Rizikové zamestnanie a tehotenstvo

zuzinkka18
6. feb 2021

Ahoj dievčatá, pár dní dozadu som zistila, že som tehotná. Problém je moja práca. Pracujem ako zd. sestra na kovidovom ARE. Samotná robota nieje až tak fyzicky náročná, až na výnimky, kedy sa robí toaleta a pacienti sa polohujú.
Čo mi ale robí veľký problém je nosenie toho overalu, respirátora a na tom ešte rúško...zle sa mi v tom dýchalo aj keď som nebola tehotná, teraz je to oveľahoršie, je v tom strašne horúco, celá mokrá som vždy no čo je ešte horšie a čoho sa obávam sú tie žiariče, a röntgenové vyšetrenia čo sa robia na lôžku. Musím robiť nočné aj denné12 h služby, som tam nová na oddelení, na kolegyne sa spoľahnúť nemôžem...
No k veci, chcem sa spýtať ako ste to mali vy, keď ste pracovali na rizikovom pracovisku...Preradili vás inde? Vypísali vás na marodku? Ak ste boli na maródke museli ste sedieť doma celý čas s výnimkou vychádzok? To by bolo pre mňa veľmi neštátne riešenie...neviem, ako to riešiť, či tajiť v robote, či sa hrať na hrdinku, že všetko zvládam. K lekárovi sa chystám budúci piatok. Ďakujem za rady a tipy

thewitch
6. feb 2021

Neviem ti poradiť ale ďakujem že robíš prácu akú robíš, dúfam že v tejto situácii sa to u teba nejako vyrieši ❤️ len ja ti nepomôžem

nina255
6. feb 2021

@zuzinkka18 nepracujem sice v nemocnici ale tiez v zdravotnictve a ked boli kolegyne tehotne preradili ich na administratiu do porodu, aby neboli v infekcnom prostredi 🙂 ale ci to automaticky spravil zamestnavatel alebo o to museli poziadat to netusim... treba prezistit u vas v praci ci nebol niekto tehotny tam a co a ako to vyriesil podla toho sa rozhodnes 🙂 urcite by som to ale netajila pracujes v dost rizikovom prostredi pre teba momentalne a to nevravim o narocnosti prace..

gagik
6. feb 2021

Chod ihned na PN, lekar ti vypise aj vychadzky. Nic neriskuj, ked sa nieco stane s babom budes si to navzdy vycitat, pozeraj len na seba a bezpecie dietatka, teraz nech ta nic ine nezaujima.

fokuska
6. feb 2021

@zuzinkka18 Po tom, co riadne pisomne oznamis tehotenstvo, mozes ziadat o upravu pracovnych podmienok - ziadne nocne, preradenie na inu pracu a pod. Treba o to tiez pisomne poziadat. Ak ta nema zamestnavatel kam preradit, tak ostavas doma na prekazke a plat ti bezi.
V pripade PN potrebujes zdravotny dovod (vypise ta tvoj lekar nie zamestnavatel) a tym padom je jasne ze musis dodrziavat liecebny rezim a vychadzky.

sense
6. feb 2021

Ked oznamis oficialne tehotenstvo zamestnavatelovi je povinny ta preradit na pracu kt mozes v tehotenstve vykonavat. Ak taku pracu pre teba nema moze ta nechat sediet 8 hod v praci alebo ta necha doma a plat ti ide.
Tehotenstvo nie je choroba aby si musela byt pn.a ak budes pn tak musis dodrziavat to vo ti urci lekar. Kontroly zo socialky chodia aj tehotnym

nykkushka
6. feb 2021

Ahoj ja som tiež ARO sestra, našťastie som ako tehotná nezastihla kovid ale akonáhle som zistila že som tehotná, zostala som doma. Môj gynekológ nechcel o tom , že budem robiť ani počuť (bola som po IVF, nechcel aj preto riskovať). Aro nie je len o toalete ale o veľkom strese, fyzickej a psychickej námahe, vseliake možné smrady tekutiny z ktorých ti môže hocikedy prísť nevoľno a hlavne, vysoké riziko rôznych infekcií, ochorení ktoré si môžeš nazbierať (nehovorím o covide). Takže za mňa, urcite sa daj buď preradiť (mne nemocnica takú možnosť neponúkla) alebo sa vypísať na PN.
Vôbec by som sa nehrala na hrdinku, je to tvoje bábo, určite sa naň tešíš, takže hrdinstvo bokom, určite nerieš reči kolegýň a zariad sa tak, aby si sa za 9m tešila z drobca a bolo všetko v poriadku.

mogaa
6. feb 2021

@zuzinkka18 zamestnávateľ ťa musí preradiť na nerizikové pracovisko - kludne niekde do bežnej ambulancie......a ano, ak budeš na PN musíš dodržiavať leičebný režim , čiže termny vychádzok, SP nerozlišuje či si tehotná alebo nie, pre nich si PN a máš dodržiavať liečebný režim.....

sissy27
6. feb 2021

@gagik nie je chorá, je tehotná !! Tehotenstvo samo o sebe nie je choroba a nezakladá automaticky nárok na PN. Navyše je to úplne debilná rada - pripraví samu seba o príjem a ešte aj bude vyše pol roka sedieť zavretá doma s obmedzenými vychádzkami a čakať na kontroly zo sociálky. Nechápem, prečo jej toto radíš 🤯 urobila ti niečo zlé alebo prečo??
@zuzinkka18 písomne oznámiť tehotenstvo a požiadať zamestnávateľa o preradenie na inú, vhodnejšiu prácu. Ak takú pre teba nemá, tak zostávaš doma s plným platom a bez obmedzení.

pininka1
6. feb 2021

Presne ako pises, nedavaj sa na on, zbytocne budes sediet doma, nech ti da lekar preradenku aj mne tak dali a musia ta dat na ine miesto. Myslim ze v nemocnici by to az taky problem nemal byt. Kolegyna tiez teraz cerstvo tehotna ale s dvojickami, okamzite ju chceli vypisat hlavne kvoli covidu a kvoli tomu ze my robime v specialnej skole a nase deti nemusia mat ruska

zuzinkka18
autor
6. feb 2021

Dievčatá ďakujem ❤ za rady, tak požiadam o preradenie, na PN, keď ísť nemusím nechceme 🙂
Je na to nejaké špeciálne tlačivo?

vreckovka2
6. feb 2021

@pininka1 a v skole ta preradili?

margitaf
6. feb 2021

@zuzinkka18 najprv písomne informuj zamestnávateľa sú aj nejaké vzora na nete ale je to ako oznámenie štandardné k tomu pridáš potvrdenie od lekára väčšinou tehot knižka ale v tvojom prípade ju asi ešte nemáš ale to ti. Lekár isto potvrdenie vyda už len tomu rtg žiareniu a pošleš to poštou zamestnávateľovi, tým ta už musia považovať za tehotnú zamestnankyňu a to upravuje zákonník práce,

pininka1
6. feb 2021

@vreckovka2 ano, najprv nechceli, vymyslali, ja som isla potom sa opytat na inspektorat prace, ze ako to je a tam mi pravnik jasne povedal ze to nie ja sa mam o to starst, ja ked predlozim preradenku, musia ma dat inam a ked nemaju podla zakona je zena doma a ide jej normalne plat. Tak som nakoniec robila hospodarku.

fokuska
6. feb 2021

@zuzinkka18 Najprv oznam tehotenstvo. Pisomne a maj o tom doklad. Rovno s tym mozes dat ziadost o preradenie. Ale bez oznamenia tehotenstva nemozes ziadat o upravu.

jaskolka
6. feb 2021

Keď oznámis oficiálne tehotenstvo, zamestnávateľ ta musí preradiť na ne rizikové pracovisko, bez zmien a žiarenia. Ak to nemôže urobiť,máš nárok na pobyt doma s platom, akoby si pracovala. Obvykle sa tak sestry presúvajú na ambulanciu, na dennú smenu, kde len vybavujú administratívu a podobne. Jednoznačne tehotná nesmie robiť nočné a byť pri rtg žiareni

malva123
6. feb 2021

@pininka1 ja nerozumiem ....dam sa na PN...ako sa to robi?? Pridem k lekarovi a poviem dajte ma na PN?....a potom tu vsetky nadavate ako to zdravotnictvo funguje....konecne by sa aj u nas mali platit zdravotne odvody podla vyuzivania tzv.PN...

pininka1
6. feb 2021

@malva123 ja som nieco take napisala?? Ju lekarka z objektivnych dovodov chce dat na pn, kedze robi v rizikovom zamestnani, ma velke problemy od detstva s chrbticou, je covid a caka dvojicky. Akoze naco ma riskovat???? Ja som pisala o preradeni, nie o tom ze hned pn. To prave zamestnavatelia chcu aby sa zeny davali hned na pn a ma pokoj.

zuzinkka18
autor
6. feb 2021

@nykkushka a ako si to riešila, keď ti nemocnica tu možnosť neponúkla?

fokuska
6. feb 2021

@zuzinkka18 Tebe nemocnica nemusi nic ponukat. Ty ZIADAS o to a co mas so zakona pravo - cize upravit pracovne podmienky tak, aby boli vhodne pre tehotnu. Mozu ta preradit na ine oddelenie bez nocnych, mozu ta preradit na uplne inu pracu - napr. nejaku administrativu. Mozu ti povedat, ze tu budem sediet v kancelarii a prekladat papiere na kopku a ked skoncis tak ich zas budes presuvat na druhu kopku.
V pripade, ze taka moznost nie je, ze jendoducho ta nema kde inde dat (alebo ta nechce inde dat a preto bude tvrdit ze ta nema kde dat), tak nastava prekazka na strane zamestnavatela a ty mas teda plne ospravedlnenu absenciu (si na prekazke) a plati ti bezi akoby si pracovala.

Ty nepotrebujes nic riesit, zamestnavatel urci kde budes. A prave pre to co pisem sa nedava PN ked je praca rizikova ale nie su na to zdravotne dovody. Zakonnik prace presne popisuje co robit v takej situacii. A PN tym riesenim nie je.

kiki68
6. feb 2021

V respiratore ako tehotna robit viac ako hodinu nemozes, ani to neskor nevydrzis a moze Ti byt nevolno. Mali by Ta preradit , na to musis oznamit tehotenstvo pisomne zamestnavatelovi a upravia sa podmienky. A keby aj sedis doma polroka na on, moze to byt jedno, bude sediet cely narod s Tebou, lebo moc to o pol roka nadejne nevidim.

nykkushka
6. feb 2021

@zuzinkka18 ostala som na PN, mne ponúkla chirurgiu a interné, čo si myslím, že je z blata do kaluze. A keďže nemocnica ponúkla možnosti a ja som odmietla, zostala som doma na PN a mala som to šťastie, že za celú dobu som nemala ani raz kontrolu. Keď som sa o tom rozprávala s mojim gyndošom, tak keby mam kontrolu mala som mu zavolať a vybavili by sme to 😳🤭.

nykkushka
6. feb 2021

@zuzinkka18 a mne sa oplatilo byť aj po finančnej stránke na PN, pretože keby vezmem ine odd bez nočných a nadčasov, tak by som mala menej ako pri PN.
Nebudem sa hádať, že to nebolo kvôli peniazom, pretože tehotnej a na materskej sa každé evri navyše hodí 😉

fokuska
6. feb 2021

@nykkushka V tom pripade by si mohla mat narok na vyrovnavaciu davku a mala by si povodnu mzdu.

zuzinkka18
autor
6. feb 2021

Tak v piatok pôjdem na prvé vyšetrenie a hneď oznámim, že chcem preradiť inak to nevidím 🙂

margitaf
6. feb 2021

@zuzinkka18 v prvom rade to treba písomne oznámiť, to ze povieš zamestnávatelovi, že si tehotná ešte neznamena, že ťa za tehotnú bude pokladať, je lepšie to mat na papiery

fokuska
6. feb 2021

@zuzinkka18 Schvalne to pises tak, alebo naozaj nerozumies aky ma byt postup?

zuzinkka18
autor
6. feb 2021

@fokuska no veď pôjdem k lekárovi, vystaví mi potvrdenie, že som tehotná, písomne to oznámim zamestnávateľovi a priložím aj žiadosť o preradenie...či chápem zlé??

zuzinkka18
autor
6. feb 2021

@kiki68 prečo nemôžu tehotné nosiť respirátory viac ako hodinu?

kubkovamama
7. feb 2021

@zuzinkka18 ahoj, vladala som cca do 4mes, ale to uz som ako tretorodicka mala brucho, bolo mi hrozne nevolno a dr.ma az potom vypisala na pn z dovodu infekcneho prostredia a dvihania bremien. V čase korony aj tak vychadzky su ti na nic, dr.ti povolí v rizikovom tehu vychadzky az po cca mesiaci maródky.

malva123
7. feb 2021

@pininka1 zamestnavatel?ved ten plati umernu cast PN...cloveku ktory nepracuje..to myslis vazne?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre