Aj vašim mamám preplo, keď sa narodilo ich prvé vnúča?

5. feb 2022

Ahojte. Aj vašim mamám preplo keď sa vám narodilo prvé dieťa, ich prvé vnúča? Mám 4 mesačne dievčatko. S mamou mám dobrý vzťah, vždy bola v pohode. Nikdy by ma nenapadlo, ze sa bude tak správať keď sa mala narodí. Od kedy som prišla z pôrodnice tak je u nás každý deň niekoľkokrát. Neuvedomuje si ze mala potrebuje spat, stále ju chce držať, chce aby bola hore aby sa s ňou mohla hrať. Pozerá sa na mna keď kojím, lezie mi do spálne keď spíme. A co najviac neznášam je, keď mala place a ona mi ju berie z rúk. Každý deň si hovorím, ze sa budem viac snažiť, budem s ňou trpezlivejšia lebo chcem aby dcérka mala dobrý vzťah s babkou. Ale každý deň som z nej aj tak na prášky. Určite mi budete písať, ze sa mám ozvať. Ale ja som sa s ňou už o tom bavila a nie raz. Pár dni sa ako tak snaží ale potom je to zase o tom istom. Ani neviem ci chcem radu alebo sa iba vyžalovať. Stále si hovorím že je to lepšie ako keby nemala záujem. Ale ona mi úplne kazi toto krásne (aj keď ťažké) obdobie. Neviem čo robiť.

ivangeline
5. feb 2022

Poslat ju prec.

mediana
5. feb 2022

Jasne si dohodnúť návštevu 1-2x za týždeň. Moju by som tiež viac nezvládla 😃

solange7
5. feb 2022

Povedz jej predposlednu vetu tvojho prispevku.

diamond007
5. feb 2022

Fúha tak toto nie... Dobrý nedobry vzťah, človek potrebuje aj súkromie. Ja teda neviem jak ide k vám, či bývate spolu alebo vedľa seba, ale veď stačí si zamknúť a napísať jej že idete spať a vypnúť zvuk. Raz dva a pochopi to

babovka2321
5. feb 2022

Uprimne ta lutujem, ja by som toto nedala. Moja mama (vlastne aj svokra) je super, aj muz s nou vychadza dobre, do nicoho sa mi nestara, ale aj keby mi chodila pravidelne 1x tyzdenne, aj to by mi bolo vela. Mam rada svoj pokoj a sukromie a toto co mas ty, by som nedala. Dala by som retiazku na dvere a neotvorila alebo by som skoncila s poporodmou depresiou, keby mi toto niekto robil. Mne kazdy respektoval aj to, ze pocas sestonedelia som si nepriala ZIADNE navstevy. A nikomu nic neuslo.

martina1201
5. feb 2022

Odpoviem na prvu otázku. Nie mojej mame nepreplo keď sa narodilo prvé vnuca, lebo sa ho žiaľ nedozila. Prve dieťa má dnes už 20 rokov a ľutujem dodnes, že odišla v čase keď som bola v 4. mesiaci tehotenstva.

A teraz k tomu čo robiť. Neviem ako si sa s namkou rozprávala, ale treba sa jej opýtať aké to bolo keď ona mala prvé dieťa. Či jej zvykla svokra alebo mama pomáhať a ak bude odpoveď kladná opýtaj sa jej aké to pre ňu bolo. Ak odpovie nie, opýtaj sa jej prečo to teda robí ona tebe. Opýtaj sa jej či si myslí, že si neschopná. Povedz jej o svojich pocitoch ako ta mrzí keď ti je furt za zadkom a že to psychicky už nezvládaš a že by bolo dobré si stanoviť pravidlá návštev a správania na návšteve. A dôsledne to dodržiavajte.
Zdôrazni že ju máš rada, ale že ona si svoje dieťa/deti už vychovala a bolo by fajn keby tebe dovolila vychovať tvoje dieťa. Zatiaľ len prvé. A že keď od nej budeš potrebovať radu alebo pomoc tak jej povieš.

elizabet173
5. feb 2022

nie, ani by som jej to nedovolila, alebo ma bude rešpektovať ako matku svojho vnúčaťa, alebo obmedzím kontakty na nevyhnutné minimum. Sadnite si s ňou, aj ty aj tvoj muž a povedzte jej, že sa vám to, ako vám zasahuje do života nepáči a že platia od zajtra iné pravidlá, ktoré bude musieť rešpektovať. A nezabudnite, že sa to dá povedať slušne a s citom, ale tak, aby jej bolo jasné, že neuhnete.

autor
5. feb 2022

Ona na mne aj určite vidí, že mi to vadí ale prehliada to lebo chce byt s malou. A tak sa z nej teší že ja častokrát nemám srdce jej niečo povedať. Ale musím to riešiť, ved som sa už aj snažila.

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
negymama
5. feb 2022

aj mojej mame a svokre preplo pri prvych vnucatach... ale LEN pri prvych, a kedze moje deti boli u mojej mamy piate, sieste, siedme a osme... a u svokry druhe, stvrte, piate a sieste...tak im nepreplo a neprejavuju obe doteraz skoro ziadny zaujem.

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
patka06
5. feb 2022

Nebudem ti radiť porozprávať sa, jednoducho ju nevpusti do bytu. kým si neuvedomí ako sa správa. Ak chce vnučku vidieť môže vonku na prechádzke, kde máš kedykoľvek možnosť odísť, ak ti bude jej prítomnosť a správanie nepríjemné

marion30
5. feb 2022

Mno,mojej mame nie ale svokra mi robila to isté čo píšeš..bývaju pod nami takže každý deň

cimage
5. feb 2022

Jednoznacne jej to povedat a ked to nebude akceptovat, tak nevpustit domov, normalne zamknut a vo dverach jej povedat, ze si jej to vysvetlila a dovi dopo. Mna by kleplo keby to robila. Ja zahucim aj na muza ked mi berie z ruk dieta. S nasimi sa vidime raz za tyzden a uplne mi to vyhovuje. Zijem so svokrou, ale mam pocit, ze ju vidim menej ako nasich.

elizabet173
5. feb 2022

musíš byť viac asertívna, veď tešiť sa z vnúčaťa môže aj bez toho, aby bola u vás niekoľkokrát denne a do všetkého ti zasahovala nie?

loliki
5. feb 2022

Každý deň niekoľkokrát? Vy spolu bývate? A keby to isté robila aj Tvoja svokra? S manželom si určite pravidlá, lebo asi to vadí aj jemu, ak nechodí na týždňovky. Napr. 1x za týždeň Tvoja mama, 1x svokra. Ja som mala aj dvojičky a kebyže chodí každý deň viackrát návšteva, neviem si predstaviť aký denný režim by sme mohli zaviesť. Nech tvoja mama doma zatiaľ háčkuje súpravičky.

autor
5. feb 2022

Nebývame spolu ale býva neďaleko.

diusqa761
5. feb 2022

Normálne oznámiť že potrebujete s dieťaťom súkromie, vybudovať si vzťah a režim a že návštevu dovolíte Max 1 -2 krát do týždňa na 2 -3 hodiny . A keby sa snažila furt chodiť mimo tak by som od dverí otáčala mama nemama. Toto by som naozaj nezniesla .

anonym0001
5. feb 2022

Dohodnite si navstevne hodiny. 1x tyzdenne na 2 hodiny alebo ako ti vyhovuje.

erickatt
5. feb 2022

Dakujem, velmi velmi si budem davat pozor aby som toto mojej dcere nerobila. Aj ked sa velmi tesim , ked sa drobcek v lete narodi.

brrrrrciatko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
titla
5. feb 2022

Nie mama, ale toto som mala so svokrou. Byva nedaleko a ako sa syn narodil, tak bola u nas denne. Ale neporadim Ti, pretoze u nas pomohol rozhovor. Muz si to s nou vydiskutoval a odvtedy pride len ked sa dohodneme. A vtahy nam to nepokazilo, ja mam stastie, ze mam dobru svokru. Nehovorim, ze je bez chyby, ale je to velmi dobry clovek.

deti95060810
5. feb 2022

tak ja ti zas závidím... moje svokry sa na vnúčatá vykašľali a moja mama sa snažila ale tiež len v rámci normy...ak som bola mimo domu o bábo sa postarala, ale ak som bola doma - všetko bolo na mojej hlave...

elizabet173
5. feb 2022

@brrrrrciatko tvojmu mužovi to neprekážalo, že tam má denne nasáčkovanú svokru? Či chodil na týždňovky? Ja mám svokru úžasnú, ale mať ju denne doma, to nie

kormino
5. feb 2022

Ja som teraz babka trojtýždňového chlapčeka.Maleho milujem z celého srdca Narodil sa sekciou,po 4 dňoch ich pustili domov.Chodila som tam šesť dní a to tak,že som doobeda navarila,zobrala jedlo.Poobede som pomohla žehliť upratať ,večer okúpať.Dalsie štyri dni tam chodila dcerina svokra .Teraz už fungujú sami.Zastsvim sa keď idem z práce 2 krát týždenne pozrieť malého na pol hodinku,predtým sa otestujem.Nevirm si predstaviť chodiť tam viackrát denne.Chodim do práce mám svoju domácnosť .Keby potrebovali nejakú pomoc tak som k dispozícii hocikedy.

andrejka1974
5. feb 2022

Jednoducho povedz a dosť keď tak nech ti ju vonku pokocikuje a ty si zatiaľ odychnes

nairia
6. feb 2022

mojim rodicom nie, manzelovym ano, ale to zacalo uz ked som bola tehotna. nebyvaju blizko, boli by tu nasackovani najradsej kazdy den, po porode sa sem chceli natlacit po tyzdni, co sme prisli z porodnice, nastastie ich muz zahamoval a aj sa snazi, ale je to blbe stale ich odmietat, takze na moj vkus su tu aj tak az moc casto. pre mna su vikendy vzacne, s muzom cez tyzden velmi nie sme, ked este prikvitnu oni, tak mi to nijak nepomaha, skor narusa harmonogram. nechcem im branit vidiet vnuca, ale kde je nejaka empatia, ze pockam na pozvanie a nepozyvam sa sam, lebo sa doma nudim?

yoxinka
6. feb 2022

Keď sa narodil môj prvý syn, moja mama ma prišla do spálne zobudiť, že ho mám kojiť 🤦‍♀️, ale vysvetlila som jej a ukľudnila sa, v konečnom dôsledku pomohla. Prala, žehlila, varila, bola ok. Ale čo som extrémne neznášala a to robila moja svokra pri všetkých troch deťoch, keď som kojila, prišla ku mne, strčila mi hlavu nad pleco, kukala ako deti pijú a komentovala “moja” “jak ťahá” “oooooch”. Mňe z toho išiel trafiť šľak, neznášala som to celou bytosťou. Ale inak bola ok, tak som to prekusla, ale mala som párkrat namále 🤦‍♀️.

travelllerka
7. feb 2022

Zober to z toho pozitívneho konca, to je super, že má taky záujem, musíš ju viesť k tomu, aby sa naučila byt s malou aj sama a postarať sa o ňu a ty budeš mať chvíľu pre seba, keď malá trochu podrastie a užijete si to obe, veď ona netúži byt s tebou, ale s malou 🙂 ako jej vytýčiť hranice, veru netuším, nepoznám ju, ale buď uprimna. Keď už ti niečo vadí, nečakaj, kým sa to v tebe nakopi, reaguje skôr, kým nie si total vytočena.

nikasmile
7. feb 2022

Toto nie je normálne. Povedz jej, že ty potrebuješ s malou kľud. Určite si stanoviť nejaké pravidlá návštev aj za cenu urazenia. U mňa boli návševy raz za týždeň a aj to mi bolo veľa. Stopli sme to...teda ja...urazila sa ale neboj, dlho jej do nevydržalo😆 stále bojujeme s maličkosťami lebo však "ony všetko vedia najlepšie" ale už návševy nie. Ty sa hlav snaž byť pre bábätko v pohode lebo spokojná mama = spokojné bebe. 🙂
Moja svokra bola u švagrinej týždeň po pôrode a dopadlo to tak, že to oľutovala a prišla aj o mlieko.