Ako zvládate byť doma s chorým dieťaťom?

10. okt 2024

Ženy povedzte mi, ako zvládate byt doma a chorým dieťaťom same cele dni? Muž robi po-pia, 8-16, cestuje a príde domov o 17:30 cca... Ja som už druhý týždeň sama doma s chorou dcérou, ktorá má 3 roky, je vypísaná zo škôlky pochopiteľne.. Moja imunita chorobe odolávala, posledné 2 dní ale už začínam cítiť hrdlo, mam sopel.. Ona je na ATB 4ty deň, a ja som cele dní s nou zatvorená doma v byte. Duje tu nonstop vetrisko, ani von poriadne nemôžeme ísť, snažím sa vetrat nárazovo, ale s nou ani do obchodu, ani do mesta, proste nikam sa nedá, lebo je chorá. Som tu snou zatvorená, nikto nás nenavstevuje, nemam tu žiadne kamarátky ani rodinu. Uz mi to strašne lezie na nervy, na psychiku, nečakala som ze materstvo je taka samota a izolácia. Muž po ceste ano donesie, nákupi co treba atď, ale príde ráno a zase sme tu samé so soplami, liekmi kvapkami.. Co robiť aby sa človek nebláznil už načisto?
Do tpp sa vraciam začiatkom novembra..

minenkak
10. okt 2024

Čítaj,pozeraj filmy a ak dieťa nemá horúčku a vládze sa hýbať treba ísť von aspoň na chvíľu

tibor79
10. okt 2024

Hm, moja mama mala tri deti s min.rozdielom. 300km od rodiny, sama na rodinný dom a dve záhrady. Otec odišiel o piatej ráno, prišiel o šiestej vecer. A tu je. Ona pracovala do štvrtej denne. Táto generácia naozaj menej zvládne. Ja tiež. Smutné to je

minenkak
10. okt 2024

@tibor79 ona sa nesťažuje na robotu ale na samotu

tibor79
10. okt 2024

@minenkak je doma s dieťaťom chorým, takže ak nie je choré chodí do práce. Hádam choroba sa dá zvládnuť, nie je s ním zavretá tri roky, ako niektoré iné matky, ktoré sú "zavreté" roky s postihnutým dieťaťom. Týmto si hádam prejde každá matka a je to súčasť materstva

eternity24
10. okt 2024

Veď pokiaľ nemáte horúčky prečo by ste nešli von?

autor
10. okt 2024

@tibor79 vďaka za pohľady..ale
- dom a dve zahrady= síce robota pre 3 kone ale aspoň mala kde odbehnúť, na polhodku sa venovať kvetom/sadeniciam/jablkam/hnoju/zvieratam/polievaniu/atď atď atď..
-sama s 3mi deťmi, a takým statkom? To znamená len jediné, ze sa pri vás jednoducho zodrala a neverím ze na starobu ma pevné zdravie, silnú vôľu a elán a chuť a ochotu venovať sa rodine, vnúčatám..
Hentá generácia dobreze neprevracala kolesa od traktora každý deň, ale tí ľudia dnes aj tak vyzerajú bohužiaľ.. Mŕtvi alebo ztp, alebo ako v mojom okolí- zameškané dobiehaju trz a hoc s podlomenym zdravím ale idú si wellness, pobyty, cestujú..
Porovnávať neporovnateľne tu nieje na mieste

ptvw
10. okt 2024

@tibor79 teraz čakáš aplauz? Ci k čomu je dobre to porovnávanie dvoch samostatných nezávislých osôb?😄

sasa1310
10. okt 2024

Ja reku, že tu bude mamina s postihnutým dieťaťom a tu soplíky

beata_k
10. okt 2024

Dobre tomu rozumiem, ze sa po 2 tyzdnoch doma ides zblaznit? Hmm. Neviem, co ti na to napisat.

minenkak
10. okt 2024

@tibor79 nie každý zvláda samotu dobre,tvoja mama bola asi úplne iný typ človeka ako autorka,ja som bola teraz tiež doma tri mesiace a to úplne sama po uraze ,operáciách a v pohode som to zvládla, proste sú ľudia a ľudia

tibor79
10. okt 2024

Moja mama a jej generácia je síce zodrata prácou , ale zdravšia ako dnešní 50tnici. A najmä poz.zmyslanim. K ostatnému sa nevyjadrujem.

autor
10. okt 2024

@sasa1310 prečo hneď idete do toho, ze len s postyhnutym dieťaťom ma žena nárok na postazovanie sa? To je ako - mam zlomenú nohu, neviem fungovať. Ale ved neplaaaaac ved si nezomrela, až potom sa môžeš sťažovať...
Ano, samozrejme som šťastná a vďačná ze dieťa NIEJE POSTIHNUTÉ, ale to neznamená, ze SOPLIK 2 týždňový mam pretancovat s úsmevom... Do frasa žena, ty si to nezažila? Zabudla si?

biglovemom
10. okt 2024

Preco nejdes von? Kym neleje jak z krhly nevidim v tom problem…moja bola tiez 2t doma denne 3-4h sme boli vonku .Kym teplota neni nevidim v tom problem

tibor79
10. okt 2024

@ptvw vadia mi tieto matky, ktoré chcú mať "pohodu", pritom sú matky vážne (smrteľne) chorých, postihnutých detí, ktoré si neoddychnu celý život. Ani za života detí, ani po.... Takže tieto "malichernosti" akosi neviem pochopiť. Asi som málo empatická v tomto smere, žiaľ

lenkakravcova
10. okt 2024

Som na rodičovskej 7.rok, a teda zatiaľ sa ešte nemusím. 😀 Skús objaviť svoje tajné talenty. Proste niečo si vyber a venuj sa tomu.

dannieja
10. okt 2024

Autorka, ja s tebou hlboko súcitím. Reči o tom, ako kedysi ženy zvládali päť detí, dom a gazdovstvo sú úplne, ale úplne odveci. Jasné, boli fyzicky vyčerpané, zničené, ale o tie decká sa im starala celá rodina ak nie celá dedina - mama, svokra, sestry, švagriné, susedky. Teraz je žena na materskej v izolácii, na domácnosť aj dieťa/ deti sama. Ak chce pomoc od mamy či svokry tak jej tu v diskusiách vynadajú, že čo obťažuje babky, ony nie sú povinné pomáhať jej s deťmi. Takýto život je náročný na psychiku a to je horšie ako keď je človek fyzicky unavený. Úplne tvojim pocitom rozumiem.

autor
10. okt 2024

@biglovemom lebo sa bojím ze prechladne este viac, ze to neodhadnem s oblecenim, ze podobleciem alebo preoblečiem a spoti sa, proste nemám taku istotu v tomto keď je chorá.. Ona je aj trosku viac aktívna ako väčšina detí, vyjdeme von tak je ako vypustený pes, beží, uteká, s nou som ešte normálnu kľudnú prechádzku nemala

earlgrey
10. okt 2024

Veď trocha von môžete ísť...ak bývate v dome, tak aspoň do záhrady, na čerstvý vzduch, určite sa nájde miesto, kde vetrisko až tak nefúka...a ak v byte, tak tiež pod panelák...aspoň na pol hodinku, aj chore dieťa potrebuje čerstvý vzduch - dokonca mne pediatrička povedala, že mám s dcérou minimálne na pol hodinu ísť von aj keď je chorá...keď strašne fúka, zíjdeme pod bytovku, nájdeme miesto, kde nefúka..dám jej kriedy a kreslíme si...doma rôzne aktivity, vystrihovačky, lepenie, plastelína, spoločné varenie a upratovanie...knihy, nálepky...akože chápem, že je to na teba možno veľa...ale je to údel rodiča...čo ste robili, keď bola chorá a nechodila do škôlky?

minenkak
10. okt 2024

Práve že ak nemá horúčku a vládze musíš ísť von

lucia147852
10. okt 2024

Jemine, však pustite si film, rozprávku. Kým spí môžeš citát. Alebo sa hrať a pri tom počúvať podcast, audioknihu… ja som bola minulý týždeň sama s dvoma chorými deťmi. Ročná 5 dni horúčky v kuse. Ja tiež horúčka … toto človek proste musí prežiť. Asi si si materstvo predtým moc idealizovala keď ta to takto pokladá.

tibor79
10. okt 2024

Počkaj času.....neprajem nič zlé inak. Ak sa ti malé starosti zdajú veľké.... Hm. Tiež som to tak mala a zrazu sa svet otočí hore nohami 😕a človek je zrazu vďačný za tie pôvodné malé starosti.

lenka2710
10. okt 2024

Mne povedala pediatricka, že pokiaľ dieťa nemá teplotu a vládze, dokonca aj keď ma mierne zvýšenú ale je v pohode, nieje unavené, treba ísť aspoň na pol hodku von, na prechádzku! Aj na ten sopeľ a kašeľ je čerstvý vzduch lepší ako keď si zavretá v byte! Ale viem presne o com hovoríš, tiež som raz bola zavretá dva týždne s malou v byte, tiež som sa bála aby ju nahodou neofuklo 😅 skoro kleplo mňa aj ju! Muž od 6 do 19 v robote a ja sama s ňou! Hračky 300 krát obohrate, knihy prečítané, ale odvtedy som už takú hlúposť nespravila, pokiaľ nemajú teplotu, ide sa von

autor
10. okt 2024

@earlgrey robíme aktivity najrôznejšieho druhu, som jej animátor každu minútu dňa keď nespi, telku púšťam minimálne, ale aj takto je to ozaj veľa na jedného človeka.. Nonstop furt niečo vymýšľať, chystať, spratavat, ukladať, vysvetľovať, minule som až zachripla co furt jej dookola všetko vysvetľujem, ústa sa mi nezavru. Chyba mi dospelá spoločnosť, dospelácke témy, ľudia, iné prostredie, nové podnety..

biglovemom
10. okt 2024

Autorka cerstvy vzduch len pomoze a hlavne na sople.! mam tiez velmi aktivne dieta, aj v case choroby ona v tricku ja v bunde… sak ma citenie ak jej je zima oblece sa.netreba tolko riesit ,uzivajte si cas vonku…

Raz napriklad jej po 4h pobyte vonku zrazu skoncil 2t sopel 😅

autor
10. okt 2024

@dannieja ❤️ ďakujem

autor
10. okt 2024

@biglovemom zajtra pôjdeme von.. Síce polhodka ma nezachráni ale aspoň kúsok ubudne z času

luccija
10. okt 2024

Čo ti iné zostáva len vydržať.My lezime tiež druhý týždeň síce už nemám malé dieťa, ale už som prepozerana seriálov a všetkého, znudena
, znechutená ešte, keď vidím ako je vonku pekne...ber to tak, že to prejde a teraz si oddýchnete.Lahnite si čítajte, načo sa toľko presilujes, že až zachripnes.
Verím, že to je psychicky náročné vidieť stále len 4 steny.Ak sa cíti inak dobre, tak choďte von.

pohodacka03
10. okt 2024

Mam aktualne 3 chore deti. Mne samej je uplne naprd. Manzel chory tiez. Najmensi bol celu noc hore. Teplotuju, ale nie natolko, aby lezali- cize ani vonku sme neboli. Nechces prist pokecat? 😄

tibor79
10. okt 2024

@dannieja nepreháňaj, boli aj také, čo sa starali samé, bez pomoci. A nemali psych.nasledky

earlgrey
10. okt 2024

@autorka
Veď ja to chápem, je to ťažké. Tiež mám aktuálne malú chorú, ale sme von každý deň. Pol hodina pokiaľ sa oblečie, pol hodina až hodina von, ďalšia pol hodina pokiaľ sa vyzlečie...a o 2 hodiny máme postarané...ale tak moja je plná energie aj keď je chorá...takže u nás skôr tancujeme, spievame, cvičíme...hráme sa na schovávačky...a síce mne tiež nie je najlepšie a som onkologický pacient, mám svoje stavy, mám tetániu - niekedy mi tŕpne celé telo...a som na dieťa sama...ale musím fungovať...pokiaľ vládzem...záťaž na psychiku riadna, ale ten sopeľ a kašel jedného dňa skončí a potom viem, že si oddýchnem 😉