Môžem odmietnuť hospitalizáciu v 39. týždni?

23. nov 2022

Ahojte, prosím máte niekto skúsenost s odmietnutím hospitalizácie? Ak do štvrtka rána nezačnem rodiť mam ísť na príjem a nechajú si ma v nemocnici do tp. Problém je zevraj vysoký tlak a jemne zvýšená bielkovina v moci...chceli nech prídem hneď dnes na sledovanie, ale nemala som kde dat syna. Odrazu nevadilo, že nech prídem až vo štvrtok ráno a mam si 3x denne merať tlak a keby niečo prísť na pohotovost ak by sa mi niečo nezdalo. Tlak mam vynikajúci, ani po vyšlapani na 7 poschodie nebol vysoký ako u nich. Týždeň predtým mi zas nevedeli namerat tlak, na 6x sa podarilo,bol nízky...doma mam uplne normálny, povedala som, že neznášam nemocnice a mam z nich úzkosť (liečim sa na uzkostnu poruchu). Neviem si predstaviť ako by mi to malo pomôcť pre rozbehnutie pôrodu keď tam budem nonstop v strese. Cítim, že pôrod sa pomaly rozbieha,babo klesá, cistim sa, doma sa cítim vyborne...neviete mi poradiť co v takomto prípade robiť? Rodiť idem s dulou, ktorá mala prísť ku mne a do nemocnice ísť až keď sa rozbehne pôrod.
Vďaka za každú radu

svetlonos
23. nov 2022

Ked mas dobry tlak a paniku, nevidim dovod sa zbytocne stresovat uz dni pred porodom a pocuvat ostatne rodiace zeny 🤯 Mne stacilo ked som rodila, pocut brutalne skryknut jednu zenu a aj ked som mala minutove kontrakcie, pytala som sa na nu ci je v poriadku. Normalne som sa bala. Neviem ako to mas s tou bielkovinou a nakolko to moze byt nebezpecne, ale pokial je to ok. bola by som doma. Mne davali vyvolavacku koli cukrovke a mohla som dokonca aj vtedy na vlastne ryziko odmietnut, co som teda neurobila. Tak myslim, ze v 39 tt mozes aj ty. Daj sa doma do kludu, do vane, mas dulu tak pohoda 🙂

zuzanka.zuzu
23. nov 2022

pri tlaku a bielkovine by som sa sama pýtala do nemocnice... inak myslela som si, že si prvorodička. ja som pred prvým pôrodom takto "cítim sa fajn" špekulovala. pri druhom by som veru neriskovala už nič. ale áno, odmietnuť môžeš hocikedy hocičo, len aby potom nemrzelo, lebo v 39+ už ozaj nie je na čo čakať.

vanda323
23. nov 2022

Podľa mňa by si mala ísť ťa bielkovina v moči je nebezpečna, aspoň mne to tak vravela doktorka tam ti môže aj tlak strašne rýchlo stúpnuť....lepšie byť pod dohľadom....pamätám sa že pri tretej dcérke somnou ležala baba na izbe čo to mala podobne ako ty často jej merali tlak ...vždy bol ok....až raz jedno meranie ona nič necítila a už ju brali na sekciu. ..takže za mnna radšej pod dohľadom....

terezka1947
23. nov 2022

Nič neodmietaj. Ak ti navrhuje lekár,že ťa chce mať pod kontrolou,tak tam chod. U mňa sa situácia zmenila za krátku chvíľu a rovno má brali na urgent cisársky. Mala som šťastie,že som bola v nemocnici. Inak,tiež som s cítila ok...a bábätko strácalo ozvy na rutinnej kontrole. Keby mi nerobili "pásy",netuším,že sa niečo deje.

natalienka12
23. nov 2022

Mas preeklempsiu, precitaj si co to je. Hospitalizaciu by som neodmietla a ak chces, aby si bola v poriadku ty aj dieta, tak dulu zrus, blbost ako mraky.

derdia
23. nov 2022

Precitaj si nieco na internete o preeklampsii.
Im to mozebyt jedno, tvoj zivot, tvoje dieta.
Ked to je aj tebe jedno a si mudrejsia ako oni, sprav si moja mila podla seba😊👍

julie19
23. nov 2022

Prepáč ale ty ideš zveriť svoje zdravie a život svojho bábätka do rúk nejakej pani s kurzom (bez urážky voči dulam, ak je tehotenstvo zdravé a bezproblémové nech si tam žena volá aj kňaza pre mňa za mňa ak jej to psychicky pomôže) ale odmietnes pomoc od lekárov a zdravotníkov ktorí na to roky študujú a ich práca je priviesť na tento svet čo najvyšší počet zdravých deti 🤦‍♀️ … oni vedia prečo ta tam chcú mať na očiach, nešpekuluj… v 39tt si tam aj tak nejak extra dlho nepoleziš, nepoviem pol slova keby si bola niekde ďaleko od TP a nevies či tam ideš ležať na týždeň alebo na dva mesiace a mas z toho stres

nika11103
23. nov 2022

Ja mám tiež vysoký tlak , síce zatiaľ bielkoviny v moci nie , ale pre svoj kľud a dobrý pocit ja by som naopak už ležať išla . A mna nechcú 🙏. Tak prosím nezahravaj sa a chod pri preeklampsii to môže byt otázka hodín , minút

autor
23. nov 2022

Ďakujem za podporu všetkým čo poznajú všetky príznaky preeklamsie. Poznám ich všetky, doma si meriam nonstop tlak, babo pekne cítim pohyby, ctg bolo ukážkové aj všetky hodnoty babatka.
Prvý pôrod mi vyvolali bezdovodne 39+1 keďže zazmluvnenej doktorke začínala dovolenka...nemala som ani kontrakcie, prepichli mi vodu a dali také dávky oxi, že začali padať ozvi a v minúte operovať lebo bol voľný stôl...malý mal skóre 10z10 a doktorka zduchla ešte pred šitim...samozrejme nič mu nebolo, a ona mala svojich 300€ vo vačku.... pritom stačilo pockat par dni a pôrod by sa rozbehol. A k tej dule, je to naj podpora akú som kedy zazila,každú možnosť mi vysvetli aj s inej strany a nechá rozhodnutie na mňa za svojej podpory. Pokiaľ ste s dulou nemali skúsenosť je to ako hrách na stenu hádzať.

mamamasama
23. nov 2022

@autorka ver sebe, ver svojmu telu, ver bábätku ♥️ hospitalizáciu môžeš vždy odmietnuť. Odmietla som tiež, ale zintenzívnila som kontroly bábätka. Moja pôrodníčka s tým nemala problém. Takže pásy a ultrazvuk cca každý druhý deň až do pôrodu. 🙏 Nezabúdaj, že pri podpísaní papierov berieš riziko na svoje plecia 🙏

terezka1947
23. nov 2022

Je to plne na tebe. Bielkoviny v moči sranda nie sú a keď ťa v dnešnej dobe chcú hospitalizovať,tak asi dôvod vidia. Opakujem. Ja som sa cítila tiež výborne. Keby mi nerobili nemocnici rutinné vyšetrenie,nezistili by,že môj syn stráca ozvy. Prešla som si 3x "pásy",najprv,,že asi pokazený prístroj,potom,že asi zle ležím a na treťom keď už nevedela sestrička nič natočiť,utekala za lekárom a bola som do polhodky na sále.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lyci
23. nov 2022

tiez mi povedali, ze len na sledovanie kvoli tlaku. citila som sa vyborne. mala som mierne zvyseny tlak cele tehu, ziadne opuchy, kondicka super, ziadne bolesti. doktorka na prijme v nemocke sa na mna ani poriadne nepozrela a hned vyvolavat. blba som bola, ze som suhlasila. vyvolavali 3 dni, neotvarala som sa, stupal mi tlak z vyvolavania az na dakych 160 na 120, vtedy som nakazala zobudit lekara, co na mna zabudol, sestricky na mna tiez zabudli a nemerali tlak cele poobedie a vecer az kym som v noci za nimi sama nesla, slo mi hlavu roztrhat, vtedy mi pichli epi na znizenie tlaku, lieky nezaberali predtym a vyvolavali dalej. nakoniec ho vyrvali zvonom, aj ked som nebola dost otvorena, lebo klesali ozvy z toho ich vyvolavania. ale len na sledovanie som sla, lebo sa blizil termin

jesenzima
23. nov 2022

...a potom, keď sa nedajboh niečo stane, budú doktori ti zlí ... Nikdy, nikdy by som neodmietla, ti doktori vedia najlepšie, čo treba, ale dnes je móda sa poradiť na koňovi, a uprednostniť názor žien ....

martinka13
23. nov 2022

Myslím, ze zdravie a život dieťaťa a nakoniec aj Teba za tých pár dní nepohody v nemocnici stojí. To, že sa cítiš fajn nič neznamená

kaktusik007
23. nov 2022

ja neviem, ale uvedomujes si ze nejde o tvoje pohodlie, ale o tvoj zivot a zivot tvojho dietata????

jasne ze ti posunuli hospitalizaciu --- ale citala si co si podpisala a co mas v papieroch? lebo ten vela znesie a aby si nebola v soku, ked sa nieco pototo...

dominidi
23. nov 2022

Nikdy nezabudnem ked som bola pred porodom na poradni, bola tam jedna pani s vysokym tlakom a bielkovinou..doktorka jej povedala ze sa ma zbalit a hned prist, ona odmietla aj napriek tomu ze jej lekarka tepezlivo, velmi milo a slusne vysvetlila ze zajtra uz jej dcera moze byt mrtva a ona tiez..aj tak to s nou nepohlo..ja som hned mala vysoky tlak tiez z tejto situacie a pytala sa sama seba v duchu, preco taketo zeny maju deti..
Porodnik vie najlepsie, co je pre teba dobre, ci nyslis ze by ta tam chceli okukavat len tak? Nemaju inej roboty?

martul
23. nov 2022

Keď som pred 22 rokmi čakala syna tak ma poslali do nemocnice na hospitalizáciu v 40tom týždni. Stretla som tam jednu pani, ktorá odmietla hospitalizáciu lebo sa cítila skvele.....potom som porodila a o 2 dní som počula sestričky ako sa rozprávali o mamičke čo prišla rodiť a bábätko.....😭. Môžeš hádať, kto to bol.
Ty sa cítiš skvelo a vieš ako sa cíti to malé?! Určite?! Lebo ty vieš viac ako studovany doktor s praxou?!

melanta
23. nov 2022

Jasné že môžeš odmietnuť. Poznám takú, tiež tvrdila že tlak si meria, všetko má naštudované, sleduje si pohyby a pár dní pred termínom z ničoho nič pohyby prestali a už jej pomôcť nevedeli. Držím ti palce, aby si bola múdrejšia a zverila sa do rúk lekárov a nie duly.

lenkadenisa
23. nov 2022

@autorka len aby si nebola na jojke alebo na markíze so smutným príbehom kvôli tomu, že ty máš úzkosť z nemocnice a nechceš ísť na hospitalizáciu 🙏🏼

veronika3110
23. nov 2022

Podľa toho čo si napísala tak asi vidíš kde je chyba 🙂 Myslím to s tym zazmluvnenim a dovolenkou doktorky…
Plno báb ti tu píše a ty svoje… tak sa nepýtaj, keď máš svoju pravdu a rob si čo chceš… je to tvoje dieťa a tvoj život… len potom neplač..
a dula.. ty hovoríš o podpore.. áno podpora to byt môže ale určite nenahrádza lekárov a tých by som určite počúvala skôr ako pani s kurzom…

basska_b
23. nov 2022

Ja som mala velmi podobny priebeh prveho porodu. Vyvolavany prilis skoro, otrasne nemocnicne prostredie, nulova podpora, tiez "akutna" sekcia pre nepostupujuci porod, Apgar 10 10 10... este dobre, ze som si nezazmluvnila doktora, este by sme mu ruku triasli, ze ma rozrezal...

ako to mas teda s tym tlakom? Hovoris, ze ho mas dobry aj po 7 poschodiach po schodoch... Na zaklade akeho merania tlaku ta chcu hospitalizovat? Hranica pre preeklampsiu je 140/90. Chces teda rodit prirodzene, ak dobre chapem... drzim palce... nenechaj sa tlacit do nicoho. Mas zazmluvneneho nejakeho normalneho lekara? Ten by mohol ziskat tvoju doveru a navrhnut postup optimalny pre teba i babo

martul
23. nov 2022

@basska_b lebo zazmluvneny znamená čo? Že zoberie peniaze a odíde na dovolenku tak ako keď rodila prvýkrát?
On je zarukou že sa nič nestane?

petricka22
23. nov 2022

Ten tlak moze byt zradny, ja som si tiez merala doma a mala som ho mierne zvyseny, ale v poradni bol vzdy vyssi. No az mi dal dr.holter a zistli sme, ze je bezne 170/100. Chapem, nikto nechce ist lezat zbytocne do nemocnice, ale ma sa nieco stat? Chces mat vycitky, ze si to zanedbala do konca zivota? S preeklampsiou nie su zarty.

zuzinka888
23. nov 2022

Ja by sim neriskovala. Ono stat sa moze hocico.Nechapem argument - nemam kde nechat dieta - to zijes v izolacii? Bez rodiny, priatelov manzela/priatela? Liecis sa na uzkostnu poruchu- vies si predstavit aku uzkost, depresie, vycitky....budes citit ak by sa nieco stalo babatku? Neriskuj a pocuval lekarov. Aby ti neostala prazdna naruc. Mne babo zomrelo18tt. Nic " zle" som neurobila a predsa tie vycitky, otazniky..... bolo to hrozne a stale je. Nie je den aby som na nu nemyslela. Tak neriskuj.

petricka22
23. nov 2022

@mamamasama nic proti, nejdem sa hadat, ani nechcem rypat. Kazdy si urobi aj tak podla seba. Ale pasy kazdy druhy den pri nejakom probleme a pochybnostiach su podla mna nedostacujuce. Ved za dva dni sa toho moze udiat naozaj vela a nemusi to mat dobry koniec.

queen_mary
23. nov 2022

Podpis reverz a odrod si doma s dulou. Prepac, ale si hlupa a vedome ohrozujes seba aj decko. Ale nam to moze byt jedno, ty na to doplatis.

Ak maju lekari v dnesnej dobe dovod hospitalizovat niekoho - aj ked vieme, ake su nemocnice nafullovane a aky je problem s personalom, tak asi sakra maju dovod. Nemyslis? Ci? Mas vystudovanu medicinu? Mala si na strednej vobec biologiu alebo chemiu, ked si myslis, ze si mudrejsia ako lekari?

henrieta2022
23. nov 2022

Mila autorka, myslim si, ze si sa uz rozhodla, ze do tej nemocnice ist nechces a ak si nechces citat rady od inych zien, ktore chcu pre teba a pre babatko to najlepsie tak si zbytocne zakladala túto temu 🙂Mozno to napisem kruto, ale ja som bola uplne v poriadku,absolutne nic zle som necitila a v 30tt mi museli urobit akutnu sekciu. Poznam velmi vela zien, ktore takto dopadli a videla som aj 530g babatka. Je vyborne, ze sa sledujete a mate dobre vysledky ale ak dr odporuci hospitalizaciu nevidim dovod spekulovat. Ved ide o vase zdravie. To, ze vam dula psychicky pomaha je vyborne, ale ak by sa nedajboze nieco skomplikovalo tak vam to nepomoze. V nemocnici vedia hned konat a vy ste uz v krasnom tyzdni, aj keby sa babatko narodilo teraz tak je v poriadku. Je to na vas, ale skor by som uprednostnila dieta ako svoje pocity. Ospravedlnujem sa ak som to napisala nejak kruto. Ale ked citam podobne temy ako niekto nechce ist do nemocnice tak mam pred ocami pripady, ktorym nemocnica zachranila zivot..prajem vam vela zdravicka a bezproblémový porod ❤️

oblecenie99
23. nov 2022

Celé tehotenstvo som mala taky nízky tlak, že bol problém ho namerať. Ku koncu začal vyskakovať hore plus sa objavila bielkovina v moči. Lekár mi kázal to isté, 3x merať a keď vyskočí nad určitú hodnotu, utekať do nemocnice. Mala som termín 24.12. Vecer, 22.12 som si dala niečo na večeru, rozprávala sa s muzom, cítila som sa úplne v poriadku .. spomínam si, že som si sadla na posteľ, že idem spať, keď zrazu z ničoho nič mi prišlo tak zle, že som ledva dokázala na muža zakričať, nech rýchlo prinesie tlakomer. Už sa nepamätám na hodnotu, ale bola brutálne vysoká a spomínam si už iba na to, že sedíme v aute, mne je na odpadnutie, nevladzem rozprávať a hovorila som si v duchu, že preboha, ja v tomto stave nedokážem dieťa porodiť. Nechali si ma v nemocnici. Na Vianoce pustili domov, aj keď som sa nepýtala, a bola to chyba.. porodila som o pár dní akutnou sekciou, v hodine dvanástej, dieťa malo veľmi slabé ozvy, pásy zle, kontrakcie prakticky žiadne, neotvárala som sa ani na milimeter. Som presvedčená, že mi mali tú sekciu urobiť ešte vtedy, pred Vianocami. Jedna žena z dediny, kde bývajú naši mala termín cca podobný, tiež na figu výsledky, ale mala muza kamionistu, ktorý nebol doma a dieťa, ktoré nechcela nechať samé doma, tak v nemocnici nezostala. Jej dieťa v 9. mesiaci tehotenstva zomrelo ešte v jej bruchu. Cize neblázni, že nechceš nemocnicu, a dula doma pri takych hodnotách. Z vlastnej skúsenosti viem, že pokaziť sa to môže doslova zo sekundy na sekundu a nemusíš stihnúť prísť do nemocnice včas.

queen_mary
23. nov 2022

@oblecenie99 vies co, ja pri tomto nechapem, ze ci napriklad aj ta suseda od tvojich rodicov, nemaju babky, tety? Aj manzel si moze zobrat ocrku, dovolenku... Proste ak ide o zdravie, neviem..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre