Varixy v tehotenstve

lunas
19. máj 2012

Nájde sa niekto na debatu o kŕčových žilách v tehotenstve? Som v 7. mesiaci, a mám zasiahnutú celú nohu od členka až hore po rodidlá. Mám to také hnusné, že som z toho veľmi nešťastná. Vyzerá to tak odpudzujúco, že nemôžem mať ani krátku sukňu. Užívam Detralex, ale nepomáha. Je tu niekto s týmto problémom?

oliverka
19. máj 2012

Od piateho mesiaca vyzerajú moje nohy ako nohy 70-tničky 😠 Gynekológ mi povedal, že jediné, čo môžem urobiť, je kúpiť si kompresívne pančuchy. Išla som za kamarátkou - zhodou okolností doktorkou - angiologičkou, urobila mi podrobné sono žíl a záver znel, že vnútorné žily sú OK, terajší stav je spôsobený tehotenstvom a do pôrodu sa to bude už len zhoršovať. Predpísala mi kompresívne podväzky, mám sa ukázať po šestonedelí a uvidí sa, čo ďalej. Prakticky celé tehotenstvo nosím šaty a sukne, v zime to bolo v kombinácii s vysokými čižmami bez problémov. Teraz si dám tie kompresívne pančuchy a nikto nič nevidí 🙂 Takže podľa mňa nemáme inú možnosť, len vydržať a dúfať, že sa to po pôrode upraví 😎

ikke
19. máj 2012

tak tak, v tehotenstve len vydrzat, aj ked teraz v lete to bude o hubu, alebo proste musime ignorovat esteticke normy 😝 😀
ja mam krcove zily dedicne, uz od mojich asi 15 rokov, v prvom tehotenstve sa to zhorsilo, potom malinko vratilo spat, teraz je to uplne hrozne (velke modriny, hrce,...), ale tiez nemam inu moznost nez kompresne pancuchy a dufat, ze po tehotenstve sa to aspon trochu unormalni. ked bude mat druhe dieta nejaky rok, rok a pol, planujem to riesit dalej 😉

v tehotenstve mas oslabene zilove steny a asi 2 litre krvi naviac oproti normalu, to su dve hlavne priciny stavu. a este extra vaha k tomu.

adrika25
19. máj 2012

Ahojte, ja už mám po pôrode a pravú nohu v hroznom stave akurát riešim čo s tým dalej, chcela by som si to dať odstrániť a hľadám nejakého odborníka v BA čo sa tým zaoberá. Neviete o niekom, prípadne stredisko ktoré sa na to špecializuje?

lunas
autor
19. máj 2012

Ah to som rada, že je takých viac ako ja. Ja ich mám vlastne tiež od 4 - 5 mesiaca, a týždeň čo týždeň sa to len zhoršuje. Áno, moja noha tiež ako 70-tnička. Doktor mi tiež povedal, že treba len vydržat, že po pôrode sa to upraví samo, čomu moc neverím. Lebo noha je sama hrča a modrina. Tiež som si kúpila kompresné pančuchy na radu kamarátky, len žiaľ tie mi tie varixy vytlačili na rodidlá! A ke´d som to povedala svojmu doktorovi, povedal mi, že práve kvoli tomuto on ich moc neodporúča. Žiaľ neskoro, mám to hrozne a neverím, že sa to upraví samo. Tiež to budem riešiť operácoiu, hneď ako sa len bude dať.

viera77
19. máj 2012

ahojte, tak toto je tema ako usita aj pre mna 😉 .....tiez mam varixy dedicne, uz asi od 15-tich rokov viditelne a k tomu este aj popraskane cievky po celych nohach, hlavne prava noha je na pohlad hlavne uz teraz po porode strasna. Uz dlhe roky ziadne kratke nohavice, sukne. Najhorsie to bolo pocas tehu, samozrejme Detralex a pancuchy ale teraz po porode je len male zlepsenie, ale pocas menzesu nemozem doslova ani stat na nohach, take mam bolesti. Prave teraz koncom maja idem do ZH na vysetrenie a urcite na jesen planujem uz rovno operaciu , ziadnu sklerotizaciu - tu som mala asi pred 12-timi rokmi a uz po kratkom case boli zily a cieky opat viditelne.....myslim, ze je dobre to riesit co najskor a neodkladat liecbu, moj tato mal uz davnejsie operaciu uz poriadne zanedbanych krcovych zil na oboch nohach a keby ju odkladal, uz by teraz nemusel byt medzi nami....

macka23
19. máj 2012

@lunas no ver tomu ze sa to upravi, ja som sice nemala ziadne varixy na nohach, ale na rodidlach to bolo strasne, ta bolest, az som bola zhrozena a moj gynekolog tiez.. A fakt sa to pocas sestonedelia dalo same do poriadku 🙂

lunas
autor
19. máj 2012

@macka23 no veď práve tie na rodidlách sú neznesiteĺne bolestivé, takú bolesť som ešte nezažila, ani stáť, ani sedieť, a len bolí ako pred prasknutím či výbuchom. A tá enormná veľkosť, ah, a to ma teší naozaj, že sa to teda upraví, už počas šestonedelia. A teraz máš s tým pokoj? Nemusíš sa liečiť?

monika74
19. máj 2012

ja mám krčové žily už asi 15 rokov v lete ma bolia a teraz som tehu tak som bola na cievnom na doporučenie dr. aberiem anavenol a predpísal mi kompresívne punčochy.Sono žíl je v poriadku a doporučená operácia.Čo sa týka krátkych sukní to mi nehrozí ale mne pomáha ked si celú obviažem elastickým obväzom a tehotenstvom sa to naozaj zhoršuje 😢

macka23
19. máj 2012

@lunas teraz nemam vobec nic, tiez som vtedy googlila jak diva, ze co so mnou bude, a fakt to preslo, ani neviem ako 🙂 ja som pribrala asi 20kg pocas tehotenstva, mala som pruh v slabine...kombinacia jak svvet, ale teraz vsetko ok, uz len nejak vydrzat. drzim palce 🙂

lili_mia
19. máj 2012

vraj pomáha kúpiť nový rošt pod matrac, polohovateľný, takže na čas spania, či vylihovania si zdvihnete jednu stranu postele a na ňu si dáte nohy .. ja zaspávam so skrútenou dekou pod členkami

lunas
autor
19. máj 2012

@macka23 no ďakujem 😉 za povzbudenie 🙂 a dúfam, že to ustúpi aj u mňa čoskoro po pôrode.

zuzamela
29. máj 2012

@adrika25
ahoj. ANo viem aj ked som zo ziliny bola som minuly tyzden v jednej privatnej ambulancii-V BA musis sa tamobjednat-je to spickovy angiolog-nie taky ako mame tu ze ti pozre na nohy spravi male sono ktore trva 10 minut a povie ze pridite na sklerotizaciu ked prestanete kojit-tou sklerotizaciou to moze sice vyzerat dobre zvonka -ale aj to len chvilu-a nedajboze nechci vediet co sa ti robi v nohe-a sklerotizaciu si prides zopakovat o rok dva-to je blbost-.Fakt to nie je sranda-tak som sla radsej k odbornikovi -Angio s.r.o.-o esiac mam prist na kontrolu a objedna a jednu nohu mi bude robit sklerotizaciou-tam je len taka ala zilka ale druha noha je horsia-tak tam vravel ze mi to spravi tou RFA.papa zatim

verka
8. jún 2012

no ja mam tri deti,zily som nikdy nemala, pri prvom sa mi spravilili na pravej nohe mierne,po porode trosicku ostali, po druhom tehu horsie,ale dalo sa, no a pri tertom cista katastrofa, mala som ich na rodidlach, odpuchli, cela prava noha sa zhorsila a ostalo mi to...uplne ze na kolene mam az taku hrbolatu,no ide ma porazit....a najhorsie ze ma ta noha zacina aj dost pobolievat....akurat tu pri nas otvorili jednodnovu chirurgiu, pojdem sa tam asi popytat,co a ako....ked si predstavim ze za mesiac ideme na dovcu, no slzy v ocach...

fandakova
11. jún 2012

Ahoj, ja som po dvoch sekciách, po 6 operáciách varixov laserom a som tretí krát tehotná v 17. týždni. Moja cvievna mi odporúčala kompresívne podkolienky a pančuchy, máš nárok 2x ročne si ich dať predpísať. Kompresívne pančuchy sú tak na 80% účinné, Detralex tak na 20%. Ja som v posledných mesiacoch predošlých tehotenstiev pociťovala veľké tlaky v žilách a bolesť a zabral mi Anavenol. Môže sa užívať denne až 6 tabliet, mne stačila jedna ráno a jedna večer. Lekári ho dnes ale nepredpisujú, lebo je lacný, stojí len okolo 2€. Nech sa ti darí a nech všetko dobre dopadne. Pa

lunas
autor
11. jún 2012

@verka Verka prosím ťa, a tie varixy z rodidiel sa ti stratili úplne či nie???? tia ma najviac trápia, strašne bolia a sú nenormálne veľké. Pravá noha tiež hrbolatá a modrá, a už strácam nádej, že po pôrode sa to upraví ako niekto hovorí, keď tu čítam, koľkým babulkám to po pôrode ostalo tak naozaj slzy v očiach!....

verka
11. jún 2012

@lunas no na rodidlach sa viac menje vstrebali, nebolieva to uz, ale noha ostala ,nebudem ta klamat,ale mne taka ostala az po 3dietatku, takze a cakas prve, tal sa ti hadam vstrebe.....

monika74
13. jún 2012

@lunas ja som bola tiež zo žilami asi pred mesiacom na odporúčanie gynekologa.No moja rada po pôrode to neodkladaj chod k cievnemu a žily sa zo začiatku dajú odstrániť aj laserom u mna to už nieje možne 😢

lunas
autor
13. jún 2012

@monika74 a ako dlho si po pôrode? Aké vyšetrenie ti robili? ja som zase počula, niekomu zaberie odstránenie laserom, niekomu nie, vraj je to individuálne...

monika74
13. jún 2012

@lunas ja mám termín teraz v juli no krčové žily mám už asi 15 rokov a každým tehu sa to zhoršuje no stále sa to dá vydržať 😀 Ja už soím mala ísť na operáciu dávno len ja to stááále odkladám 😀 ono záleží v akom stave sú žily.mne robil pred mesiacom sono žíl a jedna noha by mohla byť laserom no druhá už len operatíve.Teraz mi predpísal len anavenol a kompresívne punčochy 😀

lunas
autor
13. jún 2012

@monika74 aha, ja mam tiež na konci júla termín, a toto je druhé tehotetenstvo, a žily mi začali vlastne pri prvom, ale teraz je to niečo hrozné ako to vyzerá. A ešte sa opýtam, to sú jednodňove operácie? Lebo pri tom bábatku asi nebude možné hneď po pôrode to riešiť. A mala si niekedy aj detralex? Lebo mne absolútne nepomáha! Keď ho doberiem, skúsim asi ten anavenol.

monika74
13. jún 2012

@lunas s laserom sa mi zdá že je jednodňová.Ja som okrem anavenolu neuživala nič iné.on je len na riedenie krvi a nohu si bandážujem buď elastickým fáčom alebo teraz tými punčochami,ked by som si niečo na nohu nedala tak ma to dosť bolí.a tá oprerácia ma tiež odradzuje pri detoch si to akosi človek nemôže dovoliť na nohách musí byť človek stále

monika74
14. jún 2012

@lunas ešte niečo ak ťa to bolí skus si to bandážovať elastickým fáčom mne aspoň to od bolesti pomôže 😀

luciac
19. júl 2012

ahojte, aj ja sa pridávam ku vám. Mám 28 rokov a som teraz v 16tt. Pred tehotenstvom som mala krcove zily ale nie az take moc velke na lavej nohe a aj ma obcas pri zmene pocasia bolela. Bola som u cievneho a ten mi povedal, ze mam odrodit kolko chcem deti a potom pojdem na operaciu, ze mne ziadny laser nepomooze. Mam to dedicne po mamine tak som to cakala. No a teraz ako som tehotna, tak mam az hrce na lavej nohe a niekedy neviem od tej bolesti zaspat, musim si namastit konskou mastou, ktora dobre chladi a ten chlad mi prevysi nad tou bolestou a rychlo zaspim. Nosim pancusky od rana do vecera este tie co mi predpisal pred tehu po stehna. Inak by som sa si zblaznila. V praci cely den sedim, ale kupila som si taku stolicku a mam celu pracovnu dobu nohy vylozene 🙂 mam z toho az depku, ked vidim svoju lavu nohu ako stara zena. radsej sa na to ani nepozeram lebo mi je do placu. Ale co clovek nevytrpi kvoli tomu malemu clovieciku. No ale ked tu citam som rada, ze zatial nemam na tych rodidlach ale myslim si, ze to este len pride lebo do 9 mesiaca este daleko. A detralex nechcem brat bojim sa kvoli babu. Napiste este niekto kto ma take problemy. dakujem.

martinkaf
10. aug 2012

@luciac Ahoj, ja mam rovnaky problem...tiez to mam dedicne a taktiez na lavej nohe a ked vidim moju mamu teraz najradsej by som si kupila novu nohu :D :D :D :D
Bolesti az take nemam ako pises, a hlavne pri prvom tehu som to ani necitila co som to uz mala aj predtym...teraz pri druhom tehu je to ovela horsie, nemozem byt dlho na slnku ani dlho chodit hned mi to navrie a taky tlak citim...dokonca sa mi to dostalo uz k rodidlam a poviem nieje to dobre tlaci ma to, pri sedeni pri chodeni :( nieco hrozne a ako to vyzera nechcem ani pisat...len dufam ze sa to vrati do normalu hlavne z tych rodidiel....prajem prijemne tehulkovanie

zuzanamatko
28. aug 2012

@fandakova Ahoj, ja som mala pred 3 rokmi operaciu krcových žil a jednu sklerotizaciu asi pred 10 rokmi,vobec mi to nepomohlo a teraz ked som tehotná tak je to ešte horšie,minulu noc som skoro vobec nespala, co ma tak bolela noha.Chcela som vlastne vediet, ci ti robili sekciu kvoli žilám.dik

fandakova
30. aug 2012

Ahoj, nebolo to kôli kŕčovým žilám. Pri prvej dcére som sa nemohla otvoriť, tak mi po 2 týždňoch urobili sekciu a druhú dcéru som mala do 1,5 roka potom, tak mi robili sekciu opäť. Teraz čakám tretiu sekciu.
Nosím stále kompresívne podkolienky a zatiaľ chvalabohu nemám problém. Držím prsty. Miriam

zuzanamatko
4. sep 2012

Ahoj a vedela by si mi poradit niaky kontak na cievneho lekara v žiline, ja som predtym chodila do ziliny, ale ten lekar tam uz nie je a aj operovana som bola v ziline, dakujem

luciac
19. sep 2012

@martinkaf no ja sa uz citim lepsie, ako vstanem hned navleciem pancuchy az po stehna a mam ich az do vecera dokym nejdem do sprchy...a velmi mi to pomaha, nemam ziadne bolesti, len ked si vyzleciem tu pancuchu ani sa radsej na tu lavu nohu nepozeram lebo tak isto by som ju hned vymenila. ale co uz neurobi clovek pre to malinke..na rodidla neviem ci sa mi to dostalo mam taky zvlastny pocit pri chodzi ako keby som mala svalovicu tak neviem ci je to to, inak ma nic neboli...

ryka2
27. okt 2012

@fandakova ahoj,som po 2 sekciach a moja lava noha vyzera ....no strach a hruza....ako prebieha operacia laserom ,lebo sklerotizacia no neviem pred 7 rokmi som to absolvovala ale pri 2 detoch si to neviem predstavit? dik za info

fandakova
28. okt 2012

Ahoj, operácia laserom je buď pri plnom vedomí len s lokálnou anestézou, alebo ťa uspia. Záleží ako sa dohodneš. Operácia trvá od 1-2 hodín, podľa rozsahu. Ja som ale išla na operáciu hlavne kôli zápalu, nie kôli estetike. Potom som 2-3 hodiny pospala a prišiel po mňa manžel a odišla som po vlastných. Prvá noc bola veľmi bolestivá, ale zvládla som to s liekmi. Na druhý deň som už na 70% fungovala. Jedna dcéra mala vtedy 3 a druhá 1,5 roka. A potom sa to už len zlepšovalo. Nosila som asi mesiac obväzy. Nohy som mala 9 rokov krásne, teraz som v 35 týždni, nohy sú horšie, uvidíme, čo bude po pôrode. Držím prsty. Pa. Miriam

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre