Vyvolanie pôrodu kvôli nízkej váhe bábätka

bala11111
18. jún 2024

Ahojte, potrebujem poradiť alebo prečítať si vaše názory. Momentálne som 37tt a termín pôrodu mám na 11.7. 2 týždne som ležala v nemocnici kôli nízkej váhe bábätka a že zaostávalo o 2 týždne. Dávali mi infúzie a teraz doma beriem oxyfilin. Minulý týždeň stredu som bola na kontrole kde doktor nameral váhu 2390g no včera som bola tiež na poradni a doktorka namerala 2200g. A tlačí na mňa s vyvolanim pôrodu, už má chcela včera poslať do nemocnice a začať s vyvolavanim,pritom plodovej vody je dosť, prietoky sú tiež v poriadku, len sa jej nezdá váha (prvé dieťa malo skoro 4kg). A budúci týždeň v pondelok idem na ďalšiu kontrolu ale už mám prísť zbalena a že pôjdem do nemocnice na vyvolanie, no zdá sa.mi to zbytočne iba kôli nizkej váhe keď iné problémy nie sú a ešte tak skoro. Síce už je v termíne bábätko ale aj tak. Neviem ako sa k tomu postaviť či odmietnuť alebo ísť na to vyvolanie,.lebo straší má že dieťa môže zomrieť keď nepriberá, ale ta váha zo Sona je len odhad.. boli ste v takejto situácii že vám vyvolali pôrod iba kôli nízkej váhe bábätka, že si mysleli že mu tam už nie je dobré?

mamamasama
18. jún 2024

Ak placenta dostatočne nefunguje a neposiela výživu dieťatku, tak by som to zvážila. Ak ide naozaj len o váhu, tak by som rozhodne do vyvolávačky nešla.

ivik4
18. jún 2024

Hej ja mesiac pred porodom ale mna sa nik nepytal, moj doktor bol zastupca primara, spravil sono a ponom o hodinu za mnou prisiel s vetou : na obed ideme rodit, malemu tam uz naozaj nieje dobre .
Ja som tam skrz to ze bol pozadu lezala ( plus ine veci ale to nepatri k tomu). Nekafrala som do toho, na to som mala predsa doktora

zuzana9393
18. jún 2024

Akože ťažko ti tu lepšie poradia obyčajne ženy ako vyštudovaní lekári s množstvom skúsenosti. Radšej ich poslúchni, aby si si časom niečo nevyčítala.

anketkarka
18. jún 2024

Mojemu odhadovali presne rovnako. Napokon to bolo v 36tt len 1940g indikovany pôrod. Povedali mi, že v tom čase v inej nemocnici rovnaký prípad a bábätko zo dňa na deň nedýchalo a nebudú to riskovať. Lepšie ho vedia odsledovať narodené. Nebolo ani v inkubátore. 2 dní na vyhrievanom lôžku a mesiac sme museli ešte nosiť čiapocku okrem kúpania nonstop. Neriskovala by som.

maryetta
18. jún 2024

Mala som kazdy porod vyvolavany. Tak ak sa bojis “iba” vyvolavacky tak neboj.
Ale nikdy dnu nevidis. Nevies aky je problem a preco… dr chcu radsej babo mat von a pod kontrolou.

andrea_82
18. jún 2024

Sono je sice len odhad, urcite sa najdu zeny, to by mohli povedat, ze sa u nich sekli aj o pol kila. Mne ked dr. maleho pred porodom merala, sekla sa len o 10 gramov. Ja by som tiez radsej posluchala doktorov.

bala11111
autor
18. jún 2024

@anketkarka ďakujem za odpoveď, a potom ste koľko ležali v nemocnici? Mal aj žltačku alebo nejaké iné problémy?

bala11111
autor
18. jún 2024

@maryetta nie nebojím sa vyvolavacky, prvý som mala taktiež vyvolavany len sa bojím toho že budú potom nejaké iné problémy a že mohol byť racej ešte dnu tie 2 týždne

bala11111
autor
18. jún 2024

@ivik4 a koľko ste po pôrode boli v nemocnici? Nebol malý taký spavy, alebo vedela sa prisat? A mala si normlany pôrod?

mima172
18. jún 2024

@bala11111 Tie čísla - akoby som čítala o mne. Moja malá zaostávala v raste od 30tt. Napokon sa narodila v 37tt s váhou 2390g. Keď sme šli z pôrodnice, tak mala 2280g. Dg sa vola IUGR - rastova retardacia plodu. U mňa bolo tiež v hre vyvolanie pôrodu, no rozvinula sa mi preeklampsia a mala šla bez vyvolávania. Pôrod teda celé zle ale to nie je podstatné, hlavne, že to mala zvládla.
Moja rada znie - v tomto určite počúvaj rady lekárov. Nedostatočný rast dieťaťa = nedostatočná výživa dieťaťa.

maryetta
18. jún 2024

@bala11111 2tyzdne pred porodom si uz tiez v termine. Takze… je to ok. A ja osobne by som teda radsej skor. Aj tym ze by ste cakali mozu nastat problemy a komplikacie.

anketkarka
18. jún 2024

@bala11111 len spavosť (celé dni spala a malo čo vydržala hore). Na papanie som musela budiť a dokrmovali UM, aby pribralo a nedostalo žltačku. Po pôrode sme boli 21 dní, až kým nedosiahlo nimi stanovené priberanie pravidelne každý deň. Keď si boli istí, že pekne papa a priberá, tak nás pustili domov. Jaj a pre tu spavosť bol opozdený vývoj v prvom roku, tak nás sledovali na neurológii do jedného roka. Potom už bolo všetko ok.

bala11111
autor
18. jún 2024

@anketkarka a koľko musel pribrať aby ste išli domov? Ja sa tiež tohto bojím že tam byť tak dlho, a doma ďalšie malé dieťa, už predtým som to nedávala psychicky ..

really8
18. jún 2024

Ty sa nemas co rozhodovat ci posluchnes lekara alebo nie. Tak snad vie najlepsie co treba. Ci ty si vystudovana ako gynekolog porodnik?

bala11111
autor
18. jún 2024

@mima172 a koľko ste boli v pôrodnici? Teda muselo bábätko aj niečo aj pribrať? A mali ste potom nejaké problémy s takou diagnózou?

bala11111
autor
18. jún 2024

@really8 samozrejme že nie som, len som si chcela prečítať skúsenosť iných v podobnej situaci

luccija
18. jún 2024

@bala11111 áno, išla by som na vyvolanie.Ja som mala prietoky dobre a napriek tomu dcéra nepriberala ako mala bol problém s prichytenim pupočníka o placentu.Narodila za 2600 gr posledný mesiac chudla z nôh a bruska preto som chodila každý týždeň na prietoky a po pôrode mala nohy viditeľné chudé.

luccija
18. jún 2024

To nie je len o výžive, ale nechcem ťa strašiť.Pocuvaj lekárov.Teraz je prvoradé dieťa tak nerozmýšľaj koľko budeš v porodnici a pod..išla som domov, keď mala 2,5 kg, lebo po pôrode ešte schudla a prešla žltačka bola som tam 8 dni

kikushaa
18. jún 2024

Robili ti prietoky? Tie mas ok? Ako pri takomto vysokom tyzdni aj milimetrova odchylka urobi kludne aj 500g. A babatko sa uz zle meria. Tym nechcem zlahcovat situaciu, praveze ja ti hospitalizaciu odporucam. Urcite ti nebudu vyvolavat porod hned a budu ta par dni pozorovat, budes chodit na pasy a po tyzdni ti babatko opat zmetaju a vyhodnotia situaciu. Ak priberie nic alebo malo, bude mu lepsie von. V tomto tyzdni su uz babatka donosene.

bala11111
autor
18. jún 2024

@luccija ďakujem za odpoveď, tak ja teda nebudem vymýšľať a nechám to na lekárov

bala11111
autor
18. jún 2024

@kikushaa áno prietoku sú fajn, no mne dr povedala že vlastne by mi ho hneď vyvolali keď tam prídem, tak uvidíme, ďalšiemu "len tak lezaniu" a čakaniu v nemocnici by som sa chcela vyhnut

bluka2
18. jún 2024

Ked su prietoky ok, isla by som sa spytat na nazor ineho lekara / lekarky este

anavixy
18. jún 2024

Ak ti nevadi vyvolavanie ako take, ale len to ze si len v 37-8tt, tak toho sa neboj, termin je v poriadku, dietatko je v podstate donosene, vonku mu uz bude fajn. 🙂

mima172
18. jún 2024

@bala11111 V pôrodnici sme boli týždeň. Pustili nás, keď začala priberať. Schudla po pôrode na 2180 tuším a keď pribrala na 2280, tak nás pustili domov. Ja ta nechcem strašiť, no áno, riešili sme nejaké veci. Cvičili sme 1 rok Vojtovku. Teraz ma dcéra 4,.nie je taká motoricky šikovná ako jej rovesníci ale je to zdravá krásna slečna.
Mysli pozitívne a počúvaj lekárov (v tomto, nie vo všetkom 🫣).

evickuska
18. jún 2024

@bala11111 nesla by som do toho, vraj rozpryl vahy je 500 g nevedia to namerat 100% presne...
mojmu jeden na pohotovosti nameral 2300g a pri porode mal 2910 g 🙈🙆‍♀️

3petka
18. jún 2024

@bala11111 ja som mala tiež prietoky v poriadku, a maly v brušku pomaly chudol. Pôrod my vyvolávali v 33 tt. Ale boli aj iné komplikácie. No Dr povedala že musí ísť von inak by bol horší scenár. 37 to je už krásny týždeň išla by som plne do toho.

majka176
18. jún 2024

@bala11111 Ja ti napíšem moju skúsenosť: moja dcéra sa narodila v 39.tt a mala váhu 2450g a syn(rizikové tehotenstvo), 38.tt s váhou 2490g. Obe deti sú zdravé. Na žiadnu vyvolávačku ma nikto neposielal, iba sledovali prietoky, všetko bolo ok.
Nerozumiem tomu, prečo, keď je všetko v poriadku, chcú ta poslať na vyvolávačku🤔.
Navyše tie merania sú veľmi orientačné a v skutočnosti to dieťa môže mať aj 3 kg.

bala11111
autor
18. jún 2024

@evickuska presne toto by bol ten lepší prípad keby malo aj o pol kg viac, len doktora má straší rôznymi scenármi a tiež vyvolanie pôrodu keď babo ešte nie je pripravené aby to nakoniec neskončilo cisárskym

bala11111
autor
18. jún 2024

@majka176 ďakujem za tvoju skúsenosť, tiež tomu nerozumiem..ale ako som už písala doktorka má straší že mi môže zomrieť, a chcú ho mať racej von, ale pohyby cítim všetko dobré..

majka176
18. jún 2024

@bala11111 V podstate si už v 37.tt, dieťa je už donosené, takže aj keby ti ho vyvolali, nič sa nedeje. Hlavne sa nestresuj🙂
Môj syn sa narodil v 38.tt, a to som bola rada že tak, lebo mi hrozil predčasný pôrod.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre