2, 3 verzus 4 deti

mamka176
29. aug 2022

Maminky, viem, že už tu dosť takých tém bolo ale chcela by som počuť vaše konkrétne životne skúsenosti, prečo ste sa rozhodli zostať pri 2 deťoch resp čo vás presvedčilo mat ich viac. Moje srdiečko piští po veľkej rodine, máme zatiaľ 2 deti a muž by pravdupovediac pri tomto čísle asi chcel zostať, najmä z prakticky finančných a priestorových dôvodov. Ja keďže to nevidím len z toho racionálneho hľadiska by som chcela aspoň 4 🙂 On nehovorí úplne nie, takze to v podstate necháva na mna. A ja neviem či je to sebecké mat 2 deti ktoré sa budú mat dobre alebo mat viac deti ktoré možno nebudú mat toľko toho čo tie 2. Aj z časového hľadiska sa im treba venovať. Veď to poznáte. Je to pre mna aktuálna otázka najbližších mesiacov keďže po istom veku už si myslím že by som sa na to necítila. Rada si prečítam vaše príbehy pre ktorú možnosť ste sa rozhodli a prečo, a či vám je tak dobre, či s odstupom času neľutujete. Možno mi to trosku pomôže vybrať sa nejakým smerom. Ďakujem 🙂

drake122
29. aug 2022

3/4 dieťaťa sa nedá mať, musíš mať aspoň 1 celé.

syslik81
29. aug 2022

otazne je ako dlho a ci vobec manzel utiahne tahat tak velku rodinu ... pokial nemate financnu udzu alebo vies aj ty prispiet do rozpoctu preco nie.. ale pride mi sebecke aby muz tahal xy rokov domacnost a potom padne na stare kolena dole hubou ako sa vravi ... a tiez co ak 4 deti budu chciet studovat ,,, ist na vylety .. viete im toi zabezpecit? ak vypadne prijem nz rodiny -choroba a podobne vies sa zariadit aj vtedy? alebo ak muz s tym sekne a odide-mas kam ist? zvaz aj zapor a nielen pre a nie hlupo ist za svojim snom bez ohladu na druhych-muza a deti

ms_green
29. aug 2022

Nechcem nikomu hovoriť koľko detí by mal mať. To je čisto tvoja vec. Ak chceš 4 maj 4.
Zamýšľala si sa aj nad tým, čo v budúcnosti? Neviem koľko rokov majú aktuálne detičky, no výdavky porastú s vekom detičiek. V takých 15 bude dieťa potrebovať niečo úplne iné. Rovnako, budeš vedieť deťom zabezpečiť rovnaké podmienky? Napríklad vysoká škola. Aby sa ti náhodou nestalo, že najstaršie pôjde na vysokú školu a vy zistíte, že ďalšie 2 nemôžu lebo si to nemôžte dovoliť (príklad môjho brata).
Tak isto, ja chcem svojim deťom niečo "darovať do života". Sama viem aké to bolo, keď som vyšla zo školy a musela som začať od 0. Svojim deťom chcem dať buď peniaze alebo niečo na štart vlastného života.

laskamojajeidna
29. aug 2022

@mamka176 ahoj milá mamička, neviem koľko máš rokov a ani,aké veľké sú deti. Myslím, že si ako autorka uvádzala, že chceš 3 alebo 4 deti ,keďže si napisala3/4. Ja mám 3 deti. To 3 tretie sme neplánovali no Pánbožko požehnal. Áno je to rozdiel čo sa týka financií. Pocítiš to. Je len na tebe ako sa rozhodneš.

mamka176
autor
29. aug 2022

@syslik81
@ms_green
Áno presne tieto otázky si kladie môj muž. Takze preto sa aj ja nad tým zamýšľam a nechcem len kvôli svojej túžbe niekoho zodrať a podobne. Len čo je v dnešnej dobe dosť, čo je iste? Teraz dá nemáme zle, povedala by som že klasická rodina s 2 deťmi ani si nevyskakujeme ale ani na konci mesiaca nerátame každé euro. Čo keby, resp keby bolo keby na to neviem odpovedať. V živote sa môže stať všeličo a neviem čo by som robila keby muž prišiel a robotu resp sa na nás vykašľal. To žiaľ nemôžem dopredu vedieť. Zaujma má práve kto z vás sa kvôli týmto keby ako rozhodol. A či neletuje. Lebo na jednej strane sú to relevantne obavy ale na druhej strane keby sa bojím že má zrazí auto tak asi sedím cely život doma. Takze nedá sa riadiť len týmto..

mamka176
autor
29. aug 2022

@laskamojajeidna ďakujem za odpoved. Takze by ste povedala že je to veľký rozdiel mat 3? A keby sa môžte teraz rozhodnúť zostali by ste radšej kvôli financiám pri 2? Ja mám deti ešte male 1 a 4r.

heleninamama
29. aug 2022

Raz som čítala, že žena má porodiť toľko detí, o koľko sa prípade, že sa v jej živote čokoľvek stane, dokáže postarať aj sama. Porozmýšľaj a odpovedz si.

ms_green
29. aug 2022

@mamka176 Ja mám jedno dieťa. Brat má 3. Mali dve a žili si presne tak ako píšeš. Tak reku že ešte jedno. A potom to prišlo. Zrazu mali 3 deti 16, 14 a 13 a obracali každé euro, lebo telefón, počítač, oblečenie.

mamka176
autor
29. aug 2022

@heleninamama toto by asi ťažko platilo a našich starých mamach a ich mamach ktoré mali tak 5-10 deti a väčšina z nich by povedala že mali krasny i med ťažký život

mamka176
autor
29. aug 2022

@ms_green ďakujem. A prečo je práve to tretie dieta taký rozdiel v nákladoch? Veď tie veci ako píšete isto potrebujú aj tie dve, čiže môžu podedit po staršom súrodencovi a podobne.

laskamojajeidna
29. aug 2022

@mamka176 nie neostala. Teším sa z nich sú moje všetko. Takže neľutujem. Aj ja mám malé deti.

loginexistuje
29. aug 2022

@mamka176 este mas male deti tak nechapes asi ze cim starsie deti zym vyssie naklady na stravu oblecenie obuv vzdelanie zibny strojcek atd
mozno by bol vhodnejsi kompromis mas este male dticky ze chod na par rokov robit odlozte si bokom a potom mozes mat deti uplne v pohode kludne dalsie dve

ms_green
29. aug 2022

@mamka176 To nie že tretie dieťa rozdiel v nákladoch. Problém bol, že nezobrali do úvahy, že keď plánovali tretie dieťa tak jedno malo 3 a druhé malo 2. Neuvedomili si, že náklady na 3-ročné a 15-ročné dieťa sú rôzne. A keď na to prišlo, bolo neskoro.

mamka176
autor
29. aug 2022

@loginexistuje problém nie je vek deti ale môj vek 😬 takze toto asi nebude môžne. Ale ak by to už bolo nutne s prácou u mna nieje problém viem jazyky mám vs robila som aj pred tým za celkom fajn plat, takze o moje zamestnanie nejde.

loginexistuje
29. aug 2022

@mamka176 a kolko mas rokov ? a teraz ti zamestnanie trva ? teda prac pomer

bibina32
29. aug 2022

@mamka176 Ja mám rozdiel 1,5roka medzi synmi. Keď boli malí, tak nosili po sebe oblečenie. Teraz, keď sú v puberte sú rovnako veľký. Kupujem rovnakú veľkosť oblečenia aj obuvi. Tak tam už neusetríš.Tiež mobily, počítač majú jeden.Strava ide dosť do peňazí. Školské pomôcky, cesta do školy, krúžky. Maximálne tak 3 deti, 4 deti by som odvahu nemala mať.

u2jana
29. aug 2022

@mamka176 nase stare mamy mali vela deti, lebo nemali na vyber.
Neviem, comu nerozumies:
Je rozdiel platit
3x 150e za skolu v prirode
3x za lyziarsky
3x za strojcek na zuby
Skolske pomocky
Atd… cokolvek 3x je predsa viac ako 2x

Nieco vedia deti podedit po starsom, ale nemusia… oblecenie, topanky - v puberte mozu mat ine postavy a im to nebude sediet.

Tie vydavky na vascie deti su ovela vacsie ako na male deti. A to ani nehovorim o strave…

omama40
29. aug 2022

@mamka176 ja mam viac ako dve deti a zaujimave nazory tu citam...kebyze mam preratavat na cisla prijmy a vydavky,tak scovknem nacisto.ved ono sa to meni v case,raz je hojnost a potom hovno a tak dokola🤣ale ze by som uvažovala smerom ze ak ma manzel opusti,tak aby som utiahla deti sama...alebo ze ked pride o robotu...vsak robota sa da najst dalsia.ked ma muz opusti,tak snad plati alimenty,dokonca stat uz plati nahradne vyzivne vo vyske ako bolo mužovi urcene sudom,ak by aj neplatil.to su take nuansy zivota,ze az smiesne o tom uvazovat.kazdopadne,ked neveris tomu,ze zivot je dobry a postara sa,tak do toho nechod.ja nie som clovek ktory je len racionálny,ale aj intuitívny a citovy,takze som sla do toho mat viac deti
...ale musi to byt zataz zariadit si zivot len na zaklade prepoctov,uff

ms_green
29. aug 2022

@omama40 Áno jasné, však keď muž odíde, tak alimenty bude platiť. Lebo tu nie je 150 mamičiek ktoré denne píšu, že dostávajú 70e mesačne alimenty ale zamestnať sa nemôžu lebo s malým dieťaťom prácu nenájdu.

omama40
29. aug 2022

@ms_green preto sa maju rozhodnut oni dvaja.je to ich vysostne pravo.len sa mi trochu rozum pozastavil,ze clovek si len zaklada rodinu a uz uvazuje stylom,ze ked ma raz muz opusti...preto som napisala,ze tento čisto racio pristup je pre mna neznamy pojem.

lucinka1988
29. aug 2022

@mamka176 mame dve a pro tomto počte ostávame, finančne sme na tom smanzelom veľmi dobre, ale deťom chceme zabezpečiť kvalitný život aj v zmysle nehnuteľnosti a lepšieho štartu do života, plus ja mám tiež ešte dosť plánov v oblasti sebarealizácie a kariéry a vzhľadom na vyvážený life balance v každej oblasti života je za nás s manželom dokonalý počet ☺️

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hederamonstera
29. aug 2022

Ono v minulosti mali tolko deti ale jedine co pri nich riesili bola strava a oblecenie (po jednom kuse). To si clovek moze dovolit aj 10 deti.
Ale dnes, ked mame technologicku dobu…to sa neda. Jedine ucit deti skromnosti, ale tiez je otazne ako psychicky budu znasat, ze vsetci ich rovesnici maju toto a tamto (v minulosti mali vsetci hofno). Lebo ten zakladny instinkt, patrit do spolocnosti, mame stale v sebe.
Je krasne mat vela deti, tiez sa mi to paci, ale nechcem ich vidiet trpiet, ked nebudem mat na notebook(co uz je dnes must have) pre toho stvrteho a pod.

bambulka814
29. aug 2022

Každé dieťa sa rodí s bochníkov chleba...od nepamäti.mna vybavicka poslednej stala dokopy presne 8 eur 😀😀..a to na to nie som ani v najmenšom odkázaná. Len ľudia okolo sa proste potešili, že majú komu posunúť baby veci, dokonca plienky som dostala snáď na polroka (netuším prečo😀).

A ešte jedna životná pravda, my sme zbohatli spolu s deťmi a to doslova, ako ich pribúdalo, pribúda aj financií. Niekedy logika menej je viac proste neplatí. A môžme preratavat dopredu koľko chceme 😀. Risk je zisk.

Ak máš túžbu, choď do toho, ľutovať nebudeš.

bambulka814
29. aug 2022

Zabudla som dopísať, mam 5 detí 🤗.

mamka176
autor
29. aug 2022

@bambulka814 to je krásne, konečne nejaký pozitívny názor. Ale s tým sa stretávam často, že ti čo už tých viac deti majú hovoria, že to nie je o peniazoch. Naopak ti čo majú jedno dve tvrdia že kvôli takým a takým racionálnym dôvodom by viac deti nechceli. Ďakujem!

ivangeline
29. aug 2022

Mat 3 je velka vec ale mat 4ci 5 je podla mna uz len do poctu. XD Sme za velku rodinu, zijeme nestandardne, peniaze neschovavame do papuc... Ten boj, namaha stoji za to a stoji za to,aby to aj tie deti videli. 🙂 Potom si ti mladi dospeli myslia, ze svet je gombicka alebo si natolko sebecki, ze maju dost uz len ked si kupia psa...

rastika
29. aug 2022

My máme 4 deti, priemerné platy a áno, finančne to normálne dávame. Ako roky pribúdajú, trochu aj peniažkov je viac. Na začiatku sme mali problémy pri dvoch deťoch od výplaty k výplate, teraz aj ušetríme. Keď pôjdu mladšie dve na vysokú, staršie už budú ukončené. Možno aj pomôžu, tak ich vychovávame.

mamka176
autor
29. aug 2022

Mile maminky ďakujem za každý názor. Viem sa na to pozrieť aj z jednej no aj z druhej strany. Nechcem aby to bolo všetko pri tomto rozhodovaním len o financiách a materiálnom Zabezpečení, no vidím že to zohráva jednu z hlavných úloh v našich životoch. Darmo asi dovtedy to človek nerieši kým tou núdzou netrpí sam. Preto ako hovorím nechcem sa do ďalšieho dieťaťa púšťať strmhlavý proti všetkým racionálnym otázkam. Ale srdiečko je momentálne tak nastavené že by sme ešte aspoň jedného malého človiečika prijali. Tam uvidíme, budeme to musieť dobre zvážiť, keďže je tu veľa rôznych názorov nie som o nič múdrejšia, čas ukáže. 😁

riyadh
29. aug 2022

@mamka176 mam dve, uz cosi po 40tke a dalsie neplanujeme..zamna na dnesnu dobu dost, ved kruzky kolko stoja, syn integrovany, treba sa mu venovat, kazdemu do prajeme vylet plavecky lyziarsky atc a ze je tych vyletov dost ci sukromne ci cez skolu.. Skola v prirode napr, tabory atc nehovorim o skole akoze zadarmo a vydaje.. A to su zatial na ZS, takze zamna 2dost..ak by sa naaahodou stalo Co uz ale nie he planujeme dalsie, uz mame vek a diagnozy