Tehotná učiteľka počas covidu

velka_klarka
23. jan 2021

Ahojte, chcela by som vedieť či mate niekto skúsenosť byť tehotná učiteľka počas covidu, ako to riešite s nástupom do práce? Viem, že situácia je taká, že nik netuší asi kedy pôjdu deti do škôl, ale už teraz ma to zaujíma. Deti zbožňujem a mam rada svoju prácu, ale mám rada seba a aj naše budúce dieťa a nechcem ohroziť jeho a ani seba. Obavy od nakazenia od detí a pod., ono aj za "normálnych" okolností viem, že kolegyne vypiovali lekári kvôli chripkam, infekčným chorobám, stresu, kriku....

viikkki
23. jan 2021

@velka_klarka ja by som sa dala vypísať nič ti nestojí za to ohroziť svoje dieťa 💁🏻‍♀️

velka_klarka
autor
23. jan 2021

@viikkki no ja už som sa aj na to informovala u mojej doktorky a dalo by sa povedať, že ma vysmila, ze nevidí dôvod.

petka_3
23. jan 2021

@velka_klarka môžeš zmeniť lekára. Ja by som aspon do konca 3 mesiaca ostala doma. U nás v škole to mali všetci učitelia a viacerí sú on už vyše 2 mesiacov. ☹
A asi by bolo najlepšie ostať doma stále. Neviem si predstaviť tú záťaž v tehotenstve kašeľ, teploty, dýchavičnosť...... Bolesti a lieky nemôžeš skoro žiadne. Ja viem, že nákaza môže prejsť aj ľahko ale radšej by som sa.vyhla riziku, že niečo také u mňa nastane.

ukulela
23. jan 2021

Deti budú pravidelne testované tuším sa píše raz za dva týždne, učitelia neviem či dokonca nie každý týždeň. Respirátor zožeň si ffp3. Rukavice, dezinfekcia. A teda aj deti zrejme budú musieť mať ruska. Vetrať. ak budeš mať zdravotné problémy že nevies nepredýchať cez Rusko s respirátor Tak potom už bude dôvod dať sa vypísať. Ale aktuálne nie si chorá, čo doktorka napíše ako dôvod pn, ma si niečo vymyslieť? Keď jej príde kontrola?

sense
23. jan 2021

Nežijem na svk, opatrenia u nás nie sú také ako na svk ale tehotne patria do rizikovej skupiny, práve preto ze tehotné môžu máloktoré lieky v prípade choroby a Rusko nie je 100% ochrana ... Takže ak ta lekár vysmial, skus obvodného alebo zmeniť lekára...

viikkki
23. jan 2021

@velka_klarka môže ti nejaký žiak vrazit do brucha, môžeš zažívať stres/ zhon/nervy, krik a ona nevidí dôvod 🤦‍♀️

ukulela
23. jan 2021

@sense lenže to nie je dôvod na vypísanie na PN. Tam má ísť chorý človek s diagnózou. Tak potom nech proste sa dá vyhláška a všetky tehotné ženy môžu ostať doma za nejakú náhradu mzdy alebo niečo ale nie vymyslené diagnozy. Alebo nech im zamestnávateľ určí prácu z domu, aleboimo kolektív ... Všetko sa dá vymyslieť. Ja viem že sa všetci bojíme, aj ja by som sa. Ale to nie je dôvod klamať zháňať lekára ktorý ma vypíše.
@viikkki vraziť do brucha? to potom sa majú všetky tehotné učiteľky vypisovať na PN aby im žiakmi vrazil do brucha? Na pn treba diagnózu. A strach ňou nie je.

tncka
23. jan 2021

@velka_klarka kludne sa daj vypisat a ked ta nechce tento,tak ho zmen. Zdravie mas len 1 a okrem toho rozhodujes za zivot a zdravie 2. Nech si mysli kto chce co chce. Ja som sa nedala vypisat robila som az do porodu,koza blba,ledva som funela a myslela si aka som nenahraditelna. Blbost. Ked sa mozes vyhnut problemom,preco by si to neurobila

ajka0207
23. jan 2021

@velka_klarka podľa mňa sa zbytočne predčasné stresujes. Keď naozaj otvoria školy tak doktorke povies že máš silné nevoľnosti, zlý tlak alebo čokoľvek čo je dôvod na vypísanie na PN. Predsa len učiteľka čo pol dňa zvracia nie je schopná práce. A doktorka to nemá ako overiť.

mirka92
23. jan 2021

@velka_klarka pracujem v lekarni,som v piatom mesiaci,covid som prekonala na Vianoce,s miernymi priznakmi a takisto viacere tehotne v mojom okoli,prichadzam do styku s mnozstvom ludi,cestujem autobusom,skola je uplna pohoda podla mna,drzim palce

velka_klarka
autor
23. jan 2021

Uplne chapem presne aj toto, mne to potom proste pride divne, ze vsetky kolegyne hned od zistenia su pn. Nikdy som podobnu skusenost nemala, dokonca som v zivote na pn ani nebola, cize sama som taka poctivka, ktora sa aj boji spytat ci vobec moze. No a potom zistim, ze nie. Na druhej strane, som velmi vdacna za to, ze som zdrava a nechcem si teraz nieco vymyslat, aby som si nieco neprivodila 🤷🏼‍♀️ Do brucha je jedna vec, u nas ziaci zhadzuju ucitelov zo schodov, na skole mame ziakov, ktori existuju iba na utlmovacich liekoch, vela autistov atd., cize nad tymto som zatial ani radsej neuvazovala....👌

velka_klarka
autor
23. jan 2021

@mirka92 ďakujem a toto je presne to, čo si vravim, ze su povolania, kde to je x krat horsie. Aj stret s ludmi, ale aj nosenie veci a pod.

sense
23. jan 2021

@ukulela áno to máš pravdu, s tým úplne súhlasím.... nie sú pn, rovnako ako iní rizikovi... Bud práca z domu, alebo sú doma za náhradu mzdy....
Aj keď teda tu na MK siniektr. Pn lebo diagnóza 2palicky

sense
23. jan 2021

@viikkki oko každé zamestnanie je určitým spôsobom stresové, nakoľko každý z nás znáša stres inak...

lindusss2016
23. jan 2021

@viikkki ziak vrazit do brucha? Co? Nejak som to nepobrala... cize vserky ucitelky by potom mali byt pn vzdy od zistenia tehotenstva? A v kancli ti nemoze kolega vrazit do brucha? Ci ako? Stres je dnes beznou sucastou takmer kazdeho povolania 🤷‍♀️

marcellka32
23. jan 2021

Bez ohľadu na to či je učiteľka tehotná či nie, vás učiteľky zhadzujú zo schodov??? Treba poriešiť správanie detí

mamusa34
23. jan 2021

No tento rok už asi len nastúpia na letné prázdniny ako tak pozerám čo robia ,testovanie bude druhé kolo a oni si ešte predĺžia stav veď čo .

ecko80
23. jan 2021

@lindusss2016 Ano, ziak vrazit do brucha. U nas na skole, kolegyna bola v 7. mesiaci, prechadzala okolo triedy a v tej chvili nejaky chlapec vyletel z triedy a dverami jej buchol do brucha. Ale ze poriadne.

ajka0207
23. jan 2021

@ecko80 tak ale do brucha ta môže buchnúť niekto aj v obchode, MHD... To by tehotné nesmeli vyjsť von a len sa doma zabaliť do bublinkovej fólie.

ecko80
23. jan 2021

@ajka0207 To ano, urcite moze. Ja som len reagovala na zacudovany prispevok vyssie.

mamusa34
23. jan 2021

@velka_klarka treba dávať na svoje pocity a nie pocity iných. Ak by som sa mala stresovať ,mať takú prácu a strach, určite by som išla na PN .

mogaa
23. jan 2021

@velka_klarka tehotenstvo ani strach z Covidu nie je dôvod na PN....vždy záleží od gynekolog, každá PN mus mať diagnozu, aj lekári sú kontrolovaní zo SP....takže záleží naozaj od tvojho gynekologa či ti napíše vymyslenú diagnozu, on sa podpisuje za vystavenie PN.......predpokladám že kolegyne tiež s chrípkou neboli na PN mesiac a viac😉Covid tu bude a byť stále na PN a sedieť doma tiež nie je riešenie....kontroly zo SP chodia aj tehotným😉

janage
23. jan 2021

@mogaa tak mne sa pred cca troma rokmi z chrípky vykľul zápal pľúc a doma som bola po návrate z nemocnice ešte vyše mesiaca. A o to ide, že my nevieme kto ten kovid prejde skrabkaním v krku a kto skončí v horúčkach so zápalom pľúc.
V práci mám prípady od toho skrabkania po skoncenie na prístrojoch.
Nič by som nevymýšľala, ale určite by som zvážila riziko a porozprávala sa s lekárom, kľudne viac názorov si vypočuť.
V Čechách už majú aj prípad, keď mamička skončila na prístrojoch a musel byť predčasný pôrod.
https://ahojmama.pravda.sk/clanky/doba-prinasa-...
Pre mňa rozdiel v tom, že chrípku ako takú poznáme, vieme co čakať, nenaplnila zďaleka nemocnice tak ako kovid.

Kým je situácia zlá, zvážila by som návrat do vysoko rizikoveho prostredia.

bizubcek
23. jan 2021

Ahoj 😃 ako keby som tento príspevok písala ja. Otehotnela tesne pred prvým zatvorením škôl. Takže prakticky som učila dištančne od polovice marca do konca júna (2. stupeň). Prázdniny prebehli rýchlo a od septembra som šla pre istotu na PN. Ani môj gynekológ ma nevypisal, lebo nebol dôvod. Tak som zašla k obvodnej a tam sme sa dohodli. Tiež veľmi nechcela, ale keď som jej vysvetlila situáciu, tak ma tých 8 týždňov nechala doma. Spätne by som urobila to isté. Covid sme mali v rodine a tiež rôzne formy, aj kolegyne a žiaci boli pozitívni, takže by som to radšej neriskovala. Radšej dlhšie doma, ako keby sa malo - nedajbože - niečo stať.

luccija
23. jan 2021

@velka_klarka je to tvoja vec nemusis sa obhajovat niekto cele tehotenstvi pretrpi ina ma energie za 3.Ty prides o peniaze....mozes mat aj vychadzky cez PN. Chces byt doma bud....mozes si vymysliet zvracanie, zavrate mas strach z Covidu co je pochipitelne su ludia, ktori su na ID, davkach roky a tu 8 m PN vyvola burlive reakcie.Nevypise Ta tato lekarka vypise druha....v druhom suhlasim s babami, ze stres je v kazdej praci, ked budes doma budes sa nudit vyjdes z rezimu a zlenivies🙂ale zase roky sa nevyspis, neoddychnes ja by som nehladela nalavo napravo, ale ako to citis

velka_klarka
autor
23. jan 2021

Ved to aj ja tak vnimam, ze to by sa kazda tehotna zena musela ztvorit doma a koniec. Ja som len skrz to, ze viem, ze vsetky moje kolegyne, aj zname, ktore su ucitelky boli hned vypisane (aj ked viem, ze nemali rizikove, priadne ich vypisali vraj, kvoli infekcnemu rizikovemu prostrediu) a ked som sa na to informovala, tak mi bolo povedane, ze nemam na to narok. Ja nepatrim k zenam, ktore doma sedia a cakaju na den d, pracu mam rada, rada tam chodim, ale viem , ze niektore situacie su rizikove (ako som vyssie pisala ziaci s poruchami, na liekoch a pod. - co je diagnoza a nie zle spravanie), na druhej strane som vdacna, ze som zdrava a viem, ze su pripady, kde si to situacia vyzaduje. Toto vse 🤗😊

mogaa
23. jan 2021

@velka_klarka je to vždy od lekára či dá vymyslenú diagnózu na PN alebo nie...."nárok"na PN nie je len preto že je niekto tehotný...musí tam byť nejaká diagnoza...rovnako je rozdiel ak niekto príde k doktorke že chce ísť na PN v 7mesaci a rozdiel ak príde baba čo je v 2-3mesiaci a chce byť doma do pôrodu...

lindusss2016
23. jan 2021

@ecko80 tak ale to sa ti moze stat kdekolvek

amelie2017
24. jan 2021

Ja nezijem na Sk, ale aj zdravotne sestry na covid oddeleni u nas pracuju tehotne az do nastupu na matersku. Ziadna pn.
A napriklad dcera chodi do skolky, u nas je normalne otvorena. Prvykrat musela byt doma prave ucitelka, lebo bola kontakt pozitivnej osoby. Deti nastastie nie, lebo to bolo po predlzenom vikende. Druhykrat bola opat doma ako kontakt, opat stastie- po jesennych prazdninach. Teraz od Vianocnych prazdnin je opat doma, lebo bol pozitivny manzel, uz aj ona. A rodicia sme riadne napaleni, lebo nikto nikam nechodime, aby sme neohrozili dalsie rodiny a ucitelka uz 3 krat.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre