Keratokonus - keratoplastika a pôrod

keratokonus
30. jan 2014

ahojte, najde sa tu prosím niekto s rovnakým problemom ako mám ja, mám diagnostikovany kerakotonus na oboch očiach , jedno je po perforovanej keratopalstike-transplantácii rohovky druhe sa drži a funguje na 90 percent. Mám 2 deti a rodila som ich normnalne, pri oboch sa to horšie oko zhoršilo, po druhom až na tolko že bola nutna transpalntacia. Ani pri jednom som nebola poučená , žiadne riziká podla lekarou neboli až po porodoch to z nich liezlo, v čechách vraj pri taejto diagnoze robia sekciu.

je tu prosím niektorá žena čo rodila aj s transplantovanou rohovkou? Velmi by som chcela mimčo len vobec neviem čo hrozí nehrozí. pýtala som sa očiarou a jeden vraví nieje problem rodtit prirodzene, iný by volil sekciu. Dakujem

janulkapol
11. máj 2014

Ahoj,ja mám uplne ten istý problem,,mam rodit uz za dva mesiace druhe dieta,Som po operacii praveho oka.je to uz rok,zatial ziadne zlepsenie,lave ma este caka,len az po porode.pytala som sa doktora ci mozem rodit prirodzene alebo sekcia,povedal ze nevidi problem rodit normalne.Lenze ja si to nemyslim,Pretoze po prvom porode sa mi dost zhorsil zrak,Takze ta sekcia by bola pre mna urcite lepsia.

alana1
20. máj 2014

ahojte, no mne dnes pri vysetreni oci pred planovanou laserovou operaciou zistili, ze mam asi keratokonus...tak som zaskocena, lebo chodim pravidelne na ocne kontroly lebo nosim sosovky a moja dr. to nezistila...samozrejme laserovu operaciu mi nedoporucila, akurat sledovanie a pravidelne kontroly uz u nich...vam ako nato prisli?

fcielkaa
20. máj 2014

@alana1 mne na to prisli tiez pri vysetreniach kvoli laserovej operacii oci. Zistili mi ze u mna to neprichadza do uvahy (uprava zraku). Tak namiesto tohto som absolvovala operaciu keratokonusu konkretne fixaciu rohoviek. Pytala som sa ocnej ci je to kontraindikacia pri porode, nie je, iba v pripade tenkych rohoviek. To ze ti to nezistila bezna ocna je normalne, lebo oni nemaju potrebne pristrije. To zistia len v na sukromnych ocnych klinikach a tam aj treba chodit na kontroly.

alana1
21. máj 2014

@fcielkaa a zlepsil sa ti troska zrak po operacii keratokonusu?ake silne si mala dioptrie? ako rychlo sa ti zhorsil zrak?nemas aj nejake ine problemy? resp z coho by si to mohla mat?dakujem

fcielkaa
24. máj 2014

@alana1 dioptrie sa mi po operacii nezhorsili ani nezlepsili. Ale casom som vobec nepotrebovala nosit okuliare a zlepsil sa mi zrak. Zacala som na jednom oku s polkou a na druhom s tristvrtkou. Teraz jedno oko mam bez dioptrie a druhe mam tusim stvrtku. Okuliare nenosim. Ale vraj porodom sa moze mierne zhorsit zrak, tak uvidim

betty223
22. máj 2015

Ahoj, ja sice nemam transplantaciu rohovky, ale mne diagnostikovali keratokońus v roku 2006. Odvtedy nosim stale, cely den, tvrde kontaktne sosovky. Spociatku som mala napadnute obidve oci, po case, vsak na lavom oku mam stabilizovany nalez- akokeby tam ani nebol, a na pravom oku to mam rovnako zle.
Nebola som zatial na ziadnej operacii oci. Doktor mi povedal, ze pokial sa mi nalez nehorsi, nie je dobre oci operovat, ze je to zasah do tela raz... Momentalne som tehotna, v 38 tyzdni, za chvilku mam porod. Ocny lekar mi indikoval porod sekciou, lebo po vysetreni na pristroji, kde sa meria hrubka rohovky, je mozne, ze mi moze pocas prirodzeného porodu prasknut rohovka. Takze mi odporucil sekciu. Som rada, lebo by som sa bala rodit klasicky, aby sa mi nezhorsil zrak alebo nepraskla rohovka. Tolko moja skusenost. Je mi velmi luto, ze ta lekari dopredu neinformovali o tom, ze keratokonus je vazny dovod na cisarsky rez.

luciaobrocnikova
12. aug 2015

@betty223 mam keratokonus uz 15 rokov, nosila som tvrde kontaktne sosovky rok a z toho sa mi to iba zhorsilo a potom som odisla do zahranicia kde som zila dlho a nechala som to tak , medzitym som mala dva prirodzene porody az teraz som to zacala riesit, bola som u troch doktorov a vsetci maju ine nazory, teraz idem koncom mesiaca do Ba a dohodneme sa s doktorom co a ako....odporucil mi dva zakroky na jedno oko.napis mi kludne spravu

luciaobrocnikova
12. aug 2015

@betty223 a este nieco vies aku mas hrubku tej rohovky

luciaobrocnikova
12. aug 2015

@betty223 to uz mas asi po porode vsak

betty223
18. aug 2015

Ahoj, ja uz mam po porode, hrubka rohovky, no ne, viem, kolko bola , ale aj dalsia doktorka, kde mi to merali tu hrubku, mi neodporucili klasicky porod. Tam bol pristroj, ktory to zmeral. Takze sa ti to po porode nezhorsilo? Ja chodim kazdy rok do Brna na sosovvky, vyhovuju mi. Tato choroba je malo preskumana, a ma ju malo ludi preto lekari nevededia, co maju robit

luciaobrocnikova
18. aug 2015

@betty223 môžem byť rada, že mi nepraskli pri pôrode.Ja chcem ísť radšej na operáciu, šošovky mi nevyhovujú, nosila som ich rok a stačilo.Veľa rokov som to neriešila až teraz, a V ba sú doktori čo sa tomuto venujú...

marushenka
11. dec 2015

Ahojte, mam keratokonus na obidvoch ociach. Rodila som 3x prirodzene. Po prvom porode som bola na cross linkingu - spevnovani rohovky v odstupe troch mesiacov na oboch ociach. Isla som tam lebo sme chceli dalsie dieta. No a s odstupom 4 rokov od operacie sa mi teraz zlepsilo videnie, co ma nesmierne potesilo 🙂. Ja som pre istotu s lekarkou cisarsky neriesila. Nechala som to tak ,ci zacne ona. A kedze ona to vobec nespomenula, tak som rodila prirodzene a v pohode. Ale asi je to velmi individualne, takze toto je moj pripad a nastastie to dopadlo dobre. Chvilo po oboch porodoch som mala pocit, ze vidim trochu horsie, ale to pri keratokonuse asi byva tak ako nauhojdacke. Poupravovali sa dioptrie, aby sa to korigovalo najviac ako sa len da. No a teraz sa to celkom necakane zlepsilo - subjektivne a aj objektivne (lekarka mi to rozkvapkala a pozrela, pripisala dodatocne k moznemu nasledku operacie). Kazdopadne Chvala Bohu. Najhorsie bolo pre mna soferovanie vecer a v noci, ale aj to je lepsie 🙂. Tak drzim palce, dobre sa rozhodnite 🙂

didi96
16. dec 2015

Ahojte, keratokonus mi zistili včera, keď som chcela ísť na laserovú operáciu očí. Ešte ho nemám úplne potvrdený, ale doktorka v Brne si myslí podľa výsledkov vyšetrení a hlavne topografie, že ho mám, ale mám to vraj ešte konzultovať so svojou očnou. V pondelok, keď jej skončí dovolenka sa tam chystám.
Chcela by som sa vás ale opýtať, ako moc to človeka obmedzuje napríklad pri výkone svojho povolania. Som maturantka a onedlho si budem podávať prihlášku na VŠ. Mojím snom je stať sa záchranárkou, ale bojím sa, ak sa potvrdí ten keratokonus, či ma to nebude obmedzovať a budem na tú prácu stačiť. Nemáte s tým niekto skúsenosti? Prípadne, aké je vaše zamestnanie? Budem vám vďačná za vaše príspevky... 🙂

luciaobrocnikova
18. dec 2015
https://www.youtube.com/watch?v=Wv4x3OYAIFU

ja chodim k nim , hovori sa tam aj o keratokonuse

veronka30
9. mar 2020

@didi96 ahoj ako si dopadla s liečbou keratokonus,bola by som vďačná keby si napísala či sa to zlepšilo alebo nie

didi96
9. mar 2020

@veronka30 Ahoj, ochorenie neprogreduje. Bola som už na nejakých kontrolných vyšetreniach a doktori si začínajú myslieť, že to mám proste fyziologické a nejedná sa o keratokonus. Naštastie. Som rada, že som sa pred rokmi nenechala ovplyvniť vyslovením predbežnej diagnózy a dnes žijem svoj sen a pracujem ako záchranárka. 🙂 Ako si na tom ty? Máš ho už potvrdený alebo ešte iba ako predbežnú diagnózu?

veronka30
12. mar 2020

@didi96 to má 15 ročný syn,bohužiaľ u neho je to potvrdené,a bol aj na zákrok teraz len čakáme ako sa to bude ďalej vyvíjať,dúfam že dobre, ďakujem

didi96
12. mar 2020

@veronka30 držím palce aby to dobre dopadlo.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre