Tehotenstvo a vysoký tlak

janula2511
13. jan 2017

Ahojte pred niekoľkými dnami som sa dozvedela že som tehotna.som v prvom mesiaci.úprimne poviem dosť ma to vzalo lebo sme to naplánovali.druhé tehotenstvo.velmi sa ho bojim lebo sa liečiť na vysoký tlak.a neviem čo mozem ocakavat.bojim sa že celé tehotenstvo budem mat vysoký tlak a iné nebudem riešiť len ten tlak.napíšte mi skúsenosti mamičky co sa tiež liečia na tlak a si v tom.ako to riesite.

seagul
13. jan 2017

Stale lepsie lieceny vysoky tlak ako nelieceny 🙂. Ja som pred tehotenstvom brala beta blokatory (nebilet), v 7 tyzdni ked som zistila ze som tehotna mi ho internistka vymenila za dopegyt
K
T
K
P
D
T
5
I
(

diablikovci
13. jan 2017

Ja sa liečim tiež na tlak, ale ja keď som bola tehotná tak cítila som sa super. Žiadny vysoký tlak nič vswtko Ok a keď my skončilo 600nedelie jak keby utalo a tlak my skákal hore dole aj 165/105 som mala a museli mi zmeniť tab a po druhom teho. to iste a zase mi museli zmeniť tab.

seagul
13. jan 2017

(sorry nieco sa mi tam nakopirovala 🙂).
Prve tyzdne som si 3x denne merala tlak a postupne mi nastavovala davkovanie ( z 3x denne som sa dostala na 1 tabletku vecer lebo sa mi tlak znizil az prilis). Pocas tehotenstva som si merala pravidelne tlak (aby som mala domace kludove hodnoty), vydrzala som na 1 tablete denne az do 35 tyzdna kedy sme presli na 2 denne (rano a vecer) lebo sa mi zacal postupne dvihat tlak tak na 130/90 doma resp. 140/90 na poradni. Teraz som na davkovani 2x denne a tlak vcera na poradni 120/70 🙂. Okrem toho ziadne problemy, netoci sa mi hlava, nepuchnu mi nohy, vsetko v pohode 🙂. Takze len klud a dobre nastavene lieky to zvladnu. Drzim palce.

janula2511
autor
13. jan 2017

@seagul ja som v 4týždni.a cítim ze sa mi hlava trocha točí.ale to je ja si myslim ešte v pohode.takže nestazujes sa že máš v kuse problemi s tlakom.to je moja nočná mora ten tlak.veľmi sa bojim ako bude.a v ktorom mesiaci si?"

seagul
14. jan 2017

@janula2511 v 37.tyzdni, takze uz na konci 🙂. Tazsie boli cca prve 2 tyzdne (menila mi lieky V 7t ked som to zistila) - kym mi nastavila spravne davkovanie ( predsa Len dopegyt je pomerne stary liek ktory funguje na inom principe nez moderne beta blokatory ktore som brala predtym (Nebilet). To sa mi tocila hlava a bola som strasne unavena. Odvtedy je to ok, len sa pravidelne doma meriam a vela oddychujem. Moj tlak je aj o psychike, cim viac sa ho obavam a stresujem tym mi skor stupne 🙂. Ty mas nasadenu niaku liecbu? Lebo tu plati na 100% ze nebezpecny je nelieceny a nekontrolovany vysoky tlak. Moj gynekolog z toho vedu nikdy nerobil, spytala sa aky mam tlak doma, ci mi nepuchnu nohy, ako sa citim a to bolo vsetko 🙂. Dufam ze pomoze.

janula2511
autor
14. jan 2017

@seagul jak keby som o sebe citala.detto.ja momentalne beriem tiež nebilet.v pondelok idem k dr at mi dá iné lieky.som zvedava čo mi da.a tebe ktorý lekar ti nasadzoval dogepit?obvodak alebo internista?a tiež sa velmi obavam toho tlaku.ja som na tom tiez ze tlak zo psychiky.to ti závidím ze uz si na konci.ja len na zaciatku.a hlava sa ti s toho dogepidu tocila?

janula2511
autor
14. jan 2017

@seagul a mala si za tychto 8mesiacov zvýšený alebo vysoky?a ležala si kvoli tomuto aj v nemocnici?a len ten dogepit je v tehotenstve alebo existuju aj nejaké ine tabl.na tlak?a teraz sa máš ako?clapca alebo dievča čakáš?

seagul
14. jan 2017

@janula2511 lieky mi vymenila internistka. A inak Nebilet je presne ten liek na vysoky tlak zo stresu, blokuje vylucovanie adrenalinu. Ja som po nom bola kludna jak nikdy :D.
Potom mi ho vymenila za dopegyt nakolko ten je vdaka dlhemu pobytu na trhu povazovany za bezpecny ( ten liek ma snad 30 rokov, su to velke biele tablety, ktore vyzeraju ako z roku 1920 a kopec lekarni ich ma len na objednavku lebo okrem tehotnych ich asi uz nikomu nepredpisuju :D).
Hlava sa mi tocila asi z davky ktoru mi dala na zaciatku- nakolko dopegyt nefunguje 24h ako Nebilet ( nema to pomale uvolnovanie, neviem kolko nebiletu mas ty teraz, ja som mala 1/2 rano), tak som zacinala na 1 tablete kazdych 8 hodin (3* denne) a mi to znizilo asi az moc, len som lezala vykotena na gauci. Po 4 dnoch mi dala 2x denne a po dalsom tyzdni znizila na 1x vecer (domaci tlak 110/70).
Tlak doma som mala vzdy dobry (110-120/70-80) na poradni som mala max 130/90-95 ( takze zvyseny ale lekarovi stacilo ze doma mam dobry, ziadne opuchy ani bielkoviny v moci). V nemocnici som nebola, to musis mat vyssi, tak 140-150/90-95 ( a to aj doma, resp dlhodobo nie len vystresovana na poradni) alebo sa to k tomu pridruzi nieco dalsie. Plus zavisi ake mas davkovanie- max je tusim 3*denne 2 tablety dopegytu. Dopegyt predpisuju skoro vzdy ako prvu volbu, len ak nezaberie ani po navyseni davok pridavaju este nieco dalsie ale nazov si nepamatam. A plus magnesium, ja som mala do vianoc 2x denne 500mg. Teraz ho uz neberiem lebo tlak sa drzi (120/70 min tyzden na poradni-sama som neverila :D) a krce do noh ma nechytaju tak pohoda. Pytala som sa lekara ci sa da robit nieco viac- v podatate len sa merat, uzivat lieky, zdravo jest a snazit sa extremne nepribrat- a potom uz len porodit 🙂. A ja cakam chlapec.

seagul
14. jan 2017

To som niako prehnala s tou dlzkou odpovede 😅

mrnoska3
23. júl 2019

ja som mala tlak od 28 rokov,v 34 som ostala tehotna tiez neplanovane dali mi dopegyt a koli tepu vasocardin a kazdy mesiac na krv a na interne a 6 tyzdnov pred porodom ma s tlakom 150 na 100 uz nechali v nemocnici a liecili len dopegytom a podla potreby vasocardin mala sa narodila v poriadku aj ked cez tych 6 tyzdnov mi skakal tlak hore dole.Rodila som normalne .No mala uz ma 2 roky a tlak sa mi este neupravil uz asi 5 roznych liekov som poskusala a niekedy aj hodinu po tab.tlak 160 na 95 a pod.doktorka je uz zufala zo mna.V 7 mesiaci som ju aj kojit musela prestat lebo ten dopegyt aj po zvysenych davkach nezaberal.To bolo pre mna strasne lebo som mala vela mlieka ale mala si zvykla na flasu rychlo.Som rada ze som to aspn 7 mesiacov vydrzala

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre