Tvrdnutie brucha v tehotenstve

29. mar 2024

Ahojte keď vám tvrdne bruško kde na ktorej časti brucha to cítite a ako rozpoznam že je to tvrdnutie ? Čo si na to dávate ?

lia2022
29. mar 2024

Veľa magnézia ( najlepšie magnerot).
Je to taký nepríjemný sťah celého brucha, ostane úplne tvrdé ako kameň, zmení tvar a môže to byť nepríjemné až bolestivé.
Keď stvrdne len nejaká guča alebo kúsok na bruchu príp.jedna strana, to sa pravdepodobne pučí bábätko.
Snáď som to správne pochopila..ja som s tým mala problémy od 17tt.do konca tehu. a katastrofa to niekedy rozoznať či sa pučí bábätko alebo tvrdne brucho 🙈. Takto to bolo vysvetlené mne.
No aj ja som zvedavá čo napíšu ešte ostatné ženy.

aj47456
29. mar 2024

Celé brucho, tvrdé asi ako čelo, niekedy bez nepríjemného pocitu, inokedy taký nepríjemný tlak a chvíľu trvá, kým to povolí. Nie je to pár sekundová záležitosť

stanulienkat
29. mar 2024

Davaj si magnezko a nechytaj si brucho. Aj dotyky a hladkanie mozu vyvolat tvrdnutie.

anavixy
29. mar 2024

Ono hlavne zalezi ako casto brusko tvrdne a v ktorom stadiu tehotnestva zena je (maternica sa stahuje aj v zaciatkoch, ale nemusi to byt citelne). Okrem toho zalezi najviac na tom, ako sa sprava krcok, ak tvrdnutie nema vplyv na skracovanie krcka, je neskodne. Tvrdnutie brucha okolo 10x denne na par sekund je normalne, netreba ho riesit. Ak tvrdne brucho castejsie, trva to dlho (nie par sekund), treba konzultovat s dr a nasadit magnezium. Ak vies, ze ti brucho tvrdne po namahe, po dlhej chodzi atd, tak treba viac oddychovat. Ku koncu tehotenstva, su stahy maternice vyraznejsie a dieta je vacsie, teda sa viac “puci”, take pucenie je aj viditelne. Pri tvrdnuti brucha brucho proste stvrdne, na zaciatku moze stvrdnut len podbrusko, neskor cele brucho, je na dotyk tvrde. Ak ti castejsie tvrdne brucho, treba sa vyvarovat jeho hladkania, chytania, cez brusnu stenu sa takto drazdi maternica a to provokuje jej stahy. Pokial by tvrdnutie bolo prilis caste, dlhe, pravidelne alebo sprevadzane bolestou, treba vyhladat lekara. 🍀

katka533
29. mar 2024

Ja som pri prvom mala tvrdnutie od 20 tyzdna a brala som vysoke dávky magnezia, ale som prenasala mozno koli tomu vyvolavali mi porod. Pri druhom mi tiez tvrdlo a uz som ho nebrala, ani sa nic nedialo, normalne som porodila v termíne

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre