Test na cukor v tehotenstve

12. jan 2023

Ahojte, ako je to z testovaním? Môže sa spraviť len odber z prsta a na základe toho určiť či je cukor vysoký alebo nie, alebo sa musí testovať aj s tým že vypijem tu tekutinu a potom sa meria. Ja som ráno išla ku svojmu dr zobrali mi krv z prsta cukor 6,8 povedala hneď sestrička že zvýšený, poslala ma niečo zjesť a za pol hod zobrala zas krv cukor 6,5 a poslali ma na diabetológiu. Nemal ten test prebiehať aj s vypitím glukózy? Sestrička hovorila, že toto je presnejší test. Ďakujem

dominidi
12. jan 2023

Krv z prsta je velmi slaby ukazovatel..skor sa im nechce robit

andrea_82
12. jan 2023

ak si už na lačno mala cukor zvýšený, tak po glukóze by bol ešte vyšší. Diabetológ ti spraví presnejšie vyšetrenie.

amelia89
12. jan 2023

Ak je z prsta vyssi nez 5.3 v teste sa nema pokracovat. Takze urobili dobre. 6.8 je strasne vela, ja som mala tehu cukrovku a taku lačnu hidnotu som snad ani nemala za cele tehotenstvo. Diabetolog ta nasmeruje

autor
12. jan 2023

@andrea_82 toho som si vedomá len mi je divne, že sa testovalo nalačno a potom hneď pol hod po jedle a bez glukózy

andrea_82
12. jan 2023

každý lekár to robí inak. Niektorí nakážu sa ráno naraňajkovať a robia len jeden odber.

sono2
12. jan 2023

Neni presnejší to je hlúposť. Ale na druhej strane tak isto by ti v labaku začali test z prsta presne pre toto tým že vypiješ glukozu by si im tam mohla zkolabovať. Takže by bol postup taky ako pri tvojej dr, že by ťa poslali inde

sono2
12. jan 2023

Testuje sa už výlučne na lačno.
Tak chcela vedieť ako ti to klesne

anavixy
12. jan 2023

Mozno diabetologicka ti bude robit ogtt, to robievaju aj oni. Alebo ta na zaklade naozaj zvysenej hodnoty nalacno proste poslali tam. Aj s gestacnym diabetom zistenym z venoznej krvi pri ogtt budes dalej kontrolovana tak, ze si budes merat cukor z kapilarnej krvi, teda z prsta aj vsetci diabetici to tak robis, takze uplne slaby ukazatel to nie je 🙂
Ale zas nie kazdy zacina ogtt z prsta (skutocne by sa mal robit z venoznej krvi), kazda hodnota sa ma merat rovnakym sposobom, teda z rovnakej krvi. Aj nalacno z venoznej aj po vypiti aj druhykrat…

amelia89
12. jan 2023

@anavixy po spravnosti by sa mal urobit “test” z prsta - oni sa samozrejme odlisuju tie hodnoty od venoznej ale ked ti prist hodi 6.7 tak to uz proste vies ze je zle.

U mna to bolo takto - prst nalacno (hranicne som mala 5.3) takze mi vzali venozne,pockali hodinu z labaka na vysledok ktory bol venozne 4.9 a az potom pokracovali v teste - oba nasledujuce odbery po vypiti uz venozne. Takto by sa to malo robit a takto sa to skoro nikde nerobi… nehovoriac o tom ze niekde ani nemeraju lačnu len rovno povedia ze maju doma vypit glukozu - potom idu peso do ordinacie a pritom ma byt clovek v klude aby pohyb neskresloval vysledok… no cele zle. Tu aspon po takej vysokej hodnote z prsta nepokracovali v teste

anavixy
12. jan 2023

@amelia89 nesuhlasim.. ten vysleodk z prsta je len kozmeticky, to mozu rovno vziat z veny a robit ogtt (ja som rada za kazdy neexistujuci vpich do prsta, au). A urcite to nie je tak, ze nikto neberie krv nalacno, ja nepoznam nikoho, kto by mal roztok vypit uz doma. Mne robili ogtt v praci na gyn odd a diabetologicka bola uplne spokojna s ich postupom.

amelia89
12. jan 2023

@anavixy ako kozmeticky? ta odchylka je mala. Urcite je lepsie to urobit tak ako dat vypit roztok zene ktora ma lacnu pomaly 7 … A nepisem ze nikto neberie krv nalacno. Napisala som NIEKDE…

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre