Mám málo železa

eponka
9. júl 2013

Ahojte, ja sa chcem spytat je velmi zle ked mi zistili , ze mam malo zeleza? ze babo si berie vsetko zo mna.Dufam, ze to neni nic vazne

jaruska8
9. júl 2013

@eponka Bežné. Aj ja ho mám málo. Niekedy, hlavne v tehotenstve strava nestačí, treba tabletky. 😉

ufinka
9. júl 2013

@eponka Alebo niečo BIO - trstinovú melasu.

amelie123
9. júl 2013

@eponka aj ja beriem železo a takmer všetky moje tehotné kamošky ho tiež majú málo🙂

emilia25
9. júl 2013

aj ja som mala pri druhom a tretom malo zeleza a uzivala som tiez lieky na to.lenze mojim detom to aj zostalo obaja maju malo zeleza.a pri prvom som mala vsetko dobre a maly ma super krvny obraz.a teraz uzivame lieky na zelezo.niekedy je to dobre no na dalsom odbere maju zas malo zeleza.

mimi
9. júl 2013

@eponka kup si melasu, ta zabera na 100%, je to prirodny produkt. Mam s tym osobnu skusenost a aj dieta sa mi vyliecilo z chudokrvnosti 🙂 Je tu vela tem, kde rozoberaju nedostatok zeleza 😉

carmella
9. júl 2013

aj ja som mala ten isty problem ,dokonca som musela este rok po porode

terry33
9. júl 2013

@eponka aj ja som mala v tehotenstve strasne malo zeleza, az ma sestricka vystrasila ked mi to hovorila do telefonu, vravela mi, ze ho mam strasne malo, nasadili mi tabletky, len trosicku sa mi to zlepsilo, ale inak vsetko v pohode, nijako sa to neprejavilo, babo bolo a je v poriadku 😉

sonice
9. júl 2013

tak mi napadá, že keď toľko žien má v tehotenstve a tesne po nem problemy s nizkym zelezom v krvi, ze to tak možno priroda chce.
Ja mam to iste!

zuzitko74
9. júl 2013

@sonice Keď máš málo železa, môžeš aj potratiť, v Afrike je to kvôli malárii dosť bežný problém. Ver mi , nie je to nič prirodzené, určite to tak príroda nechcela. A ak náhodou potrebuješ sekciu, tak anesteziológovia priam plačú od zlosti, keď natrafia na maminku s neliečenou anémiou. Ak máš hemoglobín pod sto, tak je akákoľvek operácia veľmi riziková. Anémiu treba brať vážne a liečiť ju.

sonice
9. júl 2013

@zuzitko74 JJ, ja som bola na sekcii, hemoglobin dost pod 100, ale anesteziolog ani nemukl - coz neznamena, ze bol nadseny, ze.

JEmozné, ze je to neprirozdzene. Tak mi zasa napada, ze ktore zeny uz nebudu mat nizky hemoglobin ako zeny v 21. storoci v Europe, kde nieje absolutne ziadny problem s vyzivou,..

Tak kde teda robime chybu?

MMCHD, a ze by to bolo kvoli tej malarii a nie nizkemu zelezu? 😕

Ja su liecit liekami nemozem, sposobuje mi to zapchu :(.

barcelona94901
9. júl 2013

@sonice melasa ,skvelá vec 😉
ja tiež nemožem lieky,
a máme anémiu skoro všetci ,mala som málo železa aj po porode,tiež sekcia tiež problém ako píše zuzito,mne po porode nevedeli ani krv naťahať do striekačky ,so mnou sa vrchná sestra natrápila,aj mi jej ľuto bolo,ani som nekrvácala ako niektoré kočky nestíhali vložky vymienať ,to u mna vobec ,našťastie existuju potraviny ,ktoré su pre nás veľmi fajn ,veľa receptov som si našla aj u vegetariánov 😉

kmeli
9. júl 2013

@ufinka alebo cucoridekovy sirup od justu

penelope999
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
terry33
9. júl 2013

ja som bola tiez na sekcii a mala som malo zeleza, nikto mi nic nepovedal, vsetko prebehlo v pohode, rana sa rychlo zahojila, s tymto neboli vobec ziadne problemy

jane0123
9. júl 2013

@eponka necitala som predchadzajuce prispevky, tak prepac ak sa opakujem.
ja som zistila nedostatok zeleza v tehotenstve tak, ze babo sa mi zacalo menej hybat. lekarka mi nasadila aktiferrin.zelezo je dolezite, pretoze železo zásobuje kyslíkom všetky tkanivá, a abo si ho odoberie najprv od teba, ale potom ho moze myt nedostatok aj ono, a moze mat tym padom aj nedostatok kyslika.ale to by tvoja lekarka mala vediet. a maso , hlavne hovadzie je dobre, len problem je ten ze z masa telo prijme minimum zeleza.dobre je aj pri prijimani zeleza doplnit vit C, napr citronovou stavou, tak sa lebsie absorbuje.

jane0123
9. júl 2013

@eponka a tmave ovocie a najdi si co este obsahuje zelezo.

maruskak
10. júl 2013

Ahoj. Chýbajúce železo v tehotenstve je skoro bežná vec,ak je málo treba doplniť, jane0123 napísala správne,prečo je železo dôležité..Aj ja som mala málo železa (výsledok si pamatám doteraz 135) až ma moja gynekol.poslala na hematológiu a primárka oznámila, že mám parádnu hodnotu, že čo tu chcem...Lieky som nebrala žiadne, ale už od 2.mesiaca tehotenstva som vybrala asi 3 fľaše NAROSAN - čučoriedkový - JUST...aj ked je drahý, ale zabral a užívala som ho aj počas dojčenia. JUST odporúčam,žiadna chémia,žiadna zápcha. S melasou nemám skúsenosť.

Tu je popis Narosanu :
Vitamínový základ sirupu je doplnený peľovým extraktom, organicky viazaným železom, ktoré je veľmi dobre vstrebateľné a nezaťažuje žalúdok, čučoriedkovou šťavou a meďou. Denná dávka obsahuje 14 mg železa. Je vhodný pre deti školského veku, pre dospelých v stavoch preťaženia, športovcov aj seniorov, kryje zvýšenú potrebu železa a kyseliny listovej u žien počas tehotenstva a menštruácie, pomáha upravovať krvný obraz, pri šerosleposti ako prevencia, zlepšuje ostrosť videnia, pri hnačkách, drobných poraneniach sliznice čriev, pri hemoroidoch, pri akútnych a chronických problémoch horných dýchacích ciest, zlepšuje pružnosť ciev a žíl, podporuje schopnosť koncentrácie, na afty, pri alergii na peľ, proti únave... Vhodný pre diabetikov a ako jediný z Narosanov vyhovuje aj pri bezlepkovej diéte.
Zloženie: čučoriedková šťava z koncentrátu, fruktóza, inulín, citrónová šťava z koncentrátu, peľový extrakt, vitamíny (A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, C, D, E, H, kyselina listová), zahusťovadlá (arabská guma, xanthan), glukonát železa, prírodná čučoriedková aróma, sorban draselný, citrát medi. Obsah ovocných štiav 74 %.

siska53
10. júl 2013

Predpisuju vzdy tabletky ( acidofolan nezapeka, mne poradili ten) a skus jest jedla, kde je viac zeleza - cvikla, pseno, mak, susene marhule, kokos..tie vraj mamj unajviac zeleza..

buba183
10. júl 2013

mala som tiež ten problem pred porodom aj po porode.moj drobcek tak isto ma menej zeleze a tak nam staršia pani poradila do cvikli vidlab dierku nasip cukor kazdy den .a co pusta stavu pi .drzim palce ze ti pomože

danim
10. júl 2013

@sonice chybu nerobime nikde, dr ti vysvetli, ze tak ako v puberte clovek rychlo rastie, dtto aj v tehot.- dieta v tele.... a v tychto oboch pripadoch telo ma vacsiu spotrebu zeleza a treba dat na to pozor. nie vzdy je to tak silna anemia, ze ju treba liecit, ale viac je potrebne dbat o stravu. ak sa nelieci, dieta sa narodi s anemiou.. a musi uzivat zelezo.. kazda tehotna ma problem so zapchou, pri zeleze este viac.. no dokladnou stravou ( acidko, ovsene vlocky, lanove semienka.. atd.. sa to da prezit ) 😉

sonice
10. júl 2013

@danim jj, a zrovna vsetko tot mi chuti, telo asi vie,.. no napriek tomu mam malo zeleza,... no co uz.

barcelona94901
10. júl 2013

@maruskak mne osobne príde lacnejšie ,aj vhodnejšie 100% než 74%
ja radšej ovocie ,strava,melasa, také čierné ríbezle su užasnééé ,šťavu milujem,rovnako čučoriedky su božské ,teraz je čas marhul ,ktoré su tiež super ,v prirodzenom zdroji sa dá zastupiť v pohode počas celeho roka a hlavne teraz sezona ,podľa mna lepšie
než nejaký výž.doplnok zbytočne predražený

barcelona94901
10. júl 2013

@sonice ak ho máš dostatok v strave a napriek tomu ho máš málo ,tak zisťuju predsa príčinu ,črevo,,,kadečo

barcelona94901
10. júl 2013

@jane0123 aj mak a strukoviny su fajn

sonice
10. júl 2013

@barcelona94901 dakujem, ak sa to neupravi do pol roka po porode, tak budem tvrat na tom, aby ma riadne vysetrili 🙂

barcelona94901
10. júl 2013

@sonice ved uvidíš,aké budeš mať výsledky a držím palce ak by sa ti nezlepšilo treba určite riešiť a nemávnuť rukou

danim
10. júl 2013

@sonice jedz zelezo ako ti ordinovali.. a zapcha bude zvladnutelna... radsej tak, ako potom po porode krmit dieta zelezom- moje deti nemuseli.. ale co kamosky mali ten problem., tak deti potom to zelezo nechceli, vracali z neho, aj s mliekom.. no zbytocne problemy.. ak sa nasadi tabletkovo zelezo v tehot , tak to zvladnes... drzim palce

latvia
10. júl 2013

@zuzitko74 anesteziologovia neplacu od zlosti pri Hb pod sto, maju k dispozicii transfuzie ak by bolo treba, nadseni samozrejme nie su, ale nic co by sa nedalo poriesit. a potrat kvoli nizkemu zelezu? 😕 malaria ma vcelku vysoku umrtnost aj pri netehotnych ....

@eponka zalezi od hodnoty, kolko toho zeleza mas.ci je to vyrazne alebo len na dolnej hranici.upravou stavy - melasa, narosan a ine veci co pisali baby vyssie, sa da zelezo vcelku pekne do poriadku. okrem toho, hladina hemoglobinu u tehotnych a netehotnych je odlisna co sa tyka referencnych hodnot, pre tehule sa hranica "normalu" posuva nizsie.

sonice
10. júl 2013

@danim uz nastastie nie som tehotna, zelezo mi naordinovali po porode,... takze najskor pockam, kym sa telo samo spamata so stravou a ked nepomoze tak tabletky potom,.. mam z tehotenstva hemeroidy, ver mi, ze to posledne co by si chcela je zapcha pri hemeroidoch 🙂.

Naviac doktor povedal, ze tie lieky nie su az tak super dolezite,...

ichbinich
10. júl 2013

@eponka :
Iba zistili, ze je ho malo, alebo ti aj predpisali tabletky? 😉

Ja som bola pri synovi straaasne unavena aj po tych povestnych 3 mesiacoch, a vysvitlo, ze som mala malo zeleza. Pritom ten prvy odber krvi bol v poriadku. Po 2 tyzdnoch brania tabletiek sa to zlepsilo, dobrala som cele 100 kusove balenie.
Pri dcere sa zistilo malo zeleza az neskor, tiez som brala tabletky. Ja som s nimi problemy nemala, ani zapchu, ani nic podobne.

Ale urcite ti neuskodi, ked vyskusas vsetky prirodzene zdroje zeleza, ako ti tu hore odporucaju. Nezabudaj, ze zelezo zo zivocisnych zdrojov (napr. maso) sa lepsie vstrebava a najma si nezabudni dat nieco, co obsahuje vitamin C spolu s niecim, co ma vela zeleza (alebo tabletky zapit ovocnou stavou). Kavu si daj az neskor, da vstrebavanie zeleza tlmi.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre