Preeklampsia v 30. týždni

dominika1922
23. jún 2023

ahojte, potrebujem názor ďalších ľudí ktorý si prešlo týmto ochorením alebo mali len príznaky. Od stredajšej poradne mi zistili vysoký tlak 140/100 a neustále opuchy nôh. Vo štvrtok u grochala sa zistilo že malé veľkostne zaostáva o 2 týždne. Tak som išla k mojej dr pre lístok na rizikovú poradňu kde už som mala tlak 150/105 a bielkoviny v moči. Tak ma teda hospitalizovali v nemocnici a brali mi krv, vraj vydržím max do 37tt ale nech rátam s tým, že ak liečba nezaberie tak malé vytiahnu už budúci týždeň. Ešte večer prišiel za mnou ten istý dr kým som bola na pásoch že výsledky sú zatiaľ dobré čo prišli z krvi a preeklampsiu asi nemám. Odvtedy neviem vôbec nič. Chodím iba na meranie tlaku a dávajú mi dopegyt 3×denne. Je možné mať všetky tie príznaky a nemať preeklampsiu? Nechcem tu zas zbytočne ležať ale nikto mi nič viac nepovie ani keď sa pýtam. Ani na pásy ma nedávajú, ani infúzie. Ako fakt nerozumiem tomu čo potom mne aj dieťaťu je keď je to takto s tými "príznakmi". Ak niekto zažil niečo podobné tak si to rada prečítam

cinky16
23. jún 2023

ja som mala preeklamsiu tiez, vysoky krvny tlak, opuchnute nohy, dopegyt som tiez brala a vsetko dobre dopadlo, maly mal 4000 g a este som ho 4 dni prenásala, dufam ze aj u teba to dopadne takto, ze liecba zaberie

dominika1922
autor
23. jún 2023

@cinky16 ďakujem no ja som z toho zmätená lebo ako píšem vyššie, večer mi dr povedal že preeklampsia to asi nebude aj napriek tým príznakom.. hladam niekoho kto to mal podobne lebo neviem čo iné by tie príznaky mohli znamenať keď nie toto

kikushaa
23. jún 2023

@dominika1922 ono ti odber krvi budu robit v pravidelnych intervaloch, zbierala si uz 24h moc? Teraz ju mat este nemusis, o tyzden sa ti moze rozvinut, ak sa ti bude horsit krvny obraz, veru otalat nebudu a tehotenstvo ukoncia.

floki1994
23. jún 2023

@dominika1922 tak tam sa to moze zvrtnut zo dna na den...preto si ta tam nechavaju ze kebyze je zle babo pojde hned von..uz aj to ze dva tyzdne je pozadu nie je uplne dobre...viem ze to je v nemocnici na nervy ale bud rada ze si pod dozorom a keby cokolvek vedia hned zakrocit a pomoct vam

dadymima
23. jún 2023

Ja som mala preeklampsiu v oboch tehotenstvach, v druhom som mala vysledky krvi dobre aj tlak v poriadku (na liekoch), chceli ma pustit domov ale v priebehu 4 dni mi tak stupli hodnoty bielkovin v moci ze lekari sa obavali o moje oblicky ( od namerania vysokeho tlaku po akutny cisarsky preslo 15 dni), takze krv ti budu brat opakovane a 24h moc ak si nezbierala budes zbierat tiez …

nevenka
23. jún 2023

@dominika1922 ja som nemala bielkoviny v moci, ani opuchy, len tlak 150/100, Dopegyt 6x denne, no len mne sa to prejavilo az ku koncu, rodila som skor, tretie dieta necakali do terminu, v 39 tt. vyvolavanie a stvrte dieta v 38tt., ona mala aj zly zaznam, ale asi bola len uspata z tych liekov. Este si v skorom tyzdni, radsej nech si v nemocnici. Lebo to sa moze zvrtnut raz dva. Je to nebezpecne. Ja som mala len tlak vysoky a uz ma strasili...

nevenka
23. jún 2023

A ked Grochal povie, ze zaostava 2 tyzdne, tak uz by som z nemocnice ani nechcela odist. Ja som mala deti mensie, ale to vsetky, mne nezaostavali. Mne povedal doktor, ze to z minuty na minutu sa moze odstavit privod krvi a kyslika do placenty a babo ticho odide, ani si nevsimnem. Ja som bola po Vianocicach u nasich na navsteve a tlak 160/100, nasadila som Dopegyt a jedno rano ziadne pohyby, asi pol hodinu nic. Mna by sa krvi nedorezal. Lebo dovtedy kazde rano hned ako som sa pomrvila, tak sa hybala ako diva. To bolo pred Silvestrom. Potom doma som uz len lezala a tlak stabilny, dobry, na 6 Dopegytoch, ale ked som sa pohybala, tak to alo hore a 2.1. som mala hned kontroly v nemocnici, bola som v kontakte uz skor s mojim porodnikom a ten zahlasil, ze s tymto nalezom ma uz domov nepusyi, tak maximalne po tasku a ideme robit oxytocinovy test arodit, alebo ak nedopadne dobre, tak akutna sekcia. Mala uz nastastie bola takmer donosena a zvladli sme to prirodzene. Tyzden po porode na liekoch tlak 185/135, RZP mi manzel volal a nasledne dalsi den mi lekar predpisoval ine lieky. A po 5 mesiacoch sa mi znova spustila zvysena cinnost stitnej zlazy, takze tlak mam stale vysoky, teraz pre zmenu z toho...nuz...ma to svoju dan, vsetko toto. Ale ak je to prve babo, radsej sa tam drz zubami nechtami, ked nemas doma dalsie deti, nech sa nestane nestastie.

dominika1922
autor
23. jún 2023

@kikushaa
@floki1994
@dadymima
@nevenka baby moč mi nedali zbierať vôbec a vlastne ako píšem, mam iba dopegyt 3× denne a medaju mi tlak 6× denne ale vraj to preeklampsia asi nebude. Som tu z toho na prášky lebo ani malé nesledujú na pásoch ani nič. Tak mne to príde že to bude asi nejaká iná choroba alebo čo

dominika1922
autor
23. jún 2023

Teda aspoň oni sa tal vyjadrili že vlastne nikto nevie čo mi je ale ani dr mi nepovie keď sa opýtam

kikushaa
23. jún 2023

@dominika1922 ja som mala oba razy preeklampsiu, raz som uz isla do hellp syndromu. Ono sa to zvetne h nicoho nic, zo dna na den. Je prinajmensom divne ze ti ziadne dalsie vysetrenia nerobia a uskokojili sa s liekmi. Ten moc mi kazali zbierat hned ako mi vyskocila bielkovina v moci na poradni.

dominika1922
autor
23. jún 2023

@kikushaa aj mne je divne že nič ďalej neriešia.. ak zastihnem doktora tak sa ho na to opýtam. Veď tie bielkoviny tam nie sú zrejme len tak

kikushaa
23. jún 2023

@dominika1922 a kedy ta hospitalizovali, dnes? Ak ano, tak moja skusenost je taka ze do pondelka s tebou robit nic nebudu, lebo vikend ;)

dominika1922
autor
23. jún 2023

@kikushaa včera o 17tej som prišla🙂 no a nie sú rozhodujúce práve tieto prvé dni ? Veď dokedy akože chcú čakať. Nič ja sa budem pýtať keď sa tu niekto objaví lebo však takto to nejde :-/

trgypadl
23. jún 2023

@dominika1922 ahoj, par dni si Ta tam urcite podrzia, si v 30 t.t.tlak je vysoky, potrebujú vediet ci liecba dopegytom bude dostacujuca, urcite si zoberu aj kontrolne odbery, mas este mnoho inych diagnoz co sa mozu vyskytnut v tehu.... Moze sa jednat len o gestozu ale kludne sa to neskor moze zvrtnut az do preeklampsie, eklampsie. Takze na Tvojim mieste by som zotrvala v nemocnici, nie je zo sranda.... Tieto stavy su hlavne o monitorovani stavu matky a dietata, drz sa

mnau123
23. jún 2023

@dominika1922 ja som zberala 24h hodinovy moc hned na druhy den hospitalizacie. Bola som hospitalizovana v 32tt kvoli tlaku a babo tiez zaostavalo o dva tyzdne. Preeklampsia sa nepotvrdila, takze je mozne mat len vysoky tlak. Ale vie sa to zvrtnut, takze je dobre ze si pod dohladom, aj ked verim ze je to na nervy.

Moj dalsi problem bol ze som mala uz prezretu placentu (a pritom prietoky ok), tiez som bola zmatena, vypytuj sa co najviac. Mne v podstate hned povedali nech sa pripravim na porod do par dni a podali kortikoidy na vyvin pluc. Liecba dopegytom mi nezabrala.

nevenka
23. jún 2023

@mnau123 no vies, ved ani "len" vysoky tlak nie je sranda, ako mi povedal lekar a este kombinacia s opuchhmi a bielkovinou v moci. Ja som tuto nemala absolutne, nikdy, ani opuchy a napriek tomu ma uz nenechali cakat do terminu, isla som hned rodit, ale ja som uz bola v 38 tt., tak nebolo na co cakat.

mnau123
23. jún 2023

@nevenka Ano to "len" som nemyslela tak, ze vysoky tlak sam o sebe tie je problem. Je a velky, treba to sledovat.

dominika1922
autor
23. jún 2023

@trgypadl
@mnau123 no tak už tu bol doktor tak vraj z toho moču zo včera večer robili väčšie testy a preeklampsia sa nepotvrdila a aj tlak mám oveľa lepší než včera. Takže vyzerá ze sa mi lepší.. malé počúvať nepotrebujú ale prečo zaostáva v raste nevedia a kontrolné sono mi budú robiť až o dva týždne či sa niečo zmenilo a potom by sa riešilo ďalej. Takže dopegyt zaberá zatiaľ ale teda budem tu min. Do pondelka.. nohy mám už tiež trošku menej opuchnuté. Len ma trápi ten môj bubáčik že proste prečo je menší.. ešte k tomu keď baby s neskorším termínom a už majú 1,5kg deti a ja nie..je to na psychiku skôr

mnau123
23. jún 2023

@dominika1922 Super ze liecba zabera, drzte sa 🙂

Mne moj doktor stale vravel ze dva tyzdne su v norme, ale treba sledovat ci rastie/pribera. Len pri stave mojej placenty uz bolo jasne, ze babo zo mna vela zivin nema a bude jej lepsie vonku. Hlavne je aby si bola teraz pravidelne sledovana. Davaj si na seba pozor a hadam to dotiahnete co najdalej 🙂

sofia1979
23. jún 2023

@dominika1922 dva týždne sú okí buď v kľude teraz aby si všetko úspešne zvládla a domov sa nešikuj nikdy nevieš tam si pod dohľadom. Fakt ver nie jedy stačí málo. Tu si v kľude viac ako doma mám to overené. A teraz byť v kľude potrebuješ

anavixy
23. jún 2023

Na pasy ani na infuziu nie je dovod ked je vsetko ok. Viem, ze zenam sa zda, ze su v nemocnici zbytocne, ked ich vlastne neliecia a uplne chapem preco je to tak, ale naozaj aj pozorovanie v nemocnici, teda byt v nemocnici, kde vedia zakrocit okamzite je niekedy dolezite. Pri preeklampsii je dolezitabta bielkovina v moci, ale nie len to ze v moci je, ale hlavne to kolko jej je. Pokial je pod urcitou hranicou, tak to nie je potvrdena preeklampsia, ale stale sa to moze zhorsit. Dolezite je aby klesol tlak a babatku sa darilo. Drzim palce, nech to este spolu prekne potiahnete aspon 6 tyzdnov a idealne co najskor v pohodli domova 🙂

trgypadl
23. jún 2023

@dominika1922 drzim palce,drzte sa. Ale treba byt na pozore, kedze ten tlak vybehol nieco sa deje, je fajn, ze sa tlak drzi, ale treba byt pod dohladom💞

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre