Ako sa nezblázniť na rodičovskej?

muskazlata90
24. jún 2024

Ahojte ženy, iba sa potrebujem vyrozprávať. Mám druhé dieťa a ide ma urvať na rodičovskej. Musím sa priznať, že ma to prestáva baviť a do niektorých činnosti s bábätkom sa musím nútiť. V poslednej dobe som strašne nervózna 🙈. Finančné problémy nemáme, beriem magnézium, draslík, B-komplex. Ani pri prvej má tieto babatkovské obdobia extra nebavili, ale pri druhom je to už na psychiku. Staršia dcéra má v septembri 7, s ňou ma to bavilo tak od 2 rokov, stavanie v piesku, čítanie kníh, maľovanie, tvorenie, vypracovávanie časopisov, hranie pexesa, človeče, spoločenské hry, chodenie na spoločné výlety. Toto si užívam a baví ma to, vždy sa teším na takýto spoločne strávený čas. Mladší má skoro rok a jediné, čo má s ním baví je kocikovanie a keď spí. Depresiu nemám, malého ľúbim, tulkam sa s ním, dávam mu všetky lásku, ale večne prebaľovanie, zisťovanie, prečo zase reve, nezmyselné hranie má nebaví. Syn je náročné dieťa, veľmi kontaktné, spí iba so mnou, je kojeny. Zdravotné problémy nemá, ale ani za svet sa s ním nikde nedá ísť. Keď si naplánujem výlet, vždy ma zlú náladu, ručí, alebo sa mu nedarí zaspať a ja som z toho potom podráždená. Muž mi pomáha, kúpe malého, 2-3x do týždňa ide večer kocikovať, stará sa o starsiu. Ja vtedy upratujem. Viete mi poradiť, ako sa stať lepšou mamou, začať si užívať aj toto obdobie a viac sa mu venovať, hrať sa? Teraz keď som s ním. Tak buď len kocikujeme alebo niečo s ním upratujem, periem atď. Niekedy nevládzem a vzala by som si týždeň dovolenky 🙈 čo s týmito pocitmi, že som zlá.matka? Vadí mi, že sa malému malo venujem a že máme doma stále neporiadok.

bolarazjedna
24. jún 2024

Prosím ta, robíš maximum toho, čo vieš pre neho urobiť, nemaj výčitky svedomia... Neda sa byť stopercentne dobrým rodičom, obzvlášť, keď máš náročné dieťa. Ja kým som mala iba jedného, tiež som nemala pri ňom extra čas len tak si sadnúť, a hrať sa, stavať lego, atď. A tiež by ma to nebavilo každý deň... Ale spievala, recitovaka som, keď som umývala riady, Spolu sme nakladali/vykladali práčku, zapajala som ho do varenia, atď.. Prinajhoršom som ho posadila do stoličky a len som opisovala, čo robím.... Poobede na ihrisko a deň už aj ubehol.
Myslím si, že aj to je prejav lásky, že robíš s nim veci, ktoré ta inak nebavia (napr učiť sa so staršou ta asi tiež extra nebaví)... A že každý rodič je úprimne rad, keď deti konečne zaspia ☺️

A ako sa nezblaznit? Možno skus 2x týždenne poprosiť pomoc doobeda, keď dcérka je v skole (aupairka, kamoška, starí rodičia) napr na 2 hodinky, kým ty si oddýchneš, venuješ sa sebe, ideš na kávu, dáš si kúpeľ, pozrieš film, pre írás si 2 kapitoly z knihy... Proste potrebuješ čas pre seba, zážitky, aby si sa mala na čo tešiť a spätne sa napĺňať zo zážitkov, bez dieťaťa.

muskazlata90
autor
24. jún 2024

@bolarazjedna ďakujem ❤️ to sa snažím, babky som poprosila, ale neviem prečo im reve v kočíku. Teraz má nejaké horšie obdobie, tak ho nevie nikto okrem muža strážiť, aj to len Max na hodinku. Musím sa priznať, že pri staršej som sa snažila viac, teraz sa normálne pozastavujem nad tým, že musím viac rozprávať na syna, lebo ja som celý deň ticho a robím dačo 🙈 normálne mám na chladničke pesničky a básničky, čo ňu mám aspoň pár x za deň povedať. Našťastie muž z dcérou to kompenzujú keď prídu, ale ja som v tomto teraz strašná. Keď si predstavím, koľko som dcére v jej veku spievala 🤷. Úprimne teraz idem na 2 týždne k rodičom, ocino si vzal dovolenku, mama je už na dôchodku, nech zmením prostredie. Aj mama so smiechom hovorila, že nech si už ďalšie deti nerobíme, lebo už nevládzu toľko 😅. Syn je náročný aj pre nich, ale aspoň staršej sa veľa venujú

pinkgirl
24. jún 2024

@muskazlata90 proste ťa táto etapa nenapĺňa. Nevidím na tom nič zlé. Len to nejako vydrž - dieťatko vyrastie a bude to s ním lepšie. A ak myslíš že by ti to prospelo, vráť sa do práce a malého daj do jaslí. Určite sa nenechaj deptať pocitom, že si zlá matka - to je taký ten novodobý meter na materstvo, že je každá matka má byť šťastná z pokakanych plienok - je supermatka🤦. Tiež si aj človek a máš svoje fyzické aj psychické limity. Drž sa!😘

editjal
24. jún 2024

@muskazlata90 joj ani ja nie som mama ktorá bola šťastná doma na materskej... Preto som šla po 7 mesiacov do práce mala do jasliciek...mňa to bábätkovske obdobie nebavilo... Ja som si šla prosté každý deň do práce oddýchnuť... A preto ani ďalšie dieťa nemám lebo viem že tie 2 roky by boli pre mňa utrpenie...

marianarem
24. jún 2024

@muskazlata90 V case, ked ma deti muz, neupratuj. Upratuj s malym, nech pomaha, budete mat spolocnu aktivitu. Alebo si ho daj do nosica a upratuj, ked je taky kontaktny. Viem, ze lepsie je si porobit v klude, ale este lepsie je ten volny cas vyuzit pre seba. Rob vtedy nieco, co ta bavi. Musi v tom celom byt aj nieco pre teba, inak lahko vyhoris.

sterbulka
24. jún 2024

a co tak okrem ineho prestat kojit?rocne dieta uz papa a pije a byt na sesku je len zvyk...akoze bio eko raw matky ma tu asi ukamenuju(ale mam na haku,kojit do skolky je xhore podla mna a bodka),ale po 9.mes.tehu+rok na prse som aj ja mala dost...maly papal prirkmy,mal mlieko s flase a odchod...bola to ulava...a tato sa vedel postarat aj ked som sla na pol dna nakupovat...

kristinka92
24. jún 2024

povedzme si tak ako je. veľa matiek si to novorodenecke a obdobie batolata neuziva a je to v poriadku!
je sakra rozdiel keď sa s bábätkom pohras ovonias pokocikujes a odovzdas jeho mame😂 a je rozdiel keď TY si ta mama, ktorá od narodenia dieťaťa nespala- vlastne čo od narodenia, ani posledné mesiace s veľkým bruchom nie sú na spanok nič moc, cize bežná matka maleho dieťaťa je mesiace nevyspata, v neustálom hluku, neustale rieši prečo dieta place, stále len riešiš plienky, bruško, koliky, prikrmy, beháš skaces, napĺňas potreby maleho babatka, rodiny, pritom svoje potreby nestihas riesit a až tak veľa lásky sa ti pri takom krpcovi nedostáva naspat, lebo to ešte nevie ani vyjadriť. takze áno, si úplne perfektná mama, len trocha frustrovaná, ale úplne pochopiteľne ❤️ mame to podobne

princezpuss
24. jún 2024

@kristinka92 veľmi výstižne a pekne napísane 😊

eliska13
24. jún 2024

@muskazlata90 nikdy som dievčatám nespievala a nehovorila básničky v takom veku.Vlastne som nespievala nikdy🤪a básničky len čítala z knizky.Citali sme, bláznila sa, hrala s hrackami, vonku rozprávala kde čo je.Nerob to preto, lebo musíš, mala by si.Ved normálne s ním rozprávaj spravíme si jesť, pôjdeme von, kde máš loptu bežné veci.Uz raz si si to vyskúšala tak vieš, ze ťa toto obdobie príliš nenapĺňa a potom to bude lepšie.Najlepsia hra je hodiť sa do perín s knižkou, mojkacom a oddychovať byť spontánna veď si doma len s ním neuhanaj sa stále.
Kojit by som neprestala.

blaazi
25. jún 2024

@muskazlata90 nemas nablizku materske centrum? Mne to dost pomohlo, raz do tyzdna som chodila na doobedie s rocnpu dcerkou a velmi dobre mi robilo, ze som nebola doma a prehodila par slov s inymi ludmi.

rorino
25. jún 2024

@muskazlata90 Hlavne sa daj do kľudu,nečuduj sa,že je mal nepokojný,cíti to teba.Ale on za to nemôže.Je normálne,že každý má v živote aktivity,ktoré robí ,lebo ich jednoducho treba urobiť Píšeš,že má rok,je tu leto,odpliebnkuj a o jednu aktivitu,ktorú nemáš rada menej.Snaxim sa to pochopiť,ale hlava mi to neberie,že ho miluješ,a zároveň ti lezú na nervy bežné činnosti okolo vlastného dieťatka.Drzim palce,nech to zvládneš.😉

muskazlata90
autor
25. jún 2024

@blaazi ďakujem za tip, áno mám. Malý mal chorobu, mali sme sa držať mimo kolektívu, ale už by sme mohli začať chodiť. Aj Baby balance máme blízko, od septembra chcem s ním začať chodiť. Hlavne kvôli sebe 😅🙈

muskazlata90
autor
25. jún 2024

@eliska13 ďakujem krásne za tipy. Skúsim sa nejak naštartovať. Aj keď ma v tomto často supluje dcéra, ju baví malému čítať, zoberie si detsku knižku a hovorí mu. Baví ju to síce 5 minút, ale lepšie ako nič 😅

muskazlata90
autor
25. jún 2024

@kristinka92 ďakujem za krásny komentár, veľmi mi pomohol ❤️

muskazlata90
autor
25. jún 2024

@pinkgirl ďakujem krásne. Pri dcére som sa vrátila od roku a pol do práce, s mužom sme sa vystriedali, bolo to pre mňa neskutočne oslobodzujúce. Pol roka bol s ňou a potom išla do jasliciek. Ja som robila iba na 4 hodiny, work life balance bol skvelý. Teraz plánujem od 2 rokov sa vrátiť, rovnako muž pol roka na materskej a od 2,5 roka do súkromnej škôlky, ja budem iba na pol dňa. Teším sa na toto obdobie, len musím nejak prežiť ešte ten rok. 😅 Keď som pracovala, mala už bola väčšia, ja oddychnutej

karolinkaaaa005
2. júl 2024

@muskazlata90 ahoj aj ja som na tom podobne zo synom ma to bavilo , dcéru milujem rovnako ale veru ani mňa to nebaví , radšej by som bola keby už mala aspoň 3roky . Neviem pre čo to tak je malá má 7m ...tak by som už niekam vyšla kľudne spokojne bez hluku a plaču ...nemám na nič čas ... No musím vydržať a bude dobre ♥️