Mama má rakovinu pľúc

kostrmenka
3. júl 2017

Ahoj,idem sem po radu,skúseností,povzbudenie......ani sama neviem,mam chorú mamku ma 62rokov a zacalo to rakovinou pluc taraz sa to prenieslo do hlavy ma aj v hlave metastazy,doktori uz nedavaju šancu aj ked bude este chodit na ozarovanie ale vraj je 1percentu ze kúsok zaberie je to velmi vážne,vlaste chcem od vas daje povzbudenie nie nade,j som velmi navjazana na mamku aj ked mam 32rokov a nemozem to prijať,vdaka vam za rady pomoc

miska2015
3. júl 2017

Ahoj, mám len jednu radu - buď s mamou čo najčastejšie, rozprávaj sa s ňou, hladkaj ju, pomáhaj jej maličkosťami, malými radosťami - napr. dones jej jej obľúbené jedlo a pod. Zomrel mi na rakovinu otec (55r.), pred týždňom priateľova mama (76r.). Žiaľ, v niektorých prípadoch sa nedá pomôcť, zmierenie sa s týmto faktom je veľmi ťažké, úplne to človeka "vycicia". Je to veľmi náročné obdobie, lebo chceš pomôcť, vybavuješ, zháňaš, ale najdôležitejšie je byť s tým človekom - budeš na tie chvíle spomínať celý život. A pre Teba - nájdi si človeka, ktorému sa môžeš zdôveriť, porozprávať, ktorý ťa podrží, nebuď na to sama.

libawet
3. júl 2017

@kostrmenka nuž, tu už sa veľa robiť nedá...je to smutné, jediné napísať, že život pôjde ďalej, že sa to časom zahojí, aj keď rana zostane...sú to však len slová...to, čo prežívaš vo svojom vnútri Ty, vieš len Ty....ži pre svoju rodinku, pre dieťa, muža...to je jediná motivácia, sila, ktorá Ťa tu udrží, drž sa.

pribinak
3. júl 2017

skus sa nakontaktovať na ligu proti rakovine, maju psychogolické poradenstvo. mozno ti to trosku pomoze prijat stav tvojej mami.
drz sa

dai
3. júl 2017

@kostrmenka ahoj. mne zomrel ocko minuly rok - vedeli sme 4 mesiace ze nema sancu, on to nechcel pocut, nehovorili sme mu to... boli to najtazsie 4 mesiace v mojom zivote☹
ja som sa snazila byt co najviac pri nom - chodila do nemocnice kazdy den, volala s nim kolko sa dalo ked som nemohla byt pri nom... a robila vsetko co som mu na ociach videla☹ on mal uz potom aj bolesti, bol niekedy zly ked mu bolo moc zle... aj tak som robila co chcel a chodila za nim stale... posledny tyzden bol strasny ale boli sme pri nom vsetci - co ti napisat... tazko to nesieme, nie je den aby som na neho nemyslela, aby mi nenapadlo ake by bolo super keby tu bol, moje deti o nom stale rozpravaju, jasne ze maminka... je to tazke, hadam bude lepsie☹
drz sa a drz ju - potrebuje ta teraz ( ja som vela plakala ale nie pred nim, plakala som na ceste za nim a od neho ale nie pred nim - snazila som sa byt vesela, posledny tyzden som ho vela mojkala, snazila sa ho zbavit strachu - on vedel ze odchadza, my tiez - casto som mu hovorila aby sa nebal a nakoniec pochopila ze smrt je pre neho vykupenim☹ nam ale strasne chyba☹
drz sa

kostrmenka
autor
26. aug 2017

Dakujem vám

daduska_maminka
26. aug 2017

@kostrmenka ahoj moja. Je mi to hrozne moc luto čo prežívaš. Na rakovinu zomrela moja babka v priebehu mesiaca, čo jej to zistili. Horšie na tom bolo, že nám povedali kedy zomrie. Bolo to hrozné, viem si to predstaviť. Ale od vtedy ubehol už dlhý čas a tak ako ľudia zomierajú iný pribúdajú a robia nám radosť. Je to proste život a ten si nevyberieš. Treba si chvíľku poplakať za blízkym človekom, ale po čase ten smútok musí odísť, aj keď bolesť ostane navždy. Maminka ti neodíde ďaleko, stále bude s tebou .. aj keď to píšem zo slzami v očiach .. maminka tu stále je.. buď s ňou, drž ju za ruku pobozkaj ju na líce.. žiaľ nevieš kedy to bude naposledy. Ale stále tu je ešte neodišla a nikdy ani neodíde. Držím ti palce a dúfam, že ťa moje slová povzbudili. 😚🙏

anjika44
19. sep 2018

Ja mám rakovinu pľúc a zistilo sa, že aj mts v mozgu - takže sa teším...Ale čo sa hlavy týka, nič mi nie je. Vidím, počujem, hlava ma bolela naposledy ani neviem kedy - iba trochu mesiac viac kašlem. Aj ľutujem, že mám malé dieťa, lebo vyrastať bez matky nioč moc. Teraz rozmyšľam o jednej veci - ak je to technicky možné. Pravý pľucny lalok je zamorený, pravý ok...Keby mi vyoperovali tú poškodenú časť pľuc, zmizli by aj mts v mozgu? A ešte som počula, že na Kramároch vraj majú zatvoriť oddelenie neurochirurgie. Proste ťažkosti nemám, okrem kašľa. Teraz neviem, či mám mať depky a nejesť a ľutovať sa, alebo naopak fungovať ako doteraz, pokiaľ budem vládať, že čo je lepšie.

judar
19. sep 2018

@anjika44 to by si sa mala pýtať doktorov lebo teoreticky ak by ti odstránili tu poškodenú časť pľúc nemáš žiadnu záruku že sa ti rakovina znovu neobjaví

kostrmenka
autor
20. sep 2018

@anjika44 fungovat musis....nie nezmizli by tí z mozgu.ak chces pis mi správu ...

bobricek1979
20. sep 2018

@kostrmenka ahoj moja veľa síl tebe aj maminke je mi to moc ľúto chcela by som aby sa stal zázrak a všetci ľudia vyzdraveli viem nedá sa posielam silu a nádej tá je predsa vždy myslím na vás 💕

kostrmenka
autor
20. sep 2018

@bobricek1979 ďakujem ale.moja mamka dava na nas pozor z hora uz viacej ako rok

bobricek1979
20. sep 2018

@kostrmenka och prepáč som asi prezrela rok mrzí ma to, máte anjela v nebi.

anjika44
22. sep 2018

Ja som žiaľ taká sprostá, že keď ma zatiaľ nič nebolí, fungujem a robím, ako keby som bola zdravá - len už keď veľa rozprávam, alebo rýchlo robím, tak kašlem, to si musím dať pozor - lebo keby som len ležala, myslím na chorobu, takto myslím na to, čo navarím, čo si prečítam, kam pôjdem von (dnes asi nikam) a nepremýšľam, že som veľmi chorá.

codal
22. sep 2018

@kostrmenka mám za sebou,ale s tatínkem.. nemůžeš nic, jen být s ní.. já jsem jezdila k našim skoro denně, lehavala s tátou na gauči, povídali jsme si, masírovala jsem mu nohu, ktera ho kvůli nádoru hrozně bolela a sledovali jsme spolu Vinnetoua.. asi to zní smesne, ale pro nás to byl tak hezky strávený společný cas... taky zkus kontaktovat nějaký hospic (třeba i mobilní), až nastane čas,aby ti pomohli, protože to může byt hodně náročné.. drž se, bude to teď těžké:(..

anjika44
20. okt 2018

no ja beriem už viac ako týžden nové lieky - týžden som brala dávku 90mg, od včera dvojnásobnú - včera mi bolo dosť zle, aj som vracala - aj dnes mi bolo zle, ale radšej som to rozchodila, aby som ten liek udržala v sebe - a zdá sa mi, aKo keby som uzlinu na krku mala menšiu - tak neviem, či je to iba optický klam, lebo pred mesiacom, ked som veľmi kašlala a strácala hlas, bola dosť veľká a teraz je v pôvodnom stave, alebo naozaj ten liek zaberá

terezka1947
20. okt 2018

@anjika44 je dobre,ze to takto riešis,veris,ides dopredu....nevzdavaj sa,ale zase ani neprepinaj sily...drzim palce....

anjika44
20. okt 2018

no, ja som hyperaktívna, takže vylihovanie nie je pre mňa - momentálne mám náladu v...., lebo robím telefonistku a mám poškodené hlasivky a nemôžem ani telefonovať, po dvoch vetách mám hlas niečo medzi kačicou a malým dievčatkom - ale snád sa to postupne zlepší

tinapa
20. okt 2018

@kostrmenka Vieš, neviem, čo je horšie- či keď vieš, že zomrie a čakáš to, si s ním/ ňou..veľa spolu rozprávate, ešte môžete vrámci možností zažiť veľa radostí- ak sa dá, ísť niekam, kde ste vždy chceli ísť..povedať si nevypovedané, poprosiť o odpustenie, ak treba a celkovo... Ja a moja rodina sme túto možnosť nemali.. Išiel na tri dni na rybačku a nevrátil sa..zaspal im tam, z ničoho nič.. Samo.že mu niečo muselo byť, no presne nevieme, mamina v tom šoku nechcela pitvu..my sme boli za ním, videli sme, že spí..žiadna známka, akože by mal infarkt.. Spal. Krásna smrť, že? Pre neho.. A pre nás trauma..asi už do konca života, alebo veľmi dlho sa budeme z toho spamätávať.. Takže- váž si, že máš možnosť ešte s ňou veľa vecí dobehnúť, alebo len tak pri nej byť a tráviť s ňou čas, ktorý jej zostáva..

tinapa
20. okt 2018

A teraz som si pozrela dátum, že to je z minulého roka..

anjika44
20. okt 2018

No ja som za posledný rok dva razy myskela, že umriem - najprv uprostred noci, som sa vracala z WC, zrazu som pocítila srdcovú slabosť, že som sa ledva doplazila do postele - brala som tabletky na spanie, ale táto reakcia sa ozvala až po mesiaci!!!, ihneď som ich vysadila a druh raz som sa zobudila na to, že sa neviem nadýchnuť - vopchala som si ruku cez hrdlo až takmer do žalúdka a pomohlo to, ale fakt som myslela, že ostane po mne polosirota - ja som dosť poverčivá a bojím sa, že keby som si dala do poriadku úradné záležitosti, spísala testament a podobne, tak do týždňa je po mne...

37373
20. okt 2018

@anjika44 Mas to velmi tazke, hlavne ked mas deticky. Skusila si sa informovat o liecbe v zahranici (CR)?

anjika44
20. okt 2018

jedno dieťa, je aj za štyroch....ja beriem nový druh liekov, ktoré sú zo zahraničia, tak uvidíme - ale keby mi nepomáhala mama, tak neviem, neviem - síce vládzem, ale niekdy som radšej, ked nie som s malým sama

37373
20. okt 2018

@anjika44 Minule som videla v reflexe, davali reportaz o lieceni rak.v CR s velmi dobrou uspesnostou pre pokrocile stadia. No vdaka Bohu za mamu,, nestracaj nadej a hladaj vsetky mozne cesty, ktore by mohli zlepsit tvoj stav.

anjika44
20. okt 2018

A išlo o raka pľúc?

kostrmenka
autor
20. okt 2018

@tinapa ano ano.uz tu neni...no namieto nej mi prišlo moje druhe babo moja emuska uplne sa nanu podoba

anjika44
20. okt 2018

☹ inak ty si spomínala kozie mlieko - ja si ho radšej kupujem v bioobchode, lebo nepreskúmané priamo od kôz môže byť nakazené kliešťovou encefalitídou

anjika44
16. nov 2018

inak ešte donedávna som mohla rýchlo jesť, vypiť naraz aj tri deci vody...a teraz? Musím pomaly hrýzť a piť opatrne, po troške, inak ma chytí kašeľ a neviem ho aj niekolko minút zastaviť....krčný ma stršil pred vyše mesiaca tracheotomiou, tak to som si povedala, že to veru nie... blbé je, ked napríklad sa napijem v MHD, sa pozabudnem, že mám piť pomaly a rozkašlem sa, pričom nechem kašlať moc dlho, tak mi potom oči idú vyliezť, už vyše týzdna som zahlienená, beriem na to lieky, ale ráno, ked sa zobudím, tak ma z toho aj uši bolia...napíšem mojej doktorke, či mi v rámci kontroly by urolila testy na plucne chlamydie, pripadne suchy či studeny zapal pluc - sice chodievam na rtg, len neviem, či ten takéto choroby ukáže

simonazh
18. sep 2020

@37373 ahoj.. O akej liečbe ČR dávali na reflexe..aká to bola liečba? Môžem poprosiť infoo

anjika44
10. okt 2020

mne našlo kontrolné CT lymfatickú uzlinu a nejakú kavernu, vraj zápalového charakteru

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre