Mali ste problémy s vysokým tlakom v tehotenstve?

nizoe
14. feb 2013

Ahojte, chcem sa opýtať, či ste mali v tehotenstve problémy s tlakom...na poradni som ho vždy mala vysoký, ale doma bol v pohode, tak sme to neriešili...ale teraz ho mám okolo 115/85-90 stále aj doma...je pravda, že som dosť nepokojná už celkovo, že sa mi tehotenstvo komplikuje....myslím, že som v strese a bojím sa, keď všade čítam ako to spôsobuje spomalenie rastu a vývoja plodu...lekár mi zatiaľ povedal, že mám merať doma...meriam, ale ten dolný nechce zísť....neviete, čo pomáha na zníženie tlaku ???? ja som vždy mala problémy s nízkym tlakom, ani vo sne by ma nenapadlo, že raz budem mať takto vysoký....

kachniatko17
14. feb 2013

a v kolkom tt si?mne doktorka povedala aby som si dala magnesko,ja mavam tiez tak 115/85-80 ale volam doktorke ze co ako ze zatial v poho

biancal
14. feb 2013

ahoj, nechcem ta strasit, iba pisem moju skusenost 🙂 tlak som mala vzdy ukazkovy na poradni: 120/80, az jedneho dna ma zacala strasne boliet hlava, utekala som do nemocnice, myslela som ze mi daju len nejaku infuzku alebo tabletky a pojdem domov..ale ani nahodou :/ tlak som mala 170/120..to bolo v piatok, a v pondelok rano uz bola mala na svete /cisarsky rez/ v 30TT, museli tehu prerusit, pretoze ten tlak sposoboval presne ako pises spomalenie rastu vyvoja plodu, nevyzivovala sa mi dostatocne placenta atd 😒 mala sa narodila 950g 34cm, dychaala sama, kedze tie dva dni mi podavali kortigoidy aby vedela sama dychat..takze bacha na ten tlak,mna by tiez ani nenapadlo ze budem mat niekedy problemy s tlakom a uz vobec nie ze budem musiet predcasne porodit 🙂 mne predpisali Dopegyt, skus sa nato opytat gynekologicky, s tym ta asi posle k internistovi 🙂 ked ti bude zle a nebudes si ista ci je vsetko v poriadku,radsej chod do nemocky 10x a zbytocne ako 1x a neskoro 🙂

mrka2
14. feb 2013

ja som mala presne to iste, u lekara vysoky, doma OK,ale uz vo vysokom stadiu som mala aj doma vysoky,tak som sla radsej k lekarovi, ci mi neda nejake tabletky,alebo co a on ma hned a zaraz poslal do nemocnice,tam mi ho zrazali tabletkami a napokon som sa uz ani domov nedostala, pri prvej mi dali vyvolavacku, pri synovi som mala presne to iste,ale tam mi voda praskla (uz asi z nervov,ze so mnou nic nerobia 😝 - chcela som vyvolavacku,ale oni cakali) a sla som cisarskym (ale maly bol KP,tak preto,nie koli tlaku). takze urcite chod k lekarovi, to je vo vysokom stadiu uz nebezpecne!

mery89
14. feb 2013

ja mavam ten spodny tlak tiez okolo 80-95 skace hore dolo ale minuly tyzden mi vyskocil az na 145/110 tak som bola v nemocnici najskor mi davali magnezium a mala som tak okolo 120/90 ale nakoniec mi dali Dopegyt teraz si meriam 5x denne a uz mavam tak okolo 115/75 dr mi povedal ze uz je to lepsie

liz_lemon
14. feb 2013

ale ved to nie je vobec vysoky tlak, ja som mavala 150/100, bola som kvoli tlaku aj v nemocnici, a tam pri prijme mi namerali okolo 130/90 a cudovali sa, ze na co hospitalizacia, ze nebezpecne je od tych 140
treba asi brat magnezium, dopegyt by bol asi zbytocny, lebo mne dost znizil tlak, a chcelo sa mi po nom stale spat

ivulik413
14. feb 2013

Ahoj , baby zasa nestraste. Ja som brala dopegyt na tlak od 5 mes. tehotenstva neskor magnezko, zákaz soli a slabých jedál k tomu som diabeticka ešte. Placenta mi az do konca vyzivovala ok. Rodila som spontánne - praskla voda v 39 tt len vypitaj si tie lieky. Ku koncu som tam ležala bo som sa naliala vodou z tlaku ale boli aj teploty vonku 38 stupňov v lete a nepil minerálky len čaj vodu z rocku. Držím palce a malá vážila 3200 g a 50 cm

zivika
14. feb 2013

ale ved mas takmer idealny tlak, tak nechapem tvoje obavy...vysoky tlak vyzera inak, tak sa daj do kludu 😉 tlak si meraj len vtedy, ked sa citis zle, meraj dva krat za sebou, pricom prvy vysledok vobec neber do uvahy...sleduj si nohy, ci ti nepuchnu, to suvisi s vysokym tlakom, pokial ich mas opuchnute len na vecer je to ok, zle je ak su opuchnute aj rano...mna v prvom tehu nahanala gynoska po internom, lebo u nej som mala vzdy tlak okolo 140/100 a ked mi na internom dali holter, ktory som mala jeden cely den na sebe a meral mi tlak tusim kazdu hodinu aj v noci, zistil, ze mam v priemere tlak 100/70, tak mi aj magnezium zakazal 🙂
ps: pokus sa tehotenstvo uzivat, nesmies sa tolko sledovat a stresovat, lebo robis zle aj sebe aj babatku...

miggi83
14. feb 2013

aj ja som mala pri konci tehu (2x som rodila) vysoky a vzdy ma odlifroval do spitalu, no ale preco? dala som si kavu vytrepala som sa hore po schodoch, hned ma vzala sestricka, este som funela ked mi tlak merala no ale pridruzili sa bielkoviny v moci a opuchy, tak som nechcela riskovat, no ale v nemocke ma len sledovali, nic mi nedali a po 4 dnoch ma poslali domov bol pondelok a v sobotu som dosla s tym ze mi odtiekla voda 🙂 nepodcenuj tlak, moze nieco signalizovat, aj nemusi, ver svojmu dr. ak ta niekam posle bez, nejde uz len o teba ale aj o babatko. ale myslim, ze ten tlak nie je az taky hrozny, ja som mala 150/100

zaneta08
14. feb 2013

je to dosť bežné, že tehotné ženy majú vyšší tlak v ambulancii ako doma, predsa stres z vyšetrenia, čakanie atď. to prináša svoje. Určite je potrebné sledovať tlak, ale päťkrát denne je zbytočné. Najlepšie je merať tlak v kľude a v rovnakom čase a výsledky si zapisovať. Rizikové sú stavy, nad 150/100 a nebezpečnejší je ten druhý údaj, vysvetľoval mi to internista, ale už si presne nepamätám prečo. Magnézium je dobré brať do 36-teho týždňa, 2-3 týždne pred pôrodom by ho už mamička brať nemala, vyskytuje sa potom také trasenie u detičiek v prvých dňoch života (to mi povedala primárka na novorodeneckom). Ale keďže ja som brala 4 dopegyty denne a k tomu 4 magne B6 a tlak som mala 150/100 aj s toľkými liekmi nedalo sa inak. Mne internista navrhol v 32.týždni sekciu, ale ja som odmietla. Potom mi môj gynekológ zvýšil lieky a vydržali sme do 38 týždňa. Malý sa narodil s váhou 2620 g, ale prietoky som mala v poriadku, vraj nepriberal kvôli tomu, že mal tesne obmotanú popočnú šnúru. Neurologicky bol sledovaný, ale v 3 mesiacoch povedali, že je ok. Ja som dosť riskovala, ale chcela som aby sa maličký vyvíjal pokiaľ možno ešte v mojom brušku.
Najlepšie na tom bolo to, že som musela žiadať o sekciu, nakoľko som zo zdravotného hľadiska som nesplňala podľa pána primára diagnózy na sekciu (k vysokému tlaku bol malý ešte zadočkom a o veku už ani nehovorím). Ale všetko dobre dopadlo a teraz je z neho veľký čert, takže držím palce všetkým mamičkám, aby sa rozhodovali aj podľa vlastnej intuície 🙂

nadena1506
14. feb 2013

Ahoj ale ved 120/80 je idealny tlak tamze myslim ze to nemas vysoky.Ja v poslednom mesiaci som mavala 140/95 110 ale citila som sa v pohode ale moj gyn.ma poslal do rizikovej starostlivosti po tyzdnovom pobyte v nem.my dalu dopegit a o dva tyzdne my dsli termin na vyvolanie takze pre istotu isiel tyzden skor 🙂 aby neboli komplikacie pri porode a po porode my to museli ihned vysadit pretoze som nebola schopna chodit koli tym tabletkam a hned po vysadeni bolo vsetko ok tak drzim palce nech to dobre dopadne 🙂

bujdy1984
14. feb 2013

Ahoj,vsak ma idealny tlak v tehotenstve. Mne v 34 tyzdni namerali tlak 150/105 a hned ma hospitalizovali. V nemocnici som brala 4 magnezia a 2 denne dopegyty denne. Malinky sa narodil v 36 tyzdni a je zdravucky... 🙂. Drzim Ti palce nech ti to dobre dopadne. 🙂

awalancha3
14. feb 2013

...alebo sa autorka otazky pomylila, alebo je neznala veci.................. 😉
...ja som mala pred tehotenstvom 140/90... aj mi chcel lekar dat lieky... ale vykaslala som sa na ne, potom som otehotnela (40 rocna) a tlak stale 140/90 alebo 150/90 a kazdu poradnu pre tehotne doktor zvazoval, ci ma hospitalizuju.... a ja vzdy, ze nieee, pockame do buducej poradne... ale myslim, ze prihliadol na to, ze som mala taky aj pred tehotenstvom a ze som nemala bielkoviny v moci, ani opuchy....akurat som sa vypytala na rizikové... vek a tlak ma k tomu plne opravnovali.. napokon s takym vysokym tlakom som aj porodila a vsetko ok, bezbolestny porod, tehotenstvo bez opuchov bez naznakov preeklampsie....... teraz usilovne chudnem, lebo taky tlak nie je dobre mat prilis dlho....

katkatomas2
14. feb 2013

Ahoj ja som mala v tehu vysoky tlak, ale ten co pises ty je uplne v norme... ja som s tlakom tyzden lezala v nemocnici ale mala som aj bielkovinu v moci. Ziadne strachy.. mala sa mi narodila 3 280 g co je v norme.. teraz ma 8 mesiacov prec a zachvilu 10 kileciek, takze sa nemusis vobec obavat 🙂

pakin
14. feb 2013

Ahoj, ja som mala v 8. mesiaci tlak 145/90-95 a poslali ma do nemocky, vraj preeklampsia. Ale v nemocnici nepotvrdili. Lezala som 6 dní a na vlastnú zodpovednost som isla domov, lebo lezat mozem aj doma. V nemocky som mávala 120/75. Nakoniec moj maly sa narodil skoro na termín, 3 dni skorej 🙂 je zdravucky aj teraz 🙂 😉

zuzickaaak
15. feb 2013

Ja skm bola v nemocnici koli tlaku uz 2x. Najskor v 23tt a potom v 30tt
. Museli mi upravovat davku dopegytu. Teraz mam 3x1, ale som potom strasne spava..dokazem prespat aj 4hodiny cez den a o desiatej som uz zase v posteli..

point111
6. júl 2014

mne namerali 140/95 potom dalsi den 130/85 dalsi den 130/90, mam zacat stresovat? co by ste mi poradili, neberiem zaidne lieky ale pravda je ze taky tlak som mala aj pred tehotenstvom...

siska765
6. júl 2014

no to ja skor nizky asi dnes okolo98/69,joj pre to ma asi boji hlava ,len ked nic nezabera ☹

bosorka257
22. jan 2015

Ahojte dievcata..chcem sa opytat v poslednom case mam tlak 110/60 a neviem ci je to dobre alebo nie..uz mam 4 dni po termine a mala nie a nie ist na svet a bojim sa trosku ci to nebude problém

nuttelka
1. mar 2015

ahoj,potrebovala by som poradiť, včera som si študovala príbalové letáky k liekom od kardiológa a pri dvoch z nich som zistila, že nie sú vhodné v tehtenstve- nebilet a lussopres, je mi to divé, lebo kardiológ mi prizvukoval, že ich musím brať, lebo ich nebranie a nerešpektovanie jeho príkazov môže mať pre mňa a našu fazuľku veľmi zlé dôsledky. No i napriek tomu sa bojím a to aj preto, že som len na konci prvého trimestra, aby to nejako nepoškodilo našu fazuľku. Pritom ako píšete aj vy, doma má tlak okolo 135/85, tep 75 - 80 a keď som bola naposledy u srdciara tak mi vyskočil na 140/99 a tep 99.Dostala som mnozstvo liekov a tiez velmi obsirnu prednasku o tom,co mi hrozi. Uplne ma vystrasil, mam strach dat cokolvek do ust, aby tam nebolo veľa soli a robit akukolvek cinnost, aby som si ten tlak este nezhorsila. Je to moje prve tehotenstvo v pokrocilom veku, tak sa velmi velmi bojim, ako na toto vsetko moze moje telo zareagovat. dakujem za odpovede.

semancikova
18. nov 2015

Chcem sa opytat,som v 2.mesiaci tehotenstva tlak139_87 beriem len magnezium.prve tehotenstvo som posledny mesiac mala zvyseny na160_100brala som aj dopegyt.Teraz neberiem ziadne lieky len magnezium.Mam zacat brat aj dopegyt?

janickadr
18. nov 2015

Nemyslim si, ze MK je forum, ktore by malo riadit liecbu vysokeho tlaku v gravidite... Ale teda dobre. Ja mam na to aj vzdelanie, tak ti napisem, kazdopadne je to len rada a plati, ze liecbu ma riadit tvoj lekar. Tlak 139/87 je len hranicny a navyse, jedna hodnota je malo vypovedna. Treba merat tlak (aspon zatial) 3-4 x denne, vzdy po minim.5 min.kludu. Ak budu tlaky do 140/90, staci uzivat Mg, zvys si pripadne postupne davky na 3x500mg, vsetko si zapisuj. Potom to ukaz na poradni u gynekologa. Ak budu tlaky vyssie, zvys si Mg ako je uvedene vyssie a chod ku gynekologovi skor, ako mas planovanu kontrolu, mal by ta poslat k internistovi ( alebo chod k obvodnemu, nech ta posle k internistovi). Dopegyt si sama nenasadzuj, po nasadeni sa maju spociatku kontrolovat pecenove testy a krvny obraz, ja by som to neriskovala sama zacat uzivat, aj ked si ho teda uz v minulosti uzivala. 🙂

sloniksi
22. aug 2016

Ahojte končím 3 mesiac tehotenstva, keď som bola na poradni namerala mi sestrička tlak 139/87 vraj je vysoký. Doktor povedal, že si to poznačí a keď bude to isté o 3 týždne tak to budeme riešiť. Chodím ešte do práce, mám fyzicky aj psychicky náročnú prácu podľa mňa aj preto mám taký tlak. Čo mám robiť aby bol tlak v pohode ?????

semancikova
26. sep 2016

Ja som brala cele tehotenstvo dopegyt a upravil sa

luckacik
4. apr 2017

@biancal ahoj ja som v 13ty a niekedy cítim zrýchlený tlkok môjho srdca teraz som sa merala 112/69/84 neviem či je to v poriadku

luckacik
4. apr 2017

@sloniksi mne dal doktor klasiku magnezium len každý mi hovorí niečo iné že znižuje tlak a je hlavne na tvrdé bruško máte skúsenosti?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre