Problém s prácou - vychádzky počas rizikového tehotenstva

18. jún 2024

Ahojte možno to sem nepatri ale skúsim🙏🏼 som tehotna momentálne len v 7tt mám ťažkú robotu na 3 zmeny a hodinové dochádzanie býva mi zle a tak dalej, preradiť ma nemajú kde a aj keby majú tak stále je to dochádzanie narocné plus na rannú vstávam o 3:45 😒o prvé babo sme prisli možno aj práve kvôli robote preto sme sa rozhodli že pôjdem na PN od ďalšieho mesiaca… chcem sa spýtať keď budem na PN s úrazom by mali dať vychadzky ale na rizikovom tehotenstve nedajú vychadzky však? Len tak nad tým rozmýšľam tak sa chcem informovať 🙂
A ešte jedna otazka s mužom mame na september termin na svadbu ako sa to rieši počas PN? Dá sa to nejako ospravedlnit so sobasnym listom keby príde kontrola? Myslím si že nie ale pre istotu sa spýtam 😁

sisa_s
18. jún 2024

Vychadzky su plne v kompetencii lekara, aj to, ci ta vobec vypise na PN bez zdravotneho dovodu...svadbu vies vybavit so SP, viď.: https://www.pravneprerodica.sk/svadba-pocas-pnk...

majamat
18. jún 2024

vsetko je v rezii dr.
zavisi od neho, ake ti da vychadzky a mozes s nim doriesit aj svadbu.

januska12323
18. jún 2024

V prvom rade oznám v práci tehotenstvo, musia sa podľa toho zariadiť. Ak ti nemôžu dať inú prácu budeš doma s náhradou mzdy.
K PN, závisí od lekára akú diagnózu dostaneš a či ti dá vychádzky, tie potom treba dodržiavať. Počas svadby sa zvykne dať dlhšia vychádzka ale zas závisí ako je lekár prístupný.

muchotrafka298
18. jún 2024

Zamestnavatel je povinny Ta preradit na inu pracu. Je to v zakonniku prace. Oznamila si riadne, t.j pisomne tehotenstvo? Vychadzky su v kompetencii lekara.

zuzkaa1991
18. jún 2024

Svadbu nemozete mat počas pn ja soom bola tak na rizikovom ale týždeň pred svadbou som ukončila pn cerpala.dovolenku po svadbe opat na pn

autor
18. jún 2024

Nie neoznámila som že som PN pretože naposledy som to oznámila a vedeli to pomaly všetci a ešte ťažšie sa mi potom vysvetľovalo čo sa stalo lebo to keď je zena tehotna sa rozšíri rychlo ale keď potratí tak to treba vysvetlit každému zvlášť takze tomuto sa chcem aspoň do prvého trimestra vyhnúť… a čo sa týka preradenia na inú pracu stále nič nemení na veci že vstávam o 3:45 a dlho cestujem a býva mi cestou zle takze toto nie je riesenie

sisa_s
18. jún 2024

Tak potom ti ostava len riesit to s gynekologom, ci bude ochotny vypisat PN

autor
18. jún 2024

Teda tehotna nie PN tam malo byt

vler
18. jún 2024

"keď potratí tak to treba vysvetlit každému zvlášť" nie netreba

mimuska328
18. jún 2024

@vler bohužiaľ to tak je pretože každý sa potom vypytuje. Zazila som si to 2x.. do tretice nevedel nikto a každého prekvapilo keď som priniesla až papier v 4 mesiaci

vler
18. jún 2024

@mimuska328 to ze sa ludia vypytuju neznamena ze im je niekto dlzny vysvetlovanie

muchotrafka298
18. jún 2024

Jasne, ze ked mas takuto skusenost, tak to nepovies hned. To chapem. Ale skutocne nemusis nikomu nic vysvetlovat, ani o tehotenstve, potrate nedajboze alebo celkovo zdravotnom stave. NIkoho do tychto osobnych veci nic nie je.

autor
18. jún 2024

@vler pani ocividne ste to nezažili. Keď už niekto raz vie že ste tehotna tak mu potom treba povedat že už nie ste tehotna lebo sa bude pýtať otazky ako sa máte, rastie babatko a pod. Hovorím z vlastnej skúsenosti a bolo to dosť bolestivé preto o tehotenstve s partnerom nechceme vraviet nikomu vieme to len my dvaja 🙂

vler
18. jún 2024

Autorka, ty si skutocne nechapava alebo neasertivna. Nikomu "netreba" nic vysvetlovat. Staci povedat, neprajem si o tom diskutovat.

muchotrafka298
18. jún 2024

@vler presne tak

michaela329
18. jún 2024

@vler nechápavo tu pôsobíš skôr Ty. Aj keď ona vysvetľovať nebude, ľudia sa aj tak pýtajú - tomu nijako nezabráni a už to je bolestivé. Hlavne vo fabrike, kde je na zmene xy netaktnych ľudí.

autor
18. jún 2024

@michaela329 ďakujem aspoň niekto to chápe, nuž to by musela pani zazit potom tie pohľady a otazky ja som tiež nechápala až kým som si tým neprešla

mk1111111111
18. jún 2024

Prosim Ta, a ten uraz si chces aky spravit, aby si mala vychadzky?

michaela329
18. jún 2024

Ja mám napríklad šťastie na kolegyne, nepytali sa, no dve, ktoré nevedeli, sa ma spýtali a to bolo strašné...Inak, tiež som v 7tt. Gynekológ mi PN núkal, no mne netreba. U nás celodenné vychádzky nedáva, lebo u nás to na socialke moc neakceptuju, chodia aj tehotným na kontroly, kolegyňa je mesiac doma a už mala dve. Držím palce.

autor
18. jún 2024

@mk1111111111 Bola to len otazka na uraz ako napr

@michaela329 Ja som mala v januári MA v 10tt počkali sme 4 mesiace a teraz sa nám podarilo tak sme opatrní, mám namáhavú pracu vozim autá takze vkuse nasadam a vysadam cez brucho 8h nabeham sa aj 17 000 krokov po šichte plus sa tam autá štartujú a striekajú každú minútu sa naštartuje auto ešte aj kapoty otvárame a tak vieš aké je to vo fabrike a ako rychlo by to zas islo že som tehotna 😏 inak gratulujem ♥️ aká náhodička že sme ešte aj rovnaký tt

lienka.7
18. jún 2024

@autorka oznámila si tehotenstvo v praci v zmysle ZP s tým, ze nemôžeš robiť na zmeny a vykonávať takú a takú prácu?
Zamestnávateľ ti nevyhovel ci ako?

autor
18. jún 2024

@lienka.7 prečítajte si vyššie, nechcem oznamovať tehotenstvo do 14 týždňa

lienka.7
18. jún 2024

Nic v zlom, ale pokiaľ si nič neoznámila, co teda chceš riešiť PNkou? Akoze teraz 7 týždňov budeš predstierať úraz? A čoho prosím ta? Ci si preto naschval zlomis ruku nebodaj?
Pokial mas problémy, postupuj v zmysle ZP. Jednoduche👍

autor
18. jún 2024

@lienka.7 nie nechcem si spôsobiť uraz to sa nemusíte báť bol to len príklad, pytala som sa skôr ako to je v rizikovom tehotenstve. Vidim že tento Modry konik už nie je o radách a pomocí ale skôr o výčitkách a irónii 😌

lienka.7
18. jún 2024

A ja vidím, že pokiaľ človek slepo nesúhlasí s autorkou, pripadne ma iný názor, okamžite ofenzíva...
Akoze fakt neviem co ti mam poradiť? Diagnózy s ktorými budeš 7 týždňov na PNke len tak? Ci co?
Bud mas na PNku reálny dôvod a je oprávnená... alebo keď nie, mas tu ZP, ktorý chrani tehotnun zamestnankynu.

bebotka
18. jún 2024

Ahoj, ja keď som ostala tehotná tiež som šla na pnku, sama doktorka mi ju navrhla, keďže som prekladala ťažké bednicky a mala som za sebou viacero potratov. Tiež mi do diagnózy nedala tehotenstvo, keďže som ani sama neverila, že sa to udrží a nechcela som, aby to všetci vedeli. V robote sme robili s mužom na jednu smenu, všetci nás poznali a nepotrebovala som, aby ma lutovali, keďže sme boli spolu už vyše desať rokov a deti sme nemali. Vychádzky som mala normálne dve hodiny doobeda a dve poobede, ale zle mi bývalo tak, že aj tak som nikde nechodila.

autor
18. jún 2024

@bebotka super ďakujem za info skúsim sa popytat doktora či by to tsk islo 🙏🏼 my to mame presne rovnako tiež robíme na rovnakej zmene a nechcem aby ma opäť ľutovali a pytali sa ešte aj z tých iných zmien preto to chcem udržať v tajnosti zatiaľ 🙂

saska.j
18. jún 2024

Ja som mala rizikové a vychádzky som mala

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre