Som v 22. týždni a mám vyšší tlak

gubka123456852
22. sep 2020

Ahojte. Včera som bola na PP. Pani sestrička mi prvý tlak namerala nejakých 148/84. Je to ešte taký normálny tlak alebo sa mám báť že sa niečo deje. Som v 22tt. Lekar mi povedal že si mám doma pravidelne merať tlak a zapisovať a ak by mi vyskočil spodný nad 90 mám volať. Doma si meriam od včera tlak a tiež sa pohybuje okolo tých 140/72,148/84 s tak no proste vyššie hodnoty od normálu. Môže môže to byt začínajúca hypertenzia alebo ako sa to vola.🙂🙂🙂🙂🙂 za odpovede ďakujem.

severannka
22. sep 2020

Ahoj ako si meriala tlak? Posedia si v kľude 5minut a premerias? Lebo ten prvý máš taký stredový on zvykne vyskočiť pri namahavych aktivitách ten spodný je ok pokiaľ nevyslovil nad tých 90 a volá sa to v tehotenstve preklampsia

gubka123456852
autor
22. sep 2020

@severannka nooo ja hneď pri nejakej aktivite si sadnem a idem si zmeriat tlak 🙂. ALE áno aj si posedím. Dala som si magnezium, čítala som že je to dobré.

pseudomonas87
22. sep 2020

@gubka123456852 ahoj, merat, merať, merat aj, aj tri krát denne, ja som merala takto: ráno keď som otvorila oči, v posteli, ešte som sa áno poriadne nezobudila od merala som, aby som mala akú takú predstavu, aký je tlak v kľude pri prebúdzani, potom cez deň, a ešte večer. Pekne nahlas gyndarovi, a neboj sa brat lieky. Nieje nič horšie ako nelieceny vysoký tlak v tehotenstve. Ja som brala metyldopu, plus svoje lieky na tlak, a Magnesium. Porozpravaj sa s gyndarom, čo si myslí o tom žeby si užívala Anopyrin 100 mg ako prevenciu preeklampsie. Neublíži, len pomôže. Ja som to tiež brala, dokonca 150 mg, podľa USA štúdií ešte lepší efekt. Drzim palce. (Dr)

barus26
22. sep 2020

@gubka123456852 ja mám tento tlak a beriem lieky 4x2 denne, takze denne 8 tabletiek na tlak čo je najvyššia denná dávka a aj po tých 8 mám tlak 148.. napr.. Lenže ja som pred tým ako som lieky začala brat mala tlak aj 170.. takze urcite to treba riešiť, meraj si 3x denne a dávaj si magnezium.. A uvidis čo nameras doma 😊

zuzanka.zuzu
22. sep 2020

@pseudomonas87 anopyrin ako prevencia preeklampsie? ako by mohol pomôcť ako prevencia?

pseudomonas87
22. sep 2020

@zuzanka.zuzu no si predstavte že to naozaj funguje, anopyrin zlepšuje aj reologiu drobných ciev v placente t. j. prúdenie krvi a plus zabraňuje vzniku drobnych trombov v cievach. Samozrejme nie Vzdy zabráni vzniku preeklampsie ale signifikante znižuje riziko. V USA odporúčajú dávky aj 150 mg, v Európe skôr 70 až 100 mg. Ja keďze som lekárka, mam zdravotné problémy, vysoký tlak, sme sa dohodli vtedy na 150 mg a verím ze aj vďaka tomu plus liečba tlaku som preeklampsiu nedostala (som svojim ochorením som mala veľkú šancu na preeklampsie) a donosila, vďaka bohu dieťatko.

zuzanka.zuzu
22. sep 2020

@pseudomonas87 pomôže nejako aj 30mg? či kludne môžem aj 2x 30mg?

sofinka1301
22. sep 2020

Tiež som mala v prvom tehotenstve preeklampsiu... Teraz som tehotná a zatiaľ sa mi tlak drží mam nasadený dopegyt a anopyrin 😊držím palce

ckatka
22. sep 2020

@zuzanka.zuzu aj ja beriem anopyrin. 150mg
Presne tak. Mam kamošku gynekologicku co práve robila docenturu na nejakú podobnú tému...A ona tvrdí že 150 mg anopyrinu denne je momentálne jediná naozaj funkčná prevencia preeklampsie. Evidence-based.
Mne v 11tt merali prietoky (tiež mávam vysoký tlak a beriem Dopegyt ráno vecer) a vyratali riziko preeklampsie 1:3.
Nasadili anopyrin a teraz som v 26tt tlak sa drží moč mam OK a prietoky perfektne. Snáď to takto potiahneme co najdlhšie.

ckatka
22. sep 2020

@pseudomonas87 absolútny súhlas. Väčšina kamošov sú lekári...A všetci mi odsúhlasili 150mg anopyrinu ako jedinú možnú prevenciu preeklampsie. V 11tt som mala riziko 1:3. Dnes v 26tt nic. Všetko OK. Tlak ešte o malo lepší ako v prvom trimestri. Snáď to už bude okej.

pseudomonas87
22. sep 2020

@zuzanka.zuzu no určite minimálne 100 mg anopyrinu

pseudomonas87
22. sep 2020

@ckatka určite, aj ja som mala riziko 1:3,a zvládla som do 36 plus 0, plánovaný cisársky s tým ze som dostala lieky na dozretie pľúcok a všetko dobre dopadlo. Ja som ku koncu chodila každé 2 dni na ultrazvuk. Potom už sa prietoky tak horsili, že to už nešlo udržať. Ale vďaka bohu za to.

ckatka
22. sep 2020

@gubka123456852 mne internista aj gynekológ povedali ze v tehotenstve je čokoľvek nad 140/90 riziko a treba ho riešiť.
Merať máš v pokoji. Aspoň 10 minút posedieť a potom merať. Kľudne aj trikrát denne (a kľudne tri merania za sebou aby si videla). A treba si písať aj čas (a ci je to pred liekmi alebo po a podobne)
Ja si v priebehu jedného dňa nameriam x rôznych hodnôt z ktorých niektoré sú okolo 120/75, niektoré okolo 130/85 a niektoré aj cez 140/90.
Ono sa to mení a kolíše. Preto treba (keď to chceš nejako seriózne vyhodnotiť) robiť viac meraní v rôznych časoch a v rôznych rozpoloženiach
Najlepšie fakt po zobudeni v cca rovnakom čase, bez námahy ešte.
Potom napr na obed pred jedlom (predtým aspoň trochu posedieť) a potom večer nejako ešte pred sprchou pred spaním tiež v kľude chvíľu byt napríklad pri telke keď sedis (ne pozerať horor samozrejme)
Z prírodných prípravkov pomáha zmes Ylang Ylang, Majorán a Cyprus (zmiešať s olejom a natierať na hrudník a reflexné body na rukách a nohách - to mam vyskúšané a funguje) používam z Doterry oleje. A potom samozrejme biocitron aj s kôrou a cesnak, zaliať vodou teplou, vylúhovať, pomixovat, precedit a sa stamperlik denne piť.

ckatka
22. sep 2020

@pseudomonas87 ja uvidím ako budeme. Na poslednej kontrole bolo všetko super ze ten anopyrin si pekne robí svoju robotu a nikde nič problemove nevidia. Ale teda poctivo meriam denne a papieriky na moč denne ocikavam...keby dačo nech vieme hneď...

pseudomonas87
22. sep 2020

@ckatka ja som mala ešte tu prekážku, že u mňa moč mal vždy bielkovinu, lebo ja mam s obličkami problémy, takže ja som merala do zblbnutia tlak, kontroly každé 2 týždne, a ku koncu teda každé 2 dni. No a lieky poctivo som jedla plus injekcie clexane na riedenie krvi. Všetko dobre dopadne.

ckatka
22. sep 2020

@pseudomonas87 aha...to ja mam zatiaľ dobre. Snažím sa aj na stravu dávať pozor ale pri 99kg je čokoľvek proste hruza...😂🤦‍♀️
Muž je doktor a ma má pod kontrolou...dokonca mám pocit že on aj všetci jeho kamoši co ma riešia (tým že som otehotnela náhodou po 15 ročnej neplodnosti)...sú z toho mierne vykolajeni...ze mi vlastne stále nič nie je 🤦‍♀️😂 napriek riziku takému a onakemu...sa moje telo správa ako by to bolo to najprirodzenejsie co sa mu mohlo stať 😂😂

zuzanka.zuzu
22. sep 2020

@ckatka tých 150 je jedna tabletka alebo berieš viac krát denne?

pseudomonas87
22. sep 2020

@zuzanka.zuzu ja som napr. brala 100 mg 1 tabletku a polku tabletky

pseudomonas87
22. sep 2020

@ckatka jeeeeej, to je krásne, tak to moc gratulujem, super

zuzanka.zuzu
22. sep 2020

@pseudomonas87 ďakujem, skúsim teda 3 tabletky po 30mg a na ďalšej poradni si vypýtam 100mg v celku

pseudomonas87
22. sep 2020

@zuzanka.zuzu no porozrpavaj sa veru s gyndarom, čo si on o tom myslí, hádam je up to date a nie nejaký prehistorický doktor a by som kľudne pýtala aj 150 mg.

ckatka
22. sep 2020

@zuzanka.zuzu vyrába sa len 100mg najviac. A 50 sa nerobí. Takže musíš poliť. Jeden a pol tej stovky každý večer.(Vraj teda najlepšie večer to jest.) Ale až po porade s lekárom sama by som si to netrufla nasadiť.

lusyc
22. sep 2020

Treba tlak poctivo merať a poctivo zapisovať. Mne sa takto postupne rozvíjala preeklampsia od 24. tt, od 28.tt som začala užívať magnezium a dopegyt, od 31. už v nemocnici aj ebrantil a agen. V 32. tt uz bola malá na svete, nič mi nezaberalo. Druhé tehotenstvo som od 18. tt uzivala anopyrin( skor ma nevzala hematologicka, kde ma poslal gynekolog), od 32. tt fraxiparin, kedy tlak zase zacal stupat, od 36.tt vybehol tlak na hospitalizaciu, 38.tt uz bola malá na svete. Ten tlak bol zo zaciatku zakerne plíživý, stále som dúfala, ze je to "len" zo stresu v práci. A nebolo. Zapisovať a hlásiť lekárovi.

gubka123456852
autor
22. sep 2020

U mna to pekne kolísa. Sestrička povedala že al vybehne nad 90 mám volať.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre