Ako skĺbiť prácu lekárky a materstvo?

23. mar 2023

Pekný deň.
Sú tu nejaké mamičky - lekárky? Ako ste si zvládli zariadiť rodinný život a prácu, učenie sa na atestácie? Mali ste deti po škole alebo ste čakali až kým ste dorobili atestácie?

deti95060810
23. mar 2023

z rodiny - lekárka sa vydala okamžite po vš, deti zatiaľ nemajú - manžel odišiel služobne na dlhšiu dobu mimo sk...
suseda mala dieťa v druhom ročníku vš, skončila aj medicínu a dieťa bolo už na promóciach...druhé mala o pár rokov neskoršie... jej pomáhala výdatne mama...

bolarazjedna
23. mar 2023

Ahoj, no veľakrát to zariadi život, nie všetko sa sa naplánovať. Ja som chcela 2 deti medzi 27-30, no ale manžela som spoznala, keď som mala 26,5....zasnúbili sme sa po necelých 2 rokoch, rok pred atestáciou, čiže to tak vyšlo, že deti sme plánovali až po ateste. Svadbu sme mali v lete 2019, atest na jar 2020. No a dieťa sa nám narodilo v 2022.
Podla mňa je obrovskou výhodou učiť sa na skúšky bez dieťaťa. Mnohé co so mnou a testovali, mali deti, dokonca jedna mala mladšieho 1,5 ročného, dá sa s pomocou rodiny, učiť sa, kým deti sú v škôlke, atď, aké je to omnoho náročnejšie, a teda skúšky beztak sú náročné. Samozrejme, kebyže už hneď po výške sa vydám, nečakala by som s dieťaťom do atestácie, ale u mňa to tak vyšlo.
Výhoda je, že tu atestáciu nemusíš v podstate dorobiť nikdy, nie je to časovo viazané.
Mam kamošku, ktorej atestácia vychádza najskôr po 40tke, nedávno sa vrátila z materskej, školu začala až neskôr, cize sa jej poposúvali roky.... Ona je tak rodinne založená, takže jej to nevadí.

Ako skĺbiť neskôr rodinný život a prácu, služby... To ešte nemám odskúšané.... Ale ja napr rozmýšľam, že kým by nechodili do školy, pracovala by som na nižší úväzok, nech mam viac času na nich.

mimi3008
23. mar 2023

Ja som odrobila 3,5 roka, teda atest mi este chyba, aj niektore cirkulacie, co je horsie, tak aj take, co su len kdesi na klinikach vo vacsich mestach (napr.plastika, neurochirurgia, hrudna chirurgia). Doma som uz 4 roky, este planujem rok a pol. Budem sa vracat po dlhej dobe, mam z toho samozrejme, ze obavy, ale cas straveny s detmi, kym su male, je nenahraditelny a pre mna velmi dolezity. Vyslo mi to s detmi tak, ako sme to planovali. Este si radsej nepredstavujem, ake to bude ucit sa na atestaciu s dvoma relativne malymi detmi. Viem, ze to bude tazke. A sklbit sluzby s rodinou, uffff, u nas na oddeleni a celkovo v nasej nemocnici sa tahaju 32 hodinove sluzby, cize sa po sluzbe nechodi domov (okrem vikendu a sviatku). Ako bezdetnej sa mi to nezdalo take strasne, ale nevidiet deti 2 dni, no....asi tak, ze na vserko sa da zvyknut, ked sa musi

autor
23. mar 2023

Ja ešte študujem, moje štúdium sa však už pomaly chýli ku koncu a ja už dlhšie premýšľam, že čo po škole. Vždy som chcela byť lekárka, ale aktuálne ma irituje, že si nie som ani istá tým, aký odbor chcem (mám ešte rok) a keď si uvedomujem koľko času by som strávila neskôr bez rodiny (tie 32h služby..), tak normálne zvažujem, že pôjdem mimo zdravotníctva.. Vy ste nikdy nemali také dilemy? Ak sa smiem spýtať, čo vás vlastne drží pri tomto povolaní a práci, keď je to také náročné na osobný život?

simsalabim
23. mar 2023

Spoluziacka otvorene na stretavke povedala, ze ak by nemala mamu v plnom nasadeni, do veku 10r by v medicine nic neurobila…

ysseba
23. mar 2023

Mám kamošku lekárku a atestáciu si spravila keď sa vrátila do práce po dvoch deťoch. Cca rok po návrate do práce Ona ale mala prácu napísanú ešte predtým, takže sa "len" učila. Mojej kolegyni kamoška doktorka tiež až po materskej.

terezka1947
23. mar 2023

Z rodiny-viacero lekárov. Buď Max pomoc všetkých 4starych rodičov alebo sa napr.sesterka trošku stiahla,nejako ma vyriešený skrátený úväzok a víkendy nerobí,skrátka,utlmila sa kvôli deťom,na úkor kariéry. Chce počkať,kým deti nebudú samostatne -rozumej 13-14r. A naskočí postupne na kariérny vlak.

zuzik307
23. mar 2023

ja som atestovala po prvej materskej, potom po roku sme mali druhe dieta...u nas sluzime 12-ky, maximalne 24-ky...zvladame to jedine vdaka manzelovi, ktory ma "normalnu" pracovnu dobu a nema problem ostat s detmi 🙂

luxus10
28. apr 2023

lekarky nic nesklbuju, starostlivost o dieta prehodia na okolie, niektore po sestonedeli sup do prace, niektore su na md "az" 8 mes. ...

mimi3008
28. apr 2023

@luxus10 nie je to vseobecne platne. Ja som doma uz 4 roky a urcite este rok a pol budem. Synovia maju 3,5 roka a 1,5 roka. Urcite budem sklbovat, ako sa len da, aby som bola co najviac s rodinou, ako sa bude vramci moznosti dat. Kolegyna ma 16 mesacnu a este sa do prace nechysta, dalsia ma pol rocneho, tiez este nic take ako navrat neplanuje. Ale ano, mali sme v nemocnici aj doktorku, ktora prisla po 1.materskej hned, nesla na rodicak, ale manzel siel na MD, potom neskor mala druhe a zas to iste. Len nemozes tvrdit,ze vsetky doktorky su karieristky a kaslu na deti...a navyse, niekomu, tak ako aj v inych zamestnaniach, to financie nedovolia

bolarazjedna
28. apr 2023

@luxus10 ja poznám dosť veľa doktori ek, ktoré nie sú kariesristky a boli doma s deťmi až do 3 rokov toho najmladšieho, dokonca aj následne išli na menší úväzok, aby boli s deťmi viac.

mimi3008
28. apr 2023

@bolarazjedna Presne tak, tiez uvazujem nad tym znizenym uvazkom, ak mi to v praci umoznia...

luxus10
28. apr 2023

@mimi3008 mozem, ja mam okolo seba len take...

sisa_s
28. apr 2023

@luxus10 a ja som tiez lekarka a ani jednu nepoznam z okolia, co sa ponahlala do prace...po roku a pol najskor...

sisaka
28. apr 2023

@mimi3008 chvalabohu, že u nás nemajú doktori 32 hodinové služby, nechcela by som na vlastnej koži pocítiť výkon, aký podajú po dajme tomu 24 hodinách. Celkom to vysvetľuje prečo sú slovenskí doktori takí arogantní, asi melú z posledného …

tahomi
28. apr 2023

Ja som s rodinou cakala az po atestacii, prislo mi to pre mna ako rozumnejsie riesenie, ale tak mna ani vek netlacil.

tahomi
28. apr 2023

@luxus10 toto je absolutna hlupost co pises, vsetky moje kolegyne aj kamosky lekarky su rovnaky zeny - matky ako kazda ina, na rodicovskej boli minimalne rok a pol az dva.