Nedostatok železa

ajik24
9. nov 2013

ahojte baby, chcela by som sa Vas opytat, aku hodnotu hemoglobinu ste mali, ked vam dr. predpisal zelezo a priblizne v ktorom tyzdni?

zvedavamt
9. nov 2013

na hodnote až tak nezaleži, pišu ho akosi každej jednej tehotnej asi zo zvyku. ja som mala vraj na hranici,tak hned šup recept. nevybrala som ho. kupila som si flašku cviklovej šťavy, flašku trstinovej melasy a hotovo. cviklu som jedla podchvilou. len neskusajte jablko s klincami, tie v dnesnej dobe nie su len zo železa.
nejake info aj tu
http://vnimavetehotenstvo.sk/nedostatok-zeleza-...

farmacka
9. nov 2013

tabletkove zelezo je dost tazke na zaludok..

m_ij_ka
9. nov 2013

@ajik24 najlepšie je ak by si si zaviedla taký jedálniček , ktorý obsahuje veľa železa. Železo je v špenáte, v rybách, v celozrnnom pečive, v maku, vo vajciach, v šošovici , v hrachu, v keli, v póry, v marhuliach aj v sušených

ajik24
autor
9. nov 2013

dakujem pekne, mne sice este nikto zelezo neponukol, ale mam hodnotu 113 a som v 16 tt, dost rychlo mi klesa hemoglobin, na zaciatku som mala 135, potom 126, 118 a teraz 113, kupila som si taku prirodnu stavu z cvikly, snazim sa aj jest potraviny s obsahom zeleza a zrdavo, uvidime ci sa mi troska zdvihne.

vanga223
9. nov 2013

@ajik24 Nedostatok zeleza v tele nemusi znamenat, ze ho prijmas malo v stave. Na vine moze byt zle vstrebavanie zeleza v crevach. Neordinuj si sama zelezo, nakolko prebytok zeleza v tele moze byt toxicky.Organizmus si nevie odstranit nadbytok zeleza. Jedina rada - lekar a ten zisti preco mas tento problem.

havana_frost
9. nov 2013

Ak máš hodnotu železa nízku, len úprava stravy to nevyrieši. Pirule sú síce ťažšie na žalúdok, ale ja už po tých týždňoch ani neviem, že ho beriem. A hodnotu som mala 123, kolíše mi cca 120 - 126 stále.

zoraroz
9. nov 2013

Kým môžeš jesť, tak je to super! Aj ja som skúšala cviklu, černice, atď. Všetko išlo von. Hodnota 72 a stále klesala. "Naliali" ma troma konzervami cudzej krvi. A do konca tehotenstva som brala Maltofer s kyselinou listovou. Trošku sa pripláca, ale nemá vedľajšie účinky.

janinah
9. nov 2013

melasa 😉

siska53
9. nov 2013

@ajik24 ja som Sa vzdy Len blizila k,hranici,tak mi predpisali acidofolan,Lebo ten nezapeka. A inak to baby dobre pisu,cvikla,melasa,maju vela,zeleza,susene marhule,kokos,listova zelenina,no a I maso(ja nemusim),Len,je dolezite ho jest s vitaminom C,ten zlepsuje vstrebatelnost zeleza.

rozyka
9. nov 2013

@zoraroz bola som na tom rovnako ale mesiac po porode samozrejme lekári si chybu nepriznali a tiež ma naliali konzervami cudzej krvi a na oddelení ma volali upírka...nebolo mi jedno mesačné bábeno doma s babkou ale hlavne že už je dobre no nie?? 🙂

mmmzm
9. nov 2013

ahoj ponúknem ti domáci recept, ktorý pomohol aj mne: 500g cvikla-odšťaviť, 500g citróny-odšťaviť, 250g medu. Do šťavy z cvikly rozmiešať med a citrón. Popíjať poldeci ráno na lačno. Držať v chladničke, ale pred užitím nechať chvíľu pohárik von, aby bola izbová teplota. Ja si robím iba po polovičnej dávke, aby to v chladničke vydržalo. Veľmi dobrý účinok na železo.

foofee
10. nov 2013

ja mam Hb 106, aktiferin som v 1. trimestri znasala dobre, ale teraz uz zle nedobre, bolo mi z neho priserne... skusim to prirodne podla @mmmzm, cviklu mam rada a tento recept sa mi paci, len nemam odstavovac, asi kupim nejaku cerstvu bio cviklovu stavu...

mmmzm
10. nov 2013

@foofee ahoj, vyskúšaj, na mňa to malo výborný účinok, hodnoty železa išli hore. Skoro celé tehotenstvo som na tom bola, aj teraz pri dojčení to užívam, keďže železo opäť chýba. A dávala som to aj synovi od 8mesiacov po káv.lyžičke, najprv len čistú šťavu bez medu a citrónov a od roka všetko. Tak prajem všetko dobré

mmmzm
10. nov 2013

@foofee ešte som zabudla, tiež mi aktiferin nerobil dobre. Potom som dostala ku koncu tehotenstva
Ferro-Folgamma na predpis od lekára. A to som znášala dobre, žiadne problémy, ani zápchy...

zuzulina11
10. nov 2013

ja som bola anemicka, s hodnotou Hb 89, uzivala som Tardyferon...ale hodnoty nejako nestupali ak tak max do 100....potom som sa nastvala, tabletky vyhodila a kazdy den si zacala odstavovat stavu - cvikla-mrkva-jablko a na najblizsej kontrole som mala Hb 146 !!!!! cviklovu stavu si uz sice neodstavujem denne ale parkrat do mesiaca ano a problemy s nedostatkom zeleza nemam, takze ja som za prirodne veci.....aj ta priroda nam dava najavo co nam na co pomaha staci si predstavit ako vyzera odstavena cvikla 😉 a najma v tehotenstve by som lieky urcite vynechala a skusila alternativu 😉

linda81
10. nov 2013

@ajik24 ja som skoncila v nemocke v 29 tt...mala som HB 5,9!.....nastastie vsetko je oK....

janulabj
10. nov 2013

@linda81 5,9 ????? asi nie že?

linda81
10. nov 2013

@janulabj hej hej 5,9 mg/dl.....

linda81
10. nov 2013

aha jasne , tu su ine jednotky....takze 59 g/l

janulabj
10. nov 2013

@linda81 Hg sa ale vačšinou uvadza v g/l .

linda81
10. nov 2013

@zoraroz hm...mna netransfundovali, dostala som injekcne zelezo, a existuje taky Sirup, vytazok z rastlin, neviem ale ako sa to vola na SR; tak ten mi pomohol....

linda81
10. nov 2013

@janulabj ako kde...u nas v labaku v mg/dl

janulabj
10. nov 2013

@linda81 pri Hg 59 Ti nedavali transfuzku? byvaš na slovensku?

linda81
10. nov 2013

@janulabj nie nebyvam. som lekarka a v tehotenstve by som odmietla aj tak trasfuzku ...po par injekcnych zelezach sa to zdvihlo za 4 dni na vyse 8...u mladych zdravych zien , ktore nemaju hemodynamicke prejavy, nie je dovod na transfuziu v tehotenstve....ja som mala Hematokrit 0,32....my transfunfujeme pod 0,30....

janulabj
10. nov 2013

@linda81 ja osm za 10 r praxe v čr nezažila aby nedali transfuzku s takymto Hg., ale ej to super, prekvapilo ma to že to ide aj bez, len slovensko je ,, za opicami,, :(

zoraroz
10. nov 2013

@rozyka Ešte ťa trošku vyspovedám, ak dovolíš: Ako a kto ti zistil mesiac po pôrode, že si anemická? Robia ti teraz po transfúzii kontrolné odbery, či neklesáš znova? A ktorého lekára by malo zaujímať, či je môj KO OK? Gynekológa - praktického - hematológa? Ja si totižto nie som až taká istá, "že už je dobre". Môj bambulik tiež musel brať Maltofer v čase, keď bol ešte plne dojčený, takže z toho usudzujem, že železa nemám veľmi na rozdávanie. V strave isto chyba nebude, lebo pokladám sa za dosť pestrofarebného všežrúta, aj synak papá všetko zaradom.

linda81
10. nov 2013

@janulabj no co uz....tie indikacie isto treba individualne zvazit( ako sa ma babo, ake su dalsie lab. hodnoty, ako sa ma matka klinicky....ale vo vseobecnosti v tehotenstve cim menej takej terapie...

zoraroz
10. nov 2013

@linda81 transfúzia - netransfúzia, v tej chvíli ma zaujímalo iba to, aby moje bábätko prežilo a nebolo poškodené. Po troch konzervách mi hodnota stúpla z 64 na 113. Nechcem sa ťa dotknúť, ale je mi zvláštne, že lekárka z cudziny, kde nie sú "za opicami", klesne na 59. Kto na teba nedal pozor???

zuzulkaba
10. nov 2013

@zuzulina11
Ahoj,paci sa mi tvoj recept,len sa chcem spytat,kolko tej cvikly si tam davala? To tu zavaranu?

linda81
11. nov 2013

@zoraroz 😀 moja gynekologicka....ake nerobia sa tu tak casto odbery ako doma..inak ja som nemala ziadnu kliniku, asi som dobre kompenzovala...mala si vzala vsetko, co potrebovala 🙂

ajik24
autor
11. nov 2013

dneska som bola na kontrolu a dostala som aj to zelezo :/ nesom z toho nadsena a nevem ci ho zacnem brat, skusim asi najprv ten prirodny recept

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre