Ako si nájsť čas na seba, keď mám náročné dieťa?

21. jún 2023

Mám dve deti starší má 15 už je samostatný,mladší má 4.Je to náročné dieťa od narodenia.Neobsedi nikde,stále niečo robí a všade ho je.Takto cez týždeň v práci končím o 15tej,idem preň do škôlky,peši domov 30 minút.Doma sa zahrá v detskej,ja zatiaľ rýchlo niečo navarim.Lenze malý ma volá toto chce hento chce.Hovorim mu upraces jednu hračku môžeš vytiahnuť druhu atd.Ako poslúcha,len žiadnu činnosť nevydrží dlho robiť.Ide vymaľovať,ja zatiaľ rýchlo spracem kuchyňu.Najeme sa,je slabý jedák,ide sa hrať.Ja ešte chcem dojest,chce ísť von na dvor.Ked poviem nech dočká že dojem ako dočká,len otázky mami a koľko ešte ti to bude trvať.Na dvore on chce na trampolínu,pomôžem mu tam vyliezť.Ja si zatiaľ sadnem že idem čítať časopis.Ani jednu stranu nestihnem už kričí že on chce do pieskoviska.Tak odokryjem pieskovisko,sadnem si.Maly robí koláče z piesku,kričí mami pes olizuje piesok.Ideme dať jesť psovi,malý že on mu chce hádzať loptičku.Hladam loptu,hádže psovi chvíľu.Potom chce ísť donutra že mu je teplo.Umyjem mu ruky ešte sám nedociahne hore na umývadlo.Chce ísť na prechádzku,dobre bereme aj psa na voditku.On ho chce držať,mrnci že pes ho ťahá.Chce ísť pozrieť to a to vonku.Uvidi zmrzlinu on chce ísť na zmrzlinu.Smola nezobrali sme peniaze.Hodinu dve sme vonku.Doma nechce sa kúpať.Citam mu rozprávku na dobrú noc,listujem knihu nechce počúvať že mi to dlho trvá čítať.Vsetky činnosti robí len chvíľu a stále chce ine

autor
21. jún 2023

Pokračovanie pri ňom niečo spraviť alebo ísť do záhrady je priam nemožné.Odmalicka ho zapajam do všetkeho,len nič dlho nevydrží.Priklad polej kvetiny,dvakrát poleje a stačí.Ja už som hotová úplne.V práci 8 hodín som vonku na slnku to ma vyčerpáva.Doma kolotoč s malým,nemám vôbec čas na seba ani kedy si oddýchnuť.Aj keď idem na záchod už kričí mami kde si toľko pod ideme sa hrať.Odmalicka som ho učila nech sa zahrá aj sám,no zahrá len chvíľku ani nie päť minút.Ako toto riešiť ako nájsť čas na seba a na oddych?Alebo len čakať kedy vyrastie .?

vamajka
21. jún 2023

Preco nezapajas starsieho syna ma 15 uz ho moze1-2hod. zabavit a manzel resp. partner nie je?

autor
21. jún 2023

@vamajka Manžel robí od rána do večera a starší syn on má svoje koníčky a kamarátov.Malokedy je doma.A keď je nebaví ho to moc a malým,je vidieť že majú veľký vekový rozdiel medzi sebou

babulkomale
21. jún 2023

Musela som sa pozriet z okna ci je syn v bazene , alebo sa prestahoval k vam 😃
Uplne ta chapem.
Moj k tomu este stale jacal a pusa sa mu nezastavi do polnoci.
Jedine si musis vytvorit taky zvyk, bud si budes robit svoje vecer ked zaspi, ak nechodi ako nas 23.00 ked je vyspaty zo skolky plus musis si vyhradit kazdy vikend cas kedy pojdes prec a budes bud sama so sebou alebo s kamoskou na kave alebo cokolvek co ta tesi.
Muzovi to len oznam.
Moj sa este aj budil donekonecna patkrat za noc a vyzadoval aby som si k nemu lahla lebo sa boji.
Cez den sa neboji nicoho 🥴
Budes tu mat rady ze mu mas rozkazat, to si nevsimaj. Kto ma dieta ktore najde o tyzden kde ho polozil, ten nema sajnu o com je takyto uragan.
Postupne mu ukazuj, ako sa obsluzi sam, aby ta stale nevolal, po krocikoch to pojde.
Mne sa osvedcilo ked zacal jacat kde co je a ze nieco chce uplne samozrejmym hlasom: ved tam to vedierko, vidis? Co najviac veci dat tak aby si ich vzal sam.
A nech travi viac casu s muzom.
Alebo este ak mas babku ktorej doverujes a mozes ho tam dat, zacni to vyuzivat. Nase tornado je smele a chodi od dvoch rokov spavat k babke, so starsim bratom sice, ale asi by aj tak chodil.

babulkomale
21. jún 2023

A teraz citam, ze tvoj poslucha 👍 moj nie a este sa robi hluchy 🤦

vamajka
21. jún 2023

Ja mam o 11r. mladsieho brata a ked mama potrebovala musela som byt s nim dokonca ked mal 2 a ja 13 cele soboty som s nim bola a ona bola s babkou na zahrade takze tak. Ma 15 musi mat nejake povinnostivratane zabavit sa s bratom. Medzi mojimi synmi je 7,5 roka a ked mal mladsi cca 2 ja som sa korculovala s kamoskou a strasi kocikoval samozrejma za odmenu

syslik81
21. jún 2023

davat dieta postrazit starsiemu surodencovi? co si ich oni spravili? v ziadnom pripade.. na to su rodicia ... hold ty skaces cez tyzden tak cez vikend zapoj manzela .. alebo mu najst kamarata-suseda aby sa zahrali spolu .. raz u teba raz u neho .. ja som to riesila tak .. alebo najst mu kruzok .. kym bude na nom mas pre seba cas.. varit denne cerstve jedo netreba .. navaris na 2 dni .. alebo daku rychlovku na veceru ... dieta nebude taketo stale-vyrastie a potom si oddychnes snad .. treba si teraz najst system .. najst mu nieco co ho zabavi na dlhsie .. a neskakat okolo neho len preto ze chce kazdych 5 minut daco ine .. raz chces byt v piesku tak tam sed a ak nie sup do izby mama ma teraz pracu

chcemradu
21. jún 2023

Mám 2 chlapcov, a to isté, vkuse rozprávajú, vkuse niečo chcú. Naučila som sa vypustiť hluk. Keď varím, musia sa hrať sami, keď sa sprchujem, musia počkať, keď som na wc, majú zákaz tam chodiť. Keď sa ide von, máme dohodu, chcú ísť na ihrisko, budú tam hodinu, žiadne odskakovanie na odrážadlo, 5 minút na trampolíne, 2 minúty v piesku. Buď jedno, alebo druhé. Keď ideme na prechádzku, ideme, po ceste si dáme zmrzlinu, nakúpime. Pri jedle sa nehrá, jeme, rozprávame sa, ale neblaznime. Nerobíme 3 veci naraz, ale dorobime jedno, pokračujeme v ďalšom. Zo začiatku tiež všetko rozhadzali, chceli kresliť, zrazu už vytiahli lego, potom koľajnice atď, a všade volali mňa, teraz vedia, že musia si to za sebou odložiť.

vamajka
21. jún 2023

@syslik81 A preco nie? Ved ten starsi by mal mat tiez nejake povinnosti a sem-tam zabavit mladsieho brata je normalne.

babulkomale
21. jún 2023

A vikendy ako travite? kedy sa mu venuje muz? Lebo moj je dlho v praci plus sluzobky, ale cez vikendy sa max venuje detom plus chodi aj sam sa venovat konickom v ramci psychohygieny. Velakrat mame vyletny vikend s detmi a dalsi ide muz v sobotu na hory alebo iny konicek a ja v nedelu po svojom. Pri detoch sa vystriedame.

syslik81
21. jún 2023

@vamajka nieje - je to brat nie vychovavatelka.. on si to dieta nespravil .. povinnost okolo domu , upratat a podone .. ak to chce strazit dobrovolne ok ale nie nutit ho .. on ma svoje detstvo .. uz dost ze rodicia skacu okolo mimina viac ako okolo pubertiaka je dost pre nich .. aj oni maju predsa pravo na detstvo a svoj zivot .. ucit sa , mat cas s kamosmi etc ... ak rodicia nemaju na decko cas nemali si ho robit .. tiez starkych nenutis ti strazit deti .. v prvom rade su tu rodicia ..
ale to je moj nazor .. nikomu ho nenutim .. a ani sa o tom dohadovat .. ja osobne by som to nespravila ak ty ano -ok tvoja vychova

denkabemommy
21. jún 2023

1. Počkaj, kým dojem. Na otázky o dĺžke môjho jedenia neodpovedám- pri jedle sa nerozpráva
2. Pomáhať na trampolínu? - Máš 4r, kam nevieš vyliezť, tam nepatríš
3. Koláče z piesku chlapec? -chce to báger a tatru
Zvyšok pripravím dopredu tak, aby sa dieťa mohlo obslúžiť samé, schodík ku umývadlu, odmerka na granule v jeho dosah, nech môže dať psovi jesť, loptičku by si hľadal taktiež sám, nech sa zabaví. Ty sama si komplikuješ život, že robíš dieťaťu v podstate sluhu na zavolanie. To nie je náročné dieťa ale dieťa nevedené k samostatnosti 🙂

pribinak
21. jún 2023

15 ročný nie je rodič, o deti sa majú starať rodičia.

Prečo idete z MS hneď domov? Však zostaňte aspoň hodinu na ihrisku, aby sa tam vyšantil.
Alebo ak je živý tak ho daj na krúžok, tam sa toez dobre unaví

A je dobre ho aj učiť samostatnosti. Vieš čo? Teraz sa chvíľku zahráš dám, dobre? Proste musí rešpektovať aj tvoj osobný čas a priestor. Má 4 roky, treba jo to učiť

Podľa mna s tebou pekne manipuluje. 4 ročný už vie kopec veci sám, napr vyjsť hore na tramposku a aj sa zahrať v piesku

Ty mu proste robíš animátorku a to nie si povinná

simca06022011
21. jún 2023

Presne, zapriahni synatora starsieho sem tam, dokaze surodenca zabavit chvilu a vecer si spravis veget ked pride muz. AKo nie je animator a opatrovatelka syn, ale domace povinnosti ho neminu a je to jeho surodenec, nie cudzie decko z ulice. V okoli nepoznam pubertaka ktori sa nestara, nema povinnosti a neriesi surodencov (akurat sme mohli na opekacne, behal 12r chalan s 3r bratom...). Okrem toho aj psa vyvemncit. A mozes aj nevarit kazdy den. A mozes synatorovi povedat, ze nie moj zlaty, teraz sa budes hrat hodinu v izbe s cim chces, ja si vylozim nohy a nejdem robit nic... Tiez si myslim, ze na dvore, v piesku, v izbe sa dokaze 4r prehrat bez asistencie pomaly ale isto, ked ho k tomu budes viest... Nebehat ako s vrtulou v zadku, pes jedava v presnu hodinu, tak ako my, a neodbieham a pod...
A je riesenie velmi dobre neist hned domov zo skolky, tiez som tak dceru nosila.. jednak o 15tej je skoro, ak vies, kludne ho v lete nechaj s detmi, ved nech sa hraju az kym nezatvaraju skolku, a mas hodinu a hodinu a pol na vylozenie si noh, kadernicku, nakupy, kavu... a cestou domov ihriska a pod s nim

babulkomale
21. jún 2023

@denkabemommy ciastocne mas pravdu ale prave narocne dieta po tebe vresti aj ked danu vec dokaze urobit, to su podla mna reinkarnovani krali a kralovne.
Proste su sikovne ale ked ich nevidis. 😃
@autorka: k trampoline pristavte palety ako schodiky, v zivote som deti na trampolínu netrepala, nevyhrala som chrbat v loterii. Aj mu zacni hovorit, ze nie si sluha. Ja uz hovorievam: sluhovia maju volno! 😃
Postupne sa zbavuj jarma tyrana.

letfenixa
21. jún 2023

@autorka mne sa to zdá ako normálne 4-rocne dieťa. A súhlasím s ostatnými, že čo najviac ho treba viesť k samostatnosti.

tanyag
21. jún 2023

@denkabemommy prečo by chlapec nemohol robiť koláče z piesku? 😂 že bager a tatru 🙄 u nás v pieskovisku sa chlapci hrajú s formičkami, robia si koláčiky a dievčatá sa hrajú s autíčkami...čo je na tom? toto rozdeľovanie, že chlapec a dievča 🙄

denkabemommy
21. jún 2023

@babulkomale mám doma náročné dieťa- emočne náročné a aj s takým sa dá prepracovať k tomu, že sa samostatne zahrá, bez neustálej interakcie somnou a s okolím.

@tanyag toto dieťa ale nebaví robiť koláče, keď pri tom nevie vydržať 🤷‍♀️. Ja absolútne negeneralizujem, pri dvoch synoch sme mali aj kočík, aj babiku, aj kuchynku 😅

babulkomale
21. jún 2023

@denkabemommy ano da, suhlasim.
A kuchynku, babiku a kocik sme mali aj my 😍

ivangeline
21. jún 2023

Tiez si myslim,ze ho nevedies k samostatnosti. Nebojis sa len tak nahodou pri vsetkom onho? xD Moje zvladnu sami wc,aj umyt ruky. Vonku na zahrade len raz za cas nieco chcu. Vsetko maju po ruke. Na ihrisku pred blokom taktiez. Dokonca sami si vyberu pribor a umyju,ked dojedia. Aj v izbe sa pohraju ale menej,chcu byt viac pri mne..takze tahaju veci do obyvacky. Je bordel po hrani ale ked nic nepytaju,nepytam ani ja a nerusim! Nerusme si svoje kruhy. ;D Moje heslo. Urcite ma chlapcek cinnosti,pri kt vydrzi dlhsie. Moje magneticku stavebnicu. Puzzle. Vytvaranie bunkrov/domcekov, plastelina, rozpravka pozerat ci pocuvat, a vonku duplom nic netreba.. Mozno tak dalsie deti,kt sa chcu hrat tiez. Auta do pieskoviska. Preliezky. Pohojda sa. Hlada chrobakov. Stipce. Kvety. Tiez obcas otravuju s nezmyslami.. su predsa rozne dni..
Musis pevne stanovit hranice,mozno rezim dna a dovolit vsetko,co nie je nebezpecne. 🙂 Iste spratavat treba pomoct. Pripomeninat. A najviac chvalit! Krasne si umyl auto. Zabudolsii vsak handru na zemi,prosim ta preves ju..Dakujem.

soldi
21. jún 2023

Vies co? Ja mam 4 deti a vychovavam ich lenivym stylom 😀 ani ma nehne aby som okolo nich takto skakala. Vsak by som sa zjasila.
Prekvapilo ma, ze 4 rocny si nevie umyt ruky sam. Vsak to je uplny zaklad.

Mne sa osvedcilo nechat deti tak. Zatial sa vzdy vynasli a vymysleli nejaku hru. Kazde jedno.
Vacsinou to robim tak, ze chvilu sa pohram, povenujem, a potom som pri nich ale aktivne sa nezapajam.
Moja 4 rocna si vie sama upratat izbu, da si sama jogurt, dokaze si natriet roztek pomazankou, urobit si sirupovu vodu, pozametat, ci poutierat ked nieco rozyspe/rozleje, vajicka na kolac porozbija, zemiaky vie nakrajat (ked neriesim na aky tvar a velkost 😀) atd.

Chce to na zaciatku pevne nervy, lebo asi kazda mame tendenciu to urobit miesto dietata, ale cim viac ho nechas, tym bude samostatnejsi a Ty budes mat viac casu pre seba 🙂

Ps: tiez nenechavam starsie deti strazit mensich

vamajka
21. jún 2023

@simca06022011 Presne ved ten 15r. ma mat tiez povinnosti nie len zabavu. Divne zmyslanie niektorych matiek. Potom su tu temy co mam robit s 30r. synom nechce sa mu robit, neprispieva na domacnost a vyuziva mamahotel. Fakt nechapem ako si niektore komplikuju zivot

nwnw
21. jún 2023

Mas to blbo zariadene... Nepises ci byvas v bute alebo dome. Moji od 3r chodia sami po dvore, do trampoliny, pieskoviska, zahradky na ovocie a od 5r starsi chodi sam po vajicka k sliepkam. Uz si vedia aj psa zavret do garaze aby im nerobil zle, ked sa hraju s loptami. Naco skaces za nim furt? Treba dom upravit, aby deti boli samostatne a kludne ho zaukoluj. Uz ked nemam co, tak si umyvaju bicykle... 40min klud. 😂

lalala94
21. jún 2023

@vamajka povinnosti pre 15-ročného sú domáce práce v rámci domácnosti + upratanie svojej izby. Prečo by mal robiť animátora pre svojho malého brata? Toto nech si riešia rodičia, je to ich syn.

autor
21. jún 2023

@babulkomale Ja ho nemozem nechať ani samého na dvore,kedze máme aj psa čo je hravý skáče naňho.A predsa barsco sa môže stať.Z trampolíny môže spadnúť.Vnutri môže na seba stiahnuť veci z regálu.Ucim ho aby všetko robil sám,on vie aj z chladničky si vybrať veci sám a obslúžiť sa.No stále musím jedným okom ho sledovať.
@syslik81 Ja ho nedávam staršiemu strážiť.Ja sa o deti starám.A kamaráta nemá žiadneho takého ku komu by sa dalo ísť zahrať.Sme tu nový v dedine a ešte nikoho nepoznáme.
@chcemradu My na ihrisku nechodíme,malého to tam nebaví.Tie činnosti vie že najprv treba jednu hračku upratať potom môže vyťahovať druhu.No aj tak nevydrží dlho pri hraní,stale ma volá.Darmo poviem že teraz jem alebo som na záchode nech vydrží.
@babulkomale Cez víkend sa striedame pri deťoch,alebo ideme všetci spolu niekam na výlet a tak.
@denkabemommy Že pri jedle sa nerozpráva,môjmu sa ústa nezavru celý deň.A keď sa niečo pýta tak odpoviem.Pri trampolíne máme schody je to cca meter vysoko a áno keďže nechcem aby spadol a vyrazil tam zuby tam mu pomáham hore a dole po tom schodíku.A prečo by nemohol robiť koláče z piesku?Máme formičky do piesku, takisto má aj tatrovku bager a autíčka.On sa hrá so všetkým.A áno spraví akože koláč z piesku a donesie mi akože to okostovat.A čo keď je chlapec.
@pribinak Jeho ihrisko nebaví vôbec.Ideme domov hneď zo škôlky lebo idem variť a chcem jesť keďže som hladná.A potrebujem aj doma si čo to porobiť.Samostatny podľa mňa je v niektorých veciach viac v niektorých ešte potrebuje pomoc.Priklad vie sám sa obliecť vyzliecť,sám ísť na záchod,sám si zobrať jogurt a zjesť ho,po sebe upratať hračky,smeti hodiť do koša špinavý riad do dresu.Ale príklad vyjsť hore na trampolínu nevie sám tak ja mu pomôžem.
@ivangeline Prečítaj odpoveď vyššie on je v niektorých činnostiach úplne samostatny ale niekde ešte potrebuje pomoc.A keďže som rodič tak pomôžem.Toto všetko čo píšeš robí ale aj tak pri tom nevydrží dlhšie než päť minút.Mame aj lego aj stavebniny,puzzle, všetko možné.Rad kreslí maľuje no tiež len chvíľu a hneď chce niečo iné robiť.
@soldi Toto všetko ovláda čo píšeš aj môj.Ale umyť ruky si nevie sám lebo potrebuje k tomu stupienok aby dosiahol na umývadlo.
@nwnw Máme dom a bývame tu len krátko.Do budúcna chcem všetko zariadiť tak aby mohol aj sám byť na dvore.

julish
21. jún 2023

Myslím, že trosku by si mala popracovať na svojej uzkostlivosti, mám takú segru, dieťa obskakovane, stále instruovane, teraz v 10 stále nemá zodpovednosť, stále sa spolieha na hodnotenie zvonku. Moj 2,5rocny na trampolínu vylezie aj zlezie (aj oveľa väčšie preliezky zdola sám), na umývanie rúk ma schodík, vodu si naberie sám... mrkni trochu montessori prístup, poskrývaš hračky, nechaj len pár - vtedy sú deti tvorivejšie. Držím palce

vamajka
21. jún 2023

Ako si si naucila tak mas, na trampolinu vie vyliezt bez pomoci aj moja 4r. neter, k umyvadlu stupienok ale ty mu nedoverujes, ze to dokaze aj sam tak trp a toho 15r. maj len ozdobu asi by z neho ubudlo keby sa pohral s bratom. Ach jaj zeny len robte tym svojim detom a muzom sluzky a potom sa stazujte ake ste unavene

autor
21. jún 2023

@vamajka Môj je menší a nevie vyliezť sám na rebrík.K umývačku stupienok má len nemá to stále pred umývadlom lebo nám to tam zavadzia,tak to je inde a sám to nezdvihne a nedá to tam.To není o tom že mu nedoverujem.Viem že veľa veci dokáže sám a nechám ho nech skúša a robí.No keď potrebuje moju pomoc alebo pri hre tak čo ho mám odbyt?Príklad pri tom piesku urobí mi koláčik a donesie nech to akože zjem.Alebo pri hre nech mu pomôžem stavať lego alebo zbiera kamienky a chce mi to ukázať ,čo mu mám povedať že daj mi pokoj nezaujímas ma?Ja sa zapajam do hry aj pomôžem keď to potrebuje.

vamajka
21. jún 2023

V poriadku tak preco si zakladala tuto temy, ked si vlastne so vsetkym spokojna a ta neter je tiez mensieho vzrastu a trampolinu v pohode zvladne

soldi
21. jún 2023

Vsak ano. Slovne sa mozes zapojit, sle pokial meni cinnosti kazdu chvilu, tak ho nechaj, nemusis sa mu predsa prisposobovat. Zmysli si piesok a hned ides ten riesit. Naco? Vsak ho nechaj. Cim menej budes zasahovat, txm lepsie.
Odznelo tu dost rad, uz je len na Tebe ci z toho nieco vyuzijes 🙂