Reuma, biologická liečba a tehotenstvo

denisaaps
13. dec 2010

Ahojte dievčatá ocitla som sa v situácii ked neviem čo a ako ☹ Mám Reumu a užívam biologicku liečbu pri ktorej by sa nemalo otehotniet a ak sa bábo aj plánuje treba pred otehotnením liečbu prerušit...No ja som bábetko neplánovala a aj napriek tomu som tehotná a bábetko by som si velmi chcela nechat ale neviem či bio liečba nemôže poškodit plod hned ako som zistila že som tehotná som ale liečbu ukončila .Lekár povedal že v tom aby som si dietatko nechala problém nevidí no je prirodzené že mám strach aby to nieko neporušilo plod nakolko som otehotnela a nebolo to plánovane počas liečby...Ak máte niektorá podobnú skusenost podelte sa o nu možno mi to pomôže sa rozhodnut ako dalej 😉 Dakujem

sse
15. dec 2010

@denisaaps Ahoj Denisa skús to napísať sem https://www.modrykonik.sk/forum/moje-zdravie/reumatoidna-artritida/
Tiež mám rumu, ale biologickú liečbu som nikdy nebrala tak ti neviem poradiť. Máme aj súkromnú tému ale tam ťa vie pridať iba baba s nickom @deina skús jej napísať súkromnú správu.

denisaaps
autor
15. dec 2010

dakujem 🙂

leninz
16. dec 2010

@denisaaps ja som brala Humiru a musela som ju vysadit 3 mesiace pred planovanym otehotnenim, co sa mi nezda zas tak dlho, takze hadam je to skor pre istotu ako ze je to nutnost, preto hadam ani tvoj lekar nebol zhrozeny. ale ja som aj tak otehotnela az skoro po roku, tak ti neviem poradit. hadam len to, ze babatko sa ubrani, treba tomu verit, ale rozhodnutie je na tebe. drzim palce aby sa ti ozval niekto s rovnakou skusenostou a pozitivnym vysledkom, ale zas tak vela nas biologicku nebralo, tak uvidis. hlavne neboj, kolko maminiek sa opijalo a bralo kadeco kym zistili ze su tehotne a deticky su ok...

michaela5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka2286
18. máj 2011

@michaela5
Ahoj. chcela by som sa ta spytat ci sa da ten liek kupit bezne v lekarni a ako si ho uzivala? caj kupel.... ?
ty mas reumatoidnu artritidu?

michaela5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mima6789
14. apr 2013

Ahojte chcela by som sa spytat som po operacii kvoli crohnovej chorobe a mam ist na bioliecbu,vie mi niekto povedat ako dlho ta BL trva?nakolko s priatelom tuzime po dietatku a neviem ako dlho nan budeme musiet pockat ☹

dankarunka
24. máj 2013

Proti reume sa dá bojovať aj prírodne, mne to naozaj zaberá a pomáha, a nezaťažuje organizmus chemickými liečivami. Mám spracovaný článok na svojom blogu, kde sú dobré rady ohľadne reumy: čo môžeme konzumovať, čo zase nie, ako si pomocť od bolesti pri reumatickom záchvate, prírodné zábaly na bolestivé miesta, o suchom teple,.......
Obmedzte alebo vylúčte tieto potraviny pri liečbe reumatizmu:
- červené mäso, živočíšné výrobky, bravčové mäso, údeniny
- rastlinné maslá a oleje: slnečnicový, sójový a repkový
- kešu a arašidy
- alkohol, čokoláda, coly, sýtené nápoje
- kravské mlieko
- vajcia
- prísady (magi, sójová omáčka, horčica)

Konzumujeme pri liečbe reumy:
♥ surové ovocie a zeleninu, strukoviny, sóju,
♥ celozrnné potraviny, pšeničné klíčky, naturálnu ryžu, jačmeň, slzovku,
♥ zvýšte príjem Omega 3 mastných kyselín: Rybí olej HP, ľanový olej, konopný olej, olivový olej
♥ orechy, vlašské orechy, ľanové semiačka, chio semiačka
♥ kyslú kapustu, brokolicu, cesnak, cibuľu, kapustu, pór, pažítka, špargľa,
♥ jogurty
♥ dodržujeme pitný režim - pitie čistej vody, minerálok nesýtených Fatra, Magnézia
♥ zelený čaj, Aloe vera, bylinkové čaje a čajové zmesi
♥ jahody, čerešne
♥ zázvor, kurkuma,
♥ vitamín : D, C, zinok, selén,
♥ trstinová melasa Čierny zázrak

nicole89
22. jún 2013

Ahojte, ja mám Bechterovu chorobu - ankylozujúcu spondilitídu a beriem bioliečbu Enbrel. Moja lekárka mi zakázala vysadiť ho, vraj by choroba progresivovala a to by bolo pre tehu ešte horšie a že má skúsenosti s tehu ženami čo Enbrel brali a nič nebolo ani im ani miminku. Som v 9tt a pokračujem v bioliečbe podľa pokynov ako doteraz, v šiestom mesiaci ho mám až vysadiť - kvôli kojeniu, z tela sa vyplavuje 3 mesiace.
S inými typmi preparátov nemám skúsenosti. Tak som hádam pomohla 🙂

skajkaze
15. júl 2013

Ahojte baby,prosím Vás,dnes som bola na odbery na reumatologii po prvý krát a povedali mi,že výsledky budú za tri týždne.Chcem sa spýtať,či ste aj Vy čakali tak dlho na výsledky,alebo mi brala na niečo navyše,nemali ste podobnú skúsenosť?Ďakujem pekne

lovula
29. aug 2014

@denisaaps s biologickou liečbou je to ako s každým iným nepreskúmaným liekom, je pritizákonné skúšať lieky na tehotných a kojacich ženách, takže možno budeš priekopníčka a zistia, že liečba vlastne neohrozuje plod a ani matku. Ani lekári dnes ešte nevedia, že čo sa vlastne môže stať s tehotnou pri liečbe, pokiaľ nebude viacej takých prípadov ako si ty 🙂

lovula
29. aug 2014

@janka2286 biologická liečba sa nedá kúpiť v lekárni, ani ako voľnopredajný liek a ani na predpis, vydávajú ho lenšpecializované pracoviská biologickej liečby a len pacientom po vyšetrení odborným reumatológom. Táto liečba nemá nič spoločné so slovom BIO, vyhľadaj si na nete liek Humira 40mg. Je to v injekčnej forme a pichá si to pacient väčšinou raz za dva týždne

ivan782
16. jún 2015

a vedlajsie ucinky???su ake??lebo papier znesie !!a nic ucinejsie nieje??? ako je bio liecba?bez vedlajsich ucinkou???ponam simponi bolo ok a potom pecenovky sa vyskocili nahot po 2davne takze prerusene

peysinka
5. apr 2016

Ahojte baby, beriete niektora bio liecbu. Mabtheru?

dominikuska331991
7. júl 2016

@denisaaps Aj ja mám reumu ale neberiem biologickú liečbu ale tiež mi doktorka povedala že nesmiem otehotnieť a som otehotnela neplanovane ale lieky som vysadila už pred troma mesiacmi ale svojvoľne ☹ doktorka ešte nič nevie ☹

laurika25
11. apr 2017

Baby zacali.mu opuchat klby na rukach ,aj prsty, bolesti.mam ,zajtra ifem na odbery,ale podla priznakov to bude asi reuma.Chcem.sa spytat, dsli vam na vyber tu bilogicku.liecbu,alebo.tie klasicke lieky napr. metrax. ?

laurika25
11. apr 2017

@dominikuska331991 prosim ta a aku liecbu beries? Ide o dlhobe uzivanie liekov?

dominikuska331991
11. apr 2017

Ja beriem dlhodobo lieky metotrexat brala som tabletky a potom som presla na injekcie...ale nesmie zena pocas nich otehotniet dr musi upozornit...teraz mam vysadene bo som bola tehotna ale malu nekojim tak po velkej noci budem volat dr lebo ma uz bolia klby aj trpnutie ruk mam poriadne

laurika25
11. apr 2017

@dominikuska331991 ako dlho so to brala? Takze pocitujes,ze ti liecba pomaha? To uz clovek bude dozivotne na metotrexate,alebo je.moznr,ze sa aj vysadi pri zlepseni?

dominikuska331991
11. apr 2017

No do tehotenstva takze 3roky a budem v tom dalej pokracovat bo bolesti zase zacali ☹ newiem ti povedat ci to je na cely zivot ale asi ano podla mna lebo bolesti mi tlmia len lieky ☹

laurika25
11. apr 2017

@dominikuska331991 a bemas opuch ruk, palcov a klbikov?

annidze
11. apr 2017

@laurika25 biologickú liečbu si nemôžeš vybrať ty ako alternatívu, musia ťa na ňu vybrať ako vhodného kandidáta. A ani zďaleka to nie je BIO 🙂 je to testovanie zatiaľ neschváleného lieku

dominikuska331991
11. apr 2017

@laurika25 ano mam zapästia ma najviac bolia

laurika25
11. apr 2017

@dominikuska331991 takze opuchy klbov a bolesti liecbou neustupia?☹

dominikuska331991
11. apr 2017

Liekmi ano ale bez liekov nie aspon moj pripad...bolesti bez liekov urcite nie a opuchy asi tiez ne ja mam kus opuchy aj s liekmi

annidze
12. apr 2017

Musím súhlasiť s @dominikuska331991 lieky len tlmia príznaky ale bohužiaľ neliečia :( okrem toho ta 'správna ' dávka je u každého iná, takže je to také pokus - omyl, než sa to správne nastaví

dominikuska331991
12. apr 2017

Dakujem 😉

laurika25
12. apr 2017

Baby,ked ste mali.priznKy.reumy, opuch klbika alebo opuch ruk a bolesti, vysiel vam.pozitivny ten reumatolog.faktor, alebo aslo,zapal? Ja mam vsetko v norme, tak nechapem,obvodny tvrdil,ze v krvi by uz bol naznak reumy.dakujem za info

annidze
12. apr 2017

@laurika25 mne vyšlo vysoké crp aj teuma.faktor

dominikuska331991
12. apr 2017

Mala som najskor aslo vysoke zacala som bolestami kolien potom opuchli nohy ze som topanky neobula mala som na obidvoch rulach dva prsty strpnute zaujimave je to ze na oboch rukach tie iste zapästia ma boleli este predtym jak mi v r 2013 reumu zistili ale pripisovala som to len tomu ze su pretazene pretoze som studovala casnicku no a este mi aj na neurologii zistili ze mam syndrom karpalneho tunela

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre