Od ktorého mesiaca môže ísť žena na rizikové tehotenstvo?

denisa9724
31. máj 2021

Chcem sa opýtať, od koľkeho mesiaca môže ísť žena na rizikové tehotenstvo ak má námahavu prácu napr. Vo výrobe a pracovný čas je 12 hodín, ranné, nočné.
Alebo je v tom určený presný týždeň či mesiac??

kkovacovak
31. máj 2021

@denisa9724 v tomto prípade by vám mal zamestnávateľ zmeniť pracovnú náplň. Pokiaľ nebude schopný toto zabezpečiť tak máte nárok na plný plat. Nie je to tak? Na rizikovom je žena zo zdravotného dôvodu.

zuzkaa1991
31. máj 2021

@denisa9724 ja som bola oba tehu na rizikovom automaticky od prvych týždňov ako som sa dozvedela
Prvé tehu som.mala MA v 12tt q kedze bolo leto tak.ma nechala cele leto. Doma ;)
Druhé uspesne tehu
Takže je to na lekárovi akeho mate

klip0
31. máj 2021

Tak presne ako pise @kkovacovak to je. Ale prax je asi casto taka ze vypíše gynekológ na nejaku akoze diagnozu, vsetko je to o dohode

d0minikat
31. máj 2021

@denisa9724 v podstate žena môže ísť hneď na rizikové, avšak najprv to treba oznámiť zamestnávateľovi, ten by mal prácu prispôsobiť tehotnej žene. Ak ale nemá pracovnú pozíciu ktorú by tehotná žena mohla vykonávať mal by tehotnej platiť plnú výšku platu a ona môže byť doma (ale keďže sme na Slovensku 🥴 a tu to tak nefunguje), čiže už len ostáva dohodnúť sa s gynekológom na PNke.

klip0
31. máj 2021

Ale ak je nejaky problem tak kludne uz aj od 5tt moze byt zena na PN, aj skor mozno

sense
31. máj 2021

Rizikové tehotenstvo nie je Vtedy keď ma žena namahavu prácu, ale keď ma žena zdravotné problémy....
Po oznámení tehotenstva je zamestnávateľ povinný ta preradiť na prácu kt môžeš vykonávať, alebo ta môže kľudne nechať aj 8 hod sedieť v práci alebo ta nechá doma a beží ti plat. Veľa lekárov dáva pn s vymyslený i diagnózami ale musíš rátať aj s tým ze budes mat 2x2hod vychádzok alebo aj ziadne vychádzky.. Kontroly z poisťovne chodia aj tehotnym

domka222
31. máj 2021

Tiež som robila vo výrobe na dve zmeny až do nástupu na materskú. Oznámila som tehotenstvo majsterke a ona mi prideľovala ľahšiu prácu.

denisa9724
autor
31. máj 2021

@d0minikat Ďakujem ja som to oznámila a chceli má vyhodiť takže som to musela ututlať ako sa povie.

kkovacovak
31. máj 2021

@denisa9724 ak máš papier od lekára že si tehotná a nemôžeš vykonávať prácu tak ako doteraz tak ťa vyhodiť nemôžu

d0minikat
31. máj 2021

@denisa9724 vyhodiť ta nemôžu ak si dala papier od lekára... Samozrejme zamestnávatelia radi idú cez nevedomosť zamestnancov a spíšu dohodu o ukončení oboch strán.... Takže bacha na toto! Si v ochrannej lehote (teda ak si splnila písomne oznámenie od lekára).

nafka0483
1. jún 2021

@denisa9724 Co znamena, ze si to oznamila a chceli ta vyhodit, tak si to musela ututlat? Ved ked to uz raz mas oficialne oznamene, tak co chces tutlat?
Mas pravo poziadat si o upravu pracovnych podmienok - urob to. A ak mas naozaj pisomne riadne oznamene tehotenstvo, tak ta nemozu len tak vyhodit.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre