Zlomená panva - kostrč v tehotenstve

bigmami
8. aug 2015

Ahojte. Môj prípad je trosku komplikovaný. Pred 2 týždňami sme s celou rodinou utrpeli škaredu autonehodu. Mali sme šťastie v nešťastí. Skončila som v nemocnici s pomliazdeninami na nohách hlavne na ľavej nohe. Utrpela som poranenia panvy a kostrce. PAnva je zlomená .Vzhladom na to, ze som tehotná som odmietla si spraviť Rtg vyšetrenie. Od toho okamihu sa somnou nebavili. Takúto skúsenosť mám z Nz nemocnice z oddelenia traumatologie. Nepoučili ma o riadnom zdravotnom stave a po prepustení mi nepovedali ohľadom liečby nič. Iba ze mám chodiť koľko vládzem resp nech kľudne chodím. Dostala som barle. Chcem sa spýtať či máte aspoň s niečim ohľadom môjho problému nejaké skúsenosti. Ako dlho mám ležať alebo či existuje iné vyšetrenie ktoré by preukázalo zlomeniny. A či je normálne ze po tYzdni ma poslali domov . Veľmi arogantne sa správali ku mne,lebo som odmietla Rtg. Za každú odpoved ďakujem resp reakciu ďakujem.

bigmami
autor
8. aug 2015

Zabudla som pripomenúť ze som v 27 tt. Či budem musieť dokonca tehotenstva ležať .

velkacica
8. aug 2015

v záujme vlastného zdravia bolo treba rešpektovať diagnostický a liečebný postup. Nikto nemá vešteckú guľu, nikto nevidí do teba, aby bez ďalšieho a zodpovedne vyhodnotil tvoj zdravotný stav.

bigmami
autor
8. aug 2015

V zaujme vlastného ale v zaujme dieťaťa ??? Rizika Rtg pre bábätko sú vysoké...treba sa na to pozerať tak a dám ruku do ohňa ze keby sa jednalo o lekárove manželky tak by tiež nepodstúpili to riziko.

velkacica
8. aug 2015

ak by si bola dolámaná vážnejšie, prípadne v bezvedomí, nikto by sa nič nepýtal, traumatický stav by sa riešil operatívne a rýchlo!

kacena4
8. aug 2015

fuu teda riskovat odmietnutie vysetrenia v tehotenstve ked si mala autonehodu je dost riskantne. kludne sa ti mohlo nieco vaznejsie stat co ti neskor bude znemoznovat starat sa o babatko. mozno sa ti pocas porodu ked sa roztahuju porodne cesty nieco posaha a kedze si si nedala spravit vysetrenie nebudu vopred vediet co a ako. prepac ze strasim, ale okrem rtg sa daju spravit aj ine menej agresivne vysetrenia, ktore ti mohol lekar navrhnut. osobne si vsak myslim, ze ak ide o zdravie jeden rtg by nezabil ani teba ani dieta. ved kolko krat za zivot ked budes ty ci dieta mat uraz sa budete davat rtg-ovat?? teraz ten uraz nastal a vystavis riziku svoje dieta, ze sa nieco moze stat. nikdy neviem. ja som si prelezala v nemocnici s dvomi detmi viac tyzdnov v tehu viem ake je to bat sa o nenarodene babatko. takze neriskuj. tu na MK to nevyriesis. chod do inej nemocnice zo spravou z NZ a ziadaj ine vysetrenia popr. podaj staznost na nich ze ti neposkytli vzhladom na tvoj stav vhodne osetrenie... zbytocne klabosit tu na MK

bigmami
autor
8. aug 2015

Myslela som ze niekto ma skúsenosti. Môj stav nieje životu ohrozujúci čiže Rtg nebolo nutne. Predtým som ležala v Kn a tam Rtg.vylucili . Sonograficky nebolo nič vidieť. Rodiť budem cisárskym aj tak. išlo mi o to ze možno sa tu niekto nájde kto tomu rozumie resp ma mal podobný stav

ruthike
8. aug 2015

@bigmami to je otras pristup, kontaktuj svojho gynekologa, skusila by som aj inu nemocnicu. Zlomena panva moze znacne komplikovat tehotehotenstvo, tlak rastuceho dietata na nezhojenu panvu je problem, urcite by si mala byt sledovana. A co sa tyka rtg - ak je nevyhnutne, lepsie ho asi spravit, uz by to nemalo dietatku ublizit, no ale na to sa s tebou nejaky lekar musi poriadne zaoberat

worker_falcon
9. aug 2015

@bigmami vies, ale ty sama si sa diagnostikovala, ze tvoj stav nie je zivotohrozujuci. Ak si to povedala takto nejak aj doktorom, pripadne este zasadnejsie, tak sa nediv ich pristupu. Oni vedia, ze nezomries. Ale ver tomu, ze casto je smrt ta lepsia moznost. V pripade akychkolvek nasledkov su z toho vonku, lebo si odmietla ich postupy. Nezabudaj, ze v prvom rade by malo ist o teba, az potom o dieta. Ja viem, netradicny pristup.

bigmami
autor
9. aug 2015

Ono prečo som odmietla Rtg je ze terapia po Rtg a bez Rtg sa nemení.lezat. Gynekológ ma dovolenku teraz príde .

bigmami
autor
9. aug 2015

To nieje diagnostika ze môj stav nieje zivotuohrozujuci. Pracovníci Rtg mi odporučili nerobiť si to ...išlo by o 3 snímky priamo do brušnej dutiny ,čiže chcem vidieť matku ktorá by to podstúpila. Ok..takze stále nikto skúsený ...a pre info Kn nemocnica od začiatku vylučovalo Rtg !!!

kepassa
9. aug 2015

@kacena4 to nie je jeden Rtg snimtok, ja som si zlomila pri sankovani v januari kostrc, najprv ma chirurg vysetril cez konecnik /uz len vtedy som myslela, ze amen cma lebo to bolo velmi citlive/ a navrhol rtg, kedze som nebola tehotna ok ale tak ci tak ma vopred upozornil, ze vysledkom sa tiez nic nezmeni ide len o to, ze mi to napise do spravy,do karty, neda sa to nijako zafixovat, musi to same vzrast cca mesiac-dva, tak aj bolo osnimkovali ma zboku aj na chrbte, dokonca snimky nevysli tak som musela ist este raz 😝 snimky potvrdili zlomeninu a nic....dostala som novalgin od bolesti, krem s analgetikom /potierat/ a isla som domov. NIjako sa to neurychlilo, muselo to vzrast, teraz pol rok na to mi zacali bolesti z chrbtice a moze to mat suvis, musim na rehabilitacie. Kostrc citim este niekedy aj teraz a to je uz 8 mesiacov po a este aj budem. Neviem ci nahodou nie je zle vzrastena kostrc po zlomenine dovod aj na porod sekciou....toto si treba doriesit s gynekologom aby nenastali komplikacie pocas porodu. Drzim palce

yarnie
9. aug 2015

@bigmami mam skveleho ortopeda, ktory ordinuje v Bratislave, ak chces, dam ti kontakt cez IP. On velmi setri s rtg a vela veci vie zdiagnostikovat sam, zaobera sa aj klasickou aj alternativnou medicinou, akupunktura, cinska medicina ale da aj klasicke obstreky alebo lieky od bolesti, ak treba. Verim ze by sa na teba pozrel, poradil co s tym aj bez rtg. Ked tak sa ozvi.

mircalla
9. aug 2015

@bigmami nemyslim si, ze ju mas zlomenu - keby si mala, tak nie si doma

zlomena panva je velmi vazne zranenie. mala som zlomenu chrbticu, bola som PN 9 mesiacov, nosila som korzet, 5 tyzdnov som nevstala z postele, absolovala som vsetky mozhe rehabky, operovali ma. panva je snad este vaznejsie, alebo minimalne rovnako

mozno nejaka zmliazdenina

v rehalibitacnom centre v kovacovej boli ludia po zlomenine panvy - liecili sa z toho mesiace, zacali chodit len vdaka cviceniam a rehabilitaciam, tie bolesti su po zlomenine obrovske,mnohi postupili operaciu
tomu, ze si odmietla RTG sa vsak necudujem

mircalla
9. aug 2015

Teda nemyslim, ze ma zlomenu panvu, s kostrcou neviem....ale to je dost velky rozdiel. Mne robili CTcko asi 3 krat (pred a po operacii)

sabina1975
9. aug 2015

@ruthike preco hned otras pristup nevies aka bola k lekarom lezala som v nemocnici v NZ a poviem len tolko ze obdivujem lekarov a sestry bo niektory ludia sj myslia ze zem sa prestane tocit na ich povel niekedy su fakt drzy protivny a arogantny a sestry bolj napriek tomu mile moj nazor ani jeden lekar by si nevzal na triko pustit tehotnu zenu bez vysetrenia a podania liecby jedine ak by podpisala reverz

bigmami
autor
9. aug 2015

Nebola som žiadna !som úplne nekonfliktný typ človeka .Oni ma úplne odpísali pri odmietnutí Rtg .na to o hodinu prišiel lekár a povedal mi ze si mám zbaliť kufre zajtra idem domov. Primár mi aj povedal ´´´´on chce mat diagnózu na papieri aby som ho nemohla zažalovať ako to dnes chodí. Btw aj keby som bola neviem aká harpia tehotnu so zlomenou panvou by si nemohli vziať na triko. Tak aj moja rodina a okolie sú zhrození .... mna ani raz sa nespýtali či dačo potrebujem a nechodili do izby ani kontrolovať a ani nereagovali na zvonec. Nebudem obhajovať traumatologiu lebo som videla ako sa správajú ku mne aj iným pacientom.
@kepassa ďakujem za konštruktívnu odpoved

bigmami
autor
9. aug 2015

@ruthike dakujem

bigmami
autor
9. aug 2015

@yarnie ďakujem....vieš mi poslať naňho kontakt? Len problém bude s prevozom to by ma musela sanitka previesť ...on je klasik lekár ?

sisaka
9. aug 2015

@mircalla suhlas, so zlomenou panvou sa lezi tyzdne, urcite nie jeden, po ktorom pacient odkraca domov.

@bigmami Je mozne urobit MRI, robi sa aj tehotnym ale tiez je potrebne zvazit rizika, som prekvapena, ze nebolo navrhnute, ked si odmietla rtg

mircalla
9. aug 2015

@sisaka myslim, ze moze byt narazena...

bigmami
autor
9. aug 2015

Podľa vyšetrení ktoré mi robili postlacali mi panvu tak je zlomená.mri ma rizika tiež ale to vylúčili. A to je v tom ze keď ma poslali domov ja som chodiť vôbec nevedela . Sanitka ma vzala až k posteli. Ležím.ale mám pocit ze kostrč mám zlomenú lebo cítim ako mi to tam puká a praská.dali mi barle raz ma v nemecké postavili na je a to vše. Každopádne ležať treba pri oboch prípadoch .ale ďakujem

mircalla
9. aug 2015

@bigmami a sakra...a to zitili len tak? mne robili ctcko

dionyzka
9. aug 2015

@bigmami v prvom rade si hned povedz, ze je to tvoje zdravie a zdravie tvojho dietata. Zabudni na to ako sa k tebe spravali a vyhladaj pomoc inych lekarov. Skus inu nemocnicu, kontaktuj gynekologov, ktory sa zaoberaju takymito pripadmi - jednoducho si za tym chod.
Ohladne RTG sa nazory odbornikov lisia. Jedny hovoria, ze RTG nie je skodlive ani v zaciatocnej gravidite, ini zasa ano.
Ja som rodila s maminou, ktora bola po autonehode a mala zlomenu panvu - ale uz bola zahojena, jednalo sa o staru zlomeninu. Ako trpela velmi, ta panva robila problemy, ked babatko prechadzalo porodnymi cestami. Nakoniec sa jej podarilo porodit prirodzenou cestou.

ruthike
9. aug 2015

@bigmami urcite si zariad inu nemocnicu. Prepustit tehotnu zenu, s tym ze "len lezte" mi pride absolutne nedostatocne. Zalovat by si ich podla mna mohla aj teraz, len neviem nakolko by ti to bolo platne:(Urcite ti mali zostavit konkretny liecebny plan, co zahrna odporucania gynekologa, co ma skusenosti s takymito pripadmi. Nech by si bola neviem aka hysterka;) to je nezodpovedny pristup.
Co ti napisali do spravy ako diagnozu? Dali ti podpisat reverz? Teraz ma babo len okolo 700g, takze ten tlak na panvu sa minimalne 4x. Mali by ta sledovat a gynekolog ti pravdepodobne odporuci cisarak a aj po porode budes musiet vela oddychovat/lezat ak sa to uplne nezhoji pred porodom - to trva par mesiacov, aj ked nie si tehotna, chodi sa na rehabilitacie apodobne, len neviem, co sa robi pri tehotnych zenach. S tym rtg ti mali vysvetlit ake su rizika, ked to podstupis resp. Nepodstupis a navrhnut alternativy. Je pochopitelne, ze ked sa bojis neziaducich nasledkov pre dieta, ze budes vahat. Uz nezijeme v Stalinovych casoch, ked pacient nema narok na informacie.
Kamoska si pri tretom vaginalnom porode zlomila kostrc a tri mesiace jej nedovolili pohnut sa z postele, sice bola vacsinu casu doma a este jej povedali, ze ak bude chciet 4.babo, tak zrejme odporucia cisarsky, pre vysoke riziko zlomenia.

mircalla
9. aug 2015

@bigmami
@ruthike ma uplnu pravdu - totalne nedostatocne
za to, ze si odmietla RTG ta nemozu nechat bez odporucani
ja by som ho uprimne povedane odmietla asi tiez, ale skus ist inde

zupap
9. aug 2015

@yarnie ak by som ta mohla poprosit ,mozem dostat aj ja kontakt na toho ortopeda? Tiez si uz dlhsie nejakeho normalneho hladam..dakujem.

juditka_d
14. aug 2015

@bigmami ja som mala zlomenú panvu pár rokov dozadu, teraz som tehotná. Budem musieť rodiť cisárskym rezom.
Čo sa týka vyšetrenia - magnetická rezonancia je povolená v tehotenstve, takže určite by som si pýtala tú. (nie CT, ale MRI). Treba zistiť v akom to máš stave, lebo keď sa ti to zle zrastie môžeš si niesť následky celý život. Ja som po autonehode ležala v nemocnici 2 týždne - asi po týždni ma začali stavať na nohy a pomaly učili chodiť o barlách. S barlami som chodila asi 3 až 4 mesiace - u teba to bude horšie predpokladám, keďže si tehotná, dieťatko ti bude tlačiť na panvové dno + niečo priberieš, takže predpokladám, že viac menej budeš musieť ležať. Mne sa pri zlomenej panve nedalo ležať na bokoch, veľmi to bolelo, takže len na chrbte. Ale v tehotenstve vo vyššom štádiu sa na chrbte ležať neodporúča, takže aj s týmto môžeš mať problém.

zibi
14. aug 2015

@bigmami nie som lekar ..ale mas zlomenu panvu ? mala som kamosku co mala zlomenu panvu a ona sa po nehode nemohla ani postavit, ani chodit, mala strasne, bolesti , pomaly sokovy stav....mne sa to nezda...a poranena kostrc deto ..bo by ta tak bolelo , ze by ta z nemocky nepustili a uz vobec ked si tehu ..cize skor si podla mna doudierana, niejake pohmozdeniny ... nezda sa mi, ze by si mala zlomeniny ... pri zlomenej panve by si ani nechodila a ani sa nepostavila... uf

ena70
14. aug 2015

@bigmami lekári sú pliaga arogantná.... mne pri pôrode zlomili kostrč a nič ich nenapadlo kontrolovať alebo rentgenovať keď som po pôrode ledva chodila a nohu ťahala za sebou... nútili ma okamžite po pôrode vstať, ísť na wc a keď som im na posteli rovno odpadla, nevadilo...muselo som vstať, ísť ďalej a keď som sa rozpleštila na chodbe, potom začali behať, zistili že mám nízke hodnoty, 4x mi dávali transfúzku krvi...no hruuuza.... kostrč mi zrentgenovali až 2 mesiace po pôrode, čo som mala furt bolesti nohy, ledva som chodila, no vtedy lekár povedal že na nápravu je už neskoro. kostrč sa dá napraviť cez konečník... veľmi dobré skúsenosti mám s vojenskou nemocnicou v ružomberku... tam je nejaké fyziatrické oddelenie - už nepamätám ako sa presne volá, ale ja som tam chodievala na rehabilitáciu, cvičili so mnou....časom si tá zlomená kostrč našla svoje miesto a bolesti prestali. ale poctivo som cvičila, kúpila si aj fit loptu...dali mi zoznam cvikov, letáčik a podľa toho som cvičila také uvoľnovacie cviky...

ena70
14. aug 2015

@zibi mňa z pôrodnice prepúšťali so zlomenou kostrčou, ledva som chodila a ešte aj s teplotou!!! po týždni ma tam mali naspäť... museli ma čistiť... takže im boľavá noha či teplota nevadí... veľmi smutné v našom zdravotníctve...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre