Vyšetrenia v tehotenstve - strach z ihiel

rencusik
6. mar 2023

Ahojte, ako je to s vysetreniami pri tehotenstve. Ja mam panicky strach z ihiel a neviem to vobec ovladat a k tomu vzivote som nemala infuziu. Chcem vediet ci je povinne mat infuzie v tehotenstve a pri porode...ako je to s vysetreniami kde beru krv. Myslim ze nic nezmeni to ze si to dieta necham tak ci tak.

floki1994
6. mar 2023

@rencusik na ihly si zacni zvykat 🙂 v tehu sa casto berie krv, ja napriklad si picham kazdy den injekcie kvoli krvi (to nemusi byt ale tvoj pripad)..ked pojdes rodit urcite ti zavedu kanilu kvoli infuzii, nieco na bolest aby ti vedeli dat a podobne...ale vsak su to len ihly a par sekund bolesti..stoji to za to babatko ;)

jaskolka
6. mar 2023

Pri poradniach v tehotenstve sa niekoľkokrát berie krv na rôzne vyšetrenia. Môžeš to odmietnuť, ale potom napríklad nemusia zistiť tehotensku cukrovku a zbytočne si vyrobis problém, len kvôli "strachu z ihly"
Infúzia pri pôrode -je aj z dôvodu, keby napríklad bol nutný akútny cisársky, aby mohli ti podať potrebné liečivá. Môžeš to tiež odmietnuť, je to na tebe, ale aj všetky riziká potom berieš na seba.
Za toto ti hádam nestojí ta chvíľka pichnutia ihlou.

len_nig
6. mar 2023

Ja som tiež mala neskutočný strach z ihiel, od detstva som odpadávala pri braní krvi ale naozaj tehotenstvo a pôrod ma zocelilo 😁 krv ti budú brať často, proste treba to vydržať, mne pomáhalo keď som sa vždy pri odbere silno štípala do stehna aspoň som nemyslela na tú ihlu. No a pri pôrode to už išlo jedno cez druhé, nebudem detaily písať ale to už mi bolo fakt jedno potom 🤷🏻‍♀️

kaca222
6. mar 2023

Bohužiaľ je to tak, niekoľko krát ti budú brať krv a takisto pri pôrode budeš mať zaistenú žilu 🙂
Rozumiem tvojmu strachu, ja som najväčšie obavy z pôrodu mala kvôli ihlám 🙂 Preto ani epidurálka u mňa neprichádzala do úvahy :D
Ale treba to tak brať, že teraz je chvíľa, kedy musíš byť kvôli svojmu dieťaťu odvážna. Všetky tie vyšetrenia sú veľmi dôležité, nič by som neodmietala. Držím palce

kiki68
6. mar 2023

@rencusik zial par odberov bude, pri porode som si ja dala kanylu az v polke porodu. Dohodla som sa s nimi, ze chcem az ked sa naozaj pojde nieco robit. Hned o hodku po porode mi ju zase vytiahli. To som bola v takej euforii z maleho a porodu, ze aj keby tam na hlave predvadzali akupunkturu je mi to jedno, este sa podakujem. Ale ta kanyla mi pocas porodu nevadila, asi to dobre zaviedli.

rencusik
autor
6. mar 2023

@kiki68 no ja sa budem snazit jej uplne vyhnut ked lebo to by som asi neprezila ten stres uz ked vidim ihlu. Maju mi zajtra brat kvr a ja uz od piatku kedy mi to oznamili nespim a som v strese.

rencusik
autor
6. mar 2023

@kaca222 co zistovali pri prvom odbere? Mne maju zajtra brat krv a ja som od piatku odkedy mi to oznamili v strese ani spat neviem. Fakt sa bojim. Asi odmietnem vela toho lebo hrdinka som pokial sa tam neocitnem potom hlava vypina a prichadza panika.

floki1994
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evica17
6. mar 2023

Ja mám strach z ihiel, epiduralka ,keď som videla ako sa pichá,nepripadala v úvahu. Ale ostatne veci som neodmietla,prezijes to. A to prvý malý sa narodil o mesiac skôr, odtiekla plodová voda a týždeň som mala.kanylu (menili ju 3 krát,lebo nemôžeš mať jednu viac dní,iba tuším 2-3 ) a dávali ATB a tiež oxytocín. Ale popravde, teraz je pre mňa riadny,vacsi stres ,keď vidím ako ockuju deti, ja ich mám držať a oni ich pichaju,no není mi tomprijemne.

athena27
6. mar 2023

@rencusik rovnako u mňa bol strach aj preto, že som už par krát pri odbere krvi odpadla, žili mám slabé a ťažko sa mi dá zobrať krv, vždy ma dopichali tak že som mala obidve ruky modré :( Opakovala som si že to robím pre svoje dieťatko a dáko som vydržala. V pôrodnici mi tri sestričky napichávali influziu. Všetko sa dá vydržať a stálo to aj tak za to, všetko prebolí prejde a drobca budeš mať pri sebe 🙂

elli333
6. mar 2023

@rencusik osobne si myslim ,ze ta uplne najmensia bolest ktoru budes pri porode citit je ta z pichnutia infuzie 🙂. Uz som rodila ,infuzie som mala nespocetne krat. V prvom tehu mi tym niekolkokrat zachranili dieta. Davali mi do zily magnezium . Ale kazdopadne pri porode je ta ihla ta absolutne najmensia bolest aka moze byt ...je to ako mravec a slon a ver mi toho mravca pritom slonovi ani nezbadas 😀 a to ta nestrasim ani nic take. Len uplne realisticky konstatujem

tinkavvv
6. mar 2023

@rencusik skus popracovat na tom strachu. Tie vysetrenia su hlavne pre zdravie teba a dietata.
Pri odberr do lahni a vobec nepozeraj tym smerom.
Tiez som sa kedysi bala a uz mi to vobec nevadi. Drzim palce

petruska173
6. mar 2023

Pri prvom odbere berú najviac krvi, mne brali 3 ampulky, dokonca museli z oboch rúk lebo nechcela mi tiecť krv a jedna ampulka sa rozliala, tak dokopy 4. Takže prvý odber je trochu nepríjemný a aj zdĺhavý ale nič čo by sa nedalo prežiť. Berú krv na kontrolné odbery, na krvnú skupinu +RH faktor, infekčné choroby, glykémiu, atď viac si nepamätám .

anavixy
6. mar 2023

Odmietnut asi mozes, ale neviem ci sa to bude ratat ako navsteva poradne… kazdopadne su aj zeny (nejdem pisat ake) co do poradni nechodia, samozrejme je to totalna nezodpovednosť a hlupost a plynu z toho aj ine dosledky ako zanik naroku na “kocikovne” a tak… pri porode vobec nemusis dostat infuziu ani nepotrebujes mat preventivne napichnutu zilu, alebo ju mozes odmietnut, tam to je o inom. Kazdopadne by si skor mala rozmyslat nad tym ako to zvladnut, nie co vsetko budes moct odmietnut… v tehotenstve su odbery velmi dolezite a naozaj sa moze stat cokolvek, kedy nebudes mat absolutne na vyber, pokial nechces dopadnut zle (ale nic take sa stat nemusi!). Drzim palce, nech zistis, ze je strach zbytocny a vsetko ide ako po masle 🙂

kaca222
6. mar 2023

@rencusik určite nič neodmietaj, môžeš ublížiť bábätku. Okrem iného sa vyšetrujú veci ako: hladina cukru v krvi (ak by si mala zvýšený cukor a nevedelo by sa o tom, môže dôjsť k poškodeniu bábätka), Rh faktor (ak nie je kompatibilný s partnerom, môžu tvoje protilátky začať bojovať proti bábätku), infekčné ochorenia ako toxoplazmóza (opäť môže spôsobiť úmrtie plodu), vyšetruje sa hodnota markerov, podľa ktorých môžeme odhaliť vývojové vady plodu, atď.

kiki68
6. mar 2023

@rencusik vsak povedz ze mas strach a si tazko osetritelna v tomto smere, oni uz maju nejake tie triky. Miesto sa da aj znecitlivit kremom pokial viem. Ja som im povedala, ze jedine v lahu a musia sa so mnou rozpravat. Aby som neodpadla, lebo mna je narocne prebrat a idem do nejakeho zachvatu ( epi nemam potvrdenu) a nie sme si isti, co to je. Ale v tehu sa mi to ani pri jednom odbere nestalo. Ja som sa za to odmienala materialne. Za glukozovy Test som si poriadila krasne tehu tmavomodre saty za cca 250eur 😂 potom to citila viac penazenka ako moja ruka 😀Ale co mi v Rakusku brali krv, tak to nejak zmakli. Na Slovensku to bolo jedine na hematologii a stale o drzku. Takze som rada, ze to tu nejak vedia robit. Mozno tym, ze nekomentuju ake mam slabe zily, ale radsej sa pytaju na nieco prijemnejsie a clovek to psychicky lepsie znesie.

rencusik
autor
6. mar 2023

@kiki68 ďakujem za nazory dosrata som ze az. Ja chapem ze clovek co nema fobiu ju nepochopi a nechcem odmietat vsetko ale tak 3x vziat krv by im mohlo stacit. Doma mam glukomer ved na cukrovku pridem aj sama predsa. No tak ci onak posrata som a hadam to nejak zvladnem. Dakujem

rencusik
autor
6. mar 2023

@petruska173 3 apmulky? Ja nesom na 1 priravena neto na 3 az. Fu to je sila

rencusik
autor
6. mar 2023

@kiki68 da sa ale to len pri tetovani co myslis ze sa da taky krem pouzit aj pri odbere?

petruska173
6. mar 2023

@rencusik proste si tam lahnes a zoberú krv po leziacky, treba sa trochu hecnut a keď povieš že sa bojíš oni ti budú niečo rozprávať na rozptýlenie. Ja sa bojím aj ihly u zubára a čo iné zostáva šak sme ženy niečo musíme vydržať 😀

rencusik
autor
6. mar 2023

@petruska173 boze taka som odhodlana ale viem ze ked tam budem vypne ma a si o mne budu mysliet ze som vymetena alebo co. Ja praveze injekcie v pohode ale zila ani za boha. Ja neviem preco len sa pozbieram a uz ma net 😀

floki1994
6. mar 2023

@rencusik autorka inak ja som toto mala tiez ked som bola mladsia...pomaly som odpadavala pri odbere..ked mi oznamili ze si mam cele tehu pichat fraxik na riedenke krvi tak som prvy den revala ze to nedam...vsetko kvoli babatku das...ja skm o prve prisla a dokonca mi pichali velku ihlu (vyvolavacku) priamo do maternice...teraz som druhykrat tehu a zase picham kazdy den na riedenie krvi a uprimne ti poviem ihly a odbery su ten najmensi problem v tehu...drzim palce aby si sa prekonala 🙂

rencusik
autor
6. mar 2023

@floki1994 dakujem hadam mas pravdu

kik2022
6. mar 2023

@rencusik Ja tiež nemám rada ihly, ale snaž sa na to nemyslieť, natoč si hlavu do inej strany, vôbec sa na to nedívaj, mysli na niečo príjemné. Pichnutie trvá len sekundu, takže o nejakej veľkej bolesti sa nemôžeme baviť. A robíš to pre svoje zdravie a zdravie tvojho bábätka, takže to určite neodmietaj.

anavixy
6. mar 2023

@rencusik tak ogtt mozes kludne odmietnut, ono sa to neodprouca odmietat, ale povinne to nie je a ak nemas problem si pichat do prsta (co ja radsej tri odbery zo zily ako jeden pich do prsta 🤣), tak kludne… krem na znecitlivenie si kludne mozes dat pred odberom, ale musis si ho zaobstarat sama, myslim ze nic take sa bezne nepouziva 🙂 a urcite ti budu robit odber v lahu na tom nie je nic zvlastne a keby aj omdlies na chvilu, nic sa nedeje… ale to dáš🤞🏻 Potom napis ako to dopadlo!

rencusik
autor
7. mar 2023

@anavixy prezila som to vdaka uzasnej sestricke. Velmi mi pomohla. Musela mi sice pichnut 2 ruky lebo som sa tam krutila a plakala ale povzbudila a podrzala ma a hlavne ma nesudila a mala so mnou trpezlivost. Mam to za sebou dakujem

anavixy
7. mar 2023

@rencusik super, tak uz nech je to len stale lepsie a lepsie🤞🏻 🙂

deniskatimmy
7. mar 2023

@rencusik ja som sa tak bála keď mi bravali krv lebo keď som bola dieťa som odpadla a odvtedy som sa bála vždy ale keď som bola tehotná aj som si zvykla ako často mi brali krv 😂 mne stačilo že som o tom strachu povedala sestričke a ona hneď keď mi brala krv mi povedala aby som otočila hlavu na druhú stranu a nepozerala a stále sa má na niečo pýtala aby som nemyslela nato že mi berie krv a vždy ma nechala troška dlhšie posedieť a dala mi vodu pre istotu 😂

deniskatimmy
7. mar 2023

@rencusik a infúziu som mala len počas pôrodu a keďže ja som rodila v noci tak kanilu mi vybrali ráno pri vyzite z ruky

kiki68
7. mar 2023

@rencusik no kamoska ma tazko osetritelne dieta a pouzivaju ten krem, aby teda dostali co chcu bez nejakeho velkeho rizika. Chapes, dieta ma MR a nie je schopne nejak recami velmi pochopit ze co. Tak mozno aj toto je cesta ako sa zbavit toho strachu. Ale ja myslim, ze ked to zvladnes raz, tak si nejak zvyknes v tom tehu a nastavis sa na to psychicky. Ja som to v tehu znasala lepsie ako keby idem teraz (posrata by som bola urcite zase )

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre