Kto mi vysvetlí tieto výsledky?

lmml
10. máj 2018

Ak mi nehrozil potrat.. tak predčasný.. ak nie predčasný tak vymýšľalo srdiečko.. ak nie srdce tak wuala Rh faktor.. Viete mi prosím niekto vysvetliť tieto výsledky? Dr.mi k tomu povedala len že to môže byť nebezpečné a v Pondelok máme ísť s partnerom znovu na odber krvi ale do Pondelka zošediviem.. ☹

majula1311
10. máj 2018

zdravíčko, povedali vám , že podla týchto výsledkov je nebezpečné otehotnieť ano? resp vaša a partnerova krv je spolu je problém?

lmml
autor
10. máj 2018

@majula1311 práveže som už v 36tt tak neviem presne pre koho je to nebezpečné.. to mi nepovedali.. a pri prvom synovi nič také nebolo..

meluela
10. máj 2018

@lmml pozri, si 36tt takze prinajhorsom vyvolaju porod skor a uz je to v tomto tyzdni pohoda.
Asi ide o nejaku atypicku inkompabilitu, ked chcu aj krv otca. Skor pri dalsom tehotenstve by mohol byt potom problem ak sa tam teraz nejake protilatky zacali vytvarat. Drzim palce.

banana10
10. máj 2018

@lmml tiez som neg. Musia sa sledovat protilatky, ak sa zvysia, tak ti pichnu 💉 a to je cele. Ak sa nezvysia, po porode si odsleduj krvnu skupinu dietata. Ak bude rh neg., tak je to ok a ak rh poz. pichnu ti 💉

stankadu
10. máj 2018

@lmml a syn má akú krv? Moja prvá dcéra má rh pozitív a aj druhá dcéra má rh pozitív, pričom ja som rh negatív a toto bol problém počas druhého tehu.

katrinka8
10. máj 2018

No, Rh faktor nie je problém v 21. storočí. Laicky povedané: Predpokladám, že si Rh- (negatív) a manžel je Rh+.
Ak Rh negatívna matka čaká Rh pozitívne dieťa, je riziko, že organizmus matky vytvára protilátky voči krvi vlastného dieťaťa, t. z. organizmus matky „sa nebude znášať“ s organizmom dieťaťa.
Problém Rh inkompatibility (t. j. neznášanlivosť v Rh systéme) nehrozí pri prvom tehotenstve, pretože, ak sa počas tehotenstva neudialo nič závažne, krvinky z krvi matky a z krvi dieťaťa sa nepremiešali. Pri pôrode však môžu krvinky Rh+ dieťaťa preniknúť do krvi Rh- matky. (Ak by tvorba protilátok anti-D dramaticky stúpla už počas tehotenstva, pôrod by musel byť vyvolaný skôr.)
Nepíšeš, akú KS má staršie dieťa. Ak Rh- (ako Ty), tak nehrozí nič. Ak má Rh+, hrozí to, čo je popísané vyššie, avšak po 1. pôrode ti mali pichnúť tzv. rhegu.

Po pôrode sa vyšetrí Rh faktor u narodeného dieťaťa. Ak je Rh+, matka dostane do 72 hodín po pôrode druhú dávku injekcie Rhega. Ak je dieťa Rh-, Rhega sa nepodáva. Jednoducho možno povedať, že táto protilátka zničí v krvi matky Rh+ krvinky plodu skôr, než si telo matky začne voči nim tvoriť protilátky. Tie by mohli počas ďalších tehotenstiev vážne poškodiť plody. Platí, že s každým ďalším tehotenstvom stúpa tvorba protilátok anti-D a tým aj riziko poškodenia plodu.

A ešte niečo – injekcia Rhega sa aplikuje nielen u Rh- žien po pôrode, ale aj u tých, ktoré prekonali alebo podstúpili potrat. Odporúča sa však aj ženám po transfúziách krvi, amniocentéze, či po mimomaternicovom tehotenstve.

Každá Rh - žena, ktorá má Rh+ partnera je sledovaná počas tehotenstva a sú jej sledované protilátky, mal by sa minimálne 3x počas tehotenstva testovať stav protilátok. To Ti asi vyšlo v tom teste, preto asi idú overovať, či naozaj a koľko, a podľa toho stanovia ďalší postup (možno vyvolať skôr pôrod).

meluela
10. máj 2018

@banana10 zas take jednoduche neni, pichnut rhegu/rhophylac sa da iba preventivne, ak uz nastala izoimunizacia tak ostava len sledovat dieta a hasit nasledky.
Najnovsi pristup je taky ze sa picha ak pocas tehotenstva nastane nieco pri com moze dojst k zmiesaniu krvi (potrat, amniocenteza, uraz), dalej vsetkym tehotnym okolo 28-30tt (nie vsetci gyn to uz robia ale mali by lebo uz v prvom tehotenstve moze k inkompabilite dojst) a po porode.

meluela
10. máj 2018

@katrinka8 problem moze nastat uz v prvom tehotenstve, preto sa najnovsie rhega/rhophylac picha uz v 28-30tt

katrinka8
10. máj 2018

@meluela - ale to asi len po testoch, či normálne každému s Rh- preventívne?

meluela
10. máj 2018

@katrinka8 robia sa aj testy ale nezavisle od ich vysledkov by sa kazdej mala pichnut injekcia .. ja som sa pytala mojho byvaleho gyn ten o tom ani nevedel a potom v inom gyn centre mi ju automaticky pichli v oboch tehotenstvach okolo 29tt
http://www.prolekare.cz/pdf?ida=pg_04_03_02.pdf

katrinka8
11. máj 2018

@meluela - aha, lebo mne po 3x kontrolovali v každom tehotenstve protilátky (tie boli OK vždy), a po každom pôrode pichli rhegu. Obe deti zdedili Rh+ po mužovi.

0silvia0
11. máj 2018

@meluela asi je to novší postup, pred rokmi sa rhega nepichala počas tehotenstva. Tiež som mala protilátky v krvi už pri prvom tehotenstve, ale neboli nejako dramaticky zvýšené, bolo to v norme, ale aj tak neboli bežné zvýšené hodnoty už pri prvom tehotenstve súdiac podľa reakcie lekára.

michaelagk
11. máj 2018

@lmml mne počas tehu kontrolovali asi 3 krát tie protilátky nakoniec pred pôrodom som dostala injekciu( vraj sa stane že zabudnú ju po porode dať) tak mi ju pichol môj gynekológ a všetko je v poriadku. Rodila som v roku 2016.

zuzanajamriskova
16. máj 2018

Ahojte ja mam tiez rh neg a priatel rh poz. Som uz v 27 tt a ziadne krvne testy my nerobili ani partnerovi. Uz na zaciatku som im spomenula nase krvne skupiny. Povedali my ze to ma este cas. No od vtedy nic. Je to v poriadku?

meluela
16. máj 2018

@zuzanajamriskova nie je to v poriadku, protilatky sa kontroluju kazdy trimester

jana005
16. máj 2018

@zuzanajamriskova ahoj, protilatky ti majú kontrolovať v poradni. Vyšetrenia z krvi máš ako všetky ostatné tehotné,len tebe naviac zisťujú aj protilatky. Ale to má vedieť tvoja sestrička. Ja som stále na tehotenskom preukaze mala vpredu červenou napísané,že som negatívna.
A môjmu mužovi nikto nikdy nebral krv,ani sa nezaujímali akú má skupinu

katrinka8
16. máj 2018

@jana005 - no keďže ja som Rh-, automaticky som musela v tehotenstve doniesť potvrdenie KS muža - ja som doniesla prefotený preukaz darcu krvi, keďže môj muž je darca krvi. Keby nemal potvrdenie, tak by musel ísť na krvné testy a výsledky by sa zakladali do karty.

@zuzanajamriskova - vyšetrenie na protilátky sa robia v prvom trimestri naraz s vyšetrením krvi, čiže teoreticky o tom nemusíš vedieť. Ale v druhom trimestri sa robia vari osobitne len Rh- ženám špeci na protilátky. Byť Tebou, špeciálne sa na to informujem a trvám na tom, aby mi takéto vyšetrenie urobili, ak ho doteraz neurobili.

jana005
17. máj 2018

@katrinka8 ja som niekde čítala,že aj keď má muž tiež faktor negatívny,aj tak sa ženám sledujú protilatky,lebo sa môže stať,že dieťa bude aj tak pozitívne.
Cize keď jesom žena negatívna,stále sa jej majú sledovať protilatky,bez ohľadu na to,aký faktor má manžel. U mňa sa ozaj na manželovu skupinu nikto nikdy nepýtal

katrinka8
17. máj 2018

@jana005 - rodičom s Rh- sa nemôže narodiť dieťa Rh+.

ewellina
17. máj 2018

Žienky, priplácali ste si niečo v období tehotenstva v súvislosti s Rh-?

ewellina
17. máj 2018

@michaelagk Za tú injekciu si si niečo priplácala?

jana005
17. máj 2018

@katrinkaja viem,len sa mi zdalo,ze som to niekde citala a preto by mi davalo zmysel,ze mna sa nikto na faktor mojho muza nepytal.
Jednoznacne vsak protilatky treba sledovat,nie je to ziadna sranda

jana005
17. máj 2018

@ewellina nie, akurat po porode, ked mi pichali rhegu, tak sestricka to okomentovala slovami, ze mi picha drahu injekciu. Ale preplaca im ju poistovna, ty neplatis nic

ewellina
17. máj 2018

@jana005 a kedy si rodila?

janynkaaa
17. máj 2018

@ewellina ja u gynekologa som platila cca 50 e za nu.Pichal mi juv 27 tt.

ewellina
17. máj 2018

@janynkaaa Takze je to pravda... Do kelu... Na co si vlastne platime zdravotne poistenie.... 😠

janynkaaa
17. máj 2018

@ewellina no ale ked mi ju pichali po.porodoch v nemocnici tam som neplatila nic ☺iba u gynekologa 😳😒😒

meluela
17. máj 2018

@ewellina ja som nepriplacala, ale platila som si pomerne velky poplatok za starostlivost v tehotenstve

michaelagk
17. máj 2018

@ewellina vraj stojí 65€ ale mne to hradila poisťovňa. Záleží ako je doktor zazmluvnený a čo všetko je v tom.

majula1311
17. máj 2018

Ja som neplatila ani u gynek. ani po porode, Union

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre