestovať,pracovať a užívať si spoločný život ( klop klop na drevo).Budem čítať veľa kníh,naučím sa hrať na klavíri a budem si užívať svoj pokojný a spokojný život ( klop klop)

54tinka54
27. nov 2022

Zbytočne sa zamýšľať nad tým čo bude za nejakých 10 rokov… možno ozaj dovtedy zatúžiš po ďalšom dieťatku a možno nie.. človek niekedy nevie čo bude zajtra a nie to este za toľké roky 😅
Ale mne by sa napr už nechcelo po odrastených deťoch ísť dobrovoľne do bábätka, znova riešiť plienky, spánky a príkrmy… 🙈

jaja1979
27. nov 2022

Mám 42, tiež tri deti do tridsiatky... A momentálne si užívam.... Som šťastná, že sú už samostatní, môžeme ísť s mužom kdekoľvek, na kultúru, na víkendový pobyt a ustrážia sa sami... Dcéra bola minulý rok študovať v zahraničí a boli sme ju všetci pozrieť, robila nám sprievodkyňou, zorganizovala celý program... Teší ma ich samostatnosť, užívame si to. A sme ešte mladí, zdraví, podporujeme ich v zalubach, chodia na brigády, tak robíme taxikárov... Nemusíš sa báť, že by si sa v štyridsiatke nudila... Akurát treba pracovať aj na vzťahu, aby sa všetko netocilo len okolo detí, aby ste zrazu nezistili, že si nemáte čo povedať. My sme, aj ked boli decká malé, našli čas, aby sme aspoň raz za čas vypadli niekde na pol dňa, do kina, na ples, do divadla...

autor
27. nov 2022

@doriiis súhlas! Táto predstava ma ženie dopredu, vychovať dobrých a samostatných ľudí.. aby som mohla s čistým srdcom robiť toto 😊

zuzi0911
27. nov 2022

Tak ja som mala dcéry v 19 a 20 .r ...už naju 13 a 11r a ja 32 r .S mužom sme sa zhodli,že nam detský džavot doma chyba ...baby uz idú von atď a nám je smutno,že je doma také ticho aj ked su to obrovske partacky .....tak som v 23tt 🥰😁 a sme veľmi šťastní a aj dievčatá sa tešia.

viestta
27. nov 2022

Keď máš koníčky a záujmy mimo deti teraz, potom na nich bude čas a priestor. Kto nema iné záujmy, umiera nudou

autor
27. nov 2022

@jaja1979 to je krásne ❤️ perfektne sa to číta 😍

@zuzi0911 tak vy ste ešte stále aká mladá! 🥰 To sa ešte bábo hodí.. o desať rokov budete stále mladá a mať ďalšieho parťáka 😍

miadi
27. nov 2022

Ja som precitala do 20ky okolo 500 knih potom som prestala citat a sla som zit svoje vlastne dobrodruzstva cestovala som rozne po svete zila vselikde . Este pri prvom babatku som za rok precitala 50 iBook ( celu Agatha Christie tvorbu a par inych) Mne to citanie uz davno nie je vzacne na vojnu a mier by som uz nemala trpezlivost. Mam 4o deti relativne male 7a 2r kludne by som mala aj 3keby sa pritrafilo. Cestujem aj s detmi ked sa da. Za mna clovek by mal take veci robit kym je mlady- vyliezt na vrcholky hor plavat v otvorenom mori chodit na party adrenalinove sporty blaznive kolotoce na vrchole mrakodrapu.( moze aj v neskorsom veku len uz nebudes mat ten pocit slobody ako pred detmi. Uplne zbytocne sa zamyslas ked mas teliesko. Nikdy som si nezelala nech uz maju 10r uzivam si ich kym su male. Skor by si sa mala snazit uzivat si tu a teraz dnes . Zajtra tu Mozno nebudes zbytocne sa trapis ake to bude . Bude to take ake si to urobis . A aky si clovek ak si viac vsimas to negativne tak je jedno ci je. Dnes ci o 10r ked budes taka. Ak si pozitivny clovek je velka sanca ze budes starnut a zit pozitivne.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
andrejka1974
27. nov 2022

Ja mám 48 a mám deti vo veku 29,25,22 čo sú už samostatní,ale mám ešte dve dievky 14 a 10 a je to super a teraz si užívame volnejsie viacej času

7miriam77
27. nov 2022

Ja som to vzdy cítila inak... nemala som potrebu, pocit, túžbu usadit sa, vydat sa, mat deti. Zila som uplne blaznivy uzasny, dobrodružný život. Precestovala som svet, naucila sa pár jazykov, aspon hovorovo, spoznavala som nové kultury, ludi, uzivala som si skvely život. Zarabala som celkom slusne, tak som si aj pekne našetrila a zabezpecila sa. A potom, v 36 som otehotnela. A teraz som spokojna a stastna mamicka s tolkymi zazitkami, ze môžem napísať knihu. A keby som sa mala znova rozhodnúť, tak by som dieta zas mala v neskorsom veku. Mlady človek si podla mna dokaze život uzivat spontannejsie ako ked uz je moc dospely. Ale to je vec nazoru. 🍀

deti95060810
27. nov 2022

moja mama mala 34 r. keď som sa narodila ešte ja.... mám omnoho starších súrodencov. vždy som to odsudzovala, že v tak neskorom veku ma ešte mala...A hádaj čo . Kedy som mala ja ešte posledné bábo... 🙂
Takže nikdy nehovor nikdy...

sazumak
27. nov 2022

Ja budem mať budúci rok 40tku a skoro 17 ročnú, 13 ročnú a 2,5 ročnú dcéru. My sme zase vždy chceli mať ešte dieťa aj neskôr a keby som bola zdravá, tak by sme si šli ešte po jedno v tomto veku 🙂 S manželom sa veľmi z malej tešíme, nás to omladilo, dievčatá sú z nej mimo, pomáhajú, starajú sa, naučilo ich to zodpovednosti. My sme akčná rodina, veľa beháme po výletoch, takže sa nenudia ani staršie, ani mladšia. Vždy sa snažíme prispôsobiť vekovo všetkým.

alchemilkazltozelena
27. nov 2022

Ja keď budem mať 40, deti budú mať 13 a 10 🤔 a môj muž 43... Čiže nebudú až také samostatne ešte ale bude to isto lepšie ako teraz ked sa cítim ako policajt.. už sa na to teším 🙏

elbartoslava
27. nov 2022

Pises ze:
"...tak neviem či mi ako dospelej žene nebude smutno za tým.... "
A ty sa teraz ako 25 rocna dospela zena citis nedospelo ci ako?

bluka2
27. nov 2022

Tvoje deti budú samostatné aj o dosť skôr, ak teda neplánujes vychovávať "mamickarov" ktorých chces do puberty kŕmiť a pod. Napríklad takto s deťmi skoro 8 a skoro 4 je to už pohodička. Takže uvidíš svetlo na konci tunela chorôb o dosť skôr a príde taký ten pekný, pohodový vek, kedy sa s deťmi dá veľa robiť a nemajú nejaké extra maniere, odpadne utieranie zadockov a takých veci, čo zaberajú spolu dosť času a prerušuju tvoje činnosti.
Možno vtedy príde ešte chuť 😀 veď uvidíš 🙂 a ešte budeš stále mladá... Kľudne napíš neskôr v diskusii, keď sa ti bude chcier. Mňa vždy baví vidieť veci tak s odstupom času

lucinka1988
27. nov 2022

poviem z vlastnej skúsenosti- ja najprv škola, práca, bývanie, cestovanie, užívanie si života s manželom vo dvojici a v 30-tke deti, zároveň s príchodom detí sa pre nás svet neskončil, naďalej si budujem kariéru, naďalej su ale pre mňa oni prioritou, stále aj cestujeme, aj si užívame život len vo dvojici.. Do 40 mám síce ešte ďaleko, ale už teraz tuším, že to bude ešte viac super! Na manželstve, psychickom a fyzickom zdraví, cestovaní, voľnom čase a všetkom, čo patrí k životu- nielen k prežívaniu treba podľa mňa pracovať kontinuálne, potom malá pravdepodobnosť nejakého nepriaznivého scenára..Nikdy som nebol zástancom zmýšľania, že "teraz vydržím, potom deti odrastu a budem robiť to a to"..Život si treba užívať stále, každý deň, aj s deťmi sa dá všetko skĺbiť, keď človek chce, dokonca aj tak, aby to nešlo na úkor nich a rodiny. A teda poviem Ti, je to sakra super!

matkahelka
27. nov 2022

toto je take prudko individualne. mne naskakuje husia koza, ked citam "v 40 chcem klud od deti a zit vlastny zivot". mne to pride take sta by dochodcovske. mat v 40 klud, bleee. ja mam 40 a doma 14 rocnu a 11 mesacnu. a nemenila by som. presne toto sme my doma potrebovali, presne nam malicka dodala ten spravny "vibe" a nevieme sa z nej prestat tesit, i ked je to narocne sidlo. my si po rokoch uzivame opat kocikovanie, baby friendly hotely a vsetko, co k babatskovskemu obdobiu patri. muz je uplne inym otcom teraz ako bol pred rokmi pri starsej dcere. celkovo je to ine, pretoze sme zabezpeceni, vyzreti, vsetko ide teraz akosi lahsie a jednoduchsie i ked starsia dcera bola omnoho pokojnejsie dieta.
ja osobne som vzdy obdivovala a obdivujem zeny, ktore dobrovolne mali deti s malym vekovym rozdielom, my s muzom sme to tak nikdy nechceli, prave kvoli tej psychiatrii, co to tych par rokov obnasa.

autor
27. nov 2022

@elbartoslava prepáčte, fakt to vyznelo hlúpo, skôr som myslela zrelá žena

bluka2
27. nov 2022

@alchemilkazltozelena to ma zaujalo a vidím, že máš staršie deti ako ja. Ja som čítala v priruckach, že rodičia nemajú robiť policajta, tak idem podľa toho a fakt to skvelo funguje. Moji vedia, že sa musia sami dohodnúť a ak sa im to sem tam nepodarí (pozabudnu), smola, napríklad teraz v nemocnici teda nebudeme pozerať telku, keď si nevedia vybrať program. Po tom sa už vždy dohodli čo chceli, aj tak, že 10 minút to a potom to, ustúpil raz jeden, raz druhý... Toto je také fajn, že chápu, že sami musia prísť na nejaký kompromis. Policajt nerobí dobrotu, lebo sama som mala k nemu tendencie. Chcela som sa trochu podeliť o to, čo sa mi u nás zdá celkom vylepšovak

autor
27. nov 2022

@matkahelka náš prvý syn bol dokonalý, krásne spinkal, bol fakt parťák od narodenia, išli sme do druhého dieťaťa s tým že budú rásť spolu, budú parťáci.. nečakali sme že budú hneď dvojky a hoci sú tiež v pohode, čo sa týka spánku, aj tak všeobecne, stále su to dve deti v rovnakom veku, ktoré su naraz choré, všetko dvojmo no.. ale ako som písala je to antikoncepcia,hoci neskôr by to bola isto pohoda, ak by bolo len jedno.. riskovať dvojky by som už nechcela 😂

nelca84
27. nov 2022

Pozri, ja mam 38, syn bude mat na jar 17. Neviem si to vynachvalit, uz par rokov si uzivam jeho samostatnost, mozme ist s muzom kam chceme, po praci sa motam po obchodoch, ziadne nahananie, beh do skolky... a stale som este celkom mlada 😁 je to parada a nie, ani by mi nenapadlo mat dalsie dieta. Je nam takto skvele. A mame psika 🤣

elbartoslava
27. nov 2022

Tak ked budes mat ty 40 tvoj najstarsi bude mat 18, dvojicky (neviem ci dievcence alebo chlapci) 16 - moze sa stat ze budes babkou, technicky je to mozne :D

autor
27. nov 2022

@elbartoslava teoreticky áno, ale prosím nie 😂 aspoň do 45ky by som chcela mať len status mama a max svokra 😂

zuzi0911
27. nov 2022

@alchemilkazltozelena ja mam 13 a 11r a sú teda samostatne jednotky ...mozem im doverovat ...policajta nerobím..ak chcu sa pohadajy,no vztah maju dobry...ak sa nevedia dohodnut (naor)ktora pojde do obchodu ,tak pojdu obidve atd....vedia co majú na zodpovednosť,vedia ako sa majú správať ,čo môžu a co nie ...môžem sa na ne spoľahnúť vo všetkom....

ivik4
28. nov 2022

Syna som mala ako 22 rocna. Vzdy som chcela mat v 40tke, najlepsom veku uz dospele dieta. Keby sa pustim do dalsieho dietata , tak by to znamenalo pre MNA ze neviem zit inak ,len ako mamka a neviem ani poriadne zit svoj zivot. A este by som sa asi obesila na radiatore 😄

akvi
28. nov 2022

Tak ja si to fakt uzivam a vzdy si vravim, ze moja najvacsia chyba v zivote bola, ze som to decko nemala skor.. mozno aj druhe by som mala, takto som bohuzial uz nenabrala odvahu na dalsie, kedze moje bolo tak narocne, ze mat take aj druhe, tak si hodim maslu.. Teraz je na prahu dospelosti a ja som fakt stastna, ze uz nemusim riesit skoro nic, uz sa len s radostou pozeram, co z neho vyrastlo.. A mne teda absolutne nie je luto za tym obdobim babatka a pod., som naozaj stastna, ze mam velke decko.. Mam plno zalub a vlastne neviem, co skor. Takze sa ozaj nebojim, ze ked aj odide z domu, tak ze sa budem nudit , to nehrozi veru..