Rozdielny Rh faktor - skúsenosti

sirema
19. sep 2017

Ahojte, som v 3. tyzdni tehotenstva a trosku ma trapi toto: mam negativny Rh faktor, manzel pozitivny, prva dcerka tiez pozitivny. Moj gynekolog mi pred prvym porodom prizvukoval, nech porodnikovi a sestrickam pripomeniem, aby mi pichli injekciu, ktora zabrani vytvaraniu protilatok voci plodu s pozitivnym Rh, ale nepichli mi ju - neviem z akeho dovodu. Mate skusenosti s tym, ze vam toto skomplikovalo tehotenstvo?

miminka327
19. sep 2017

Mne nepichli...mala som mimomaternicove tehu a po nom mi to mali pichnut a nenapadlo ich to vobec....a potom som bola tehotna a pichli mi to v tehotenstve...ale moja doktorka bola z toho vytocena,ze to bolo uz zbytocne. Ale mala je uplne v ppriadku..ma 3.5roka uz 🤗

sirema
autor
19. sep 2017

@miminka327 no tak to si ma velmi potesila, dakujem 🙂 oki, spomeniem to mojmu gynekologovi, snad mi ju tiez pichne aspon takto dodatocne 🙂

ellca123
19. sep 2017

ano sestra to mala
a jej telo povazovalo zarodok baba za cudzi objekt
a cielom tela je zbavit sa niecoho cudzieho

sami si musime strazit to svoje zdravie

sirema
autor
19. sep 2017

@ellca123 no ja si ju urcite chcem dat pichnut, aj pri prvom porode som chcela, len mi ju teda nepichli (netusim preco) a teda moj lekar mi to zatial nenavrhol, ale este som bola len na takej prve prehliadke, a ze mam prist za tri tyzdne, ked uz bude plod trosku vacsi, tak mu to urcite spomeniem 🙂

miminka327
19. sep 2017

@sirema opytaj sa...moja doktorka hovorila,ze to uz bolo zbytocne. To,ze je hlavne kvoli tomu,ze tie protilaky by na zaciatku mohli pozierat plod...a kedze uz je u teba je to ok....tak by som sa nebala...ja som sa bala skor potom,ze ci to nebude malej vadit 😏 a aj po porode mi ju pichli...potom nech ti ju hlavne pichnu..na to nech sa nezabudne...to sa picha do 48hodin

gunagu
19. sep 2017

Moja mama ma RH negativ, my vsetky 3 deti RH pozitiv, dvoch z toho nas rodila k tomu koncom panvovym (vsetci okolo 4 kg) - a uplne prirodzene, bez akychkolvek komplikacii. Bolo to pred x rokmi, vtedy sa RH faktor nezistoval, este sa nevedelo o moznych komplikaciach. A sme tu, zda sa ze vsetci normalni..😉 Jedina komplikacia pri bratovi bola ta, ze vtedy netiekla v porodnici voda a museli ho umyvat detskym olejcekom 😉 Ale samozrejme lekari Ti vedia asi poradit najlepsie... viac hlav, viac rozumu....

meluela
19. sep 2017

@sirema mali ti ju vtedy pichnut, ale to sa uz zmenit neda. po novom sa picha aj pocas tehotenstva medzi 28-30tt, pretoze u casti zien sa protilatky mozu vytvarat este pred porodom. niektori lekari vsak o tejto novinke este zial nevedia. neviem ako je to s poistovnou, ci to standardne preplaca alebo ako to maju poriesene ti co to pichaju uz v tehotenstve

blevka
20. sep 2017

Ahoj, mne počas tehotenstva 3x robili testy na protilátky, mne našťastie vyšli vždy negatívne. Ale keby vyšiel test pozitívne, vraj by mi pichli tú injekciu. Nič sa neboj, len to na každej poradni lekárovi a sestričke pripomínaj, aby to mali na pamäti. Ja keby som sa nepripomínala, tak by mi ich ani nespravili. Celkovo mám pocit, že tomuto problému všetci venujú pozornosť len okrajovo.

janynkaaa
20. sep 2017

Mne to pichli po 1 porode.Potom mi to pichli pri druhom v 28 tt a zase po porode dalsia lebo maly ma tiez pozitivnu krvnu skupinu.To v 28 tt mi pichli aj ked som mala negativne protilatky .

sirema
autor
20. sep 2017

Dakujem vam baby, dnes som bola u gynekologa a povedal mi, ze sa tym nemam trapit, ze budu kontrolovat protilatky pocas tehotenstva 🙂

libawet
20. sep 2017

@sirema väčšinou to býva tak, že prvé tehotenstvo u žien s Rh- končí potratom, u Teba bolo úspešné, takže pri druhom dieťati sa to už nerieši. Ak by prvé tehotenstvo skončilo potratom, pri druhom by Ti pichli tú injekciu.

alice.jant
20. sep 2017

@libawet tak toto počujem prvykrat v živote. Sama som Rh negativna, jedno dieta mam a druhe cakam takze co to o tom viem; neviem sa rozhodnut ktore z nasledujúcich tvrdení je vacsia hlúposť -ze prve tehotenstvo sa vacsinou konci potratom alebo teda ak nie a je uspesne tak pri druhom sa to neriesi? Prosím? No... takze ujasnime ako sa veci majú, problematika rh faktoru je skor viazana na nasledujúce tehotenstva ako na prve ktoré nebýva casto problematické, takze praveze nasledujúce tehotenstva su tie viac sledovane. Ja osobne tym ze som rh negatívna a manžel pozitív robím (ako aj pri prvej gravidite) KAZDY mesiac Coombsov nepriamy test, teda zisťovanie prípadných protilátok, aby sa v prípade pozitivity zasiahlo- napriek tomu ze pri prvom tehotenstve mi bola podaná profilaxia.

meluela
20. sep 2017

@libawet to je riadna kravina co si napisala

@alice.jant toto je inak fajn clanok k teme, dokonca z domacej produkcie:
http://www.prolekare.cz/pdf?ida=pg_04_03_02.pdf

meluela
20. sep 2017

@alice.jant
K mojmu povodnemu gyn sa to pred 7 rokmi este nedostalo, takze ten mi rhegu/rhofilac nechcel pichnut v 28tt ani ked som mu vytlacila tento clanok, potom som sla inde a tam ho uz automaticky pichali v 28tt pri oboch tehotenstvach. Samozrejme, su tam zrejme aj nejake rizika pichat cokolvek v tehotenstve ... je to krvny derivat, takze to neni uplne brnkacka (neviem ci hrozi nieco kvoli tomu aj dietatu a matka ho dostane neskor tak ci tak) no a velmi zriedkavo sa asi aj anafylakticky sok moze objavit.

"Výsledky potvrdzujú, že rutinná postpartál-
na profylaxia Rh–izoimunizácie v podobe
paušálne ordinovanej l amp. Rhegy i.m.
a v praxi často používaná diagnostika stavu
ohrozenia plodu hemolytickou chorobou
iba na základe sledovania titra imúnnych sé-
rových protilátok nie je v súčasnej podobe
dostatočná a stav si vyžaduje modernizáciu
celého preventívneho programu.
Predovšetkým môžeme očakávať zlepšenie
situácie po záväznom nariadení a striktnom
dodržiavaní antepartálnej profylaxie pre-
ventívnym podaním dávky 250 μg (1 250 j)
anti–D–globulínu (Rhega) všetkým Rh–ne-
gatívnym ženám s negatívnym nepriamym
Coombsovým testom v 28. – 30. týždni
gravidity."

alice.jant
20. sep 2017

@meluela inak neviem, moze byt aj tym kde človek zije, ako tu spomínala jedna mamicka vyššie ze ma pocit ze sa tomu na Slovensku je venované len okrajovo- moze byt...velmi vela mamičiek nema ani len základne informácie o tomto to som si uz všimla... lekar ani nevysvetli ze co a ako... Ja som v zahraničí a teda tu coombsov nepriamy test s imunizacia je úplný zaklad pri tehotenstve a ja automaticky ako rh negatívna som ako som uz spominala testovaná každý mesiac kvoli prípadným zmenám a takisto aj injekcia v 28tt isla...
Som názoru ze je dolezite sledovat tento stav, netreba sa ho obávať; ale treba ho urcite sledovat.

sirema
autor
21. sep 2017

@alice.jant Coombsov nepriamy test? Akym sposobom sa da robit?

alice.jant
21. sep 2017

@sirema to je krvný test; normalne sa iba zaradí do zoznamu ked mas odber. Tak sa vola ten test co ti ukazuje stav antiglobalistov. Ma to taky zlozity názov ale nieje to nic špeciálne. 😊
Potom my tu mame prax ze ja potom po odbere musim ist vzdy este na transfuzne a hematologicke oddelenie a odpovedať hematologovi na taky dotazník aby v prípade ze by vysledok bol pozitívny vedeli ako ci kedy nastala zmena atd. Berú to tu vazne a kontrolujú dobre...

alice.jant
21. sep 2017

@sirema
*antiglobulinov, nie antiglobalistov 😂😂

sirema
autor
21. sep 2017

@alice.jant a kde zijes ak sa smiem spytat? Mrzi ma, ze sa to tu na Slovensku neberie vaznejsie, bola by som velmi nerada, keby na to doplatilo moje dieta...ale ked to spomeniem gynekologovi, tak len prevracia ocami a ma ma za hysterku 😒

petka_g
21. sep 2017

Ahoj ..ja som na tom bola podobne som rh-neg. A manzel rh-poz. Nasa dcerka je tiez po manzelovi rh-neg...ja som si na to dala zvlast pozor nakolko moji rodicia nali podobny problem mojej mamine to nepivhli a zial skoncilo to tragicky :( preto uz ked som dosla do porodnice som to dr.prizvukovala ...mnohi sa na teba pozru ze co ta blazniva riesi ved nie je doktorka ale bolo mi jedno co si kto o mne mysli ...do 78 hodin od porodu je max.cas key jebtreba pichnut injekcij aj mi ju veru pichli ...ale viem ze ak sa tak nestane orotiilatky sa v tehu sleduju len si to asi tiez treba strazit nie kazdy dr. Je 100%-ny :(

petka_g
21. sep 2017

Oprava dcerka je po manzelovi rh.pozitivna 🙂

alice.jant
21. sep 2017

@sirema ja som v Taliansku a teda tu je to jeden zo základných testov; v podstate jedna z prvých veci co ta pošlú aj s muzom je na hematologiu na kompletne vyšetrenia a ked mate tuto situaciu krvnú tak automaticky každý mesiac kontrola aj napriek injekcii v prvom tehotenstve; (a okrem ineho aj na toxo, cmv a rosoliu ak niesi imunna) a injekcia samozrejme ked je cas opäť. Ja asi za dva tyzdne teraz budem mat..

meluela
21. sep 2017

@alice.jant
@sirema
na slovensku sa test na protilatky (coombsov) robi len 3x pocas tehotenstva - teda kazdy trimester

kkubekova
21. sep 2017

Ahojte!
Ja som tiez Rh neg. Mam za sebou 2 porody na SR a pocas tych tehotenstiev mi len sledovali protilatky a po porode, kedze obe dcery boli Rh poz., mi pichli potrebnu latku.
Momentalne zijem v Spanielsku a tu je prax, ze protilatky vobec nesleduju, nezistuju ani Rh faktor manzela (pytala som sa na dovod a bolo mi povedane, ze vzhladom na zvyseny pocet nemanzelskych deti a deti splodenych v manzelstve, pricom manzel nebol otcom, sa rozhodlo, ze sa nebudu spoliehat na tvrdenie matky, kto je otec a aky ma Rh faktor, ale plosne bude vsetkym Rh neg. tehotnym podana dana latka) a v 28tt a po porode pichaju danu latku.

smesmesmejko
21. sep 2017

Mne konfliknost rh faktoru skomplikovalo druhe tehotenstvo aj napriek pichnutiu rhegy po prvom porode... asi to ovplyvnuje aj nieco ine... samotny lekar ostal prekvapeny z priebehu komplikacii pri druhom tehotenstve...

veronkarisko
21. sep 2017

Ja som rh -, manžel rh +, obaja synovia sú tu + po manželovi, pri oboch mi 3x brali krv na protilátky, vyšli mi negatívne. Po oboch pôrodoch deťom brali ihneď krv a do 24 h mi prišli pichnúť injekciu ....teraz čakám TRETIE, bez potratu, a protilátky mi kontrolovali ihneď ako som.prisla k dr na potvrdenie tehu. Dr mi na vrch tehu knižky napísala že som rh negatívna, ale pre istotu som to prízvukoval aj v pôrodnici

sirema
autor
21. sep 2017

@smesmesmejko ake ste mali komplikacie?

smesmesmejko
21. sep 2017

@sirema ja som protilatky zacala vytvarat az v poslednom trimestri,a to hned typ anti-D,ktory je udajne najhorsi pre dieta,lekar vsak predpokladal,ze tehotenstvo dotiahneme do konca,avsak protilatky zacali prudko stupat a do mesiaca musela ist mala na svet sekciou,v hodine 12tej,kedze uz jej odsavali krvave plodove vody z pluc a hrozila nam transfuzia krvi a ine komplikacie,napriek tomu,ze mala stravila mesiac v inkubatore a este dva tyzdne v postielke,v nemocnici,tak mala "prestala" lekarov,vo vsetkych ich zlych prognozach a je zdrava. Ale lekar po porode povedal,ze je prekvapeny z toho co sa udialo,ze to by ocakaval u ciganiek,tak pri piatom tehotenstve,bez pichnutia rhegy,nakolko vacsinou tieto mnohopocetne rodicky ujdu po porode domov uspokojit muza a nestihnu im pichnut protilatky vcas...

0silvia0
21. sep 2017

@sirema mala si si to po prvom pôrode pýtať, ja som si rhegu doslova vydupala a pichli mi ju v hodine 12-tej, treba ju podať 72 hod. po pôrode. Nebola na sklade, tak som dôrazne žiadala, nech mi ju objednajú. Kedysi keď tieto injekcie neexistovali, matky mali v týchto prípadoch doporučené otehotnieť až s dlhším časovým odstupom od prvého pôrodu, cca 5 rokov, po takomto čase sa riziko komplikácií výrazne znižuje.

sirema
autor
21. sep 2017

@0silvia0 ja som im to pripominala dvakrat, ale chapes - mlada, neskusena, sestricka mi po druhom vypytani si tej injekcie povedala, ze uz je neskoro - a kedze som nevedela co a ako, tak som sa s tym zmierila... potom som sla na kontrolu k svojmu gynekologovi a on sa cudoval, ze mi ju nepichli...on hovoril, ze to bolo mozno z financnych dovodov, aj ked tomu tiez moc nerozumiem, ved to by mala normalne preplacat poistovna - teda myslim...a potom mi hovori: ved vy uz aj tak nebudete chciet druhe dieta :D :D no ja som uz vtedy vedela, ze budem chciet druhe...takze ma to teraz dost trapi, ale mojmu terajsiemu gynekologovi to tiez moc netrha zily tak neviem teda😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre