Ako docieliť, aby sa partner venoval viac dieťaťu?

beatrice1111
24. jan 2023

Ahojte
Mám priateľa, nie sme zobratí, mame ročné dieťa.
Priateľ podniká takže väčšinu casu je mimo domu, doma je bud za notebookom alebo telefonuje. To chapem, snažím sa byt čo najviac tolerantná keďže mu zalezi na tom aby nás zabezpečil. Čo sa týka vzťahovej stránky je všetko ok. Sme spolu tretí rok a nemám voči nemu žiadne výhrady, teda až na jednu a to je to že mi s malou nepomaha( nema pomáhať ale starať sa rovnako). Nehovorím, že ju nestrazi fakt že nikdy, ale je to veľmi malo. Veľakrát sa nám stalo že sme trochu na seba zvýšili hlas že však ja som na materskej a nie on. Lenže ja ešte študujem, starám sa o domácnosť aj o dieťa. Ja nechcem aby bol pri nej pol dňa alebo tak, nikam nechodím len keď súrne treba niečo vybaviť alebo na nakup. Prosim vás, ako to mám “docieliť” aby sa jej proste viac venoval? Ja viem že keď on pracuje to je jasne že je všetko na mne ale mne by stačil možno aj len zaujem niečo urobiť. Rozmyslala som že by som konečne po roku šla von, lenže stále ešte kojim a bojím sa že by som bola mysľou doma či to s ňou zvládne.. ak ste boli v podobnej situácii tak mi prosim niečo napiste čo u vás zabralo, naozaj je všetko v poriadku medzi nami akurát toto ma s prepáčením sere😀

missdiva
24. jan 2023

@beatrice1111 podla mna zalezi od povahy, bud je to typ co je rodinne zalozeny a ma chut sa detom venovat, vymyslat im program alebo nie. Nemyslim si, ze existuje sposob ako ho donutit mat o ne zaujem.
Zvladnut to s nou isto zvladne ked bude treba ale ak ho to prirodzene nebavi nic s tym neurobis.

snehulak77
24. jan 2023

Joj, to ti rozumiem, aj mne by to vadilo. Možno mu povedať, že si vážiš, že sa snaží vás zabezpečiť, ale možno by ti stačilo aj menej a ocenili by ste viac jeho času a záujmu ako hmotného zabezpečenia.
Je pravda, že keď je žena na materskej, tak na mnoho ma času viac. Ale ty si na materskej s dieťaťom. Predpokladám však, že keď príde, tak chce teplé jedlo a pod. Len treba mu slušne vysvetliť, že zaňho tie peniažky nedostavas, s nim už na materskej bola iná žena. Ze teraz je partner a treba si rozložiť povinnosti medzi sebou. On je v robote koľko? 8 alebo 10 hodín? A potom si chce oddýchnuť. Ty máš mat materskú 24 hodín. Myslím ze ti muži tomu nerozumejú, treba im to normálne slušne po lopate vysvetliť ako sa veci majú. Inak, možno aj keby bol sam s dcérkou, tak by mohol pochopiť, že aké to môže byť náročné. Tak ak bude ochotný, tak pokojne si odid na 4 hodinky a oddýchni si a myslím, že uvidí, že to nie je vždy taká sranda

julliska
24. jan 2023

@beatrice1111 ja ked chcem aby manzel postrazil dceru, alebo ju vzal von normalne sa ho opytam ci ma vtedy a vtedy cas, ze by som chcela vybehnut na manikuru alebo s kamskou na kavu a vzdy sa normalne dohodneme.. samozrejme, ze 95% starostlivosti je na mne ale nemam s tym problem.. vsetko je o komunikacii... da sa to aj bez zvysovania hlasu a vycitania

paulinam99
24. jan 2023

@beatrice1111 Problém je väčšinou vo vyzretosti, resp. nevyzretosti muža. Preto je obľúbenejšia mama a dedko, menej už otec a babka.
Dedkovia si totiž až veľmi dobre uvedomujú, čo ako otcovia zanedbali a preto sa to snažia dobehnúť pri vnúčatách. Toľko môj názor.

P.S.: Otec môže byť dobrý, ale mama je mama. Babka môže byť dobrá, ale dedko je dedko. 🙂

kitycat
24. jan 2023

A kolko ma mala? Prebali ju aspon obcas? Okupe?
Moj sa snazi najma kupat, to je taka "ich" chvilka.

Ja vravim, ze si musi s babatkom. Pestovat vztah. Teraz sa uz aj usmieva, tak ked je pod hrazdickou a smeje sa tak kolkokrat odide od pocitaca a hraju sa. Ale zo zaciatku sa velmi bal aj chytit. Vonku sa bijeme o kocik 🙂

Tak zalezi, aky je ten tvoj a aj na veku, ze ten muz nevie, co s leziacim babatkom co zatial iba je, kaka a spinka.

A este som zabudla, ze na brusko si berie pred jedením, aj to je ich chvilka 🙂

beatrice1111
autor
24. jan 2023

@kitycat mala ma 11 mesiacov
Neprebaluje, lebo by mu asi ušla do iného mesta a kúpať sem tam pomoze ale vždy som tam lebo je niekedy nepozorný a mám strach, aby si neublížila.
Keď sa narodila bol veľmi pozorný, bol s ňou 2 týždne vkuse aj cele noci len aby som sa vyspala.
Teraz ako vie, že sa zvladnem postarať aj o 10 deti, akoby to prestal brat vazne ale ja praveze potrebujem pomoc hlavne teraz lebo ona je veľmi aktívna, všade lozi, stavia sa, po schodoch, všetko chytá a to jeden ledva ubeha. 😀

beatrice1111
autor
24. jan 2023

@snehulak77 nad tým som rozmyslala už, že by som ich nechala samých tak na 3-4 hodiny lenže ešte stále kojim a to je moj najväčší strach lebo uspavam na prsniku, že keby nahodou chcela spinkať tak by mal problem ju uspať

snehulak77
24. jan 2023

@beatrice1111 tak možno vtedy, keď vieš, že nebude chcieť spinkať. Poprípade ak máš odstriekane mliečko, tak ze by len prihral do fľašky

beata_k
24. jan 2023

@beatrice1111 Musis na to ist "salamovou" metodou. Vzdy o kusok viac ho nechaj s nou. Vzdy o jednu cinnost s dcerkou viac. Nie kazdy muz, aj ked je otec sa vie zahrat s 11 m dietatom. Skor az ked su starsie. No a ty si tiez musis zvyknut, ze dieta bez teba tych 30 minut dlhsie ozaj prezije 😉

aknamorka22
24. jan 2023

U nás fungovalo to, že som mužovi určila jednu činnosť, krotí bude s deťmi robiť iba on. A to je kúpanie. Zo začiatku som mala veľký problém nezasahovať do toho lebo prirodzene si matka myslí, že vie všetko najlepšie. Postupne som sa naučila mužovi viac dôverovať, nebuzerovat ho za všetko, normálne mu odpovedať keď chcel niečo vedieť a normálne ho napomenúť keď niečo robil zle. Aj pre matku je ťažké nechať deti niekomu inému na starostlivosť. Aj ty si musíš na to postupne zvyknúť. Takže postupne mu prideluj nejaké činnosti, ktoré zvládne a aj on sám si bude viac veriť. Nájdi si raz do týždňa napríklad nejaké cvičenie alebo kurz a choď tam na hodinu/dve a nechaj dieťa doma s mužom. Dieťa je už väčšie a nemáš ho celý deň na cecku, takže kľudne môžeš odísť aj na pár hodín 🙂

andrejka1974
24. jan 2023

Záleží aký má prácu a koľko je v práci môj je stolár robí od 6.00 do 18.00 domov chodil o 18.30 takže bol dosť vyčerpaný ,ale ja ani neviem ako som všetko z padala venoval sa deťom počas víkendov teraz sú väčšie tak ich zvláda najmä najmladšiu je autistka takže je to ťažšie ale postráži keď som v práci idú von prebrali ju dá jej jesť

reanda
24. jan 2023

hm, nemyslim si, ze medzi vami je, okrem toho, ze sa nevenuje dietatu, vsetko tak v poriadku, ako to prizvukujes.. tebe nevadi, ze vsetok cas travi v praci a doma potom na notebooku alebo telefone? tebe nechyba jeho cas, ktory by ti venoval ako partnerke? alebo ten jeho cas, venovany tebe a dcere, vam ako rodine, bez toho, aby to bolo iba, ze ti s dcerou pomaha? alebo si to len nechces priznat, lebo sama to mas tak nastavene, ze on predsa pracuje a zivi vas a ty si doma, tak ho nemozes este zatazovat nejakymi svojimi osobnymi potrebami.. toto si ale priznat treba, co ti ozaj vyhovuje a nevyhovuje, inak klames sama sebe..
pises, ze zo zaciatku sa aj venoval, ale ked si uvedomil, ze vsetko zvladas, tak to nechal tak.. no ved preco by nenechal.. preco sa zatazovat, ked to zvladas.. tam je problem v tom, ze ty to nemas vsetko zvladat.. lebo on je potom mimo hru.. muz ma byt platnym clenom rodiny a nie len niekto, kto zivi a doma pomoze len, ked ty to potrebujes.. to si treba cele inak nastavit.. a nastavit inak si to musis aj ty, nielen on.. takze tam bude treba zmenit viac veci a nielen dosiahnut, aby sa dcere obcas povenoval.. lebo ak nie je v rodine v ulohe otca, tak potom sa ani nemoze tomu dietatu ako otec venovat.. potom je len akysi pan, pan zivitel, ktory ma povarovat v podstate tvoje dieta.. a to nefunguje.. muzi moc nevedia varovat cudzie deti

breznica
24. jan 2023

@snehulak77 ktorý podnikateľ je v práci 8 hodín? Navyše autorka píše, že trávi veľa času pracovne mimo domu,to nie je ako keď je niekto v zamestnaní od-do na 8 hodín a fajront

viestta
24. jan 2023

@beatrice1111 tak ich nechaj samych 2 hodiny, prikrm dat dokaze aj on, polozit do kociara a zobrat von na prechadzku tiez. A kludne ich nechaj samych v kupelni. NIc sa nestane ak budu sami. Kupanie nie je nic co by chlap nezvladol. Ani prebalovanie. Ako je mozne, ze tebe nezdrhne do ineho okresu a jemu ano. Mas na to nejaku zazracnu fintu? Nie, nemas. Poradila si si, poradi si aj on. Bude to sice trvat dlhsie, ale nakoniec to daju. A ked zacne jar, tak ich treba posielat na prechadzky, na ihrisko.

marianarem
24. jan 2023

@beatrice1111 Skus ich nechat samych, ono sa nestane ziadna tragedia, aj keby neslo vsetko ako po masle. Vidim v tvojich vyjadreniach taky rozpor - jednak chces, aby partner bol s malou viac, no na druhej strane ako keby si mu dostatocne neverila, ze sa bude vediet postarat. Cize ho vlastne s nou nechat nechces. Treba skusit. Podla mna ked bude s nou sam a bude vediet, ze je vsetko na nom, tak sa bude chovat inac, ako ked tam ma teba ako dozor a poistku.

konikkon
24. jan 2023

@beatrice1111 mám tiež ročnú dcéru. Manžel je tiež podnikateľ. Od narodenia oblieka, prebaľuje, kŕmi, chodia na výlety. Momentálne kúpe už len on, keďže som tehotná. Ak niekam chcem ísť, poviem mu a idem. Ak má voľno, absolútne neriešim, dieťa zostáva s otcom, vec je vybavená. Ak má povinnosti, samozrejme sa musíme dohodnúť ako dospelí ľudia.... Nechápem, keď mu povieš ,,okup/nakrm/prebal dieťa", on ho proste neokupe/ nechá ho hladné/špinavé?

eskop
24. jan 2023

@beatrice1111 ja mam skoro 2rocnu amoj manžel tiež vôbec nič. Za tie 2roky mala s nim bola asi 3krat po hodinke aj to mi volal po 10min, ze kedy sa vrátim.neprebaluje, nekupe, nehrá sa s ňou. Na začiatku ma to veľmi hnevalo a trápilo ale už som sa s tým zmierila. Možno keď bude mať takých 6rokov sa všetko zmeni😃ktovie.
Ja len jedno hovorím, dieťa je len raz maličké.. Všetko ostatné počká

hederamonstera
24. jan 2023

Moj ma tiez 11m a manzel podnika. Vzdy sa dopredu dohodneme, ze kedy potrebujem ist tam a tam a nie je problem. Samozrejme to nezneuzivam.
V 11m by ti mala vydrzat bez mlieka. Nemate uz zavedene vsetky jedla od ranajok po veceru?

majlo1234
25. jan 2023

Podobna situacia u nas, manzel tiez casto este z domu klika a vyvolava. Ale ja si vysekavam cas pre seba, nebojim sa ich nechat samych, ved je noj nuz raz dospely, tak hadam zvladne strostlivost o maleho spratka. A vela krat to mozno neni podla mojich predstav, ale detom to je jedno. Treba ich nechat samych, a pomaly to pojde. Nerozumiem, ze chlapom ani v tomto storoci nedochadza, ze starostlivost o deti nekonci napustenim semena

basska_b
25. jan 2023

@beatrice1111 Poznam toto, len teda este vyssi level. Moj muz sa mega venoval prvorodenej. Teraz ked kukam stare fotky, uplne cumim, na ihrisku tam furt s nou, prebaluje, na rukach nosi, kocikuje... Akonahle sa narodilo druhe, to ked zacala korona, home office, ja neviem, ci to ovplyvnilo alebo co sa stalo... aj v robote dake zmeny, tlaky na vykon... zrazu uz ani jedna dcerka nebola taka zaujimava. Uz ich mam ja na krku. Oni vsetko so mnou riesia, lebo su zvyknute uz na mna... ked po nich muz daco chce, kukaju, ze co to od nich chce... uplne vidim, jak pomahaju spolocne dovolenky,vtedy si deti velmi pekne na neho zvyknu, aj on na ne... a potom je to zasa boj, praca vs. ustvana mama na MD...A jedine, co sa dostanem od nich, ked poviem "idem s kamoskami na kavu. Idem do obhodu. Idem k doktorovi." Oni to nejako zvladnu potom uz sami. Normalne navsteva zubara je relax 😄

lucopeda
25. jan 2023

@beatrice1111 Pustitte strachy ze by to nezvladol, alebo ze by sa cokolvek stalo. Venujte sa sebe a najlepsie by bolo ak by ste sa o tom porozpravali ze hodinku denne mas pre seba a v tom case mozes robit co len chces. Taka psychohygiene pomoze vsetkym zucastnenym.

lujza123
25. jan 2023

@beatrice1111 no hlavne si to musíš sama vo svojej hlave upratať.
Preco by chlap nemohol sám dieťa okúpať, prebalit, postrážiť?
Ved nieje s cukru, má skoro rok, to kúpanie je predsa zábava. A tiež nemusíš byť s dieťaťom nonstop, to nemáš žiadne koníčky, šport, alebo aspoň chuť ísť do obchodu sama?

Všetko je o zvyku, niektorí muži sa starajú o deti sami od seba, niektorích treba k tomu trosku postrčiť...

Zvýšil na teba hlas ze ty si na materskej? No tak zvyš aj ty, pokiaľ si myslí že funkcia otca znamená darcovstvo spermií a chodiacu peňaženku tak to spolu ani nemusíte byť....

veronikastrickova
25. jan 2023

Nie kazdy chlap je na toto, ale cakat od neho ze ma sa starat rovnako ako ty, ked pracuje aj doma je mimo. Nech ide robit na klasicke 8cky, ci 12tky a potom to od neho ziadaj, nie ze ma narocnu pracu a riesi ju pomaly 24/7 aby si ty mala vsetko co chces. To uz je sebecke.

nika_17
25. jan 2023

@beatrice1111 mala som to podobne,ale neriesila som to.A to som mala dve deti s rocnym rozdielom.Prisiel domov z prace,trochu povozil..

lujza123
25. jan 2023

@veronikastrickova sebecké je zakladať si rodinu ked sa potrebuje venovat práci 24/7. Načo mat deti keď ma tak náročnú prácu ze si nenájde ani chvíľku času na vlastné dieťa.

veronikastrickova
25. jan 2023

@lujza123 nie kazdy chlap je stvoreny nato byt 100% perfektny otec. A ked sa neflaka, nechodi s kamosmi po krcmach ale pracuje aby oni mali vsetko tak to zase az take sebecke nieje. Podnikanie nieje ako ked si zamestnanec

minarova22
25. jan 2023

Ja som 5r na materskej a za tu dobu som bola 3x na pol dna preč od detí...Ach jaj 😁xixixi Inak voľný čas trávime vsetci spolu....Manzel sa bude viac zaujímať, keď bude mala vacsia-3r. a viac 😉

denisah6
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
beatrice1111
autor
25. jan 2023

@minarova22
@denisah6
Ďakujem ženy ❤️ dnes mi postrážil malu keď som bola u lekára a na nakup, na obed ju nakŕmil, na začiatok dobré 😊 dám na vás a pockam kým bude väčšia možno fakt nevie ako ju zabaviť

veronikastrickova
25. jan 2023

@beatrice1111 neboj sa toto je dobry otec, je tu vela zien, ktorym chlap je v praci a ked pride domov ide za kamosmi, alebo ked chce zena niekam ist psychicky ju vydiera, ze on deti nepostrazi radsej pojde prec. Nikto nieje 100% dokonaly, ale to co si ty napisala, je dobry otec, len proste nevie co s detmi. Nehladaj zbytocne problemy kde niesu, lebo to naozaj pokazi zbytocne vas vztah a taketo hadky su uplne na nic.