Výsledky triple testu ukázali riziko 1:50 na rázštep

xmirax
16. nov 2011

Ahojte, viem že sa toho na tejto stránke už o podobných problémoch dosť veľa popísalo ale nedalo mi to a rozhodla som sa aj ja napísať o svojom probléme, som tu pomerne nová. Včera som sa dozvedela výsledky z triple testov, vyšlo mi riziko 1:50 na rázštep, som z toho hotová, dnes som už aj bola na genetike a tam ma doktorka poslala na sono, kde mi povedali že zatiaľ je to všetko OK. Genetička mi poradila aby som každopádne absolvovala kvalitný morfol. ultrazvuk v 20tt a ak by sa tam náhodou objavila nejaká vada tak aby som ešte do 21tt stihla amnio., z ktorej mám mimochodom dosť veľký strach. Teraz som v 18tt. Objednala som sa už aj k dr. Čunderlákovi do BA ale ten je najlepšie robiť v 20tt. Nemáte s niečím podobným niektorá skúsenosť, absolvovali ste pri takomto výsledku z triple testov automaticky aj amnio alebo postačí aj kvalitný ultrazvuk... neviem čo by bolo najlepšie, či počkať na výsledky zo sona a potom sa poprípade objednať ešte na amnio pre pokoj na duši...
Budem každému vďačná ak sa so mnou podelíte so svojimi skúsenosťami 🙂

xlucia
16. nov 2011

@xmirax co som pocula od kamaratok, vela krat vysli testy zle, neviem v akom pomere, ale zatial vzdy bolo vsetko ok. babetka su zdrave
ja som mala pri mladsom dokonca aj prvy morfol. zly no ale nastastie syn je ok, zivotaschopny, usopleny, prave sa tu prizabijaju so starsim 😀
cunderlak je na morgo dobry, ale este lepsi je myslim janac. ten je fakt odornik. len sa chova ako arogatny debo

xmirax
autor
16. nov 2011

Ďakujem xlucia za odpoveď, no uvidím, mám z toho veľký zmätok čo by bolo najlepšie... dúfam že všetko bude OK

lukra
27. máj 2012

Ahoj, len som chcela ako to nakoniec dopadlo. Mam ten isty problem...

daniela02
27. máj 2012

Ahoj,mala som ten isty pomer,po konzultacii s obornikom v morologickych uzv,mi odporucil amnio,povedal ze hranica je velmi nizka, a ze ani uzv nedokaze este tak presne odhalit vrodene vady,sleduje len niektore prvky.

anjelik0907
27. máj 2012

@xmirax no ja by som určite išla aj na amnio, predsa tam zistia viac. Sama som bola ,lebo som mala zlé výsledky triple testov a až po výsledkoch z amnio som si vydýchla 😉

mikolajova.zuzana
27. máj 2012

ahoj, ja som mala pri obidvoch dcerkach zle triple testy, mne vychadzal ale down, no pri prvej som bola velmi vyplasena, ale v prvom rade ti doktorka velmi dobre poradila, ja som tiez bola na ten podrobny morfologicky UTZ v kosiciach u dankovcika. UTZ bol v poriadku, tak som na amnio nesla. on mi povedal, ze razstepy sa daju vcas diagnostikovat UTz, ze to by bolo hned vidiet ze nieco nie je okej, z downom to bolo trosku tazsie, len podla prvotnych a druhotnych znakov, ale tie nenasiel, a este vravel, ze razstep sa da operovat a dat do poriadku.

Ja som to riskla pri prvej a narodila sa zdrava, ja som bola presvedcena, ze ked UTZ dopadol dobre, je vsetko v poriadku - A AJ BOLO... tie triple testy su niekedy skreslene a velmi vedie vyplasit zenu. Pri druhej dcerke mi tiez vysiel zle cislo... tiez som sla len na UTZ, vsetko bolo okej, tak som viacej neriesila. Ale pri druhej som pri nom bola az dvakrat, robil mi aj tie prve vysledky krvi tusim v 12 tyzdni, tie boli negativne a tie su presnejsie ako triple, neviem preco nerobia bezne taj tieto... a kedze som pri oboch tehu mala pozitivne triple, geneticka mi povedala, ze zrejme patrim k zenam, ktorym by triple vysiel pozitivny pri kazdom tehu... ono je to ovplyvnene vela okolnostami aj tvojim zdravotnym stavom, ak nevystihnu presne ten cas odberu krvi, lebo v podstate nikdy sa presna na den nevie v ktorom si tyzdni...

No je to zlozite a tazke rozhodnutie, ale ja by som po UTZ v ktorom ti povie ze nevidi znamky razstepu na amnio NESLA - je tam riziko potratu a moja znama mala taku skusenost, ze bola na amnio a povedali jej, ze bude mat downa a dietatko sa narodilo ZDRAVE !!! takze?

drzim palceky...

mikolajova.zuzana
27. máj 2012

pisala som jak tatar, dufam ze sa to da precitat :D

mikolajova.zuzana
27. máj 2012

a este obidve dievcence mam ZDRAVE a vsetko je v najlepsom poriadku... :D

xmirax
autor
13. jún 2012

@lukra
@anjelik0907 ahojte žienky, tak už dva mesiačiky máme krásnu zdravú dcérku, síce sa narodila o zhruba dva týždne skôr lebo mi hrozila preeklampsia a musela som rodiť cisárskym ale inak je všetko v poriadku našťastie, zase jeden príklad ako sú tie triple testy "spoľahlivé", a to som mala riziko fakt dosť vysoké na rázštepy, 1:50! Takže všetkým držím palčeky aby ste mali tiež zdravé detičky 🙂

anjelik0907
13. jún 2012

@xmirax super , že si sa ozvala 🙂 gratulujeeeem Ti ku princezničke 🙂 som rada, že to dopadlo ok 😉 maličkej aj mamine prajem veeeeeľa zdravíčka 🙂 držkajte sa 🙂

jeiny
13. jún 2012

ahojte...my sme mali riziko na razstep 1:5 a dcerka je zdrava 🙂 Bola som na morfologickom ultrazvuku, amnio som odmietla. Drzim palce vsetkym, nech mate zdrave deticky, viem ake to boli nervy a stres.

xmirax
autor
14. jún 2012

@anjelik0907 ďakujeme veľmi pekne 🙂

karelka
14. jún 2012

@xmirax
@mikolajova.zuzana kocky kolko ste mali rokov ked ste cakali drobcov?viem ze cim viac rokov tym horsie vysledky.a ja uz som za vekovou hranicou 🙂))

lukra
14. jún 2012

@xmirax to je super!!tesim sa, velmi. Po takom strese Ti urcite moc odlahlo. Gratulujem ku princeznicke.
Mne nakoniec neodporucali amnio, mala som 1z40, ale ja som 2m.spinila a po kontrolnom odbere mi ukazalo na genetike 1z3400.tak sa nebojte, vela stastia aj ostatne maminky. To je strasne skreslene...

vejula
14. jún 2012

kočky, len pre info riziko amniocentezy je 1:100 že dojde ku infekcii plodovej vody. Ja osobne by som na nu nešla, treba si to riadne zvažiť, či to riziko poškodenia je väčšie a pre vas dôležitejšie ako riziko potratu pri amniocenteze

mikolajova.zuzana
15. jún 2012

@karelka pri prvej dcerke som mala 28 a pri druhej 31... :D

zujabo
15. jún 2012

ahojte, ja som mala riziko na razstep 1:5 a na morfologickom ultrazvuku sa ukázalo že babatko má naozaj razstep chrbtice.

katika7984
15. jún 2012

Ahojte. Ja som mala riziko na rážtep 1:80 a bola som na ultrazvuk. Doktor povedal, že tam nič nevidí a že je to všetko v poriadku. Prežila som dva hrozné týždne strachu ale po tom vyšetrení som sa upokojila. Teraz som v 24.tt a dúfam, že všetko bude v poriadku.

drnduliak
15. jún 2012

testy su fajn ale na druhej strane je to hroza, ako vedie maminy vyplasit...1:50 vyzera hrozivo, ale v podstate sa bude 49 mamiciek stresovat zbytocne, lebo budu mat krasne zdrave dieta...

kvetinka211
15. jún 2012

@xmirax Ahoj, velmi drzim palce .. mozno ti pomoze si uvedomit toto ...riziko 1:50 znamena, ze na 98% je tvoje dietatko uplne zdrave 😉

xmirax
autor
16. jún 2012

Ďakujem Vám všetkým. Bol to bezpochyby obrovský stres keď mi oznámili výsledky z triple testov ale som sa rozhodla absolvovať viacero UZV na ktorých ani jeden lekár nevidel nič mimoriadne a tým pádom som amnio nepodstúpila... mala som z nej obrovský strach. Nakoniec keď sa malinká narodila prvé čo bolo som sa pýtala lekárky či je zdravá, či nemá žiadne rázštepy a našťatie nemala! Ale veru do poslednej chvíle tam ten červík pochybnosti bol, totiž podľa mňa Vám žiadny lekár nevie dať 100% istotu a vždy je tam tá myšlienka čo ak... teda aspoň u mňa bola. Prajem Vám každej jednej aby ste mali zdravé detičky lebo nad to nie je nič viac a aby každú tehuľku takéto testy čo najmenej stresovali! 🙂

xmirax
autor
16. jún 2012

@karelka a rodila som ako 28-ročná 🙂

makovv
6. jan 2013

Ahojte, mne lekár v piatok povedal, že mi vyšli testy na rázštep 1:110 a ostala som úplne v šoku..v utorok mám ísť na genetiku na konzultáciu čo ďalej...naozaj netuším, čo mi povedia, pretože v utorok končím 20. tt a ak by ma aj poslali na amnio, neviem, ako rýchlo by ma stihli objednať a výsledky sú až o 3-4 týždne a to už by sme aj tak nemohli nič robiť, aj keby bol výsledok pozitívny. Mám obrovský strach, ale som aj na lekára nahnevaná, lebo mal moje výsledky 3 týždne a nič mi nepovedal, až keď som prišla na kontrolu v piatok mi to oznámil, ako keby o nič nešlo, pritom už dávno sme niečo mohli riešiť. Tak teraz netuším čo bude a to je asi pre mamičku to najhoršie čo môže byť. ☹

lienockak
6. jan 2013

Mne vyslo riziko v 16tt na Downa 1:2..... Absolvovala som amnio a výsledky z krvi sa nepotvrdili. Strašne nám odlahlo.
Pôvodne som na amio nechcela ísť kvôli riziku potratu, ale to ako si potom vydychnete, stojí za to. Samotný odber trvá
pár minút a dá sa to vydržať. Robili mi to na Antolskej v stredu ráno a už vo štvrtok poobede toho istého tyzdna mi volali z genetiky, že mám chromozomy v poriadku. Tri týždne dobiehali este ďalšie výsledky z odberu, tam mi zas vyšiel horšie výsledok na razstep chrbtice (zvýšený hormón AFP), ktorý mi z prvého odberu krvi vyšiel 1:5400, čiže v poriadku, a ani na morfologickom v 20tt lekár nič nenašiel. Povedal, len že mám všetko v poriadku. Na otázku, že prečo tie výsledky z krvi vychádzajú tak zle a pritom ja všetko OK mi lekár na genetike povedal, že na to mi neodpovie nikto. Sice uplne si vydychnem snáď až po pôrode, keď bude malý zdravý, ale aj tak som teraz oveľa pokojnejšia. Ináč je to hrozné, tie týždne čakania a plaču neprajem nikomu .... ked mi prestalo bývať zle, prišli krvné testy ... A potom, že uzivaj si tehotenstvo, a len nás zbytočne stresuju. Kedysi krvné testy nerobili, v zahraničí sa robia dnes za priplatok, len u nás ich musia robiť zo zákona.

lienockak
6. jan 2013

@xmirax žiadny ultrazvuk nie je tak presný ako amnio, to Ti povie aj súkromný aj štátny lekár. Na amnio som bola na základe jedneho odberu krvi na gynde (z toho zlé výsledky) a po pohovore u genetika. Ultrazvuk Ti povie že napr. 50% deti, čo má nevyvinute pľúca má aj Downa alebo napr. 40% postihnutých deti má slabé srdce a pod., čiže nič priamo, iba indície. Priamu odpoveď Ti dá iba amnio.

luckas8
7. jan 2013

ahoj makow, neznervózňuj sa, určite bude všetko ok. ja mám skríning negatívny, ale je tam riziko chromozomovej vady 13 1:190, doktor povedal, že na 99,99% je to ok, len aby sme mali istotu mám ísť na amniocentézu. tak som bola na genetike v 20.12. a s mužom sme sa dohodli,že idem na tú amnio a objednali ma až na 11.1, čo už budem podľa doktorky čo robila sono v 22. týždni ale podla môjho dr. 21. a doktorka na genetike som sa pýtala, či sa to nedá nejako urýchliť tak povedala, že nie lebo nerobili ani pred sviatkami ani počas a aj tie čo boli objednané na 4.1 preobjednali až na 8.1, tak sa modlím nech mi nepreložia termín lebo potom neviem čo budem robiť, a povedala ešte že so zákona mám nárok na výsledky za týždeň, keďže už budem v takom štádiu, ja by som si aj za výsledky za platila, len aby som to stíhala keby niečo. to je naše zdravotníctvo, ale dúfam, že všetko dobre dopadne. drž sa a ozvi sa ako si dopadla.

xmirax
autor
16. jan 2013

@lienockak tak áno, určite že amnio dá istejší výsledok ale zase na druhej strane podľa môjho názoru ani to ti nedá 100% istotu že bude všetko OK, aj z amnia sa dá tuším zistiť iba určitý počet postihnutí, a pri dnešnom vybavení uzv sa dajú ráštepy veľmi pekne diagnostikovať aj uzv, ale tak pravdaže rozhodnutie je na každej či podstúpi amnio alebo nie... možno by som pri ďalšom tehotenstve pri podobnom výsledku triple testov ako som mala podstúpila amnio aj ja... 🙂

xmirax
autor
16. jan 2013

@makovv neviem či si čítala môj príspevok ale mne vyšli triple testy 1:50 s podozrením na ráštepy, podstúpila som viacero uzv nakoľko ma po tomto výsledku moja gynekologička viackrát podrobne vyšetrovala, tiež ma poslala na genetiku do Nitry čo bolo podľa môjho názoru úplne zbytočné lebo tam sa ma akurát tak popýtala lekárka na choroby v rodine a pod., bola som zaslaná aj tam na ultrazvuk ktorý mi robila nejaká mladučká lekárka ale tak som si hovorila že viac očí hádam viac vidí... potom ma tam ešte upovedomili o možnosti amnia čo som odmietla, moja gynekologička ma poslala k dr. Čunderlíkovi do BA, ten mi robil podrobný uzv, všade mi povedali že je na základe UZV všetko v poriadku, nič nenasvedčovalo tomu že by tam bol nejaký ráštep, na základe tohto som sa spýtala svojej gynekologičky či by mi napriek tomu odporúčala amnio a ona mi povedala že nie, nakoľko som mala placentu na prednej stene... potom som ešte pre svoj pokoj na duši absolvovala 3D uzv v Hlohovci kde tiež bolo všetko OK, napriek tomu bol vo mne červík pochybnosti až do konca tehotenstva čo ak, dosť často som aj nad tým uvažovala či som predsa len nemala podstúpiť amnio, našťastie u nás to dopadlo dobre, malinká sa narodila síce cisárskym o 3 týždne skôr ale úplne v poriadku, prvé čo bolo som sa po prebudení z narkózy pýtala svojej gyn. či nemá nejaké ráštepy 🙂 , viem že ti je teraz hrozne, aj mne bolo, nevedela som čo by bolo najlepšie, mala som aj ja hrozné nervy, veľmi ti držím palce aby bolo všetko OK, ak to cítiš tak že by ti pokoj na duši dal iba výsledok z amnia tak ju podstúp, je to síce invazívny zákrok ktorý nesie so sebou isté riziká ale možno za ten pokoj to stojí, aj keď ako som už písala rázštepy sa dajú pekne vidieť údajne aj na uzv, hlavne už v tom týždni v ktorom si ty, keby ťa ešte niečo zaujímalo kľudne napíš 🙂

makovv
17. jan 2013

ahojte, tak som sa včera vrátila z BA, mám za sebou 2 morfologické ultrazvuky, na 1.mi lekár povedal, že je podľa neho všetko ok, na 2. mi zasa iný lekár povedal, že tam vidí tri drobnosti, ktoré samé osobe nemusia nič znamenať, ale keď vyšli krvné testy zle, tak by pre náš pokoj tú amnio predsalen odporučil. Mali sme s partnerom dobrého chrobáka v hlave, ale nakoniec sme sa rozhodli pre amnio, urobili mi ju hneď na druhý deň v GYN-FIV v BA, super prístup, aj lekár šikovný. Samotný odber trval chvíľku a ani bolestivé to nejako nebolo, tenučká ihla, taká akou berú normálne krv, ak nie tenšia, akurát trochu nepríjemné to bolo, lebo tá ihla musela ísť hlbšie, ale žiadna katastrofa. Keby bolo treba, idem znova. Oveľa horší bol ten strach pred zákrokom a rozhodovanie sa čí ho podstúpiť. Prečítala som toho o amnio veľa a musím povedať, že je to zbytočne veľký strašiak pre ženy. Ono v každom štádiu tehotesntva sa niečo môže stať, bez ohľadu či podstúpite amnio alebo nie. Ak si vyberiete dobrého lekára, tak sa nie je čoho báť. Teraz už len čakáme na výsledky, ktoré majú byť zajtra a modlíme sa, aby dobre dopadli. 🙂

xmirax
autor
18. jan 2013

@makovv ahoj, tak ste sa dobre rozhodli teda, aj ja by som v takomto prípade asi tiež podstúpila amnio, som si hovorila že ak by mi čo i len jeden lekár povedal že sa mu niečo na uzv nepozdáva tak pôjdem, neboj výsledky budú určite v poriadku, všetko dobré prajem, prípadne potom daj vedieť, a zaplatili ste si tie zrýchlené výsledky, či?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre