Mám vyšší tlak ako som mávala. Môže to byť problém v tehotenstve?

14. júl 2024

Ahojte.
Mám vyšší tlak ako som mávala,môže to byť problém v tehotenstve?
Mávala som 120/60.
Po pôrode sa mi to zvýšilo ( som tri roky po prvom pôrode)
Teraz mávam bežne 130/85. Čo je na mňa dosť zvýšené. Môže to byť problém v tehotenstve - napr tá preeklampsia?
Ďakujem.

minenkak
14. júl 2024

130/85 vôbec, ale že vôbec ,nie je moc zvýšené

egonsk
14. júl 2024

predtym si mala nizsi, teraz mas takmer normalny.

autor
14. júl 2024

@minenkak a keď ten nižší mi vyskočí niekedy na90?

minenkak
14. júl 2024

Niekedy nie je vysoký tlak,nemáš žiaden problém

minenkak
14. júl 2024

Mne minule vravela doktorka výsledky z krvy a mala som 170/130,za desať min 150/90 ,v momente som dostala holter a za hodinu som mala 110/60,v priebehu celého merania tlak behal,podľa toho čo som robila

egonsk
14. júl 2024

@minenkak staci pozriet na vyplatnu pasku, alebo televizne noviny a tlak attackuje limity 😁😉

minenkak
14. júl 2024

@egonsk presne

3petka
14. júl 2024

Tak záleží ako často to mávaš. Ja som v tehotenstve mala najprv 135/80 potom za ďalšie dva týždne to stúplo na 140/85. To už spozorneli v ambulancii a chodila som každé 2 dni na kontrolu tlaku. A to už aj keď som sedela 15min tak som mala 145/95. Takze som začala chodiť na rizikovu do nemocnice a vtedy to začalo mat raketový spád. Kontrolovali mi aj moc na bielkovinu. Po týždni s liekmi na tlak čo nepomáhali som bola hospitalizovaná, o týždeň na to som musela rodiť s tlakom 150/100 v tom lepšom prípade. Vraveli že spodný tlak je tu dôležitý že ak je dlhodobo 90 a viac je zle.

autor
14. júl 2024

@3petka a čo sa s tým môžem robiť ? Okrem užívania magnézia

anavixy
14. júl 2024

Hranica je 140/90, ak budes mat opakovane zvyseny tlak na alebo nad tuto hranicu, tak je potrebne to riesit s lekarom. Ak si merias tlak doma, tak si meraj raz denne v kludne v priblizne rovnakom case, ak ti meraju len na poradni, tak cakaj do poradne. Hypertenzia moze byt v tehotenstve izolovana, riesi sa liekmi na znizenie tlaku (musi ordinovat lekar!), alebo moze ist aj o preeklampsiu, kedy su okrem HT pritomne aj opuchy a hlavne proteinuria - zvysena bielkovina v moci. To sa diagnostikuje (malo by sa) na kazdej poradni, v pripade podozrenia potom aj v labaku. Urobit s tym nemozes nic, okrem uzivania liekov pri lekarom potvrdenej hypertenzii. Magnezium uzivaj.
135/85 zatial NIE JE vysoky krvny tlak a to, ze predtym si mavala nizsi je jedno. 🍀

drakvak
14. júl 2024

Môžete si dávať pozor na stravu, nekonzumovať veľa soli v jedlách, žiadne konzervované potraviny s obsahom soli, soľ zvyšuje tlak viac ako káva. A keď bude tlak vysoký, tak budete brať lieky na tlak aj počas tehotenstva, ak bude treba.

egonsk
14. júl 2024

@drakvak len teraz v tomto teple clovek vyplavuje vela soli, takze zrovna teraz nie je moc rozumne redukovat prijem soli, lebo zacnu krce v nohach ... ale inak suhlasim.

3petka
14. júl 2024

No ak bude tlak stále vysoký nasadia ti lieky na tlak. Ak záberu je to ok ak nezaberú, zrejme ta čaká hospitalizácia. Ja dom rodila 33tt už mi odchádzali obličky.

autor
14. júl 2024

@3petka uf a koľko si mala pred tehotenstvom? Javilo zato že to bude také zle ?

3petka
14. júl 2024

Pred tehotenstvom som mala 120/80 ukážkový, niekedy aj nižší. Teraz po mám niekedy dni že mám nizky. Našťastie mi to neostalo.
No až keď sa zistilo že lieky mi nepomáhajú. Bola som týždeň v nemocnici a začalo sa mi strácať aj brucho, to mi Dr povedala že maly začal chudnúť. Takze hneď mi vyvolávali pôrod, plus teda moje obličky mala som vysoké hodnoty bielkoviny ale toto bolo tak že zo dňa na deň.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre