Ako zvládate domácnosť a varenie popri materskej?

27. aug 2024

Ahojte žienky. Idem si po radu, prípadne skúsenosti. Chcem sa opýtať ako zvládate domácnosť a varenie popri materskej lebo si občas pripadám totálne neschopná. Mám dve deti. Školáčku a ročné dieťa, ktoré sa nedá spustiť z očí. Ako pri takom bábatku robíte veci doma? Dieťa je kojené a spí iba na prsníku, čiže kým spí sa nedá. Varím buď s dieťaťom v jednej ruke, nachvíľku položím, hneď sa štverá na mňa a bojím sa, že sa udrie tak zdvihnem naspäť. V ohrádke hrozne kričí. Varím len jednoduché jedlá aj to pol dňa lebo niečo porobím a potom musím kojiť nech sa ukľudní. Upratujem tiež podobným štýlom a to máme dom tak je sa tam čo točiť, občas už padám z nôh od únavy. Som nechopná? Ako to robíte, alebo ste robili vy? Ďakujem 😉

sarandon
27. aug 2024

Nuž zlé návyky...spať len na prsníku? Nehrozí. Zahral sa sám v ohrádke na nevyhnutný čas. Tak som ho od malička naučila. V kuchyni pri varení dostal prázdny hrniec,varešku a varil si pri mne na zemi.

snowflakenel
27. aug 2024

Varim vecer, ked vsetci spia. Na 2 dni. Tiez mame dom, tak upratujem, ako sa mi da, cize nemam vsetko tip top.

reanda
27. aug 2024

bola som podobne 'neschopna' 🙂

h2
27. aug 2024

"...a potom musím kojiť nech sa ukľudní" od tohoto sa snaž dieťa odučiť, už to nie je novorodenec, má rok. A aj od spania na prsníku. Uspávanie ešte OK, ale celý spánok?

januska12323
27. aug 2024

Nauč ho spať bez teba alebo šupni do nosiča a máš voľné ruky.

oskvarka
27. aug 2024

Mám 4 deti dom a sice mi na prsniku spavali len niektory ked boli taky mali varila som jednoduche jedla .. dokonca jeden cas mi manzel nosil obedy z jedalne :D a mali sme bordel :D.. teda ako v ramci normi ale poriadkom by som to nenazvala ani dnes a to ma uz najmladsi 4 .. ale vidno ze to ide k lepsiemu .. chce to si trochu znizit naroky na upratovanie a to varenie no treba ked je muz doma ked deti vecer spia alebo tak popri tom.. ja som zacala normalne varit ze nie pol dmna jednu vec na kusky tak pred rokom :D konecne ..uz mi ten multitasking nerobil dobre :D.. starnem

really8
27. aug 2024

Vari muz, upratujem ked ich vezme von alebo vecer ked spia.

dskjhfdlkdjhl
27. aug 2024

Vo vareni sa striedame od zaciatku s manzelom, aj pocas MD a RD, upratovala som najma vtedy, ked prisiel manzel z prace a zobral kocik a isiel von.

mary32
27. aug 2024

Urcite nie si neschopna. Je to len obdobie ktore prejde. Zniz naroky na upratovanie, ked to parner nechape tak je blbec. A ak ukazuje prstom ze tato to dava,tak je vacsi blbec. Neporovnavaj sa. var na viac dni. Mne sa osvedcilo vecer. Skus zapojit skolacku.

michaela789
27. aug 2024

Dieťa do nosiča a valila som. S nosičom alebo šatkou urobíš takmer všetko bez problémov... o chvíľu ma to čaká opäť 😅

anjelicek26
27. aug 2024

No jo väčšina z nás si dieta na takéto prilepenie nenaučila. Viem,že ti to nepomôže,ale toto je výsledok...maly je normálne v polohovacie stoličke keď varím, v ohradke ci na podložke sa hra,ked upratujem, ked mi treba behať hore dole napr. Odnášat poskladané pradlo,supnem ho do nosiča. Periem a susim v noci, vždy keď maly papal, ešte prehodím pracku a sušičky, ráno to len už poskladať. Večer beha robot,co povysava, nevidím nejaký výrazný problém...muž samozrejme tiež keď treba vezme maleho alebo potiahne domácnosť, nie som sama na to..

belllinka
27. aug 2024

hlavne odstav dieťa, veď to nie je novorodenec, čo musí byť v kuse pricucnutý

jazula
27. aug 2024

V roku som jej už povykladala pokrievky a varechy na zem a “varila” so mnou. Alebo stála pri mne v učiacej veži a ja som jej nasypala chrumky alebo niečo a to ujedala, kým ma sledovala, čo robím.
Veľká pomoc bol aj nosič a robotický vysávač 😅
Tiež zaspávala na prse a v tom čase mala veľmi ľahký spánok cez deň, takže som veci robila vtedy, keď bola hore.

sabinaxd
27. aug 2024

Zlý návyk... syn mi zaspaval na prsniku ale rýchlo som ho naučila ze počas spánku bez... nechajte ho samého nech sa hrá bud v ohradke alebo na hracej podložke... môj syn bol taky ze keď som ho nechala samého sa vedel hrať ale pri mne vždy vymýšľal, treba skúšať a nie sa podriaďovať vo všetkom dieťatku

cimage
27. aug 2024

Mna zachranil nosic, 2ruky volne, len zas do vsetkeho chcela kopat 😁. Ono to casom prejde a zahra sa aj same. A bude z teba zas dobra matka 🥰. Nic si z toho nerob, vela deti je takych nepolozitelnych.

pralinka86
27. aug 2024

V tomto veku boli ceckosi na mlieku len pred spanim uz. Nie cez den, to uz mali normálnu stravu, aj ked boli biedni pojedaci.
Podla mna toto je vek, kedy je fajn zacat budovat iste hranice. Dieta si uz vela uvedomuje, bude chcieť rozhodovat, zacne obdobie ja sam... Zaroven aj separacka, takze ty sa musis nastavit, ze co ano a co nie.. bohuzial varim, mam horúcu polievku, tak vydrzi tych nekonečných par minút, ale ked sa neda, tak sa neda. Vidi ma, pocuje, na ruky neide. Sopel utrieme neskor a vysvetlime. Ohradku sme nemali, lozili tu. Vyberali a stahovali sa do suflikov v kuchyni a neskor na vezi pri linke "asistovali", rozumej mali kontrolovaný bordel
A inak, odkedy su deti, tak level poriadkumilovnosti je riadne posunuty. To co je nevyhnutné v danu chvíľu sa riesi. Radsej s nimi ist von, kde sa beda urobiť tolko bordelu a maju viac priestoru na realizáciu

maryetta
27. aug 2024

Och tu pochopenie asi nenajdes…. Lebo kym nezazijes nikto nepochopi.
Moj prvy bol taky. Ze spal viac menej len na rukach-ale to iba prvy pol rok. Kedysom bola vdacna za pol hodinu spanku novorodenca. Inac by nespal vobec. Takze ako matka si rozmyslim ci ho budem mat na prsniku/rukach a nic nespravim alebo ho necham (nenecham) revat a potom bude tak nervozne dieta ze aj tak nic nespravim.

Deti nevedia citat takze ucebnice a mudre knihy si v maternici nevedeli nastudovat ze ako maju spat. Ako maju jest a chodit a neviem co. Toto su ich potreby a kazde dieta ich ma ine.

Ja vracim ze s jednym dietatom mi bolo najtazsie. Ano lebo bol narocny.
Teraz mam 4 a je to pohoda. Stiham aj domacnost. Aj vylety. Aj dvor. Zahradku. Aj kavu vypit. Zalezi od dietata. Najmensia ma 7 mesiacov ale to je proste zlaticko. Pri ktorej ozaj mozem porobit aj varit. Pri prvom som si myslela ze len mlieko budem pit a suchare jest.

Daj tomu cas. Rob len ozaj nevyhnutne veci. Vsetko je len obdobie ktore prejde 😉
Si uzasna mama lebo robis maximum 😉

maryetta
27. aug 2024

Este dodam. Moj prvy ked spal ozaj malicko a kamaratka mi povedala ze ona svoje dieta musi po 5hodinach spanku budit-tak to som uz plakala.
Mohla dieta nechat u mamy. Nechala aj umele mlieko a cely den jej nebolo… a ja som sa od “decka” ani na wc nemohla pohnut lebo uz reval co bol bordovy a lapal po dychu.
Pomoc ziadna. Muz v robote. Rodicia 100-300km daleko.

brendaa
27. aug 2024

Držím ti palce, ak sú deti zdravé dá sa všetko zvládnuť...uži si obdobie babatkovania, vyrastú ti rýchlo a budeš spomínať na nervy a neupratanú domácnosť? Základ je aspoň u mňa režim domácnosti...neviem do kedy ti mladšie dieťa ráno spí...ako riešiš obchod, prechádzky spánok, tvoj oddych...
Ja som veľa veci urobila ráno, kým mi deti spali, prádlo povešala, navarila....spratanie kuchyne...atď...doobeda prechádzka, spánok poobedný to som si ľahla tiež a často aj zaspala😎...poobedná prechádzka, zas niečo upratať.... večer zmývanie podláh.....
Nemusíš mať tip top za mňa bolo podstatné odkladanie vecí hneď.....poriadok priebežne v kuchyni ako stôl a linka.....čisté wc, a kúpeľňa...veranda a chodba...
A to mi muž chodil na týždňovky😀

ina2405
27. aug 2024

@anjelicek26 "nenaučila" - no keď je dieťa fakt veľmi nervózne, s refluxom a ryčí nonstop, tak sa tomu niekedy matka nevyhne.
Napr.jedno moje dieťa malo vrodenú srdcovú vadu a až do operácie pri plači zmodrel, nenechala som ho teda "vyplakávať" a že som teda tých metód poskúšala. Ja viem, že ty máš viac detí, aj ja som skúsená matka a teda som sa nevyhla tomu, že dieťa bolo "naučené" na ruky, na uspanie na prsníku a pod.

ina2405
27. aug 2024

Nie si sama neschopná 🙂 ale prejde to a bude to každým dňom lepšie.

lusyc
27. aug 2024

Do nosiča na chrbát. Alebo nech varí s tebou na zemi.

anjelicek26
27. aug 2024

@ina2405 pretože iné matky nemajú náročné deti🫣Len vravím,ked naučím A tak musím počítať,že nebudem stíhať B, to je cele. Nie sme chobotnice, ani nás deň nemá 48h.. a o vyplakavani sa tu nikto nikde nebavil....ale ročne dieta fakt nemusí byť non stop nacecnute/na rukach, ked ma mama po krk inej roboty.

michaela789
27. aug 2024

@ina2405 moje slová.
môj mladší síce zdravotné problémy nemal, ale mal (a stále občas má) obrovské úzkosti, teror v očiach a plače až sa zachádza s dychom. Chcela by som vidieť matku, čo má 5 pohromade, že to dieťa nechá revať do bezvedomia.
Bol a stále to je dlhý bič, že na mne stále visel ale, úprimne, čo som mala robiť? A tiež som si vypočula, ako som si sama na vine, že som si ho "naučila" a aký je rozmrvený, rozmaznaný maminkár a neviem čo 🤦🏻‍♀️
Každý je múdry, kým nejde o jeho dieťa a o jeho život.
Ja som to riešila nosičom a kojenim a stojím si za tým, že to bolo určite lepšie ako snažiť sa malému ničnechápajúcemu dieťaťu vštepiť nejakú samostatnosť skrz plač a trápenie.

ina2405
27. aug 2024

@anjelicek26 áno ja viem že stíhaš všetko s ľavou zadnou a salutujem. Bez sarkazmu. Ja to tak nemám, ale aspoň v tom táto mamina nie je sama 🙂

ina2405
27. aug 2024

@michaela789 presne tak

anjelicek26
27. aug 2024

@ina2405 hej lebo mam hojdacku,polohovatelne lehatko/stoličku vyššie v kuchyni kde na mňa vidí, ohradku a predovsetkym nosič. Stále je pri mne,ale viem aj porobit. Tak neplace,nestresuje,není sam a všetci spokojný. Treba hľadať riešenia,lebo takto to ke pre ňu strasne náročné (a mozno úplne zbytocne)...ze v tom nie jej sama jej nepomôže. Stále bude celý deň celit pocitu, že ma zviazane ruky a nestiha.

lentilka46
27. aug 2024

Moj prvy bol od porodnice nesmierne narocne, uplakane dieta. Do toho sme po cca mesiaci zistili, ze ma aj koliky a preto tolko place. Ja som nekojila, mlieko som nemala, bol na umelom. Ale prve 4-5mesiacov neplakal jedine,ked jedol a v noci, ked sme mu dali kvapky na brusko a pekne zaspal. Ja som vtedy varila vzdy poobede,ked prisiel z prace manzel, lebo som nikdy nevedela, aky bude dalsi den, ci lepsi a trosku si oddychneme alebo cely uplakany na rukach, fitlopte, s cviciacim bruskom atd. Nasla som si system,kt.nam vyhovoval, a teda varenie a upratovanie a cokolvek v domacnosti sa riesilo vzdy,ked sme boli doma obaja - jeden pri synovi /vacsinou vtedy uz manzel/ a ja som oddychovala pri domacich pracach.

lentilka46
27. aug 2024

Este doplnim, ze asi od 2-3m syna som spala zasadne vzdy vtedy,ked aj on, dovtedy som sa snazila aspon co to porobit doma, ale uz som bola tak vycerpana z toho placu, ze som spala s nim.

ina2405
27. aug 2024

@anjelicek26 uvidíme, čo napíše autorka, ale predpokladám, že skúsila aj kresielko, aj sa prihovárať a pod. Že teda hľadala riešenia. Ja to jej dieťatko nepoznám, teda naozaj nebudem hovoriť, že to robí zle. Možno urobila všetko čo ty a dieťa je predsa nepokojné a urevané. A čo teraz? Je neschopná?