Ako pomôcť 11 ročnej dcérke s akné?

janulienka83
19. júl 2017

Ahojte mamičky prosím vás o radu. Dcérka má 11 rokov, a mám eproblém s akné. Má ho na nose a čele, ale dosť výrazné, ona si to škrabe, že ju to svrbí, zbytočne jej vysvetlujem že si tam môže zaniesť infekciu. Potom to má červené akoby zapálené :(
Ku kožnej lekárke zatial s ňou nechcem ísť, skúšam rôzne kozmetické prípravky, napr. od Yves Rocher hlbkovo čistiaci gél, predtým od Aloe vera forever gél, vyzerá to že nič jej nezaberá. Neviete mi poradiť niečo čo dcérke zmierni to akné? S čím máte vy dobré skúsenosti?

blabla22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
romanka93
19. júl 2017

Urcite by som zasla ku koznej uz teraz. V rodine mame akne, aj ja sa s nim pasujem, aj priatel mal. Cim skor to podchyti lekar, tym mensia pravdepodobnost, ze jej to prerastie do stadia ked bude mat jazvy.

janulienka83
autor
19. júl 2017

@romanka93 j asom problem s akne nastastie nemala, ani moj manzel, tak u nas by to dedicne nemalo byt

hettinka
19. júl 2017

@janulienka83 ja kupujem dcére veci v lekárni, VICHY, Bioderma ... takéto značky
ked už z drogérie, tak skôr značkové veci z Fann parfumérie, napr. masky som tam dcére kupovala a boli výborné, alebo potom zn. Manufaktura

Yves Rocher kupujeme tiež, ale skor gély na sprchovanie a šampóny, oni sa viac tvária, že je to prírodná kozmetika, ako je v skutočnosti ... tak neviem, dcéru to moc nenadchlo

na akné úplne najlepšie zaberá more, tam sa jej pleť krásne vyčistí
a hlavne neškriabať, ked to svrbí, treba potrieť nejako pleťovou vodou, poťažne na niektoré miesto fenistil
na vysúšanie môžete vyskúšať aj vatový tampón namočený v roztoku hypermangánu

tom_i
19. júl 2017

@janulienka83 pekne sa zoberte ku kožnej a kým tam pôjdete skús si v lekárni vypýtať pleťovú vodu, ktorú tam zarábajú (bude taká ako gáfrová), pekne čistiť

ivushka19
19. júl 2017

@janulienka83 a je to vobec akne? Mna akne nikde nesvrbelo, skor bolelo, mala som az vredy zapalene.... Nemoze to byt nejaky ekzem?

mischy00
19. júl 2017

skúste obyčajné sírové mydlo (dostať v lekárni) a tým nech sa ráno aj večer umýva. Mne to pomohlo a nič iné už ani nepoužívam.......

sissy27
19. júl 2017

@janulienka83 akné je len prejavom nejakého iného problému - najčastejšie to býva niečo v súvislosti s trávením, jedlom... je možné, že dcérka netoleruje nejakú potravinu a takto sa to prejavuje... častým problémom bývajú aj hormóny...
takže najprv by som si odsledovala stravu - pšenica, mliečne výrobky, citrusy, čokoláda a pod. vždy na nejaký čas vylúčiť zo stravy a sledovať, či sa pleť zlepšuje - je to zdĺhavé, ale možno už aj tak nejak tušíš, kde by mohol byť problém...
detskú pleť by som ešte nezaťažovala kvantom kozmetiky...

dai
19. júl 2017

@janulienka83 ahoj. ja som mala velky problem s akne... moja ma 10 a ma cierne body na nose - zatial jej len kupila cistiaci gel na umyvanie a sem tam jej dam masku ilovu cistiacu... uvidime, ak bude po mne tak bude mat velky problem...
ja som mala cysticke akne a teda zabrali mi len antibioticke masti a lieky - chodila som do ustavu lekarskej kozmetiky...
byt tebou idem normalne k dermatologicke - najskor identifikovat o co sa vlastne jedna, cistenie robit u kozmeticky, doma mat cistiaci gel... osobne by som uvitala v case ked som mala vyrazne akne keby ma niekto naucil malovat sa - dnes uz existuje vela nekomedonnych make upov ktore plet chrania, neupchavaju pory - kvoli sebavedomiu dcerky ( ak tym teda trpi, ak nie tak kaslat nato...) by som jej ukazala ako si vyrazky zamaskovat...

@sissy27 prepac, asi si akne nikdy nemala... v puberte su to zial hormony, ziadna strava...

sovica
19. júl 2017

Kozmetické prípravky sú v poriadku, pravidelné čistenie pleti atď. Dievčina prichádza do puberty, takže sú tam určité hormonálne zmeny, ktoré vplývajú aj na stav pleti/pokožky. Takže začať treba zvnútra. Zamerala by som sa hlavne na stravu. Dôležitý je pitný režim (min. 1,5 - 2l denne), aby sa jej vyplavovali toxíny z tela a teda čistila krv. Najlepšie čistá voda a žihľavový čaj (3 týždňová kúra - nemá sa piť dlhodobo, treba prestávku). Žihľavový čaj má dezinfekčný a detoxikačný účinok. Piť nesladený. Žiadne sladké a ochutené nápoje! Ďalej úprava stravy. Veľa ovocia a zeleniny. Úplne vylúčiť vyprážané aj mastné jedlá a sladkosti (cukor = akné).

meiwe
19. júl 2017

Ak mate v meste parfumeriu zbehni tam a skus si vypytat 3kroky od Clinic
vzorky , ked povies o co ide a maju nezvyknu odbit , je aj sada antiblemisch skus aj tu vypytat. Mam skusenost ze to zabera a vzdy boli spokojne . Pravidelne aplikovat cistit plet. Uz v takomto mladom veku .
Vzorky ti radim preto ze za to vyskusanie nic nedas a uvidis ako bude zaberat a kupis. Nik ti nemoze zarucit ze ano toto je to prave pre tvoju dceru. Niekomu staci pozmenit stravu a hned sa ukaze na tvari, niekto to ma z hormonov .

amstelko
19. júl 2017

Ja by som navrhovala naozaj navštíviť kožnú, priateľov syn má 12 rokov a tiež mal celé čelo, nos od červených pupakov. Predpísala mu krémy, vodičky, vyčlenila som mu uterák len na tvar a po mesiaci používania má krásnu tvar,

sissy27
19. júl 2017

@dai no neuveríš, ale mala... a skús si prečítať môj príspevok ešte raz, píšem strava alebo hormóny... s tou stravou by som začala - decká sa pchajú sladkosťami, chipsami, fastfoodom, umelinami... u 11 ročnej aj tak s hormónmi ešte lekár veľa nespraví, pokiaľ to nie je naozaj nejaký extrém...
Každopádne treba hľadať príčinu vzniku akné, nepozerať sa na to len ako na problém s pleťou...

clara474
19. júl 2017
Používateľ clara474 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od clara474.

Urcite skusajte, je dolezite zistit od coho to vlastne je. Ci od stravy, alebo to tak ma skratka v genoch, alebo len musi zvysit starostlivost o plet, pravidelne si ju osetrovat, aj ked to ste uz urcite skusali. Je tazko takto odporucit nejaku znacku alebo konkretny produkt, lebo na kazdeho zabera nieco ine... http://www.kuponyzdarma.sk/notino-sk/ toto mozno pri nejakych nakupoch vyuzijete.. Alebo by nebolo odveci skusat rozne prirodne masky a pilingy ktore si spravite doma, je ich plny internet. Hlavne ak sa to nezlepsi, mali by ste zajst k lekarke a nepodcenit to, mozno to ma nejaku zdravotnu pricinu....

lenios
19. júl 2017

Podľa môjho názoru by ste mali skúsiť v prvom rade prehodnotiť stavovacie návyky Vašej dcérky. A najmä pitný režim. Na tvári sa nám odráža to, čo do tela dáme. Je ešte mladučká, bola by škoda pokaziť pleť už v tomto veku. Experimentom s kozmetikou by som sa na Vašom mieste radšej vyhla, skôr nech sa na to pozrie kožný lekár. Môžu to byť aj hormóny a tam je "micelárka" slabý bojovník.

janulienka83
autor
19. júl 2017

čo sa týka stravy, dcérka celkovo málo je, mlieko tiez málo, akurát tak rožky má rada. A čo sa týka pitného režimu, je pravda že pije málo, na tom popracujeme. A sladkosti a chipsy je ona velmi málo, našťastie nieje z tých detí, ktoré musia mať tieto "pochúťky".

tyelde
19. júl 2017

Kožná, určite... Skúšaním 350 osvedčených tipov čo zabrali iným jej môžeš akurát tak pohoršiť... Ja sa s akné trápim už roky a veruže veci, čo mi odporúčali iní že to zabralo mi často pohoršilo... Kožná zhodnotí typ pleti a jej stav a najlepšie ti poradí

romanka93
19. júl 2017

@janulienka83 nemyslela som tym, ze by to bolo vyslovene dedicne..len zo skusenosti viem, ze to moze byt boj na dlhe trate a aj tak sa nakoniec skonci u lekarky.

dai
19. júl 2017

@sissy27 jasne, na pricinu musi prist dermatolog, najlepsie presne tymto sa zaoberajuci... v kazdom pripade pravdepodobnost ze za zmeny pleti v 11tich rokoch su zodpovedne hormony a nie strava je viac ako 90% - nastup puberty to so sebou u vacsiny mladych prinasa...

osobne nemam moc rada tieto rady na stravu - pitny rezim a podobne mi pride ako normalna vec, ale ked si spomeniem kolko som sa toho ja napocuvala - hlavne kamosky bez jedineho pupacika najlepsie vedeli co mam robit☹ bola som vtedy pomaly na diete co urcite detskemu organizmu neprospieva - potrebuje aj tuky aj sacharidy , sem tam aj tu cokoladu pri dospievani... pila len cistu vodu a caje, umyvala som roznymi odvarmi a pod. ... a absolutne nic mi nepomahalo, akne sa len zhorsovalo az to skoncilo hnisajucimi mapami a mojim narusenym sebavedomim...realne mi pomohla az navsteva lekarky a cistenie u kozmeticky...

inak moja skusenost z dospelosti je ze sa vyhadzem prave v procese cistenia sa - cize ked vylucim zo stravy vsetky somariny a som na cajoch a cistej vode... ( nechcem tym znizovat vyznam zdravej stravy , ale hold v puberte to podla mna naozaj pramalo suvisi so stavom pleti☹ )

babatko17
19. júl 2017

dôležité je hlbkové čistenie od dobrej kozmnetičky a čistenie doma ráno a večer. dobrú skúsenosť mám s mydlom z čierneho uhlia od firmy Manna

nuni11
19. júl 2017

Tiez som mavala taketo problemy, dolezite je aby si pravidelne cistila plet, najma vecer pred spanim a bolo by vhodne keby pouzivala prirodnu kozmetiku. Aby plet zbytocne nezatazovala roznou chemiou 🙂

sissy27
19. júl 2017

@dai samozrejme u každého je to iné, ale ja to pozorujem aj na sebe aj na dcére (má 14) - napríklad nemusím ani nájsť prázdny pohár od nutelly aby som vedela, že ju zjedla... ale proste skôr ako 11ročnej nacápem na tvár 32 krémikov vodičiek mastičiek a zaručených domácich produktov na tvár v hodnote last minute dovolenky pre celú rodinu, tak začnem od základných vecí...
a lekár tiež nemusí byť vždy najlepšie riešenie - nie každý pátra po príčine, proste dajú decku to, z čoho majú najvyšší bonus, prípadne nejaké kortikoidy, a keď nič, tak roaccutane alebo podobné svinstvo...

stanulienkat
19. júl 2017

Pred par dnami tu bola taka tema, skus tu na MK je tu tych tem milion.

akronop
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martinsen
19. júl 2017

Moja dcéra bojuje s akné tiež od 11 rokov, teraz bude mať čoskoro 14 rokov. Akné sa jej tvorí na čele, nose a brade tzv. T zóna. Pomohli jej výrazne prípravky od kožnej lekárky a tiež kupujeme čistiace gély a pleťové masky v lekárni od BIODERMI. Ja sama som akné nikdy v živote nemala a tak keď sa začalo dcére tvoriť a dosť to vplývalo na jej psychiku (cítila sa škaredá, mala z toho komplexy) išla som ku kožnej lekárke. Akné výrazne ustúpilo, nie je to až také strašné ako na začiatku, takže by som určite neodkladala návštevu kožného lekára. Čo sa týka stravy, moja dcéra je mäsožrút (neje však mastné mäso to neznáša) sladkosti, koláče a sladené nápoje nemá rada vôbec. Na druhej strane je málo surového ovocia a zeleniny, lebo niektoré jej nechutia a na niektoré je alergická (čerešne, broskyne, mrkva, jablká...) , nahrádzame to kompótmi, detskými výživami, varenou alebo tepelne upravenou zeleninou. Varím jej bylinkové čaje hlavne žihľavu a harmanček, ktoré pije denne nesladené a občas si aj naparí tvár alebo vyčistí bylinkovým odvarom. Dcéra športuje 4x do týždňa jazdí na koni, takže keď sa spotí akné vystúpi, naučila som ju hneď po tréningu opláchnuť tvár a vyčistiť. Teraz v lete používa krém od BIODERMI s faktorom 50, aby jej výrazne nečervenala tvár na slnku. Každý nám vraví, že z toho vyrastie a akné po čase zmizne tak dúfam, že je to pravda.

rybka16
19. júl 2017

Určite by som ju zobrala ku kožnému, lebo to, čo vyzerá ako akné, nemusí byť vôbec akné, najmä ak to svrbí, a ešte jej to rôznymi prípravkami na akné môžete zhoršiť. Ak to dermatológ diagnostikuje ako akné, možno vám najprv poradí voľne dostupnú kozmetiku (Bioderma, Vichy, Avéne, La Roche-Posay, atď.). Ono to treba skúšať, každému zaberá čosi iné a aj keď už nájdete niečo, čo zaberá, po čase to môže prestať účinkovať. Ak to teda akné je, tak hlavne dávajte pozor na to, že prípravky proti akné pokožku veľmi vysušujú, takže treba tú vodu pleti dodať vhodnými krémami, ktoré neupchávajú póry, ale zároveň hydratujú. Ale tiež nesmú hydratovať príliš, lebo tvár je potom strašne lesklá, čo tiež nie je ideálne. Tiež je dobré chodiť na čistenie pleti ku (dobrej) kozmetičke, zvykne to pomôcť.

Ja som mala akné v puberte, teraz ako dospelá mám veľmi mastnú pokožku, rozšírené póry, čierne bodky a sem-tam nejakú väčšiu vyrážku. Môžem povedať, že strava s tým nemá absolútne nič spoločné. Či jem zdravo, či sa trocha "spustím", je to stále to isté. Mení sa to jedine kozmetikou, takže som si našla niečo, čo mi najviac vyhovuje a to používam. Viem, že nikdy dokonalú pleť mať nebudem, ale zase, ľudia sú na tom aj oveľa horšie. Zhoršuje sa mi to, samozrejme, pred menzesom, veľký vplyv majú hormóny. A niekto má skrátka geneticky takú pleť - moja mama má presne to isté.

sweetdreams
19. júl 2017

Mne v puberte pomohla aj uprava stravy - velmi zle mi robili oriesky, cokolada, cipsy a mastne jedla. Najviac asi oriesky, tie mi akne sposobuju doteraz. Takze mozno skusit aj tuto cestu. Kozmetiku som vyskusala vsetko mozne, chodila som aj ku koznej ale uprimne - asi neviem jednoznacne povedat znacku, ktora by mi pomohla. Musela som z toho asi vyrast..... ale ako som pisala, uprava stravy mi trosku pomohla a funguje to tak doteraz.

pillipilli
19. júl 2017

@janulienka83 a pre aky dvovod odmietas navstevu dermatologa? Ci pockas a ked to bude mat po celej tvary , chrbre .... jednoznacne smer doktor ,lebo ak je to naozaj akne bude sa to zhorsovat a potom moze mat aj jazvy .

janulienka83
autor
20. júl 2017

Dakujem vám žienky za rady, asi fakt najskor vyskusam dermatológa kým začnem dcérke kupovať ďalšiu kozmetiku z lekárne, nech sa lekár vyjadrí v akom stave to je a čo by bolo pre ňu najlepšie.

vilavila
20. júl 2017

Vsetko závisí od životného štýlu a strave. Zmeniť stravovacie návyky v prvom rade, "éčkové" nápoje vymeniť za minerálky a čisté čaje. Zbaviť sa čo najviac "umelín" a po čase sa to upraví samo. Z vlastnej skúsenosti viem, že úprava stravy pomohla viac ako kozmetické prípravky.