Riziková práceneschopnosť v skúšobnej dobe

19. okt 2020

Dobré ráno, potrebujem poradiť od skúsenejších. Začnem takto. 15 augusta som nastúpila do novej práce a pár dni do zadu som sa dozvedela, že som tehotná. Začala som včera špiniť, takže dnes budem musieť ísť k lekárovi. Po predošlom kyrete mám oslabený krčok a predpokladám, že ma bude chcieť vypísať na PN. Pracujem síce v kancelárii ale každý deň sa nadrapujem s ťažkými spismi. Ak by som nešla na PN tak mi vyjde materská lebo už mám odrobené cca 60 dní a do materskej 6 týždňov pred pôrodom budem mať dokonca viac ako 270 dní odrobené. Zatiaľ tam som na dobu určitú, pokiaľ sa nevráti pani z materskej do práce, čo má byť v júli. Otázka je čo ak teraz pôjdem na PN? Viem že skúšobná doba sa predlžuje o čas PN. Tak ak by som bola doma až do materskej tak budem stále v skúšobnej dobe? Budem mať nárok na materskú vôbec? Existuje aj niečo také ako ochranná lehota, že keď ma náhodou vyhodia tak som v ochrannej lehote a počíta sa mi to do materskej? A ďalšia otázka počíta sa do materskej aj riziková PN? Ďakujem

klip0
19. okt 2020

Mas odrobene 60 dni a do materskej 6 tyzdnov (42dni) to je dokopy 102 dni, nie viac ako 270, tak niekde tam mas chybu, oprav si aby si mohla dostat spravnu radu

autor
19. okt 2020

@klip0 pred tým som pracovala mesiac na zmluvu v roku 2019 a v roku 2018 na dohodu neviem či sa to počíta. Asi som to zle vyrátala 🤦 ďakujem

autor
19. okt 2020

Neviem či dobre počítam august 17 dní
September 30
Október 31
November 30
December 31
Január 31
Február 28
Marec 31
Apríl 30
Máj 13 lebo 14 teho vychádza 6 týždňov pred pôrodom
Termín pôrodu mi vychádza na 25. jún
Spolu mi vyšlo 272 + 30 dní minulý rok.

veronikaszabova
19. okt 2020

Ak si v skusobnej dobe, mozu ta aj prepustit, cize by som neratala s tymi dnami NP....

autor
19. okt 2020

@veronikaszabova a ak ma prepustia v skúšobnej dobe neexistuje nejaká ochranná lehota pre tehotné?

veronikaszabova
19. okt 2020

Ochranna lehota - ak otehotnies v case PP a zaroven mas 270 dni NP.

Napriklad ak by si mala teraz 270 dni NP a dali by ti vypoved, do nastupu na MD nemusis obnovit NP, nakolko by si sla 6t pred porodom z ochrannej lehoty.

kattien1992
19. okt 2020

Tiež mi ostávali 2 týždne skúšobnej doby, musela som ísť na PN kvôli krvácaniu. Zamestnávateľ ma vyhodil v skúšobnej dobe... Vzťahuje sa na teba ochranná lehota pre tehotné, je to 8 mesiacov. Odvtedy som na PN až do materskej. Ale ja mam na materskú nárok, keďže som predtým stále robila, neviem ako to bude s tebou 🤷‍♀️

fokuska
19. okt 2020

Ochranna lehota pre tehotne existuje - ale ta ti tu nepomoze asi.

Su 2 podmienky:
1. za posledne 2 roky pred porodom aspon 270 dni NP (nie odpracovanych, ale trvania NP)
2. aktivne NP ALEBO ochranna lehota

Cize ochranna lehota ta chrani ak ti NP skonci, ale ty si v tom case uz tehotna. Ale stale potrebujes splnit tu hlavnu podmienky - 270 dni NP.

Ak ti trva PP, tak trvaju aj NP, aj ked si na PN. Akonahle PP skonci, tak konci NP.
Ty by to potom mozno zvladala vykryt platenim dobrovolneho balicka.

ibrunova
19. okt 2020

V júli ti zmluva skončí a ak budeš dovtedy na PN, tak ti ju naisto nepredĺžia. Ak v tom júli skončíš, tak ti to ako vychádza?

autor
19. okt 2020

@ibrunova pani ktorú zastupujem sa má vrátiť v júli a ja mám termín pôrodu 25.juna

autor
19. okt 2020

Čiže jediná možnosť ako mať nárok na materskú je, že vydržím do konca skúšobnej doby a potom pôjdem na PN. A nemôžu ma vyhodiť až do nástupu na materskú? Dobre chápem

autor
19. okt 2020

Alebo ma vyhodia ja pôjdem na PN lebo po skončení pracovného pomeru som v ochrannej lehote ( nemyslím tú pre tehotné) a v tom čase keď budem na PN si budem platiť dobrovoľne NP.

fokuska
19. okt 2020

Nie, nie je to jedina moznost. Citaj s porozumenim.
Prva moznost je, ze ta neprepustia a ty tym padom nazbieras dostatok dni NP a narok na matersku ti vznikne.
Druha moznost je, ze ta prepustia skor a nebudes mat dostatocny pocet dni - vtedy sa budes musiet prihlasit a platit si dobrovolne poistenie aby si mala narok.

fokuska
19. okt 2020

Dalsia vec - oznamila si tehotenstvo? Nie ustne, ale riadne, pisomne, tak ako kaze zakon aby si bola povazovana za tehotnu zamestnankynu?

fokuska
19. okt 2020

Tu mas mozne scenare:

1. Ak si oznamila, tak ta v skusobnej dobe mozu prepustit, ale musia uviest dovod. A ten dovod nemoze byt tehotenstvo. To znamena, ze vacsinou prepustia a napisu nejaky uplne iny dovod.

2. Ak si este neoznamila, tak hned po skonceni skusonej doby to oznam - riadne, pisomne. Ked to urobis, tak ta nebudu moct prepustit (iba vo vynimocnych pripadoch kedy by koncila cela firma a pod.)

autor
19. okt 2020

@fokuska ešte som neoznámila. Pracujem ako štátny zamestnanec ( odborný referent ) tak snáď ako štát ma len tak nevyhodia.

autor
19. okt 2020

@fokuska a čo ak pôjdem skôr PN ako mi skončí skúšobná doba?

fokuska
19. okt 2020

Absolutne nezalezi na tom ci si stastny zamestnanec, ci nie. Aj "ako stat" ta mozu len tak prepustit.

Ak pojdes na PN pocas skusobnej doby, tak s tebou PP mozu skoncit aj napriek tomu. Pocas PN nemonzo dostat VYPOVED. Lenze pocas skusobnej doby sa nedava vypoved, iba sa oznamenim skonci PP. A to mozu urobit aj pocas PN ak je v skusobnej dobe.

autor
19. okt 2020

@fokuska dobre ďakujem tak teda počkám kým mi skočí skúšobná doba oznámim tehotenstvo a potom pôjdem na PN.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre