Zvýšené riziko preklampsie

kari77
22. jan 2024

Ahojte som v 13 týždni a pred nedávnom som bola na 3D ultrazvuk. Všetko je v poriadku doktor nehovoril nič negatívne. Akurát mi predpísal lieky aspirin lebo mám zvýšené riziko preklampsie. No nevysvetlili mi čo to presne je. A nepovedali mi ani dávkovanie. Som čakala že v lekárni mi to lekárnik povie ale nepovedal. Brali ste to niektorá v tehotenstve, ked ano prosím vás aké ste mali dávkovanie ? A čo tá preklampsia konkrétne znamená ? Mám sa obávať ?

jazula
22. jan 2024

K aspirinu sa vyjadrit neviem.
Preeklampsia je choroba placenty, sposobuje, ze babatko nie je dostatocne zasobovane zivinami, pupocna snura nefunguje spravne. Ja som mala preeklampsiu, v den, ked mi ju potvrdili, sa dcerka vypytala na svet. Primar len konstatoval, ze by sa v ten den narodila tak ci tak, vyvolali by porod pre bezpecie babatka. U mna symptom bol strasne vysoky tlak, co nereagoval na lieky. Po par dnoch hospitalizacie sa potvrdili aj bielkoviny v moči a v ten som aj porodila.

veronikaa006
22. jan 2024

@kari77 ahoj, tiež som mala riziko preeklamsie a brala aspirin. Preeklamsiu som našťastie nemala, takže za mňa určite radšej brat lieky.

anavixy
22. jan 2024

Pouzi google alebo niektoru z gyn poradni bud tu na mk (sice uz nie je aktivna ale vyhladavanie funguje) alebo na mamaaja.sk su dve poradne gynekologov, kde sa aj ty mozes sama nieco spytat alebo pouzit vyhladavanie. Najdes tam odpovede od gynekologov. No a uz uplne posledna (alebo prva??) moznost je spytat sa SVOJHO gynekologa 🤷🏻‍♀️ ved je pracovny tyzden tak tam zajtra zavolaj a pytaj sa co potrebujes a neordinuj si lieky podla inych zien na MK 🫣

lneviemmeno
22. jan 2024

ja som mala tiez riziko preklampsie kvoli rodinnej anamneze, uzivala som Aspirin a uzivala som 1 tbl vecer, vacsinou pred spanim som si ho dala 🙂 mne to takto ale povedal priamo gynekolog takze sa treba opytat jeho

deninka233
22. jan 2024

aspirin, 1tbl denne a sledovať si tlak. Mne to aj tak nepomohlo, v 39tt mi tlak prudko vyskočil (cca180-190 na 100-110), bielkoviny v moči boli 100 násobne vyššie ako norma a keď skúsili vyvolávať, tak ma skoro kiklo (na sále som mala 210/130) takže akútny cisársky. Je to život ohrozujúca vec, dnes sa proti tomu dá už vďaka prevencii dosť bojovať ale liečiť sa to vlastne nedá, len sledovať
a vhodne rýchlo zakročiť.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre