Tehotenská cukrovka

23. aug 2024

Ahojte, mám za sebou odber krvi na diabetologii na tehotensku cukrovku a čo ma prekvapilo že prvý odber vyšiel trochu vyšší a tie 2 už boli v rámci normy. Mala to niektorá z vás? Aký bol ďalší postup ?

bellaa3007
23. aug 2024

Chodila som pravidelne na kontroly, nič ine
Ale teda na diabetologii som mala všetko ok

autor
23. aug 2024

@bellaa3007 ja som bola priamo na diabetologii a sestrička mi po telefóne oznámila ze prvý odber bol vyšší a tie ďalšie boli v norme tak si mam prísť po glukomer a budem si merať cukor doma ale neviem teda ci aj diétu držať pri tom treba

sisa_s
23. aug 2024

Ake hodnoty si mala nalacno, po 1h a 2h? 🙂

autor
23. aug 2024

@sisa_s na lacno som mala 5,7 a ďalej mi nepovedala do telefónu len ze tie ostatné boli v norme

sisa_s
23. aug 2024

A od vecera si nejedla? Lebo zvlastne, ze rano vyssia hodnota a po zatazi (roztok) to bolo ok...urcite treba komunikovat s doktorkou ohladom diety

anavixy
23. aug 2024

Boli vsetky odbery robene zo zily?

autor
23. aug 2024

@sisa_s naposledy som jedla cca 19:30 po 20 som už nemohla. Odber bol o 7 ráno robený. Áno budem komunikovať len akurat majú dovolenku už od pondelka tak až po nej sa tam dostanem ze co ďalej

autor
23. aug 2024

@anavixy áno 3 odbery zo žily. Tu hodnotu 5,7 mi ale brala navyše ešte z prsta čiže to som vedela hneď

nina004
23. aug 2024

Prvá hodnota je lačná hodnota. A aj keď je len jedna hodnota vyššia je to tehotenská cukrovka. Postup je väčšinou taký ,že sa urobí ešte jeden kontrolný odber. A keď to tiež výjde vyšie pošlú ťa na diabetológiu. Budeš držať diétu a glukometrom si merať hodnoty , pokiaľ sa hodnoty nezlepšia tak ti nasadia inzulín alebo tabletky. Mám za sebou dve tehotenstvá obe s tehotenskou cukrovkou jedno na inzulíne druhé na tabletkách a tiež som mala problém len s lačnou hodnotou. Nie je to nič hrozné, to zvládneš.

autor
23. aug 2024

@nina004 práveže bola na diabetologii na ten test priamo a čudovala sa sestrička ze mi to prave takto vyšlo. Ešte ma napadlo ci nemalo súvis ze mi bolo včera cely deň zle a mala som nízky tlak na odpadnutie. Večer som zjedla tmavy chlieb s nátierkou a kúsok pizze(múka, soľ, sóda bicarbona a biely jogurt) co sa týka diéty tak to bude ako ? Co vôbec budem môcť jest ?? Ja celé tehu mam také ze menej jedávam lebo zo začiatku mi bolo zle a mala som nechutenstvo a teraz mam tiež nechutenstvo ze neviem ani co mam variť pomaly

anavixy
23. aug 2024

Taka le nemoze sa porovnavat hodnota z kapilarnej kevi a hodnota z venoznej krvi. Nalacno ma byt odber z veniznej krvi, potom po 1h od vypitia a po 2h. To su tri odbery, tieto vsetky ti robili z venoznej krvi a okrem toho ti nalacno este aj odpichla z prsta? Tak ak bola nalacno z venoznej v norme (alebo ani ta nebola?), tak 5,7 vobec nemaju brat do uvahy… ale tak to ty diabetologicku nepresvedcis, ze to robi zle, aj ked robi..

autor
23. aug 2024

@anavixy ja to chápem ale na pokec môžem ísť s nimi až po dovolenke. Sestrička mi len povedala ze tie 2 odbery boli v norme len prvý bol zvýšený co som videla hneď z toho prsta keď odobrala. Hodnoty mi do telefónu nepovedala tak neviem. Neviem aká bola prvá hodnota zo žily uvidím keď tam pôjdem

anavixy
23. aug 2024

Tak zatial by som sa nestresovala, budes si kontrolovat glykemiu a uvidis ako bude telo reagovat. Mozno ju budes mat stale v norme aj bez diety, to si odsledujes. Pokial si nemala zvysene po zatazi, tak to je super.

autor
23. aug 2024

@anavixy hej ved jasne. Mňa len zaujímalo že či to niekto mal podobne lebo keď som si čítala o tom tak písali zs problém je keď je ta posledná hodnota zvýšená a tu som ja mala pohode

bluemoon24
23. aug 2024

Je uplne jedno, kterou hodnotu jsi mela zvysenou. Pokud to byla lacna, nechapu, na co jsi vubec ogtt podstupovala. Spousta zen, ktere maji GDM ma problem jen s lacnou a presto dietu drzet musi. Vydrz do konzultace na diabetologii a pak budes vedet vice 🙂

nina004
23. aug 2024

Veľa žien má problém len s lačnou hodnotou , tú ovplyvňuje strava z celého dňa + denný režim. Ono teraz môžeš mať zlú len túto hodnotu a môže to tak aj ostať ,ale tiež môžeš časom mať horšie aj ďalšie. Inak z prsta je hodnota neadekvátna. Keď je prvá zvýšená v teste sa ani nemá pokračovať ďalej, ale hodnotí sa krv zo žily. Bohužiaľ všade sa to inak meria. Diétu ti vysvetlia na diabetológii, ale je to vlastne zdravá racionálna strava ( žiadne sladkosti, cukor, sladidlá....) Zdravé telo bez cukrovky si poradí s každým jedlom. Mala som v prvom tehotenstve hodnotu zvýšenú len o 0,1 pri teste a šla som rodiť s vyše 30j inzulínu. Ono to naozaj nie je sranda aj keď teraz tie hodnoty nemusia byť až také vysoké. A áno vyššia hodnota môže byť aj z toho ,že si chorá ,že ti bolo zle, že si málo spala atď....Preto sa väčšinou test opakuje ešte raz

sasula1333
27. aug 2024

@nina004 A v tehotenstve sa mozu tabletky? Lebo ja som citala ze vraj sa v tehotenstve tabletky nemozu. Tak som tiez zmetena lebo mi povedali ze sa to bude riesit medikamentozne a neviem co si mam pod tym predstavit a nechcem tabletky ak to ma skodit plodu radsej nech mi daju inzulin.

nina004
28. aug 2024

@sasula1333 Brala som cca od 14tt dokonca tehotenstva Glucophage tabletky. Reagovala som na ne lepšie ako na inzulín v prvom tehotenstve a aj malá narozdiel od syna nemala žiadne problémy po narodení. Ale žila som v ČR.

anavixy
28. aug 2024

@sasula1333 metformin je podla studii v tehotenstve bezpecny

sasula1333
28. aug 2024

@anavixy Aha. No, aj tak sa bojim brat nrjake tabletky. Nechcem to riskovat. Takze ak mi ich aj bude chciet dat tak to odmietnem. Radsej nech mi da ten inzulin. Ale neviem naco aj tak. Ja sa necitim zle ani nemam zle hodnoty a aj babo rastie ako ma. Ja som schudla lebo som doteraz zeleninu nejedla (je mi tazka na zaludok a nerobi mi dobre)

autor
30. aug 2024

@nina004 ahoj no ta prvá hodnota tusim z krvi bola 5,5 a tie 2 boli myslím do 7,5 obidve po hodine a po 2h. Dostala som merať 3x denne cukor a tiež aj moc kontrolovať a diétu vylúčiť sladké, zemiaky, ryžu, pečivo 🤦‍♀️ aj to málo co som aspoň dačo zjedla keďže mam takmer celé tehu problém niečo zjesť tak neviem ako budem fungovať do pôrodu.

nina004
31. aug 2024

Hodnoty si nemala nič moc, ale keď sa nastavíš na diétu,tak sa ti môžu samé upraviť ,že nebudeš musieť lieky. Skús si naštudovať stránku tehotenskacukrovka.cz je to stránka pod vedením MUdr.Krejčí,ona sa v ČR špecializuje na tehu cukrovku. Tiež som šla podľa nej. Jasné sladké nebudeš môcť ,ale napr.ryža, zemiaky, pečivo atď sa riadi pravidlom 5/100 (Max 5g sacharidov na 100g výrobku a nesmie v Tom byť pridaný cukor a sladidlá) a tiež veľa zeleniny, smotany, tvaroh, cottage a správne kombinovať jedlo. Keď ho správne nakombinuješ ,tak ti prejde a aj sa z neho dobre naješ. Treba sa len dotoho dostať ;) Na FB a IG je profil mama s cukrovkou, sú tam dobré recepty 🙂 Pozri toto sú niektoré jedlá ,ktoré som jedla ja. Keď som sa dotoho dostala neprišlo mi ,že by som jedla málo alebo žeby mi niečo chýbalo. Práve naopak niekedy som už musela ,,nasilu,, jesť, aby som vôbec nazbierala potrebné sacharidy. Veľký pomocník sú kalorické tabuľky a všetko zo začiatku vážiť. Po cca dvoch mesiacoch už budeš vedieť aj odhadnúť;)

autor
1. sep 2024

@nina004 no ja asi budem musieť volať doktorovi ze co ďalej pretože včera som si síce dala pozor ze nejedla som sladké ale jedla som klasicky ako pred testom a diétu som nedrzala a hodnoty za cely deň boli v pohode skôr dolná hranica a dnes ráno som namerala len 3,2 a mala by osm mat na lacno 4,0-5,5 takže sa mi to nezdá

nina004
1. sep 2024

Pokiaľ ješ normálne a nemáš lieky ani inzulín ,tak je nepravdepodobné,že by si šla do hypoglykémie. Skôr bude chybný glukometer.Ale určite volaj.

mama_
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
1. sep 2024

@mama_ tiež si myslím ze tam bola nejaká chyba. Krv stala 2h u sestričky lebo brala som po treťom odbere všetky 3 skúmavky do labaku ja. A teda vraj aj citrón znižuje cukor ale určite nie až takto veľmi. A jem normalne ako som jedla doteraz. Ráno som si zmerala mala som na lacno 3,2 dala som si rožok biely s parížskym šalátom a pomarančový džús a po 2h cukor 4,6. Áno viem ze nemôžem takéto veci jest ze mi to vrámci diéty zakázal ale skúšam ako ten cukor reaguje v mojom tele lebo sami sa čudovali ze tie zvyšné hodnoty boli v norme a len ta prvá bola ale podla mňa vrámci normy keďže je do 5,5 a toľko mam aj v papieri zapísané.

bluemoon24
1. sep 2024

To ze aktualne nemas vyssi hodnoty neznamena, ze nemas GDM. Ja jsem si ze zacatku myslela to stejne co ty, lacnou jsem mela kolem 4 a hodinu po jidle kolem 5,5. A rikala jsem si, ze je to asi blbost, ale tak pro jistotu, jsem v diete pokracovala. A na konci tehotenstvi? Hodnoty hodinu po jidle ltt do 7,8 a prisna dieta bez peciva a priloh. Pokud GDM mas a budes v takovych to experimentech pokracovat, tak tobe to neudela nic, ale tvoje dite ti to mozna bude vycitat navzdy.

autor
1. sep 2024

@bluemoon24 a myslíš ze keď držím tu prísnu diétu a cukor mi klesá dole ze mi je zle tak je to lepšie pre mňa aj to bábätko?? Preto budem volať dr ze co s tým ďalej lebo to není normálne aby som bola pod tou normou a odpadavala

bluemoon24
1. sep 2024

A jis pravidelne 5-6x denne po cca 2,5h? Me ze zacatku taky bylo spatne, nez jsem si na dietu zvykla 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre