Predstavuje osoba po CT vyšetrení riziko pre tehotnú?

sisa323
25. jún 2024

Dobrý deň, chcem sa spýtať, manžel ide na CT (nevieme či s kontrastom alebo bez) vyšetrenie hlavy predstavuje to pre mňa ako tehotnú v 30.tyzdni tehotenstva nejaké riziko? Je CT či už s kontrastom alebo bez riziko pre dieťa?
Ďakujem.

kacena4
25. jún 2024

a ake riziko by to malo byt pre "cudzieho" cloveka? ked ani pre neho to nie je riziko?

maranco
25. jún 2024

@kacena4
V záujme zníženia pôsobenia žiarenia na vaše okolie, najmä na deti, sa v deň vášho vyšetrenia neodporúča blízky kontakt s deťmi. Pod tým sa myslí nebrať ich do náručia a nespať s nimi v jednej miestnosti. Vo všeobecnosti je vhodné udržiavať od nich čo najväčšiu vzdialenosť v deň po vašom vyšetrení.

Na vyšetrenie s vami môže prísť ako váš sprievodca ktokoľvek, nie však deti a tehotné ženy.
https://www.inmm.sk/kosice/pre-pacientov/pokyny...

janai1
25. jún 2024

@kacena4 v každom jednom odporúčanú máš, že ľudia po CT sa majú vyhýbať tehotným a deťom

janage
25. jún 2024

@maranco ale toto sa vzťahuje na vyšetrenia s "látkou do žily"
Čo je nukleárna medicína?
Nukleárna medicína je špecializovaný lekársky odbor, ktorý využíva na diagnostiku alebo liečbu ochorení rádioaktívne látky vo forme rádiofarmák, ktoré sa pacientovi podávajú obvykle vnútrožilovo, najčastejšie do žily predlaktia. Iné možnosti podania sú injekčne do kože, vo forme tabletky, tobolky lebo primiešaním rádiofarmaka do stravy, príp. v špeciálnych prípadoch aj inak.

Ja chodím každé 2 roky na CT dutín bez KL a nikdy nikto žiadny speci režim ani slovkom nespomenul ani nebol uvedený.
Takže autorka opýtať sa priamo na pracovisku a záleží či kontrastna látka či nie.

janage
25. jún 2024

Dokonca mi to posledné 2razy vychádzalo s pár tyzdnovym odstupom od mamografie a speci som sa pýtala, či môže byť problém a odpoveď vždy, že nie vôbec.

Ale u mňa ide o rýchle vyšetrenie bez KL.

top_manazerka
25. jún 2024

Nie, takýto človek už musí až do smrti chodiť kanálmi… 🤔🤔🤔

lelelienka
25. jún 2024

Nie, z obyčajného ct nebude “žiariť” a teda predstavovať riziko pre okolie, to iba v prípade vyšetrenia s použitím rádionuklidov, napr. PET/CT a pod., to by vás ale určite poučili.

kacena4
25. jún 2024

@janai1 nie, nie je to napisane v kazdom jednon odporucani... a uz vobec nie vyhybat sa kontaktu

shinon258
25. jún 2024

@maranco to sa týka PET/CT, kde sa podáva radiofarmakum. Pri normálnom ct, sa podáva jodova kontrastná látka a CT funguje na princípe ako rtg, len trochu zložitejšie. Som rádiologický technik, takže niečo o tom viem

sisa323
autor
25. jún 2024

@shinon258 ďakujem

sisa323
autor
25. jún 2024

@lelelienka ďakujem

sisa323
autor
25. jún 2024

@shinon258
Takže ak tomu rozumiem, nie je žiaden problém, ak po manželovom CT vyšetrení budem s ním v priamom "normálom" kontakte.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre