Perikardiálny výpotok u nenarodeného bábätka

sisi333
8. nov 2013

Prosim vas som v 24tt a mojmu dietatku zistili perikardialny vypotok okolo srdiecka mate s tym niektora skusenosti? Da sa to liecit? Sim z toho zufala nikde nemozem najst takuto temu dakujem za odpovede

siska53
8. nov 2013

ahoj,Toto som nasla ja,drzim,paste,nech vsetko,dobre dopadne:

Tamponáda srdca (perikardiálny výpotok)




▲ Inzercia

Srdce je uložené vo vaku označovanom ako perikardiálny vak. Za normálnych podmienok sa v tomto vaku nachádza malé množstvo tekutiny, ktoré zabezpečuje vzájomné trenie. V prípade, že dôjde k vyplneniu perikardiálneho vaku tekutinou, perikardiálnym výpotkom, vzniká nebezpečný stav, ktorý si vyžaduje urgentný zásah z toho dôvodu, že výpotok zabraňuje srdcu pumpovať krv do tela a môže dôjsť až k zastaveniu srdcovej činnosti. Medzi hlavné príčiny perikardiálneho výpotku patria Dresslerov syndróm, zlyhanie obličiek, zranenie, urémia, nádor osrdcovníka, reumatická horúčka, tuberkulóza, nádorový proces alebo zápal perikardu vyvolaný vírusmi, reumatoidná artritída, trauma a iné.

Príznaky tamponády srdca
•bolesť na hrudníku, zvýrazňujúca sa pri hlbokom nádychu
•dýchavica – dušnosť, nedostatok vzduchu pri dýchaní
•zväčšená pečeň
•opuchy nôh
•pokles tlaku krvi
•paradoxný pulz
•kašeľ, slabosť
•bezvedomie až zastavenie srdca

Diagnostika tamponády srdca
•anamnéza
•klinický obraz – tachykardia ( tep viac ako 100/ min), tachypnoe ( zrýchlené dýchanie), paradoxný pulz ( väčší ako 10 mmHg pokles systol.tlaku počas nádychu), ascites ( voľná tekutina v bruchu), opuchy nôh, zvýšený centrálny venózny tlak
•vyšetrenie krvi - sedimentácia, reumatoidný faktor, kontrola obličkových funkcií
•rtg hrudníka – rozšírený tien srdca
•EKG – znížená voltáž, elevácia ST segmentu, negatívna T vlna
•echokardiogram
•perikardiocentéza – na dôkaz prítomnosti perikardiálneho výpotku
•biopsia perikardu – odber vzorky tkaniva na histologické vyšetrenie

Liečba tamponády srdca
•liečba závisí od vyvolávajúcej príčiny
•ochorenie obličiek vyžaduje dialýzu
•Dresslerov syndróm sa zvyčajne lieči nesteroidnými protizápalovými liekmi
•v prípade nadmerného perikardiálneho výpotku je potrebná urgentná perikardiocentéza – punkcia perikardiálneho výpotku.

sisi333
autor
8. nov 2013

Dakujem ja len stale neviem co sa da robit u este nenarodeneho babatka doteraz bolo vsetko v poriadku a zrazu v 22tt mi na to prisli tak len chodim od doktora k doktorovi a stale nic blizsie neviem

calllan
8. nov 2013

Ahoj. Objednaj sa do Bratislavy do detskeho kardiocentra. Tam detski kardiologovia robia uz prenatalne usg srdiecka, ked je podozrenie na nejaky problem so srideckom u plodu. Gynekolog , ktory ma kusenosti s fetalnou echokardiografiou Timoze ties povedat viac ku srdiecku, ale uz Ti nbude vediet tolko povedat, co sa s tym bude dat robit. Ja som tiez mala v tehotntve vypotok okolo srdieck plodu, ale bola aj zvacsena komora, otvorv priehradke a zle vytvorena aorta. Prto mi odporucili aj amniocntezu. Vysledok, zial potvrdil geneticke postihnutie, ktore bolo aj pokladom srdcovej chyby.

sisi333
autor
8. nov 2013

Ahoj ja som v Blave bola vcera prave tam mi dr.kardalarova povedala ze co sa srdiecka tyka neni ti vyvojiva vada ze skor som mozno prekonala nejaku infekciu o ktirej mozno neviem a kvoli tomu je tam ten vypotok a ma aj mierne zhrubnuty srdcovy sval minuky tyzden som bola aj na amniocenteze vysledky boli v poriadku vcera z tej Blavy som este bola v Martine na odber kvoli tym infekciam ci sa nieco potvrdi som z toho zufala nakolko stale nic neviem nechcu mi moc povedat nieco blizsie

sisi333
autor
8. nov 2013

@calllan a babatko je v poriadku teraz? Alebo ako to mate dalej

calllan
8. nov 2013

@sisi333 No pozri. Povedali Ti, ze tam nie je srdcova chyba. To je velmi dobra sprava. Dolezite su aj vysledky z amniocentezy. Tie mas tiez dobre. Predpokladam, ze budu babo sledovat. Takyto izolovany vypotok sa moze aj vstrebat. Niektore infekcie je mozne aj preliecit, to zavisi, ci nieco a co vyjde v serologii. No ale n isto ako sa to bude vyvijat Ti nikto dopredu nepovie, lebo to nevie. Drzim palce, aby to dopadlo dobre.

zita19
8. nov 2013

@calllan Skus sa poradit na kardiocentre v BA ci by si nemohla rodit na Kramaroch. Len pre istotu aby ho mohli hned po narodeni prezriet a pripadne zasiahnut, keby nieco nesedelo.
Drzim palce aby to nebolo potrebne, ale aspon Ty budes v klude, ze si pod dozorom aj s babom.

tained
19. aug 2017

Chcela by so sa spytat autorky ako to nakoniec cele dopadlo

silvia2201
14. jún 2024

@sisi333 Ahoj, ako prosím dopadla táto situácia? Mám rovnaký problém. Nie si náhodou rh -?

bbalin
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
oktober3
4. okt 2024

@silvia2201 ahoj. Aj moje dieťatko ma perikardiálny výpotok.
Amniocenteza v poriadku
Sono srdca na kramaroch tiež nenašiel nič iné.

Som v 22tt.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre