Tehotenská cukrovka

bubi1121
20. dec 2022

Ahojte, v 24tt mi zistili tehotensku cukrovku, teraz som 34tt, za tu dobu mam dolu 8kg. Dodrzujem ju poctivo, len ked citam ze si daju sladkosti, aj prilohy.. A ja sa doslova trapim, tak ma napadlo ci je naozaj potrebne dodržiavať na 1000% stravu. Ja nehovorím ze zjest kilo čokolády naraz 😀 ale tak obcas kusok niecoho sladkého ci ublíži... Samozrejme bábätko je prvoradé, ale aku mate vy skúsenosť? Ďakujem

evuska135
20. dec 2022

Sladke neodporucam, radsej si pridat mnozstvo jedla, prilohy ak nedviha cukor ale urxite nie sladkosti.
Mala som dvakrat diabetes.

amelia89
20. dec 2022

@bubi1121 Ze vydrzat bez cukru a sacharidov 3 mesiace nie je nikdy na skodu a proste tak ako som si nedala pohar vina som si nedala po zisteni tehu cukrovky nic zakazane,dalo sa to vydrzat. Ale chapem,Vianoce su des, mne to nastastie zistili az v januari

hmmm71
20. dec 2022

@bubi1121 Ahoj a na tych 8 kg dole co povedal diabetolog? Lebo moja vravela, ze pri spravne nastavenej strave by som nemala priberat, teda trosku je to ok, ale ze v ziadnom pripade by som nemala chudnut,max 1-2 kg. Ze ked schudnem viac, drzim dietu a to dost nebezpecne.

banalu
20. dec 2022

Ja som si robila puding s brezovym cukrom a slahackou a tvarila sa pri tom, ze je to cokoladova torta 😂😂😂😂 inak brezovy cukor ma nizky GI a tak je vhodny aj pri cukrovke.
Aj prilohy som si davala, ale mala som odsledovane co mi nevyhadzuje cukor (ukazalo sa to prve dva tyzdne ako som zacala testovat). Napr. mne najviac vyhadzovalo pecivo a ryza, zemiaky v malej davke v pohode. A mlieko len rano, tak som si robila ovsenu kasu z ovseneho mlieka a struhala som si do toho 80% horku cokoladu s bobulovym ovocim. Vacsina bobuloveho ovocia (najme cucoriedky) znizuju cukor v krvi.

simonecka008
20. dec 2022

@bubi1121 ahoj no 8kg je dost ze si schudla.. ja ked mi bola zistena cukrovka v 28tt teraz som 34tt tak zo zaciatku som schudla 2kg.. ale bolo mi fakt zle a v moci sa mi objavili ketony cize som hladovala a to neni dobre... teraz si vahu drzim furt na tom istom .. ziadne pribratie ani chudnutie... cukor mam dobry ... maly bol v 30tt len o jeden den väcsi.. uvidime co bude zajtra.. obmedzila som sladku vodu.. a aj prezieranie sladkych keksikov

evuska135
20. dec 2022

@banalu mne bolo povedane ze ziadna nahrada cukru ani dia veci v tehu niesu vhodne. Max co sa moze je stevia ale ta je fakt ze hnus a nie kazdemu berie. Puding sam o sebe ma cukor. Ked uz tak cisty puding s ovocim, to som jedla ja stale na olovrant.

ikka204
20. dec 2022

Ohladom tehotenskej cukrovky mam otazocku, aj ked coskoro ma caka kontrola... Ale tak ci nahodou niekto nemate skusenost. Cez den mam cukor stale v norme. Hodinu po jedle i dve hodiny po jedle i pred jedlom. Skor nizsi ako vyssi. A to ci si dam ovocie, ci 2 male knedle, rozky alebo ryzu. Je to jedno (zakazane veci nejem). Ale rano ho mam napriek dodrzaniu povolenych sacharidovych jednotiek predchadzajuci den (ani ich tolko nevladzem zjest) malinko vyssi, prip. na hranici normy 5,2-5,7. Cim to moze byt? Vecera mam napr. kuracie masko, zelenina, ryza. Druha vecera kvoli nehladovaniu napr. jeden rozok s maslom a so sunkou. Cukor hodinu po druhej veceri napr. 5,7 a rano tiez 5,7. Co robim zle? Meriam si ho vzdy az po 8-10hod na lacno.

banalu
20. dec 2022

@evuska135 brezovy cukor je na principe stevie, ale nema tu pachut 😊 daju sa kupit aj cukriky a lizatka v dmke 😊

banalu
20. dec 2022

@evuska135 a v prasku v pudingu dr. Oetker je 0 g cukru - ten sa tam samozrejme pridava a ja som to vymenila za brezovy cukor - xylitol 😊

liliana212
20. dec 2022

@bubi1121 ja som mala diagnostikovanu, bála som sa toho, obmedzovala som sa, ale nechudla som, určite 8kg schudnúť nie je ok! Mna strasila doktorka veľkým dieťaťom atď. Nakoniec sa mi narodilo deco 2800g, doteraz mam v hlave otázku, či mu predsa len tých živín nechýbalo

zuzi0911
28. dec 2022

Tiež ju mam diagnostikovanu...doteraz som pribrala 5 kg som 28tt a teda cukor meram 3x denne q 2x do týždňa 6x denne...
Dám si aj koláčik a cukor mam ôk...zistila som ze ja sa nemôžem prezierat...to je u mňa problém...ja som sa nejedla a do toho hneď ooat niečo dobré,a takto som medzi jedlami stále niečo jedla ...
Toto už nerobím a dávam si aj menšie porcie...jem kazde 2 -3h a cukor je ôk...čiže trochu koláča naozaj neublíži pokiaľ cukor sa drží ....ak by bol cukor vyšší opakovane atď tak jasne,ze nie...a držať sa prísne diéty
Ja som si napr na večeru dala kapustnicu ,šalát,ryby,oplátku a cukor som mala 4.7 ...(ale zjedla som z každého iba trosku ) ...minule som si dala zákusok a po 1.5 h bol cukor tiež do 5 ...

evuska135
29. dec 2022

@zuzi0911 praveze cukor je najhorsi. Cukor sa velmi rychlo strati ale v moci moze ostat co je zle. Pri merani to clovek nemusi zachytit. Proste nejetzte cukor ked sa nema skodi to babatku pretoze to ide hned k nemu 🙈🙈
Ked clovek prezenie jednotky, ze si da viac jednotiek a cukor je dobry ok ale nie samotny cukor a kolace. Tiez som bola tehu cez vianoce, velku noc, ale to tak pol kolacika na ochutnanie. A ten jeden kolac sa moze prejavit kludne aj zvysenim cukru dalsi den.

zuzi0911
29. dec 2022

@evuska135 moc tiež kontrolujem...ak by bol cukor vyšší tak jasne,ze si nedám.. a ide o maličký koláč,napr jeden kúsok lineckeho...na lacno mam cukor vždy do 5 ...a meram 3x denne ...čiže naozaj by som si nedovolila ohroziť dieťatko...ale keď vidím,že mám hodnoty dobre ,tal som si jeden koláčik dala ...
Na druhej strane aj glykovany hemoglobínu mam výborný aj inzulin...samozrejme ešte sa to môže zmeniť,no zatiaľ sa drzim...a vyzerá to skôr tak,že ten cukor som mala zvýšený len preto,že som naraz toho veľa zjedla....

evuska135
29. dec 2022

@zuzi0911 cukor sa od 32tt zhorsuje, mala som dve cukrovky. Kazdy cukor ohrozuje, ja som na zaciatku merala a cukrila caj pri druhom tehu a cukor 4,5 a zarazu mate cukrovku. Pri merani mi neukazalo nic. Ja som sa pri druhom tehu vela dozvedela o cukre, ze ho ani nemusime odmerat a aj tak ide k babatku. Samozrejme, ze niektore kolaciky, neposypane nemaju toho cukru moc a jeden neurobi sarapatu. Len su ludia ktori si tuna precitaju, ze mozu cukor a sladke a veselo jedia

zuzi0911
29. dec 2022

@evuska135 juuj to som zas tak nechcela az to tak vyznie,že hravo jedzte všetko aj sladké to nie.
To naozaj, treba byť opatrný.

Áno,viem,že ona sa zhoršuje, tak snad budeme v poriadku ....
Mňa to tiež prekvapilo,kebo ešte 2t pred glukoz9vym testom som mala 2h po jedle 4.8 a zrazu po glukóze, že 8.6 .a u diabet.po jedke 8.3....takze som to naozaj necakala a stale verila,tomu,že ten test u gyn bol proste zle vykonaný atď....
Vsimnla som si,že ja sa nemôžem prepchavat...už keď zjem napr 3 cereálie chlebíky mam vyšší cukor ...keď dám 2 je to ok...
Len ja som zvyknutá vela jest a toto je pre mňa,že ja som rýchlo hladná,ale teda skôr ako za 2 h sa nenájdem...

evuska135
30. dec 2022

@zuzi0911 ja som mala taketo hodnoty cca tiez. Len ako sa zhorsovala tak vtedy asi mesiac som musela mensie porcie jest. Dva mensie chlebiky ale k tomu vela vela zeleniny. Aj obed som musela okresat. Ale potom v 38tt to zacalo zase klesat a tak som sa potesila ze zase mozem jest. Jedno stastie ze som mohla mag 2 vecer inak by som asi umrela na hlad 😃

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre