Bude mať dieťa slovenské aj nemecké občianstvo ?

eri07
21. jan 2020

Dobrý deň
Chcela by som sa opýtať,ako to je keď moj priateľ je Nemec, ja žijem už viac ako 8 rokov v Nemecku,je možné,aby moje dieťa malo iba nemecké občianstvo? Aj keď bude mať automaticky moje trvalé bydlisko na Sk, lebo som tam stále nahlásená? Alebo môžem zadať adresu nemeckú? Spraví nejaký rozdiel fakt, že by sme sa dovtedy,kým sa dieta narodí zobrali?Na Sk konzuláte mi povedali, že dostane moje občianstvo po mne slovenské a po otcovy nemecké. Som z toho jeleň
Za každé info pekne ďakujem

mogaa
21. jan 2020

@eri07 národnosť bude mať po matke slovenskú a občianstvo aj slovenské aj nemecké - občianstva bude mať 2 keďže každý rodič je inej národnosti

vroni
21. jan 2020

@eri07, automaticky dostane nemecké, lebo sa tam (predpokladám) narodí a otec je Nemec. Ak si zaziadas o slovenský rodný list a občianstvo, dostane dieťa aj slovenské a bude mať obe. Nezáleží na tom, či ste manželia. V tomto prípade dvojité občianstvo povoľuje slovenský i nemecký zákon. Pre dieťa, pre teba až po svadbe (bez svadby môžeš mať len slovenské alebo len nemecké)

vroni
21. jan 2020

@mogaa, prosím ta, co ma národnosť s občianstvom? Národnosť môže mať aj paraguajsku, ta nevypovedá vôbec o ničom. Občianstvo môže mať len po rodičoch, v tomto prípade po každom z rodičov iné.

mogaa
21. jan 2020

@vroni píšem je len tak ako to je - národnosť je vždy po matke a občianstvo je po oboch rodičoch

vroni
21. jan 2020

@mogaa, národnosť nie je po nikom, môžeš dat národnosť aj po psovi 😉 Národnosť je deklarácia pocitu, môžes si ju vybrať podľa momentálnej nálady a 27 x do hodiny meniť (nie ze by to niekto ozaj robil, ale kľudne by mohol)

eri07
autor
21. jan 2020

@vroni áno, narodí sa v nemecku, len mi bolo povedané, že bude automaticky nahlásené na trvalú adresu matky,čo je na Sk, kde sa ja chcem tak či tak odhlásit. Takze,keď si ja požiadam o nemecké občianstvo, moje dieta bude mat stále Sk +De obcianstvo...akurát že na Sk bez trvalého bydliska? 🤔

vroni
21. jan 2020

@eri07, áno, presne tak.

eri07
autor
21. jan 2020

@vroni Dá sa niečo spraviť,aby malo dieťa len jednu národnosť? Či musím všetky doklady vybavovať ešte raz na Sk?

vroni
21. jan 2020

@eri07, národnosť nikoho nezaujíma. Ak myslíš štátnu príslušnosť, tak o slovensku vôbec žiadať nemusíš. Dieťa síce bude mať nárok, ale kým si ho neuplatní, bude mať len nemecke občianstvo. Ak by si chcela pre dieťa len slovenské občianstvo, to by mohol byť dosť problém....

habibim
21. jan 2020

@eri07 národnosť bude mať takú, kde sa narodí... Ak sa narodí na svk tak Slovensku, ak sa narodí dieťa v Nemecku, tak nemeckú ... Občianstvo bude mať aj slovenské aj Nemecko, keďže dieťatko zdedí po rodičoch ich občianstvo.. Mam manžela cudzinca a mame spolu dve deti + robota😉

eri07
autor
21. jan 2020

@vroni myslela som, či sa da niečo spraviť aby malo dieta po narodení len nemecke obcianstvo... 🙄 som sa pomýlila

habibim
21. jan 2020

@eri07 a ako poznačila @vroni v príspevku nado mnou, národnosť nikoho nezaujima

habibim
21. jan 2020

@eri07 prečo chceš len nemecké občianstvo?

vroni
21. jan 2020

@eri07, úplne v pohode, o slovenské nezaziadas. Hotovo 😁 Ušetrís si čas, nervy a peniaze. Ak sa neskôr rozhodneš, doziadas

eri07
autor
21. jan 2020

@habibim príde mi to jednoduchšie,keďže už tu bývam roky a neplánujem sa moc vrátiť...tým, že som ale stále občanom..musím podávať na Sk nulové daňové priznanie..a platiť poplatok za smeti..aj keď nie celkový ale predsa..či je rozumnejšie ponechať si oboje? Ja už sa v tom strácam..

habibim
21. jan 2020

@eri07 my tiež žijeme z zahraničí... Mame tu ale trvalý pobyt a aj poistenie, len manžel je samoplatca, za mňa platí zamestnávateľ a deti automaticky sú poistené.. Maju dvojaké občianstvo.. Nezdrziavame sa tu (momentálne som ja na RD, takže som viac tam akk tu) ale aj keď viem, že centrum vzdelávania aj života mi bude v zahraničí, predsa len som ich tu zapísala...
Nemusíš dieťatko zapísať a každý bude brat, že ma len nemecké občianstvo... Ale do budúcna, ak by si chcela, tak ho len doplnis, na matrike kde máš trvalý pobyt ho dáš zapísať a vystavia mu aj slovenský rodný list a rodné číslo... Ale to sa dá len do pol roka od narodenia... Ak to nedáš do toho polroka, tak sa nič nedeje, bude mať len nemecké občianstvo..

vroni
21. jan 2020

@habibim, po pol roku sa nestane vôbec nič, až do plnoletosti môžeš požiadať o registráciu občianstva. Len poplatky sú ine

draik
21. jan 2020

@eri07
Pre podanie daňového priznania nie je podstatné občianstvo, ale trvalý pobyt resp. doba zdržiavania sa na Slovensku.

habibim
21. jan 2020

@vroni hej viem... Do polroka ti to treba ak si bude chcieť požiadať o príspevok pri narodení dieťaťa, ak o neho nepožiadal a nedostaneho v Nemecku

eri07
autor
21. jan 2020

@draik ja sa 365 dní v roku nezdržiavam na Sk, a aj tak mi bolo povedané,že musím podať nulové daňové priznanie

mamulik10
23. jan 2020

Nechapem... ja zijem v de 4 roky porodila som tu dvojcata a od narodenia maju nemecke obcianstvo. Slovenske ani nerieisime

vroni
23. jan 2020

@habibim, inak, ten príspevok je od roku 2014 viazaný (aj) na kontroly u pediatra na SK, takže v zahraničí ho už nedostaneš ani keby si občianstvo vybavovala už hodinu po pocati 😉

habibim
23. jan 2020

@vroni ja to všetko viem, mam dve deti narodené v zahraničí a majú dvojaké občianstvo... A robím v štátnej sluzbe😉

yanni
23. jan 2020

@eri07 Preco zakladas dve rovnake temy?

yanni
23. jan 2020

A preço riesig pobyt na SK?. Oisala si, ze zijete v DE, tak tam musis byt aj prihlasena k pobytu. Dieta sa ti narodi V DE, zika automatics DE obcianstvo po otcovi a SK po tebe. Ak si SK RL vybavovat nebudes aj tak bude mat dieta SK obcianstvo aporta bez papieros. Tie si moze ako dokaz SK obcianstva vybavot aj same akt dospele. Co sa adresy tyka, dieta bude automaticky prihlasene na tvopjej DE adrese, to dava automaicky vediet Geburtsstandesamt na Einwohnermeldeamt, ze tej a tej zene, ktora je prihlasena na tej a tej adrese, sa narodilo to a to dieta. SK adresa v DE nikoho nezaujima. A ked uz tak, ked uz zijes roky v DE a 365 dni v roku sa zdrziavas v DE, tak naco si nahlasena este na SK. Zrus tam pobyt a mas vybavene. Ziadne starosti.

yanni
23. jan 2020

@habibim Prosit ta, neaps zavadzajuce informacie. ked nepoziada pre dieta vydanie SK rodneho listu, tak sa nic nestane. Ani do pol roka, ani do 10 rokov. Zapis o narodeni sk obcana do osobitnej matriky si moze poziadat hocikedy., A prispevok k narodeniu uz SK pre matky dlhodobo zijuce v zahranici daaaaaaavno zrusilo. Mzes byt na SK prihlasena na pobyt kolko chces, toto uz nie je jedina podmienka. A v DE takyto prispevok NIKDY Nebol.

Ziem v DE 20 rokov, mam niekolko deti narodenych v DE, maju dvojite obcianstva, viem o com hovorim.Ja sama mam dvojite obcianstvo. A tiez robim u statu, som Beamtin auf Lebenszeit. Ale neviem ako toto suvisi s touto temou.

habibim
23. jan 2020

@yanni nepíšem zavádzajúce informácie... Ak dotyčná chce požiadať aj o príspevok pri narodení dieťaťa na Slovensku tak to môže urobiť len do pol roka po jeho narodení.. A na to jej treba rodný list slovenský, ktorý jej vydá osobitná matrika ak o to poziada... V prípade, že nechce tento príspevok, tak ho nemusí zapisovať vôbec a ako vravíš občianstvo dedí dieťa automaticky, čiže si nakoniec to dieťa keď vyrastie môže o neho požiadať hocikedy.. Ja som svoje obe deti tu zapísala, nakoľko ja tu pracujem, momentálne som na RD..
Príspevok pre matky dlhodobo žijúce v zahraničí patrí, ak ta matka o takýto príspevok nepožiadal krajinu, v ktorej momentálne žije... Nesmie vziať dva príspevky..
S témou súvisí len to, že dotyčná nechce aby dieťa malo slovenské občianstvo... Nemusí ho prihlásiť na neho, ale ono ho aj tak ma.. Len nema papiere na to

vroni
23. jan 2020

@habibim, ved to ti píšem aj ja, o ten príspevok pri narodení môže žiadať koľko len chce, nemá na neho nárok, podmienkou je dieťa v starostlivosti Sk pediatra a nie trvalý pobyt. Viem, aj v Rakúsku sa pokúšajú niektorí štátni úradníci o (svoj) voľný výklad zákona, ale na fakty to ma pramaly vplyv. Žiadny príspevok zo slovenskej strany pre dlhodobo žijúce matky v zahraničí neexistuje. Preto je načisto zbytočne on žiadať ci dokonca vybavovať občianstvo.

habibim
23. jan 2020

@vroni ved to viem, že musí byť v starostlivosti svk pediatra... Moje aj sú.. Keďže autorka o toto žiadať zrejme nebude tak je zbytočné sa naďalej o tom bavit
Občianstvo si vybavovať nemusí, občianstvo automaticky po matke ma.. A ak by v budúcnosti niečo chcelo dieťa na SVK, stačí ze si požiada o RL z osobitnej matriky na SVK... Napr.sa dieťa ozeni/vydá so Slovenskym obcanom, ktory nebude chcieť žiť v nemecku a budú chcieť byť tu.. Určite máš aj také prípady..

yanni
23. jan 2020

@habibim more ziadat kolko chce. Nedostane ho. Ved si precitaj podmienky, co musi splnat. To nie je len obcianstvo, pediater, pobyt. Uz to davno zatrhli. Zije dlhodobo v zahranici, tak nedostane nic zo Slovenkla. A preco by jej aj SK strana mala nieco davat? Nema tam zdravotku (tiez jedna z podmienok), nezdrzuje sa tam atd.